انتخاب رشته نهم + هدایت تحصیلی و استعدادیابی سال نهم

انتخاب رشته بعد از پایه نهم، یکی از مهم ترین مراحل تحصیلی هر دانش آموز است. اهمیت این انتخاب، از جایی بیشتر می شود که اگر منطبق بر استعدادهای دانش آموز رشته او انتخاب نشود، ممکن است باعث افت تحصیلی و عدم موفقیت نهایی در کنکور سراسری شود. همگام با هدایت تحصیلی در پایه نهم باید رشته ای انتخاب شود که مطابق با استعدادها و قابلیت های ذهنی، جسمی و روحی دانش آموز پایه نهم باشد.

انتخاب رشته پایه نهم و هدایت تحصیلی و استعدادیابی
انتخاب رشته پایه نهم و هدایت تحصیلی و استعدادیابی

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی

انتخاب رشته بعد از پایه نهم، یکی از مهم ترین مراحل تحصیلی هر دانش آموز است. اهمیت این انتخاب، از جایی بیشتر می شود که اگر منطبق بر استعدادهای دانش آموز, رشته  ی او انتخاب نشود، ممکن است باعث افت تحصیلی و عدم موفقیت نهایی در کنکور سراسری شود. همگام با هدایت تحصیلی در پایه نهم باید رشته ای انتخاب شود که مطابق با استعدادها و قابلیت های ذهنی، جسمی و روحی دانش آموز پایه نهم باشد. در واقع باید هدایت تحصیلی و استعدادیابی در انتخاب رشته نهم همزمان صورت بگیرد.

 

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی - اهمیت انتخاب رشته پایه نهم

در فرآیند هدایت تحصیلی بهترین رو انتخاب کن. چرا انتخاب رشته پایه نهم مهم ترین انتخاب دانش اموزان تا به اینجای عمر اونهاست؟!

انتخاب رشته و هدایت تحصیلی دبیرستان در پایه نهم، یکی از اولین چالش های سرنوشت ساز زندگی هر انسانه; اگه انتخاب رشته پایه نهم به درستی پشت سر گذاشته بشه ادامه ی مسیر هم با احتمال موفقیت خیلی بیشتری طی میشه; انتخاب رشته ی دبیرستان روی انتخاب رشته ی دانشگاه و در ادامه انتخاب  شغل و حتی انتخاب همسر تاثیر میذاره; مجموع همه ی اینها میشه رضایت و لذت از زندگی و البته که انتخاب نادرست در انتخاب رشته نهم باعث میشه که استعداد های خودمون و هم فردی که میتونسته الان جای ما باشه رو اشغال کنیم و جامعه رو از بهره مندی از این توانایی ها محروم کنیم.

خب توی دبیرستان و دانشگاه هم که مشخصه افت پی در پی تحصیلی یه حجم عظیمی از عزت نفسمون رو از بین می بره و رغبتمون به درس خوندن پایین میاد. اینکه امسال 14 هزار نفر در آزمون تغییر رشته شرکت کردن و در پایه ی یازدهم به رشته ی مورد علاقه اشون رفتن, حاکی از اینه که هرچه زودتر و دقیق تر باید بتونیم مسیرمونو روشن کنیم و برای آنچه که در آینده می خواهیم بسازیم از الان به فکر باشیم.

پدر و مادرها در نظر داشته باشند که صرفاً این که شما دوست داشته باشید فرزندتون تو انتخاب رشته پایه نهم و همگام با هدایت تحصیلی و گذروندن مراحل مختلف مشاوره اتخاب رشته نهم و هدایت تحصیلی، سراغ چیزی بره که شما دوست دارید مطلقاً غلطه و متاسفانه به دلیل غلط بودن روند انتخاب رشته نهم و عدم استعدادیابی دقیق و همچنین ارزیابی دقیق روحیات و اخلاقیات شغلی و مهارت زندگی دانش آموز پایه نهم، والدین با اشتباهات خیلی مهلک تری هم روبه رو می شن.

بهترین شکل برای انتخاب رشته نهم، علاوه بر صداقت در پر کردن فرم های متعدد استعداد شغلی و استعداد تحصیلی، صحبت کردن و ریشه یابی علایق، استعدادها و روحیات یک دانش آموزه. یک مشاور توانمند بعد از مرور پرسشنامه ها و فرم های متعدد باید یک درک کلی پیدا کنه و بعد تمام اون ها رو کنار بذاره و شروع کنه دو کلمه منطقی و کاملاً حرفه ای با دانش اموز صحبت کنه.

چطور ممکنه چند تا فرم طراحی شده بتونند بگن که شما به چه دردی می خورید. خیلی ها هستند که در اکثر زمینه ها استعداد دارند و اتفاقا این دانش آموزان کسانی هستند که به فرآیند مشاوره انتخاب رشته خیلی بیشتر نیاز دارند. انتخاب بهترین ار بین تمامی توانمندیها خیلی مهمه.

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی - هدایت تحصیلی در انتخاب رشته پایه نهم

هدایت تحصیلی مسئله ایه که اگه وقت بذاریم وآگاهانه پیش بریم, دیگه نیازی به تغییر رشته و پاس کردن فشرده ی درسای رشته های دیگه و گذاشتن وقت و انرژی برای تحقیق مجدد نداریم، البته اگه شانس بیاریم و بچه مون درگیر فرآیند ازدواج غلط و محیط های خیلی ناجور نشه که در اون حالت هر چی انگیزه برای تغییره نابود میشه و نابودی انگیزه یعنی نابودی همه ی اهداف زندگی.

از همه مهم تر پیامد مثبت انتخاب رشته ی تحصیلی صحیح اینه که دانش آموزانی که به درستی انتخاب می کنند از موفقیت های چشمگیر تحصیلی در دبیرستان و کنکور و دانشگاه بهره مند میشن و همگام با هدایت تحصیلی مناسب از کسالت و دلزدگی شغلی  تا حد زیادی جلوگیری می کنه و چون کار متناسب با روحیات و علایق و توانمندی های ماست پس استرس و فرسودگی خیلی کمتری ایجاد میشه و باعث بهداشت و سلامت روان فرد میشه. بنابراین هدایت تحصیلی با توجه به موارد ذکر شده, مسئله ای نیست که بخواهیم با سهل انگاری با آن برخورد کنیم.

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی - اشتباهات انتخاب رشته پایه نهم و هدایت تحصیلی آن

در ادامه عواملی رو که باعث ایجاد اشتباه در انتخاب رشته پایه نهم و همگام با هدایت تحصیلی می شه، براتون شرح میدیم:

1- اصرار پدر و مادر به این که من دلم می خواد بچه ام این کاره بشه و انقدر بگن و بگن که دانش اموز واقعا فکر کنه که خودشم اینو می خواد. تکرار و تکرار باعث از بین رفتن خلاقیت میشه. تکرار، مهارت فکر کردن و قبول کردن و کار کردن رو افزایش میده. در نتیجه تکرار و تکرار باعث میشه تا دانش اموز همه چیزیهایی که می خواست رو فراموش کنه.

2- تصمیم گیری بر اساس یک سری از دروسی که در آنها ضعیف و قوی هستند. مثلا چون ریاضیم قویه باید برم رشته ریاضی، چون ریاضیم ضعیفه باید برم انسانی، چون زیستم قویه باید برم تجربی.

3- باورهای غلط درباره شغلهای مختلف که بیشتر ریشه در تلقینات خانواده و دوستان و اطرافیان داره.

4- تسلط به تکنولوژیها ی روز 4- لجبازی دانش آموز با خانواده.

5- درگیری های عاطفی و مشکلات خانوادگی که اجازه فکر کردن و تصمیم گیری درست رو از دانش اموز و خانواده سلب می کنه.

6- هدایت تحصیلی غلط مشاوران و اکتفا به نمرات دانش آموز و یک سری فرم و پرسشنامه.

7- عدم مشاوره انتخاب رشته و هدایت تحصیلی خصوصی با والدین دانش آموز و خود دانش آموز.

8- دنباله روی از دوستان صمیمی.

9- راهنماییهای غلط کسانی که اصلا تخصص این کار رو ندارند.

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی - نقش مشاوران تخصصی در انتخاب رشته نهم

مشاوران تخصصی و خبره چگونه از اشتباهات دانش آموز و والدین در انتخاب رشته پایه نهم جلوگیری می کنند:

مشاور حرفه ای با آنالیز دقیق سنجش هوش دانش آموز کاملا آشناست و از متدهای مختلف علمی برای سنجش هوش استفاده می کنه. یکی از این روشها سنجش هوش توسط متد گاردنره که برای مطالعه درباره این روش می تونید به مقاله ای که در اینجا وجود داره رجوع کنید.

بعد از ارزیابی نمرات و مشخص کردن قدرت هر یک از انواع هشت گانه هوش گاردنر، مشاور انتخاب رشته نهم با دانش آموز صحبت می کنه تا دانش آموز سعی نکنه جواب های غلطی رو به پرسشنامه ها بده. صداقت در پر کردن انواع پرسشنامه ها مانند پرسشنامه هالند و مایرز بریگز (MBTI ( که می تونید در این باره از اینجا یک مقاله تکمیلی رو بخونید، مهم ترین ابزار کمی سازی و شاخص دهی به علایق دانش آموز محسوب میشه.

بعد از این که دانش آموز فرم ها رو صادقانه پر کرد، مشاور حرفه ای به دقت اون ها رو زیر و رو و بالا و پایین می کنه تا یه سری نکات کلیدی رو از طریق اون پرسشنامه ها به دست بیاره. در نهایت می رسیم به اصل مشاوره. بعد از مرحله جمع آوری اطلاعات، مشاور با عمق بیشتر و در کمال آرامش (برای اینکه این آرامش رو به دانش آموز و والدینش هم منتقل کنه) شروع می کنه به صحبت با والدین و خود دانش آموز و درباره خود دانش آموز، شرایطش و آینده شغلی و شرایط رشته های مختلف تحصیلی صحبت می کنه.

پس یکی از مهم ترین ویژگیهای یک مشاور انتخاب رشته نهم باید این باشه که همه رشته ها رو با جزئیات بشناسه و حتی بتونه آینده بازار کار اونها رو پیش بینی کنه. نتیجه نهایی اینها میشه:

1- با این کارها، مشاور اجازه نمیده تا شرایط محیطی، اطرافیان و دوستان و صرفاً نمرات در دروس مختلف باعث انتخاب رشته غلط بشه و فرآیند هدایت تحصیلی همگام با شناخت بیشتر دانش آموز، با صحت و دقت تمام انجام میشه.

2- دیدگاههای غلط والدین، دانش آموز، دوستان صمیمی و اطرافیان تحلیل میشه تا تصمیم نهایی دانش آموز تحت تاثیر اونها نباشه.

3- دانش آموز به طور کامل خودش و تواناییهاش و استعدادهاش رو می شناسه و از این به بعد با دید بازتر و وسیعتری تلاش خودش رو چندین برابر می کنه و چیزی به نام افت تحصیلی براش به وجود نمیاد.

4- دانش اموز می دونه که قراره وارد چه شغلی بشه و قرار هست در جامعه چه نقشی داشته باشه. یکی از دلایل وجود انگیزه اینه که شما بدونید چرا یه چیزی رو می خواید.

5- والدین دانش آموز، از انتخاب رشته دانش اموز خودشون با اطمینان بیشتری برخورد میکنند و نقش حمایتی خودشون رو منطقی ارائه می کنند.

چه مشاوری، بهترین مشاور برای انتخاب رشته پایه نهم هست و همگام با فرآیند تحصیلی، باعث افزایش روحیه و اعتماد به نفس دانش آموز میشه.

 

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی - ویژگی های مشاور خبر انتخاب رشته نهم

ویژگیهایی که یک مشاور خبره برای این کار باید داشته باشه عبارتند از:

1- تسلط کامل بر روی روانشناسی شخصیت

2- تسلط کامل بر روی روانشناسی تربیتی و یادگیری

3- تسلط کامل بر روی روشهای علمی ارزیابی هوش، استعداد و خلاقیت دانش آموز

4- داشتن فن بیان بسیار بسیار قوی برای انتقال خوب دانش خودش به والدین و دانش آموز

5- تسلط کامل بر روی تمامی رشته های دانشگاهی و آینده شغلی اونها.

6- به روز بودن مشاور از نظر اطلاعات مورد نیاز

7- دلسوزی بسیار زیاد.

8- داشتن مدارک و گواهی های مختلف برای تقویت مهارتهای مشاوره و انتخاب رشته.

9- تسلط به تکنولوژیهای روز آینده و استفاده از قابلیتهای آنها برای هر چه مفید و موثرتر کردن مشاوره مانند سامانه هشت که تحت حمایت موسسه ی فرهیختگان جوان و مرکز مطالعات و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران طراحی و بومی شده و به تایید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ی کشور رسیده است.

 

 

انتخاب رشته نهم همگام با هدایت تحصیلی و استعدادیابی - معرفی مشاور تخصصی انتخاب رشته نهم

در زیر رزومه تحصیلی، مدارک و گواهی های خانم اشرفی نیا را به عنوان حرفه ای ترین مشاور در زمینه انتخاب رشته نهم و فرآیند هدایت تحصیلی می توانید مطالعه کنید.

 رتبه ی ٥٥٥ کشوری و ٣٢٤ منطقه یک کنکور علوم انسانی در سال ١٣٩٢ و رتبه ی 3 کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی

_دانش آموخته ی کارشناسی روانشناسی از دانشگاه شهید بهشتی

_دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران

_تالیف مقاله ی "اثر مصرف قهوه قبل از مطالعه بر یادگیری" و چاپ در پایگاه نشریات علمی-تخصصی ایران (پانتا)

_همکاری در انجام مقاله ی "اثر خواندن راهکار های حل مسئله قبل از خواندن یک خبر استرس زا، بر کاهش شدت هیجان ناشی از آن خبر؛

"مطالعه ای بر اساس پایشگر حرکات چشم" و چاپ در در مجله علمی تخصصی روانشناسی، علوم تربیتی و علوم اجتماعی وابسته به آکادمی بین المللی علوم و تکنولوژی ایران 

 

و شرکت در دوره های تکمیلی مرتبط با روانشناسی نظیر "مصاحبه انگیزشی- مصاحبه بالینی- روش های تشخیص و درمان اضطراب-فنون مشاوره- مهارت مدیریت استرس- تشخیص اختلال سلوک و بدرفتاری مقابله ای در کودکان و نوجوانان- تشخیص اختلالات یادگیری و شرکت در کارگاه های مرتبط با هدایت تحصیلی پایه ی نهم و هدایت شغلی و ...

سوالات متداول:

اشتباهات رایج در انتخاب رشته پایه نهم چیست؟

در ادامه عواملی رو که باعث ایجاد اشتباه در انتخاب رشته پایه نهم و همگام با هدایت تحصیلی می شه، براتون شرح میدیم:

1- اصرار پدر و مادر به این که من دلم می خواد بچه ام این کاره بشه و انقدر بگن و بگن که دانش اموز واقعا فکر کنه که خودشم اینو می خواد. تکرار و تکرار باعث از بین رفتن خلاقیت میشه. تکرار، مهارت فکر کردن و قبول کردن و کار کردن رو افزایش میده. در نتیجه تکرار و تکرار باعث میشه تا دانش اموز همه چیزیهایی که می خواست رو فراموش کنه.

2- تصمیم گیری بر اساس یک سری از دروسی که در آنها ضعیف و قوی هستند. مثلا چون ریاضیم قویه باید برم رشته ریاضی، چون ریاضیم ضعیفه باید برم انسانی، چون زیستم قویه باید برم تجربی.

3- باورهای غلط درباره شغلهای مختلف که بیشتر ریشه در تلقینات خانواده و دوستان و اطرافیان داره.

4- تسلط به تکنولوژیها ی روز 4- لجبازی دانش آموز با خانواده.

5- درگیری های عاطفی و مشکلات خانوادگی که اجازه فکر کردن و تصمیم گیری درست رو از دانش اموز و خانواده سلب می کنه.

6- هدایت تحصیلی غلط مشاوران و اکتفا به نمرات دانش آموز و یک سری فرم و پرسشنامه.

7- عدم مشاوره انتخاب رشته و هدایت تحصیلی خصوصی با والدین دانش آموز و خود دانش آموز.

8- دنباله روی از دوستان صمیمی.

9- راهنماییهای غلط کسانی که اصلا تخصص این کار رو ندارند.

منظور از هدایت تحصیلی در انتخاب رشته پایه نهم چیست؟

هدایت تحصیلی مسئله ایه که اگه وقت بذاریم وآگاهانه پیش بریم, دیگه نیازی به تغییر رشته و پاس کردن فشرده ی درسای رشته های دیگه و گذاشتن وقت و انرژی برای تحقیق مجدد نداریم، البته اگه شانس بیاریم و بچه مون درگیر فرآیند ازدواج غلط و محیط های خیلی ناجور نشه که در اون حالت هر چی انگیزه برای تغییره نابود میشه و نابودی انگیزه یعنی نابودی همه ی اهداف زندگی.

از همه مهم تر پیامد مثبت انتخاب رشته ی تحصیلی صحیح اینه که دانش آموزانی که به درستی انتخاب می کنند از موفقیت های چشمگیر تحصیلی در دبیرستان و کنکور و دانشگاه بهره مند میشن و همگام با هدایت تحصیلی مناسب از کسالت و دلزدگی شغلی  تا حد زیادی جلوگیری می کنه و چون کار متناسب با روحیات و علایق و توانمندی های ماست پس استرس و فرسودگی خیلی کمتری ایجاد میشه و باعث بهداشت و سلامت روان فرد میشه. بنابراین هدایت تحصیلی با توجه به موارد ذکر شده, مسئله ای نیست که بخواهیم با سهل انگاری با آن برخورد کنیم.

چگونه می توانم به فرم های هدایت تحصیلی نهم دسترسی داشته باشم؟

با مراجعه به مشاور تخصصی انتخاب رشته نهم و هدایت تحصیلی آن، می توانید با راهنمایی های او انتخاب رشته نهم خود را انجام دهید. همچنین مشاور تخصصی هدایت تحصیلی فرم های هدایت تحصیلی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  sanaz‏ - 98/8/14

  ببخشید برای تست روانشناسی پایه نهم رمز و .. رو دارم اما نمیدونم باید برم تو چه سایتی میشه راهنماییم کنین و جواب بدین با تشکر

 • تصویر فرد

  امین داودی‏ - 97/4/29

  با سلام و خسته نباشید .  من میخوام برم رشته تجربی ولی نمیتونم حالا باید چیکار کنم؟؟؟؟؟ در ضمن گفتن که آموزش و پرورش قسمت حاشور خورده تجربی را اشتباه کرده حالا باید چیکار کنیم؟؟؟؟؟ لطفا جواب دهدید ممنون

 • تصویر فرد

  محمدمهدى فكرى‏ - 96/11/28

  خوب

 • تصویر فرد

  محمدمهدى فكرى‏ - 96/11/28

  به نظرمن همه چيز خوبه

 • تصویر فرد

  ممد بزو‏ - 96/11/25

  سلام خسته نباشید من به همشون ۵ دادم چطور میشود

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/11/20

  اووووف فقط خانواده😭

 • تصویر فرد

  مرجان‏ - 96/11/7

  سلام وقت بخیربرای ازمونهای رغبت وتوانایی چه سوالاتی مربوط به رشته تجربی هستند؟سپاسگزارم

 • تصویر فرد

  فاطمه جرفی‏ - 96/10/17

  سلام علیکم

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت