نکات مطالعه برای کنکور

تعداد بازدید 4666 دفعه

داوطلبان باید توجه داشته باشند که برای رسیدن به نتیجه دلخواه، بعد از یک برنامه منظم و منسجم، رعایت نکات مطالعه برای کنکور بسیار حائز اهمیت است.

نکات مطالعه برای کنکور

نکات مطالعه برای کنکور

 

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر داوطلبان کنکور را درگیر کرده است، این است که چطور برای کنکور درس بخوانند تا بهترین نتیجه را بگیرند. داوطلبان باید توجه داشته باشند که برای رسیدن به نتیجه دلخواه، بعد از یک برنامه منظم و منسجم، رعایت نکات مطالعه برای کنکور بسیار حائز اهمیت است. در غیر این صورت آن ها نمی توانند از انرژی و زمان خود حداکثر بهره وری را داشته باشند و ممکن است انگیزه خود را از دست بدهند. گاهی بسیاری از داوطلبان می گویند که وقت زیادی را برای مطالعه یک منبع صرف می کنند ولی بدون آن که بیشتر مفاهیم آن را درک کرده باشند خیلی زود از مطالعه خسته می شوند. به همین دلیل آگاهی از نکات مطالعه برای کنکور وآماده کردن خود برای یک مطالعه جامع و مدون، در یادگیری عمیق و دقیق درس ها بسیار موثر می باشد. به همین دلیل تیم مشاوره و برنامه ریزی 3گام در این مطلب نکات طلایی مطالعه برای کنکور را برای شما عزیزان آماده کرده است. برای راهنمایی بیشتر و داشتن یک برنامه ی درسی زیر نظر مشاوران با تجربه، همراه با مرور مداوم مطالب می توانید در پنل مشاوره و برنامه ریزی 3 گام ثبت نام نمایید.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

بهترین مکان برای درس خواندن

یکی از نکات مطالعه برای کنکور، انتخاب بهترین مکان برای درس خواندن می باشد. مکان مطالعه برای کنکور باید دارای ویژگی های زیر باشد.

ویژگی های اتاق مطالعه شامل هوای مناسب، جهت تابش، یکنواخت و یکسان بودن نور محیط می باشد که در ادامه در مورد هر کدام از این ویژگی ها توضیح می دهیم.

 1. کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث رخوت و خستگی می شود.
 2. جهت تابش نور: نور باید از سمت چپ، بالا و با زاویه تقریبی 45 درجه به کتاب و کاغذ بتابد. تابش نور از سمت راست به خصوص هنگام نگارش، باعث ایجاد سایه دست برروی کاغذ می شود که در دید اشکال ایجاد کرده و در نتیجه باعث خستگی چشم می شود .
 3. استفاده از نور غیر مستقیم: بهترین نور برای مطالعه و کار، روشنایی معمولی مکان مطالعه است که در هوای روشن به وسیله نور غیر مستقیم ایجاد شده باشد .
 4. یکنواخت بودن نور محیط: نورهای محیط به خصوص اگر در زاویه دید چشم های شما هستند، باید یکنواخت باشد. یکی از معایب استفاده از چراغ مطالعه این است که تمرکز نور به سطح کتاب و تاریکی نسبی محیط اطراف باعث خستگی زودرس چشم ها می شود .
 5. نور لامپ های مهتابی: نور لامپ های مهتابی به علت داشتن نوسان، چندان مناسب نیست و بهتر است به جای استفاده از یک منبع نوری از چند چراغ استفاده نمود.نور نباید نوسان داشته باشد تا روشنایی محل مطالعه یکسان بماند.

 

بهترین روش نشستن برای درس خواندن

یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می کنند بسیار مهم است. نباید به صورت خمیده و یا در طرفین مطالعه نمود، چون به تدریج باعث تغییر ستون فقرات می گردد. ستون فقرات به هنگام مطالعه باید راست باشد. باید ضمن مطالعه و در وقت های استراحت، روش نشستن خود را تغییر دهید. مختصری حرکت نمایید تا از رکود خون در پاها جلوگیری شود.

درس خواندن در حالت خوابیده

درس خواندن در حالت خوابیده برای چشم مناسب نیست. چرا که روشنایی کتاب تامین نمی شود و خستگی زودتر فرا می رسد. همچنین مطالعه در وسط روز رو به شمال مناسب نیست زیرا نور بیشتر یا کمتر از حد طبیعی به چشم ها می رسد .

مطالعه در حال حرکت

مطالعه در حال حرکت به علت تکان، حرکت و تغییر دائمی فاصله چشم ها تا کتاب باعث خستگی و ضعف چشم ها می شود .

 حالت فیزیکی بدن هنگام مطالعه یکی از نکات مطالعه برای کنکور است که باید خیلی به آن توجه داشته باشید.

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

علت خستگی چشم ها هنگام مطالعه

علاوه بر مطالعه در حال حرکت، فاصله مناسب چشم ها با کتاب، عدم استراحت متناوب چشم ها هنگام مطالعه و نوع مرکب یا خودکار، از علت های دیگر خستگی چشم ها هنگام مطالعه می باشند.

 1. فاصله مناسب چشم ها با کتاب: هنگام مطالعه فاصله چشم ها با کتاب باید 30 سانتی متر باشد.یک چشم سالم از فاصله 30 سانتی متری می تواند حروف کتاب را تشخیص دهد. اگر از این فاصله قادر به خواندن نیستید به پزشک مراجعه نمائید .
 2. استراحت متناوب چشم ها: برای هر ساعت مطالعه یک ربع تا بیست دقیقه استراحت مفید لازم است. این استراحت نه تنها برای چشم بلکه برای مغز هم فرصت مناسبی است که یادگیری خود را مرور کند. در زمان استراحت باید از فاصله دور و بدون توجه و دقت نگاه کرد. این کار باعث تنوع و تمدد اعصاب نیز می شود .
 3. نوع مرکب یا خودکار: بهترین رنگ ها، رنگ آبی و مشکی است که فشار کمتری به چشم وارد می کند و مانع خستگی می شود. رنگ های قرمز، سبز و ... دید را مشکل و باعث خستگی چشم می شوند .

 

برنامه منظم برای مطالعه

در کنار رعایت نکات مطالعه برای کنکور، تعیین اوقات و برنامه منظم برای مطالعه باعث آمادگی ذهنی و بدنی شما می شود. اگر مطالعه در ساعات معینی از شبانه روز انجام گیرد، آمادگی ذهنی و بدنی به هنگام مطالعه را می کاهد، مگر اینکه زمان مطالعه کوتاه مدت باشد .

بررسی عوامل موثر بر یادگیری

با رعایت نکات مطالعه برای کنکور و بررسی عوامل موثر بر یادگیری می توانید کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید و به نتیجه دلخواه خود دست یابید. در ادامه به برخی از این عوامل موثر در یاد گیری می پردازیم.

تغذیه مناسب جهت مطالعه

یکی از عوامل موثر بر یادگیری، تغذیه مناسب جهت مطالعه است. همچنین بلافاصله پس از صرف غذا نباید مطالعه نمود. زیرا به علت شروع فعالیت دستگاه گوارش پس از خوردن غذا و هجوم خون به معده و احشاء داخلی، از میزان جریان خون در مغز کاسته می شود و آمادگی برای مطالعه کاهش می یابد .

از دیگر عوامل موثر بر یادگیری تنفس هنگام مطالعه، آرامش فکری، ورزش و مطالعه می باشد.

طریقه درست نفس کشیدن هنگام مطالعه

طریقه درست نفس کشیدن و انجام حرکات تنفسی متناسب در مطالعه بسیار مهم است. تنفس اگر نامنظم باشد، به تدریج باعث کاهش اکسیژن خون و ایجاد حالت خواب آلودگی می شود.

خستگی ذهن در مطالعه

در هنگام مطالعه باید از دغدغه های ذهنی و عصبانیت جلوگیری نمود. خستگی ذهن، اضطراب و ناراحتی باعث از بین رفتن تمرکز حواس می شود.

تاثیر ورزش بر یادگیری و حافظه

یکی از تاثیرات ورزش بر یادگیری و حافظه پیشگیری از اختلالات در گردش خون است. یکی از مشکلات اساسی در مطالعات طولانی اختلال در جریان خون است . افرادی که ساعت زیادی در شبانه روز به مطالعه می پردازند باید فعالیت و حرکات عضلانی کافی داشته باشند . چرا که در افراد پرمطالعه ، خون بیش از همه جا ، در مغز و کاسه سر گردش کرده و اختلالاتی در گردش خونشان به وجود می آید .

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  امیر‏ - 99/4/22

  سلام من همیشه فکرم درگیره چکار کنم

 • تصویر فرد

  هادی اشرف‏ - 98/8/12

  سلام مطلبتون واقعا عالی بود

 • تصویر فرد

  سمانه‏ - 97/9/19

  سلام وقت بخیر ایدی تلگرام رشته علوم تربیتی مدیریت اموزشی لطفا

 • تصویر فرد

  الهام‏ - 97/7/3

  سلام رشته سم شناسی پزشکی هم تلگرام داره؟؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 97/7/3

  سلام وقت بخیر 
  @msc_behdasht_3gaam

 • تصویر فرد

  mahta‏ - 97/6/29

  سلام مطالبی که راجع به رشته روانشناسی تو سایتتون دیدم هیچ جای دیگه نبود واقعا ممنون
  فقط میشه ایدی تلگرامتون رو تو سایت بزارید چون من تو سایت کلیک کردم ولی نتونستم عضو شم...

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 97/6/31

  سلام وقت بخیر، ممنون از شما 
  آیدی تلگرام موسسه : smart3gaam@
  آیدی تلگرام رشته روانشناسی: ravanshenasi3gaam@
  .

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc