انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

معدود افرادی هستند که به دلیل های مختلف، از ثبت نام در کد رشته محل قبول شده انصراف می دهند. بعضی از افراد هم هستند که پس از گذراندن چند ترم متوجه می شوند به رشته ای که در آن تحصیل می کنند علاقمند نیستند و انصراف می هند. در این مطلب به بررسی شرایط انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می پردازیم.

انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که گفته شد افرادی هستند که قبل یا بعد از ثبت نام در کد رشته محل قبول شده متوجه می شوند که باید مسیر خود را تغییر دهند و مجبور می شوند که از تحصیل در آن کد رشته انصراف دهند. اما برای انجام این کار باید شرایطی را نیز بدانید و با آگاهی کامل به سوی انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بروید.

 

 

شرایط انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

هر دانشجویی که قصد انصراف از تحصیل را دارد می تواند هر زمان که بخواهد اقدام کند. اما دانشجویان مقطع  کارشناسی ارشد و دکتری که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سال بعد را دارند، باید حداکثر پیش از پایان مهلت ثبت نام کنکور ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی کنند و اگر دانشجویی بدون آنکه انصراف از تحصیل در مقطع خود را ثبت کند در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند؛ حتی اگر در رشته ای که می خواهد قبول شود، قبولی او لغو خواهد شد.

همچنین انصراف از تحصیل همراه با جریمه خواهد بود که به بررسی آن می پردازیم.

دانشجویان در زمان انصراف از تحصیل به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

 1. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل ندارند
 2. دانشجویانی که قصد دارند در کنکور کارشناسی ارشد مجددا شرکت کنند.

 شرایط انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای این دو دسته متفاوت خواهد بود.

دسته اول: این دسته از دانشجویان به دلیل اینکه قصد ادامه تحصیل ندارند هر زمان که بخواهند می توانند انصراف خود را ثبت کنند.

دسته دوم: این دسته از دانشجویان به دلیل آنکه می خواهند دوباره در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند باید زمان انصراف خود را درست انتخاب کنند. این دانشجویان باید قبل از ۳۰ بهمن ماه انصراف خود را از تحصیل در دانشگاه محل تحصیل قطعی کنند تا مجاز به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد پیش رو شوند.

 

این دسته از دانشجویان باید شرایط زیر را بدانند:

 1. افرادی که در دوره روزانه سال گذشته قبول شده اند، در صورت انصراف مجاز به شرکت در کنکور سال بعد نخواهند بود.
 2. دانشجویان کارشناسی ارشد که از زمان قبولی آن ها در دوره روزانه بیش از یک سال گذشته است می توانند در کنکور پیش رو شرکت کنند.
 3. دانشجویان کارشناسی ارشد که سال گذشته در دوره های غیر روزانه قبول شده اند در صورت انصراف از دانشگاه محل تحصیل خود در زمان اعلامی می توانند در کنکور سال بعد شرکت کنند.
 4. اگر دانشجویی از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف ندهد، و در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند و پذیرفته شود، قبولی وی لغو می شود.

 

نکته: دانشجویانی که در دانشگاه غیر انتفاعی تحصیل میکنند اگر از دانشگاه خود انصراف ندهند و در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند و قبول شوند، می توانند در کد رشته محل انتخابی خود ثبت نام کنند و پس از ثبت نام از دانشگاه قبلی انصراف دهند.

 

 

جریمه انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارای جریمه می باشد که دانشجو باید مبلغی را به عنوان جریمه به دانشگاه پرداخت کند. مبلغ جریمه را هر دانشگاه به طور جداگانه مشخص می کند.

مبلغ جریمه انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به چهار نوع تقسیم می شود.

 1. جریمه انصراف از دانشگاه روزانه: با توجه به قوانین هر دانشگاه متفاوت است.
  • اگر دانشجو بعد از انصراف دوباره در دانشگاه سراسری قبول شود هزینه انصراف برای بار دوم رایگان خواهد بود.
 2. جریمه انصراف از دانشگاه شبانه و پیام نور: مبلغ جریمه در این دوره ها به اندازه ۱.۵ برابر شهریه ثابت خواهند بود.
 3. جریمه انصراف از دانشگاه غیرانتفاعی: فرمول مبلغ جریمه در این دانشگاه = شهریه ثابت یک ترم + شهریه متغیر ۷ واحد آموزشی
 4. جریمه انصراف از پردیس های خودگردان دانشگاهی: انصراف دادن از این دانشگاه ها برابر است با پرداخت مجموع شهریه ثابت ترم های باقی مانده از تحصیل

 

سوالات متداول:

شرایط انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به چه صورت است؟

تمامی شرایط به طور کامل در مطلب بررسی شده است.

هزینه انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چقد است؟

بسته به نوع دانشگاه هزینه شرایط انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به چهار بخش تقسیم می شود که در مطلب می توانید مطالعه کنید.

مهلت انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟

به دلیل آنکه زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش اعلام می شود شما باید قبل از مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد انصراف از دانشگاه خود را قطعی کنید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  حسن صادقی‏ - 01/9/11

  سلام الان دانشجوی غیرانتفاعی باشی ومجدد کنکورارشدشرکت کنیم ویه دانشگاه غیرانتفاعی دیگه بیاریم باید از دانشگاه قبلی انصراف بدیم وجریمه بدیم یا میشع انتقالی میدن که نخایم جریمه بدیم؟

 • تصویر فرد

  آریانا‏ - 01/4/23

  سلام
  من دانشجوی روزانه ترم۴ ارشد هستم و فقط پایان نامه مونده و به علت مشکل با استاد راهنمام دیگه علاقه ای به ادامه دادن ارشد ندارم و میخواستم چندتا سوال بپرسم لطفا تایید کنید و جواب بدید خیلی ضروریه
  ۱.باتوجه به اینکه همه واحدها رو گذروندم شرایط انصراف از پایان نامه و تموم کردن ارشد چیه؟ مشمول هزینه میشم؟ اصلا مدرکی میدن بدون پایان نامه؟ و اگه قید بشه رو مدرک بدون دفاع و پایان نامه اون مدرک ارشد فاقد اعتبار هست؟
  ۲.میتونم مدرک کارشناسیم رو از دانشگاه ارشدی که الان هستم بگیرم؟ امکان داره اون مدرک لیسانس رو که واسه ثبت نام ارشد دادم بهم بدن؟ واسه کار پیدا کردن به مدرکم نیاز دارم

 • تصویر فرد

  Malificent‏ - 00/5/21

  سلام من ارشد علوم پایه ترم۴هستم و دوترم مرخصی بدون احتساب سنوات دارم.فقط۶واحد پایان نامم مونده و میخوام انصراف بدم.قصد ادامه تحصیل ندارم.برای انصراف هزینه جریمه باید همونموقع پرداخت بشه؟من عجله ای برای آزاد کردن مدرک کارشناسیم ندارم.میتونم نامه انصرافم رو بدم و بعدا هزینه انصراف رو پرداخت کنم؟اگر دوباره در دوره ارشد تحصیل کنم از پرداخت هزینه انصراف معاف میشم؟
  در صورت اخراج شدن هم باز جریمه باید پرداخت بشه؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت