ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان

تعداد بازدید 14623 دفعه

درس خواندن برای کنکور با وجود تعداد زیادی از کتاب های درسی، جزوات و کتاب های تست قطور، برای بیشتر داوطلبان کار سخت و طاقت فرسایی است. به همین دلیل علاوه بر داشتن برنامه منظم و منسجم و آگاهی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان بسیار مهم است

ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان

 

ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

 

نوشته گروه مشاوران 3گام

درس خواندن برای کنکور با وجود تعداد زیادی از کتاب های درسی، جزوات و کتاب های تست قطور، برای بیشتر داوطلبان کار سخت و طاقت فرسایی است. به همین دلیل علاوه بر داشتن برنامه منظم و منسجم و آگاهی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان بسیار مهم است. گاهی پیش آمده که داوطلبی با وجود پایه ضعیف درسی، به دلیل داشتن انگیزه مطالعه قوی توانسته است رتبه خوبی را در کنکور به دست آورد. اما خیلی از افراد در شرایط سخت امید خود را از دست می دهند. تلاش و پشتکار در کنار انگیزه و امید باعث می شود که شما بتوانید نه تنها در کنکور بلکه در بسیاری از مراحل زندگیتان موفق شوید. به دلیل این که مهم ترین عامل محرک و یکی از ویژگی های افراد موفق انگیزه است. خواندن و شنیدن جملات امیدوار کننده به کنکوری ها در این زمینه خیلی کمک کننده است. در این قسمت تیم مشاوره انگیزشی 3گام، مطالب واقع بینانه و جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور را برای شما آماده کرده است تا با توجه به شرایط، بهترین زندگی خودتان باشید و بتوانید با انگیزه کافی خود را برای کنکور 98 آماده کنید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

 

ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان

جملات انگیزشی برای کنکوری ها، یکی از روش های ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان است. 

شما هم باید مرتب جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور را با خود تکرار کنید. همچنین بدانید هیچ مشکلی دایمی نیست. هیچ مشکلی نمی تواند بر همه ی زندگی شما تاثیر بگذارد. اگر به کار زیاد، مثبت و سازنده ادامه دهید، هر مشکلی سرانجام می گذرد. ممکن است گاهی زندگی وحشتناک بنظر برسد، اما اگر جستجو کنیم، مواردی هست که بخاطر آن ها خوشحال و امیدوار باشیم.

 آنتونی رابینز میگوید: من مرتب به خودم یادآوری می کنم که باید روی آنچه میخواهم، تمرکز کنم و بجای مشکلات بیشتر، به راه حل ها فکر کنم. به خاطر آوردم هیچ مشکلی نمی تواند روی همه ی زندگی من اثر بگذارد, گرچه ممکن است اکنون اینطور به نظر بیاید.

او در ادامه میگوید: تصمیم گرفتم به دلیل مشکلات مادی و ناکامی های عاطفی همه ی زندگی را مصیبت بار و تباه شده ندانم. فهمیدم که اشکالی متوجه من نیست فقط کمی از زندگی عقب مانده ام. دریافتم که اگر به پرورش دانه هایی که کاشته ام ادامه دهم، زمستان زندگی را پشت سر خواهم گذاشت و به بهار می رسم. من همچنین فهمیدم که احمقانه است که از انجام کارهای یکسان نتیجه ی متفاوت داشته باشیم. من باید کار جدید را آزمایش می کردم و آنقدر ادامه می دادم تا به نتیجه ی دلخواه برسم.

تنها راه انجام دادن کارهای عظیم، دوست داشتن کاری است که می کنید. اگر تا الان آن را پیدا نکردید، به گشتنتان ادامه دهید و تا زمانی که آن را پیدا نکردید، متوقف نشوید. ( استیو جابز )

شما باید بلافاصله روی کارهایی که می توانید امروز انجام دهید تمرکز کنید, حتی اگر کوچک و کم اهمیت باشند. بسیاری از افراد به این نکته ی ساده عمل نمی کنند زیرا ترس از شکست دست و پای آن ها را می بندد.

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

 

اگر اعتماد به نفسی در کار نباشد، اگر تضمین و اطمینان خاطری وجود نداشته باشد، شجاعتی در کار نخواهد بود. اگر بدانیم از عهده ی کاری که متقبل شده ایم بر می آییم، نیمی از راه را طی کرده ایم. (آریزن سوئیت ماردن)

کار بزرگ ما این نیست که ببینیم از دور چه کورسویی دیده می شود، کار بزرگ این است که آنچه را در نزدیک خود در اختیار داریم مورد استفاده قرار بدهیم. (توماس کارلایل)

 

علاوه بر داشتن برنامه منظم و منسجم و آگاهی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان بسیار مهم است.

 

راه های ایجاد انگیزه در دانش آموزان

یکی از راه های ایجاد انگیزه در دانش آموزان تغییر باورهای ذهنی آن ها است. برای تاثیر جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور، گاهی نیاز است که داوطلبان باورهای ذهنی خود را نیز تغییر دهند.

همه باید این قضیه را قبول کنیم که بسیاری اوقات وقایعی اتفاق می افتد که در کنترل ما نیست. مثلا بروز یک بیماری، ضعیف شدن محیط آموزشی مدرسه به دلیل تغییرات ساختاری در سال کنکور و اخذ نمرات پایین متعدد در یک درس مهم. در این موارد گاهی همه ی سعی خود را می کنیم تا مشکل پیش آمده را جبران کنیم. وقتی راه تازه ای امتحان می کنیم اما باز هم نتیجه نمی دهد، اغلب می ترسیم و چون نمی خواهیم متحمل رنج و ناراحتی شویم، دوباره سعی کنیم. هیچکس دوست ندارد شکست بخورد و یا بعد از زحمت فراوان، حاصل کارش ناامیدی باشد. هنگام ناراحتی و مشکلات، مهم این است که شما بتوانید با انگیزه و تلاش به مسیر خود ادامه دهید. 

می توانید از همین امروز با تغییر دادن افکار و رفتار همه چیز را در زندگی خود تغییر دهید. همواره این جمله را با خود تکرار کنید که من دلسرد نمی شوم. دست کشیدن از هر اقدام اشتباه، گامی به جلو محسوب می شود.

اگر یک کتاب را می خوانید و متوجه نمی شوید، شاید با عوض کردن کتاب آموزشی و یا گنجاندن 30 دقیقه مطالعه ی مفاهیم پایه بتوانید خود را علاقه مند کرده و به تدریج نمرات بالاتری کسب نمایید.

 

اولین گام برای ایجاد تحول، خلاص شدن از این باور منفی است که شما هیچ کاری نمی توانید بکنید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

چگونه می توان از این باور رها شد؟ اغلب مردم می گویند کاری را نمی توانند انجام دهند، زیرا در گذشته سعی کرده اند ولی موفق نشده اند. اما این افراد باید بدانند که دیروز مهم نیست. آنچه اکنون انجام می دهند مهم است. عده ی زیادی هستند که رو به جلو می رانند، اما هدایتگر آن ها آینه ای است که پشت سر آن ها را نشان می دهد. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید باید بدانید که تصادف خواهید کرد. شما باید به آنچه امروز می توانید انجام دهید توجه کنید تا اوضاع را بهبود بخشید.

مسیر موفقیت کنکور

در مسیر موفقیت کنکور باید این نکته را مد نظر قرار دهید که وقتی یک راه حل نتیجه نمی دهد، نمی توان انتظار داشت دفعه بعدی از همان مسیر نتیجه ی متفاوت بگیرید.

در این قسمت روی صحبت ما با دانش آموزانی است که می گویند هر کاری می کنیم درصدهایمان بالاتر از 20 یا 30 درصد نمی رود. بسیاری اوقات ما بر روی یک مسیر نامناسب پافشاری می کنیم. به عنوان مثال من در دوران پیش دانشگاهی با این طرز فکر که کم کردن ساعت خواب (کاهش از 7 ساعت به 4 ساعت خواب شبانه روز) باعث موفقیت بیشترم می شود، طی ماه ها هم هشیاری کمتری در کلاس داشتم و هم ساعات بیشتری را باید به درک و حفظ مطالب اختصاص می دادم. عدم اطلاع از فواید خواب و استراحت در کاهش استرس و طبقه بندی مطالب در ذهن و ... باعث شد که بار خستگی چند ماهه را تا جلسه ی کنکور به دوش بکشم و با تمرکز بسیار پایین به سوالات پاسخ دهم. گاهی در نهایت بعد از چندین بار امتحان و شکست خوردن به این باور می رسیم که نمی توانیم ادامه دهیم. در مواردی هم مسیر انتخابی صحیح، اما استقامت ما کم است. به همین دلیل ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان می تواند استقامت آن ها را برای طی کردن مسیر موفقیت کنکور افزایش دهد.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

کلید موفقیت در کنکور

کلید موفقیت در کنکور، انتخاب اولویت ها است. یعنی تصمیم بگیریم چه چیزی برایمان از همه مهم تراست. بعد برای بهبود اوضاع، به کوشش فراوان و مداوم اقدام کنیم. برای درک بهتر موضوع به طور خلاصه به شرح زندگی سرهنگ ساندرز موسس KFC می پردازیم. مردی که عنوان نخستین کاندیدای انتخاباتی دنیای فست فود را از آن خود کرد، نه در یک دوره بلکه دو دوره بی خانمان بوده است. او تا قبل از 65 سالگی در جهت عملی کردن رویاهایش هیچ اقدامی نکرده بود. اما به جای سرزنش خود و اجتماع و ... ایده خود را در مورد فروش دستور پخت خوراک مرغ به رستوران ها عملی کرد. در ابتدا او فکر کرد مسخره است! فروش این دستور پخت حتی پول اجاره خانه اش هم نخواهد شد. اما فکر تازه ای کرد که علاوه بر فروش دستور پخت، روش پخت را هم آموزش دهد. او پودر هایی را درست می کرد که وقتی به مرغ ها می زد مزه آن ها شگفت انگیز می شد. او به اولین رستوران رفت اما صاحب آن جا قبول نکرد. دومین رستوران نه، سومین رستوران نه، او به 623 رستوران مراجعه کرد و ششصد و بیست و چهارمین رستوران، قبول کرد که از پودر مرغ سرهنگ ساندرز استفاده کند. او به هیچ وجه نا امید نشد و کارش را رها نکرد، زیرا اولین کلید موفقیت را یافته بود. اولین کلید موفقیت نیروی شخصی است. نیروی شخصی یعنی ایستادگی و سماجت در انجام کار. سرهنگ ساندرز بعد از شنیدن جواب رد از رستوران های مختلف به جای آن که احساس بدی داشته باشد فورا به این فکر می افتاد که چطور داستانش را به شکل موثرتری بگوید تا در رستوران بعدی نتیجه بگیرد. چند نفر هستند که در طول 2 سال، 1009 بار جواب رد بشنوند و باز هم ادامه دهند؟ وی بعد از شنیدن 1009 مرتبه جواب رد، در حالیکه با اتومبیل فرسوده سر تا سر آمریکا را می گذراند و شب ها روی صندلی عقب اتومبیل می خوابید و هر روز با شوق بر می خاست تا ایده اش را با شخص تازه ای در میان بگذارد، بالاخره جواب مثبت شنید.

ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان به کمک مطالب و جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور، به همراه کوشش مداوم، پشتکار و حس انعطاف پذیری آن ها در تعقیب اهداف در نهایت دانش آموزان را به مقصد می رساند. فقط باید حسی را که به شما می گوید راه حلی وجود ندارد را رها کنید. اگر من بارها تلاش کرده ام اما نتوانستم از تمرکز خوبی هنگام مطالعه بهره مند شوم، اگر بارها با تعداد ساعات زیاد، درسی را مطالعه کرده ام اما از نتیجه راضی نبوده ام، میتوانم از مشاور کمک بگیرم. میتوانم تکنیک های مطالعه را بیاموزم. میتوانم با دریافت کمک، مشکل شخصی را که باعث می شود مطالعه ام بی کیفیت باشد، حل کنم یا با آن سازگار شوم.

در بخش بعدی راجع به شکست به بیان مطالبی خواهیم پرداخت.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

منابع:

 -درس هایی برای موفقیت, آنتونی رابینز, مترجم: سهیلا بیات مختاری, انتشارات کتابدرمانی

-برنامه ی پرواز (راز حقیقی موفقیت), برایان تریسی, مهدی قراچه داغی, انتشارات ذهن آویز

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

سایر بخش های کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  حسین نادری امویی‏ - 98/9/10

  فوق العاده

 • تصویر فرد

  Roza radmanesh‏ - 97/9/26

  سپاااااس عاااااالی بود

 • تصویر فرد

  فرهاد‏ - 97/7/14

  بسیار عالی

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc