معرفی ارشد مهندسی برق + بازار کار و گرایش های ارشد برق

معرفی ارشد مهندسی برق که از رشته های پرطرفدار مجموعه مهندسی است در این مطلب بررسی شده است. در این بررسی اطلاعات مفیدی را درباره کارشناسی ارشد مهندسی برق، ظرفیت دانشگاه ها در این رشته ، افق بازار کار، و ... در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی رشته مهندسی برق

 


معرفی ارشد مهندسی برق

مهندسی برق زیرمجموعه ‌ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌ پردازد. می‌ توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده‌ی بررسی و طراحی سیستم‌ های انتقال انرژی الکتریکی و ماشین های الکتریکی و یا بررسی و طراحی سیستم‌ های الکترونیکی نظیر رایانه‌ ها، سامانه‌ های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن تقسیم نمود.  به بیان دیگر، مهندسان برق از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی و یا برای پردازش اطلاعات استفاده می ‌کنند.

محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. که البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد. الکتریسیته که بخش وسیعی از مهندسی برق را به خود اختصاص داده است، یکی از موضوعات جذاب علمی از اوایل قرن هفدهم بوده است. 

یکی از اولین مهندسان برق احتمالا ویلیام گیلبرت بوده است که اولین وسیله اندازه گیری الکتریسیته یا الکتروسکوپ را طراحی کرد و آن را ورسوریوم (versorium) نامید. همچنین او اولین کسی بود که به طور واضح مغناطیس و الکتریسیته‌ ی ساکن را از همدیگر  تمیز داد.

فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌ تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی مهم‌ ترین و پرتقاضاترین زمینه ‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده است.

 

برنامه ریزی سه ماهه کنکور ارشد مهندسی برق را در سایت 3گام بخوانید و به دوستانتان معرفی کنید.

 

گر چه رشته مهندسی برق به گرایش هایی تقسیم شده که دانشجو حداکثر در یک زمینه تخصص می یابد اما برنامه های آموزشی طوری تدوین شده که دانشجو را برای کار در هر چهار گرایش آماده می کند و دانشجویان می توانند با قدری مطالعه بیشتر در گرایش های دیگر نیز به کار بپردازند. بازار کار گرایش های ارشد برق وسعتی به اندازه تمام وسایل برق دارد و این یک شوخی نیست.

 

 

زمینه های کاری مهندسی برق
زمینه های کاری مهندسی برق

 

 

معرفی ارشد مهندسی برق - بازار کار ارشد مهندسی برق

در زمینه اشتغال مهندسی برق با توجه به نیاز کشور و جهان به انرژی برق و الکتریسیته همواره مهندس برق از جایگاه مطلوبی در این بخش قرار دارند. هرچند که در چند سال گذشته با توجه به مشکلاتی که کشور را احاطه کرده بود در زمینه اشتغال در داخل کشور مشکلاتی داشتیم که تنها به رشته برق خلاصه نمی­ شد؛ اما امید است که رفته رفته در داخل مهندس برق به جایگاه واقعی خود بازگردد. در خارج از کشور مهندسان برق از لحاظ درآمدی و جایگاه اجتماعی جزء بالاترین رشته ها است و مهندسانی که قصد اقامت در این کشورها را دارند بسیار مورد توجه قرار می­ گیرند.

اگر می خواهید درباره بازار کار ارشد مهندسی برق بیشتر بدانید، مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق می تواند اطلاعات کامل تری را در اختیارتان قرار دهد.

 

معرفی ارشد مهندسی برق - گرایش های ارشد مهندسی برق

کارشناسی ارشد مهندسی برق در دانشگاه های ایران به شش گرایش کلی تقسیم می شود که عبارتند از:

 • مهندسی برق گرایش مخابرات
 • مهندسی برق گرایش کنترل
 • مهندسی برق گرایش الکترونیک
 • مهندسی برق گرایش قدرت
 • مهندسی برق گرایش پزشکی (بیوالکتریک)
 • مهندسی برق گرایش مکاترونیک

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره گرایش های ارشد مهندسی برق داشته باشید، حتما مطلب گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی برق را در سایت 3گام بخوانید.

 

معرفی ارشد مهندسی برق - طول دوره و سیلابس ارشد مهندسی برق

‏ ‏طول دوره کارشناسی ارشد مهندسی برق ‏حداقل ٢ و حداکثر ٣ سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل 32 واحد درسی است. 

 واحدهای دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق (البته ممکنه دانشگاه به دانشگاه ‏متفاوت باشه) عبارتند از؛

کل واحدهای درسی ارشد برق: 32 واحد

 1. دروس تخصصی ارشد برق: 24 واحد ( 8 درس 3 واحدی )
 2. سمینار ارشد برق: 2 واحد
 3. پایانه نامه ارشد برق: 6 واحد

معمولا دانشجویان 3 ترم رو کلاس و سمینار را پاس می کنند و بقیه رو به فعالیت های پژوهشی در ‏خصوص پایان نامه اختصاص می دهند.‏

 

 

معرفی ارشد مهندسی برق - ظرفیت پذیرش ارشد مهندسی برق

ظرفیت پذیرش دانشگاه های کارشناسی ارشد مهندسی برق را به تفکیک گرایش و نوبت پذیرش بر اساس دفترچه انتخاب رشته سال 98 در لینک زیر ملاحظه فرمایید؛ این اطلاعات برای داوطلبان مجموعه مهندسی برق مهم می باشد و به ویژه در هنگام انتخاب رشته دید داوطلبان را بازتر می کند.

ظرفیت پذیرش کلی کارشناسی ارشد مهندسی برق سال 98

 

معرفی ارشد مهندسی برق - وضعیت ادامه تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق

هدف خیلی از دانشجویان ادامه تحصیل بعد از مقطع کارشناسی ارشد می باشد. در حال حاضر بستر مناسبی به لحاظ ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور فراهم است. در داخل با توجه به افزایش ظرفیت در مقطع دکتری با کمی تلاش در مقطع ارشد می توان به راحتی در مقطع دکتری ادامه تحصیل داد. برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، می ­توان به جرات گفت کارشناسی ارشد مهندسی برق جزء بهترین رشته ها در جذب دانشجو از دانشگاه های معتبر دنیا است.

اگر به دنبال گرفتن کمک هزینه مناسب از این دانشگاه ها هستید، سعی کنید زبان خود را تقویت کرده و رزومه مناسبی از خود در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق بسازید.

 

شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مهندسی برق به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب ارشد مهندسی برق دسترسی داشته باشید. همچنین بهترین منابع ارشد مهندسی برق را هم می توانید داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

سوالات متداول:

بهترین گرایش ارشد مهندسی برق کدام است؟

برای اطلاع کامل از گرایش های مهندسی برق و شناخت بهترین گرایش ارشد مهندسی برق مطلب گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی برق در سایت 3گام بخوانید.

منابع کنکور ارشد مهندسی برق کدام است؟

شما می توانید در مطلب منابع سطح بندی شده کنکور ارشد برق بهترین منابع ارشد مهندسی برق را بشناسید و از آن برای آمادگی در کنکور ارشد مهندسی برق استفاده کنید.

آیا امکان تحلیل کنکور ارشد برق وجود دارد؟

بله.

مشاوران تخصصی ارشد برق 3گام مجموعه ی کاملی از تحلیل کارنامه های کنکور ارشد برق را تهیه کرده اند و در اختیار داوطلبان کنکور ارشد برق قرار داده اند. شما می توانید با مراجعه به مطلب تحلیل تغییر ضرایب دروس کنکور ارشد مهندسی برق 99 از این مطالب استفاده کنید.

سایر بخش های مجموعه مهندسی برق

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  زهرا روحانی‏ - 00/9/27

  سلام. با کارشناسی برق صنعتی، چه رشته هایی رو میشه برای ارشد ادامه تحصیل داد ؟؟

 • تصویر فرد

  محمد ‏ - 97/4/12

  من کارشناسی برق رو در مجتمع عالی گرفتم ایا امیدی هست ک ارشد قبول شم

 • تصویر فرد

  آقای ایزدی‏ - 97/6/19

  سلام بله امید خوبی ام هست.به شرط تلاش زیاد

 • تصویر فرد

  فروغ‏ - 97/3/11

  میشه لطفا اسمم نمایش داده نشه.
  سلام میخواستم ازتون بخام لطفا راجع به این که اگه سهمیه 5 درصد داریم چجوری باید انتخاب رشته کنیم مطلب بزارید
  برق زیر گروه دو ،158 نمیتونم روزانه قبول شم تهران؟:((

 • تصویر فرد

  آقای ایزدی‏ - 97/9/18

  سلام اگه در سهمیه 158 شدید قبول خواهید شد

 • تصویر فرد

  ema‏ - 95/7/22

  سلام
  ما در انتظار بودجه بندی برق هستیم.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/19

  سلام. به روی چشم.

 • تصویر فرد

  ema‏ - 95/7/4

  سلام
  میشه لطفآ تحلیل و بودجه بندی ارشد برق هم بزارید.
  ممنون

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/4

  سلام. این کار رو به زودی خواهیم کرد.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

جستجو و انتخاب مدرس و مشاور در رشته مهندسی برق