کدام رشته ها در زمان دانشجویی دارای حقوق هستند؟

رشته هایی که دارای حقوق و مزایا در دوران دانشجویی هستند، در سال های اخیر با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی طرفداران زیادی پیدا کرده اند. دریافت حقوق در زمان دانشجویی شامل تمام رشته ها نمی شود. بهره مندی از حقوق دانشجویی یک نکته مثبت در بعضی از رشته های دانشگاهی هست؛ لذا جهت بررسی آن با ما در این مقاله همراه باشید.

کدام رشته ها در زمان دانشجویی دارای حقوق هستند؟

در سال های اخیر با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی رشته هایی که دارای حقوق و مزایا در دوران دانشجویی هستند، طرفداران زیادی پیدا کرده اند. دریافت حقوق در زمان دانشجویی شامل تمام رشته ها نمی شود. بهره مندی از حقوق دانشجویی یک نکته مثبت در بعضی از رشته های دانشگاهی هست؛ لذا جهت بررسی آن با ما در این مقاله همراه باشید. هم چنین می توانید برای اطلاع بیشتر از رشته های دارای حقوق در زمان دانشجویی با کارشناسان موسسه 3گام در ارتباط باشید.

پرداخت حقوق به دانشجویان تحصیلات تکمیلی

شاید یکی از چالش برانگیزترین مشکلات تحصیل در مقطع دکتری، شیوه پذیرش این مقطع در ایران است که کاملا با سایر کشورها متفاوت است. از بارزترین تفاوت ها این است که دانشجوهای دکتری در ایران فقط به عنوان یک دانشجو ساده تلقی می شوند. این در حالی است که در سایر نقاط دنیا دانشجویان در مقاطع تکمیلی نه تنها پژوهشگر خوانده می شوند؛ بلکه بابت پژوهش ها حقوق و مزایا نیز دریافت خواهند کرد.

پژوهانه، اعتبار مالی تخصیص داده شده به مراکز تحقیقاتی و دانشگاههاست که مبلغ آن هر ساله مطابق آئین نامه تصویب شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تعیین میشود و هدف آن ارتقای کیفیت پژوهشهای اساتید و رسالههای دانشجویان در جهت نیازهای اساسی کشور، گسترش تولید و حل مشکلات جامعه، تحقق اهداف و… است که به دانشگاهها و مراکز پژوهشی اختصاص داده میشود.

پرداخت مبلغی به عنوان پژوهانه، امری رایج در تمامی کشورهای دنیا است. در ایران این مبلغ تنها به دانشجویان دکتری دانشگاه های دولتی تعلق خواهد گرفت.

در بخش پژوهانه قرار بود که دانشجویان حقوق ثابتی را از وزارت علوم دریافت کنند، اما به دلیل اینکه منابع مالی لازم برای تامین اعتبار آن فراهم نشد، این اقدام هم متوقف شد. اگرچه هنوز جزو اولویتها و برنامههای وزیر علوم است. به گفته عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور هر دانشجوی دکتری برای اینکه حق الزحمه کارش را بگیرد و بتواند با این حق الزحمه به طور تمام وقت در خدمت دانشگاه باشد باید بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان در سال دریافتی داشته باشد. البته متاسفانه همچنان این طرح تحقق نیافته است. این امکان وجود دارد که در بازه های زمانی مختلف، میزان حقوق تغییر کند و یا قوانین مربوط به پرداخت حقوق دستخوش تغییرات شود، لذا شما می توانید به وسیله ارتباط با کارشناسان موسسه 3گام از جدید ترین اطلاعات مطلع شوید.

پرداخت حقوق به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، وظیفه مهم تربیت معلم برای وزارت آموزش و پرورش کشور را بر عهده دارند و در تمام استان ها با توجه به نیاز منطقه، دانشجو پذیرش می کنند. دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از همان ابتدای ورود به دانشگاه از حقوق و مزایایی برخوردار هستند. 

حقوق دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان تابع تصمیمات مجلس و شورای نگهبان است. میزان حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۵ درصد افزایش یافت و میزان کل حقوق ۵٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان بود که به صورت ماهانه پرداخت می شود. در سال ۱۴۰۲ نیز پیش بینی می شود افزایش حقوق وجود داشته باشد. 

 

از حقوق دانشجویانی که از تمام امکانات و خدمات رفاهی شامل غذا و خوابگاه در تمام روزهای هفته بهره مند هستند.

کسر ۴۵ درصد

از حقوق دانشجویانی که از تمام امکانات و خدمات رفاهی شامل غذا و خوابگاه در نیمی از روز های هفته بهره مند هستند.

کسر ۳۰ درصد 

از حقوق دانشجویانی که فقط از غذا (صبحانه، ناهار یا هر دو) استفاده می کنند.

کسر ۲۰ درصد

از حقوق دانشجویانی که فقط از خوابگاه بهره مند هستند و از غذا استفاده نمی کنند.

کسر ۱۰ درصد

در تابستان که دانشگاه برگزار نمی شود و دانشجویان از غذا و خوابگاه استفاده نمی کنند، ماهانه ۱۰ درصد از حقوق دانشجویان که معادل ۵۶۰ هزار تومان است، کسر می شود.

پرداخت حقوق به دانشجویان پزشکی

رشته های علوم پزشکی از پر درآمد ترین رشته هایی هستند که آینده شغلی فارغ التحصیلان این رشته ها را تضمین می کنند. اما شاید برای شما هم تعجب بر انگیز باشد که دانشجویان رشته های پزشکی حقوق نه چندان زیادی بابت مدت طولانی تحصیل خود دریافت می کنند و تا سال ها نیاز به حمایت مالی از سمت خانواده دارند تا بتوانند بدون دغدغه مالی به زندگی توام با درس های سنگین و مسائل مربوط به آن بپردازند.

در ابتدای امر باید بدانید که یک دانشجوی دکتری عمومی تنها در یک سال و نیم آخر تحصیل در مقطع دکتری عمومی که به آن اینترنی گفته می شود حقوق دریافت می کند. میزان مبلغی که دانشجو در این مدت دریافت می کند بسیار ناچیز و برابر با ۲ میلیون تومان برای دانشجویان مجرد و چیزی حدود ۳ میلیون تومان برای دانشجویان متاهل است. جالب است بدانید این میزان سالانه و درصدی افزایش پیدا نمی کند. 

همچنین در مقاطع بالاتر نیز دانشجویان مبلغی را با عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. دانشجویان مقطع تخصصی (رزیدنتی) در صورت مجرد بودن دانشجو مبلغی حدود ۶ میلیون تومان و دانشجویان متاهل ۸ میلیون تومان دریافت خواهند کرد. 

دانشجویان در مقطع تحصیلی فوق تخصصی (فلوشیپ) نیز در صورت تجرد ۸ میلیون تومان و دانشجویان متاهل ۱۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

اما مسئله ای که باید در نظر داشت این است که دانشجویان دکتری عمومی در دوران انترنی که کشیک های شبانه دارند و دانشجویان در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی زمانی برای انجام کارهای متفرقه که بتوانند از آن طریق درآمد کسب کنند ندارند. بسیاری از دانشجویان نیز تشکیل خانواده داده اند و شرایط بسیار سخت تر هم خواهد شد؛ لذا این مبلغ باتوجه به شرایط کنونی اصلا نمی تواند پاسخگوی مخارج زندگی باشد.

در ادامه تمامی کمک هزینه های تحصیلی در مقاطع مختلف را در جدولی گرد هم آورده ایم.

متاهل

مجرد

مقطع تحصیلی

۳ میلیون تومان

۲ میلیون تومان

دکتری عمومی

۸ میلیون تومان

۶ میلیون تومان

دکتری تخصصی

۱۰ میلیون تومان

۸ میلیون تومان

دکتری فوق تخصصی

 

پرداخت حقوق به دانشجویان دندان پزشکی

دانشجویان دندان پزشکی نیز در مقاطع مختلف شامل دریافت کمک هزینه تحصیلی می شوند.

کارورزهای دندان پزشکی (یک سال آخر تحصیل) مجرد مبلغی برابر با ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان و دانشجویان متاهل ۲ میلیون تومان دریافت می کنند.

در مقاطع بالاتر شامل مقطع تخصصی دندانپزشکی اگر دانشجو مجرد باشد مبلغی برابر با ۴ میلیون تومان و در صورتی که متاهل باشد ۶ میلیون تومان ماهانه دریافت خواهد کرد.

متاهل

مجرد

مقطع تحصیلی

۲ میلیون تومان

۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

دکتری عمومی دندان پزشکی

۶ میلیون تومان

۴ میلیون تومان

دکتری تخصصی دندان پزشکی

پرداخت حقوق به دانشجویان پرستاری

شاید سوال شما هم باشد که آیا به دانشجوی رشته پرستاری نیز حقوق تعلق می گیرد و در طول دوران تحصیل، حمایت مالی می شود یا خیر؟

دستور پرداخت حقوق به دانشجوهای رشته پرستاری توسط وزارت بهداشت صادر شده است. این حقوق برای کار دانشجویی در ترم های ۶، ۷ و ۸ و بالاتر به صورت ماهیانه پرداخت می شود.

 

ساعتی ۵ هزار تومان

حقوق کار دانشجویی پرستاری دوره کارشناسی

ساعتی ۷ هزار تومان

حقوق کار دانشجویی پرستاری دوره کارشناسی ارشد و دکتری

 

سایر رشته های علوم پزشکی

 

همچنین قابل ذکر است دانشجویان در مقطع PHD سایر رشته ها و داروسازی تخصصی نیز حقوق دریافت خواهند کرد. دانشجویان مجرد در این مقاطع برابر با ۴ میلیون تومان و دانشجویان متاهل ۶ میلیون تومان ماهانه دریافت خواهند کرد.

 

متاهل

مجرد

مقطع تحصیلی

۶ میلیون تومان

۴ میلیون تومان

داروسازی تخصصی و PHD سایر رشته ها

 

پرداخت حقوق برای فعالیت های دانشجویی

شاید عدهای از دانشجویان تصور کنند تنها با رسیدن به مقاطع تحصیلات تکمیلی، دکتری تخصصی و تحصیل در برخی رشتهها امکان دریافت حقوق از دانشگاه خود را دارند، اما این در حالی هست که دانشجویان می توانند با فعالیت های متفرقه در دانشگاه مبالغی را دریافت کنند.

کارهای دانشجویی به چند دسته تقسیم میشوند که یک دسته کار پژوهشی است که توسط اساتید به صورت مستقل با دانشجو در ارتباط است و بخش دیگر فعالیت صنفی دانشجویان است که به شورای صنفی و معاونت دانشجویی ارتباط دارد.

اعضای شورای صنفی از دانشگاه مبلغی را دریافت خواهند کرد البته این مبلغ ماهانه پرداخت نمی شود؛ بلکه چندین ماه جمع شده و سپس پرداخت خواهد شد. همچنین در بعضی از دانشگاه ها خوابگاه رایگان و استفاده رایگان از سلف به اعضای شورای صنفی داده می شود. مساله حقوق اعضای شورای صنفی آییننامه جامعی ندارد و در دانشگاه های مختلف شرایط متغیر است. 

عضویت در کانونهای دانشجویی نیز بهعنوان شغل حساب شده و برای دانشجویانی که دبیر مرکزی کانونها به شمار میروند، حقوق در نظر گرفته میشود. هرچند این کار در قالب کار دانشجویی تعریف میشود، اما ثابت بوده و برای هر کسی که دبیر کانونی باشد، حقوق مشخصی در نظر گرفته میشود. 

مبالغی که برای فعالیت های دانشجویی به دانشجویان پرداخت می شود بسیار کم و ناچیز هست. حتی در تعدادی از دانشگاه ها برای کارهای پژوهشی به دانشجو تنها ساعتی ۹ هزار ریال داده می شود که بسیار مبلغ ناچیزی است.

کدام رشته ها در زمان دانشجویی دارای حقوق هستند؟ - جمع بندی

یکی از راههایی که میتواند باعث رشد دانشگاهها در حوزه علمی و سایر حوزه ها شود مشارکت دانشجویان است که باید زمینهها و انگیزه لازم برای حضور آنها در فعالیت دانشگاه فراهم شود، آنچه که پیدا است اگر قوانین مربوط به کار و فعالیت دانشجویی اصلاح نشود و تعرفه های دستمزدی که برای دانشجویان در نظر گرفته شده افزایش پیدا نکند، باعث از بین رفتن انگیزه فعالیت در دانشگاهها و در نهایت کاهش مشارکت دانشجویان شود که زمینه کاهش رشد علمی را در دانشگاه رقم میزند. لازم به ذکر است که اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در خصوص رشته های دارای حقوق در زمان دانشجویی داشتید می توانید با کارشناسان موسسه 3گام در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول:

آیا کمک هزینه های دانشجویی سالانه افزایش پیدا می کنند؟

معمولا این کمک هزینه ها هر چند سال یک بار افزایش پیدا کرده و افزایش آنها سالانه نیست.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت