روشهای مطالعه اثر بخش در دوران کنکور + 6 راهکار مطالعه برای کنکور

اگر می خواهید در کنکور سراسری یا آزمون کارشناسی ارشد و دکتری موفق شوید، باید بهترین روش های مطالعه را در دوران آمادگی کنکور داشته باشید. در این مطلب روش های اثر بخش در دوران کنکور را به شما ارائه می دهیم.

روشهای مطالعه اثر بخش در دوران کنکور

یکی از عوامل موثر در گرفتن نتیجه ای عالی در کنکور سراسری و آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری داشتن مطالعه اثر بخش در دوران آمادگی کنکور است. مطالعه اثر بخش به ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان و داوطلبان کنکور خواهد انجامید. منظور از مطالعه اثر بخش کنکور صرفا زیاد خواندن نیست. بلکه به کار بردن روش ها و تکنیک هایی است که سبب بهتر شدن و افزایش سرعت یادگیری مطالب کنکوری می شود. مطالعه اثربخش به عنوان یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کنکور نقش به سزایی در سرنوشت تحصیلی داوطلبان دارد.

 

 

روشهای مطالعه اثر بخش در دوران کنکور - راهکارهای مطالعه برای کنکور 

6 راهکار اثربخش برای موفقیت در کنکور سراسری یا آزمون های دیگر عبارتند از؛

1- راهکارهای مطالعه برای کنکور: خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد.

 

2- راهکارهای مطالعه برای کنکور: خط کشیدن زیر نکات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا" درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند.

 

3- راهکارهای مطالعه برای کنکور: حاشیه نویسی: این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

 

4- راهکارهای مطالعه برای کنکور: خلاصه نویسی: در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.

 

5- راهکارهای مطالعه برای کنکور:  کلید برداری: کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود.

 

6- راهکارهای مطالعه برای کنکور: خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا" فراگیری مطالب درسی است. در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد (در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز، آنها را خیلی سریع مرور کنید. این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش می دهد.

همچنین شما می توانید اطلاعات تکمیلی درباره روش مطالعه کنکور را در مطلب روش های صحیح مطالعه برای کنکور در سایت 3گام بخوانید.

سوالات متداول:

✔ تکنیک های افزایش تمرکز برای موفقیت در کنکور چیست؟

تکنیک های تقویت تمرکز و حافظه عبارتند از؛

  • روش ایست (استپ) 
  • روش ضربه
  • روش کوتاه کردن زمان مطالعه
  • معنادار کردن
  • سازماندهی
  • بافت
  • روش پس ختام

برای اطلاع کامل از چگونگی کاربرد و روش انجام این تکنیک ها مطلب راهکارهای افزایش تمرکز در دوران کنکور را بخوانید.

✔ بهترین روش های ثبت گزارش روزانه برای مدیریت زمان چیست؟
  • یادداشت کردن کارهای روزانه به ما کمک می‌کند کارهایی را که نتیجه‌ی خاصی ندارد و نباید انجام شوند را بشناسیم و آن‌ها را تا حد امکان حذف کنیم. مثلا فرض کنید بعد از ثبت کارهای روزانه، متوجه شدیم که روزانه به طور میانگین 2 ساعت را صرف گفتگوی بدون هدف با دوستان و همکلاسی های خود کرده‌ایم. این یعنی ۱۰ تا ۱۲ ساعت اتلاف وقت در هفته!!! با مدیریت این زمان‌ می‌توانیم بیش از ۳۰ ساعت در ماه به ساعات مطالعه مفید خود اضافه کنیم.
  • ما را با واقعیت مواجه می‌کند. برخی افراد گمان می‌کنند که بازده مطالعه بسیار بالایی دارند و همواره هم به بازده خود نزد دیگران افتخار می‌کنند. اما حقیقت چیست؟ با ثبت مستمر کارهای روزانه به مدت حداقل یک ماه، حقیقت معلوم می‌شود.
✔ چگونه با روش های صحیح مطالعه برای کنکور آشنا شویم؟

شما می توانید اطلاعات تکمیلی درباره روش مطالعه کنکور را در مطلب روش های صحیح مطالعه برای کنکور در سایت 3گام بخوانید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت