برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی برق

ورود به اتاق فکر
 • برنامه ریزی

  من قبلا یک برنامه ریزی خوب برای خودم داشتم اما متاسفانه یک هفته سرماخوردم و چون اون یک هفته درس نخواندم و همش خواب بودم باعث شد که عقب بیفتم و ناامید بشم تاجایی که دیگه نتوانستم درس بخوانم اون هم ازاسترس زیاد و هم اکنون هم درهمین حال به سرمیبرم .واقعا نمیتونم دیگه به حالت قبلیم برسم

 • الکترو رو چظور بخونم؟

  تورو خدا یکی به من بگه این الکترو تو کله من نمیره چطوری بخوانمش

 • کمبود وقت برای خوندن منابع

  من نمی رسم همه منابع رو بخونم چکار کنم؟؟؟؟؟

 • مشاوره انتخاب رشته

  با سلام و عرض ادب
  واقعا ممنون از زحماتتون
  رتبه تخمین رتبه بنده حدود 150-200 است
  به نظر شما توی انتخاب رشته کدوم گرایشارو به ترتیب بزنم(سیستم، الک قدرت و ماشین، مهندسی سیستم های انرژی) ؟
  بازار کار مهمتره و تقریبا تو به همه گرایشای قدرت علاقه نسبی دارم
  دانشگاه رو ملاک قرار بدم یا رشترو ؟

 • کار همراه درس

  سلام دوستان
  رشته من برق هستش و برای ارشد 96 تلاش میکنم. میخواستم نظرتون رو راجع به این موضوع بدونم که میشه در کنار درس خوندن کار هم کرد؟ آیا کسی این تجربه رو داشته و نتیجه خوب گرفته باشه؟
  ممنون

دروس كارشناسی ارشد مهندسی برق

تعداد بازدید 10009 دفعه

در رشته مهندسي برق، دو دفترچه در اختيار داوطلبين قرار ميگيرد دفترچه اول شامل دروس زبان، رياضيات و مدارالكتريكي مي باشد و در دفترچه دوم دروس تخصصي هر گرايش قرار دارد. در ادامه توضيح مختصري از دروس مهندسي برق در كنكور سراسري كارشناسي ارشد بيان مي كنيم.

زبان عمومی و تخصصی :

اين درس همانطور كه از اسم آن پيداست شامل يك بخش زبان عمومي و يك بخش زبان تخصصي ميباشد. در هر بخش 15 سوال داريم و زمان اختصاص يافته براي اين درس بايد 30 دقيقه باشد يعني هر تست 1 دقيقه.در قسمت عمومي كه 15 سوال ميباشد 10 تست مربوط به لغات و 5 تست به گرامر اختصاص دارد و در بخش تخصصي 15 تست آن به صورت متن تخصصي (reading) ميباشد و در اين متن ها از همه گرايش ها امكان سوال وجود دارد.

مدارهای الكتريكی:

 اين درس كه شامل 12 تست ميباشد به صورت تقريبي 36 دقيقه زمان دارد به عبارتي هر تست 3 دقيقه. از 12 تست اين درس به طور معمول نيمي از سرفصل هاي مدار 1 و نيمي از مدار 2 سوال مي آيد.درس مدارهاي الكتريكي نياز به تمرين حل كردن زياد دارد تا دستتان راه بيافتد.مسائل آن را به روش هاي مختلف ميتوان حل كرد ولي بايد بدانيد از كجا شروع كنيد و به كجا برسيد

رياضيات:

يكي از درس هاي ساده كه بسياري از داوطلبين در نگاه اول با توجه به حجم بالاي آن نگران مي شوند درس رياضيات است.رياضيات از سه بخش رياضي مهندسي، معادلات ديفرانسيل و آمار تشكيل شده است.معمولا از 12 تست اين درس 6 يا  7 تست رياضي مهندسي 4 يا 3 تست معادلات ديفرانسيل و 2 تست آمار است.شايد به نظر برسد 3 كتاب حجيم خواندن ارزش ندارد اما با نگاهي دقيق تر متوجه ميشويم خيلي از داوطلبين درصد بالايي در اين درس دارند ،علت چيست؟ به دليل اينكه رياضيات در همه رشته ها و گرايش ها در كنكور سراسري حضور دارد همه سوالات آن مشخص شده پس اگر داوطلبي بر سوالات رياضي كه در همه رشته ها آمده است مسلط شود مسلما درصد بالايي از اين درس كسب مي كند.

كنترل خطی:

  درس مشتركي كه در دفترچه دوم قرار دارد و به دليل اهميت همه داوطلبين بايد به آن پاسخ دهند درس كنترل خطي است.اين درس در ابتدا كه در كنكور قرار گرفت تا همين 4،3 سال قبل سوالات ساده اي طراحي مي شد، اما رفته رفته سوالات آن به صورت مفهومي درآمد و شخصي در اين درس موفق است كه كتاب رفرنس را به خوبي ياد گرفته باشد و از نظر مفاهيم مشكلي نداشته باشد.

تجزيه و تحليل سيستم ها:

  اين درس از جزء دروس به حساب مي آيد كه بحث رياضيات در آن زياد به چشم مي­خورد. بيشتر داوطلبين گرايش مخابرات در اين درس راحت ترن چون كلا رياضياتشون قوي تره....مباحث اين درس نسبت به الكترونيك از نظر حجمي كمتره ولي خوب از نظر مفهمومي يكم بيشتر كار ميبره....سال قبل اين درس نسبت به الكترونيك يكم مشكل تر بود ولي باز هم جزء درس هاي راحت حساب مي شد.

 بررسی سيستم های قدرت:

  از سال 1384 اين درس در مجموعه سوالات گروه مهندسي برق قرار داده شد و اختصاص به داوطلبين گرايش قدرت دارد. بيشتر سرفصل هاي امتحاني از بررسي سيستم هاي قدرت 1 مي باشد كه كليه دانشجويان حتي غير قدرتي در دانشگاه آن را گذرانده اند در نتيجه داوطلبيني كه قصد تغيير گرايش به قدرت را دارند نگران آن نباشند.حدود 20% مطالب به بررسي سيستم هاي قدرت 2 اختصاص دارد كه با توجه به سادگي اين درس جاي نگراني براي داوطلبين عزيز نمي باشد.شايد تنها ايراد در اين درس كمي سوالات كنكوري آن باشد.

الكترونيك:

 ميرسيم به درس پر حجم الكترونيك كه بچه ها معمولا باهاش يكم مشكل دارن ...البته معمولا كسايي كه مدار قوي دارن برای الكترونيك مشكلي ندارن و درصدهاي خوبي تو اين درس ميزنن ... تنها چيزي كه ميتونه شما رو اذيت كنه حجيم بودن اين درس مثل مدار هست. البته بعضی سالها در آزمون كارشناسي ارشد برق درس الكترونيكش ساده بوده پس زياد هم نگراني نداره.

 ماشين های الكتريكی:

از درس هاي اساسي گرايش قدرت درس ماشين هاي الكتريكي ميباشد البته در گرايش كنترل نيز اين درس ضريب 3 را داراست. ماشين هاي الكتريكي به طور كلي به 5 فصل اصلي تقسيم ميشود مدارهاي مغناطيسي ،تبديلات الكترومكانيكي،ماشين هاي DC، ترنسفورماتورها و ماشين هاي القايي.به طور كلي فصل دشوار در اين درس ماشين هاي DC يا همان جريان مستقيم ميباشد كه تا حدودي بايد مفاهيم آن كامل برايتان جا بيافتد و بعد سراغ تست برويد.از سال 84 كه آوردن ماشين حساب سر جلسه كنكور ممنوع شد سوالات اين درس رو به سادگي رفت.

 الكترومغناطيس:

به درس دشوار مهندسي برق رسيديم.اكثريت داوطلبين يا با ترس زياد سراغ اين درس مي روند يا به كل اين درس را حذف ميكنند.اين درس از دو قسمت الكتريسيته و مغناطيس تشكيل شده است كه به نحوي دوگان همديگر بوده و تقريبا از هر قسمت به طور مساوي سوال مي آيد. ددر صورتیکه درس مغناطيس جزء دروس ساده آزمون گروه برق طراحی شود، كساني كه از آن غفلت كرده باشند، به نوعي متضرر می شوند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  mahsa‏ - ۲۳م آبان ماه۹۵ نظر داد

  ایا می توان از لیسانس مکانیک ارشد برق شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۷م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  بله.

 • تصویر فرد

  احمد لک‏ - ۱۰م آذر ماه۹۵ نظر داد

  درخواست مشاوره جهت ارشد

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. در سیستم ثبت نام کنید و با مشاورتون زمان مشاوره رو تنظیم کنید.

 • تصویر فرد

  درخشان‏ - ۸م بهمن ماه۹۵ نظر داد

  باسلام
  ايا درس بررسي سيستم قدرت از ارشد ٩٦حذف شده است؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. نه حذف نشده. اسمش تغییر کرده به تحلیل سیستمهای انرژی الکتریکی

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد