مقایسه بین کلاس حضوری، کلاس آنلاین و دی وی دی های آموزشی

دغدغه ی اصلی داوطلبان کنکوری، داشتن منبع آموزشی مناسب چه در زمینه ی تدریس و چه در زمینه ی کتب آموزشی است. پیش نیاز اصلی یک داوطلب کنکوری داشتن یک منبع تدریس مناسب است، زیرا شیوه ی انتقال مطلب در سال کنکور نسبت به سال های دیگر متفاوت بوده و بایستی به شیوه ی تستی انجام شود. طبیعتا راه حل های ابداعی مدرسان و همینطور نکات تستی متفاوت، می تواند در روند تست زنی و شرکت در آزمون های آزمایشی حس اعتماد به نفس را به داوطلب کنکور سراسری منتقل کند. اما این که" چه منبع آموزشی مناسب است؟"، " آیا کلاس حضوری مناسب است یا غیرحضوری؟" ، "آیا به کلاس های آنلاین یا دی وی دی های آموزشی می توان اعتماد کرد؟"، اینها سوالاتی است که در ذهن داوطلب در زمان کنکور به وجود می آید.

مقایسه بین کلاس حضوری و کلاس آنلاین و غیرحضوری

تجربه ی کلاس حضوری را تقریبا اکثر داوطلبان کنکوری داشته اند و آشنا به شیوه ی انجام آن هستند. در کلاس های حضوری ارتباط دو طرفه بین شاگرد و استاد برقرار است و در همان لحظه اشکالات دانش آموزان برطرف می گردد و همینطور ارتباط نزدیک بین استاد و شاگرد برقرار شده و توضیحات بیشتر و اختصاصی تر جهت رفع اشکالات به دانش آموزان داده می شود. اما در کلاس های حضوری که عمدتا در مدارس تشکیل می شود، تدریس بیشتر در جهت امتحانات تشریحی انجام می شود و به تست کمتر پرداخته یا اصلا پرداخته نمی شود. در این صورت داوطلب تصمیم می گیرد که کلاس های حضوری کنکور را ثبت نام کند که البته با توجه به امکاناتی که در محل زندگی داوطلب وجود دارد از قبیل کادر آموزشی مناسب و یا مسافتی که باید طی کند، ممکن در هم در وقت و هم در هزینه ی داوطلب خللی به وجود می آید، که در این صورت داوطلب به دنبال گزینه دوم یعنی کلاس های آنلاین و یا کلاس های غیرحضوری می رود.

کلاس آنلاین و یا کلاس غیرحضوری با توجه به اینکه داوطلب دیگر مسافتی را طی نمی کند، در خانه خود نشسته و در کلاس شرکت می کند و فقط هزینه ی شرکت در کلاس را پرداخت می کند. کیفیت کلاس های غیر حضوری و یا کلاس های آنلاین با توجه به اینکه بیشترین تمرکزشان روی کنکور است، تقریبا کیفیت بالایی دارد و معمولا اساتیدی که در این کلاس ها تدریس می کنند اساتید با تجربه ی کشور هستند. از این منظر داوطلبانی که در نقاط مختلف کشور تحصیل می کنند، می توانند از این امکان استفاده کنند و در کلاس این اساتید شرکت کنند. اما مسئله ای که داوطلبان در این کلاس ها با آن روبه رو هستند ارتباط حداقلی استاد و شاگرد است. به دلیل اینکه کلاس ها غیرحضوری و یا آنلاین است ممکن است تعداد افراد شرکت کننده در این کلاس ها زیاد شود و اساتید مربوطه نتوانند به شکل کامل سوالات داوطلبان را به علت کمبود وقت پاسخ دهند و به همین دلیل ارتباط بین استاد و شاگرد به کمترین میزان مورد نظر خود می رسد. مسئله ی دوم چون شرط لازم برای شرکت در این کلاس ها داشتن اینترنت است، ممکن است در بعضی مناطق کشور این امکان وجود نداشته باشد و داوطلبان نتوانند در این کلاس ها شرکت کنند.

حال اینکه چه کلاس های حضوری و چه اساتید و موسسات و کلاس های آنلاینی مناسب هستند، نیاز به یک شناخت کامل از اساتید و همینطور سابقه ی کار آنها دارد. شما می توانید با تهیه ی یک جلسه تخصصی با مشاوران و کارشناسان موسسه 3 گام نسبت به این مطالب آگاهی کامل را کسب کنید.

معایب

مزایا

مسافت بین خانه و محل کلاس

ارتباط دو طرفه استاد و شاگرد

هزینه ی به نسبت بالا

رفع اشکال کامل

تمرکز بیش از اندازه به دروس در قالب تشریحی

شناخت استاد نسبت به شاگرد

آزادی عمل نسبتا کم

دسترس بودن زیاد استاد

تکالیف و امتحاناتی که ممکن است ضرورتی نداشته باشد

ارائه ی توضیحات تصویری

 

 

مقایسه ی بین کلاس حضوری و دی وی دی های آموزشی

همانطور که در مطالب قبل گفته شد در کلاس های حضوری ارتباط بین استاد و شاگرد می تواند بیشترین کمک را به داوطلب در برطرف کردن اشکالات کند و همینطور حضور فعالانه ی دانش آموز و یا داوطلب سر کلاس حضوری می تواند در بحث پویایی داوطلب و یادگیری شخص او بسیار کمک حال باشد. اما با توجه به شرایطی که در مطلب قبل گفته شد؛ مانند مسافت و یا هزینه ی تقریبا بالای کلاس های حضوری و ... داوطلب به دنبال آموزش های جایگزین مانند دی وی دی های آموزشی می رود.

دی وی دی های آموزشی هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ زمانی و مهمتر از آن دسترسی راحت تر کاملا مقرون به صرفه بوده و داوطلب می تواند طبق زمانبندی که در برنامه ی مطالعاتی خود تنظیم کرده به راحتی اقدام به آموزش و یادگیری مطالب کنکوری کند.

اما معایبی که این سیستم آموزشی دارد، ارتباط یک طرفه ی استاد و شاگرد است. در این نوع آموزش استاد درس خود را طبق چیزی که طراحی کرده ارائه می دهد و دیگر دانش آموزی وجود ندارد که مشکلات خود را بپرسد و مطالبی را که متوجه نشده است را از استاد مربوطه طلب توضیح کند. ضمن اینکه معمولا کیفیت تدریس در دی وی دی های آموزشی به نسبت آموزش های دیگر پایین تر است.

مسئله ی مهم شناسایی و داشتن اطلاعات نسبت به موسساتی است که دی وی دی های آموزشی را ارائه می دهند تا با یک هزینه ی معقول بهترین انتخاب را داشته باشید. در این زمینه می توانید با تهیه ی یک جلسه مشاوره تخصصی با کارشناسان و مشاوران موسسه ی 3گام اطلاعات لازم را در این زمینه جمع آمری کنید.

معایب

مزایا

ارتباط یک طرفه ی استاد و شاگرد

برنامه ریزی منعطف

کیفیت آموزشی به نسبت پایین

دسترسی آسان

امکانات کمتر به نسبت آموزش های دیگر

هزینه ی مناسب

 

مقایسه بین کلاس آنلاین و دی وی دی های آموزشی

هر دوی این موارد تحت عنوان انتخاب های دوم پس از آموزش حضوری پیشنهاد می شود. حال طبق جدول زیر می توان بهتر به مقایسه ی این دو عنوان پرداخت:

 

کلاس آنلاین

مزایا

ارتباط دو طرفه استاد و شاگرد

دسترسی آسان

ارتباط و شرکت در کلاس اساتید به نام کشور

 معایب

اختلال در اینترنت

عدم انعطاف پذیری با برنامه

حضور تعداد زیادی داوطلب

عدم شناخت استاد مربوطه نسبت به داوطلب

 

 

دی وی دی آموزشی

مزایا

برنامه ریزی منعطف

دسترسی آسان

هزینه ی مناسب

معایب

ارتباط یک طرفه از جانب استاد

حل نشدن اشکالات داوطلب

کیفیت به نسبت پایین آموزشی

امکانات کمتر نسبت به آموزش های دیگر

 

 

جمع بندی مقایسه بین کلاس حضوری، کلاس آنلاین و دی وی دی های آموزشی

پس از صحبت درباره ی هر سه عنوان کلاس، حال در این مطلب یک جمع بندی کلی را در قالب یک جدول نشان داده و سعی می کنیم بر اساس این داده ها و جدول بهترین انتخاب را به شما معرفی کنیم. البته پیشنهاد کلی، شرکت در کلاس های حضوری است. اما شرایط هر داوطلب متفاوت است و به صورت موردی باید مورد ارزیابی قرار گیرد؛ لذا برای بررسی بیشتر شرایط خودتان می توانید با مشاوران تخصصی موسسه 3گام ارتباط برقرار کنید.

دی وی دی آموزشی

کلاس آنلاین

کلاس حضوری

عدم وجود ارتباط بین استاد و شاگرد

ارتباط دو طرفه و غیرمستقیم استاد و شاگرد

ارتباط دو طرفه و مستقیم استاد و شاگرد

هزینه نسبتا پایین

هزینه نسبتا متوسط

هزینه نسبتا بالا

کیفیت آموزشی متوسط رو به پایین

کیفیت آموزشی متوسط رو به بالا

کیفیت آموزشی بالا

عدم شناخت نسبت به داوطلب

شناخت به نسبت کم از داوطلب

شناخت زیاد نسبت به داوطلب

امکانات آموزشی به نسبت پایین

امکانات آموزشی متوسط

امکانات آموزشی به نسبت بالا

دسترسی آسان

دسترسی نسبتا آسان

دسترسی نسبتا مشکل

برنامه ریزی متغیر

برنامه ریزی ثابت

برنامه ریزی ثابت