مصاحبه آزمون سردفتری

آزمون سردفتری یا به عبارت دیگر آزمون دفاتر اسناد رسمی از جمله مهم ترین و پر متقاضی ترین آزمون های سطح کشور است. آزمون سردفتری همانند برخی آزمون های دیگر دارای مراحل متفاوتی برای نهایی شدن قبولی داوطلبان است. بدین معنا که فرد با قبول شدن صرف در مرحله کتبی، پذیرفته‌ شده لحاظ نمی‌ شود و نیاز است تا در دو مرحله دیگر مورد قبول واقع شود و امتیازات لازم را کسب کند.

مصاحبه آزمون سردفتری

آزمون سردفتری یا به عبارت دیگر آزمون دفاتر اسناد رسمی از جمله مهم ترین و پر متقاضی ترین آزمون های سطح کشور است. آزمون سردفتری همانند برخی آزمون های دیگر دارای مراحل متفاوتی برای نهایی شدن قبولی داوطلبان است. بدین معنا که فرد با قبول شدن صرف در مرحله کتبی، پذیرفته‌ شده لحاظ نمی‌ شود و نیاز است تا در دو مرحله دیگر مورد قبول واقع شود و امتیازات لازم را کسب کند.

این دو مرحله عبارتند از:

 • مصاحبه
 • گزینش

با طی این مراحل و به دست آوردن نمرات لازم فرد می تواند فعالیت خود را به عنوان سردفتر آغاز کند. اما سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که در مصاحبه چه مراحلی طی می شود؟ و یا اصلاً چه سوالاتی در آن مطرح می‌ شود و همچنین شاید برای شما این مسئله حائز اهمیت شده باشد که در زمان مصاحبه چه رفتار و نکاتی را باید رعایت کنیم تا احتمال قبولی خود را بالا ببریم؟

سعی شده است در این مطلب به این قبیل سوالات پاسخ داده شود. ناگفته نماند که این ها تنها بخشی از سوالات شما دوستان عزیز هستند و ممکن است بر اساس وضعیت فعلی و شخصی خود سوالات دیگری نیز برای شما ایجاد شده باشد و یا حتی در انجام برنامه ریزی برای مطالعه مباحث آزمون سردفتری با دغدغه های دیگری روبرو شده باشید؛ به خاطر همین دلایل شما می‌توانید با برخورداری از یک جلسه مشاوره اختصاصی با هم رشته خود در موسسه 3گام، سوالات خود را پرسیده و تمامی ابهامات ذهنی خود را برطرف سازید. قطعاً با داشتن یک مشورت کاملا هدفمند می توانید به بهترین صورت مسیر خود را طی کنید.

 نکته: تنها افراد پذیرفته شده در مرحله کتبی می توانند در مصاحبه شرکت کنند.

مراحل انجام مصاحبه

ابتدا شما باید منتظر بمانید تا طبق زمان اعلام شده توسط نهادهای ذیربط، نتیجه آزمون کتبی مشخص شود. پس از اعلام نتیجه و درج شدن آن در سایت از شما خواسته می‌ شود تا در یک تاریخ معین و در مکانی که اعلام می شود در مصاحبه شرکت کنید. با حضور در جلسه مصاحبه به احتمال بسیار زیاد طبق تجربه ادوار قبلی، با یک هیئت سه نفره روبرو می شوید که از شما سوالات عمومی و خصوصی مد نظر خودشان را می پرسند. پس بهتر است برای اطلاع از سرفصل های سوالات به سراغ بخش بعدی برویم.

سوالات عمومی مصاحبه

در خصوص سوالات عمومی شاید ابتدایی ترین سوالی که با آن روبرو باشد بحث معرفی خودتان است، همانند مواردی از قبیل تحصیلات، دلیل انتخاب این شغل، سن، علایق، هدف، رزومه علمی و مواردی از این قبیل.

 • در موارد دیگر سوالات عمومی بحث قرائت قرآن است که ممکن است از شما خواسته شود به قرائت چند آیه از قرآن بپردازید.
 • سوالات احکام از دیگر بخش‌های مهم سوالات عمومی است و شاید در آزمون های دیگر نیز با این قسمت برخورد کرده باشید. لازم است در مورد احکام مواردی همانند اصول دین، فروع دین، زکات، نماز، خمس و موارد این چنین را بدانید.
 • از بخش های بسیار مهم سوالات عمومی آزمون سردفتری سوالات عقیدتی و سیاسی هستند یعنی مطالب حول محور موضوعات : اختیارات رهبر، وظایف دولت، وظیفه قوه قضاییه، ولایت فقیه و... ممکن است برای شما سوال شود که دیگر چه مسائلی می توانند در مصاحبه وجود داشته باشند؛ البته که موارد دیگری همانند ویژگی های قانون اساسی، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و... نیز هستند؛ اما شما می‌ توانید برای آگاهی کافی و دقیق از کلیه مباحث و همچنین نکات تکمیلی از یک جلسه مشاوره تخصصی با مشاوران موسسه 3گام برخوردار شوید و کلیه سوالات خود را پرسیده و از تجربیات مشاوران ما استفاده کنید.
 • آشنایی شما با مسائل تاریخی بسیار اهمیت دارد. توصیه می‌ کنیم در این زمینه منابع مناسب تهیه کنید و به هر طریق ممکن معلومات خود را بالا ببرید. اتفاقات تاریخی همانند انقلاب اسلامی، ۲۸ خرداد در خصوص کودتای آمریکا، حمله آمریکا به طبس، شهادت شهدای محراب، جنگ ۷ ساله بین ایران و عراق، اعیاد و شهادت های مذهبی از جمله ائمه، قیام ۱۷ شهریور و...
 • شما برای موفقیت در آزمون سردفتری باید نسبت به کتب دینی همانند بحارالانوار، کتاب الکافی، تفسیر المیزان، صحیفه سجادیه و دیگر کتب این چنینی اطلاعات مختصر و مفید داشته باشید تا بتوانید در صورت وجود پرسش در حد توضیحی مختصر پاسخگو باشید.

سوالات تخصصی مصاحبه آزمون سردفتری

تا بدین جا دریافتیم که برای اشتغال به شغل سردفتری نیاز به گذراندن سه مرحله آزمون کتبی، مصاحبه و در نهایت گزینش است که در هر کدام از این موارد می توانید از تجربیات مشاوران موسسه 3گام استفاده کنید و با یک جلسه مشاوره تخصصی منطبق با شرایط خودتان بهترین نتیجه را بگیرید. حال با گذراندن مرحله آزمون کتبی، تصور کنید که در مرحله شفاهی، ابتدا خود را معرفی کرده و سپس به سوالات عمومی پاسخ داده اید؛ حال با سوالات تخصصی این آزمون سروکار داریم. سوال این است که دامنه طرح این سوالات کدام دروس را در بر می گیرد؟ در این مرحله شما باید به سوال یا سوالاتی از دروس:

 • حقوق دفاتر و آیین نامه 
 • کار عملی در دفترخانه 
 • حقوق ثبت 
 • حقوق کیفری 
 • حقوق مدنی 
 • حقوق جزا 

پاسخ دهید که خب قطعا ممکن است برای شما در خصوص چطور خواندن این دروس سوالاتی پیش بیاید همانند آن که چگونه این دروس را بخوانیم، مرور کنیم و یا جمع بندی داشته باشیم که بهترین نتیجه را بگیریم. به همین منظور می توانید از مشاوران موسسه 3گام تمامی راهکار های مطالعاتی خود را بپرسید. دقت داشته باشید که هدف در این قسمت، سنجش میزان تسلط شما بر مفادی است که در آزمون کتبی با آن ها سر و کار داشتید و به همین منظور در هنگام تستی خواندن مباحث از لحاظ توضیحی نیز سعی کنید بر مطالب مسلط شوید.

نکات حائز اهمیت در حین مصاحبه

همانطور که می‌دانید مصاحبه، یک مرحله چند جانبه و شامل قسمت های مختلف است. در مصاحبه نه‌ تنها علم شما بلکه رفتار شما نیز مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. پس بهتر است با آمادگی کافی در آن شرکت کنید و بر روی رفتار و حرکات شخصی خودتان نیز توجه داشته باشید. به همین خاطر است که برخی نکات در این قسمت به شما پیشنهاد می شود تا بهترین نتیجه را بگیرید.

1-    اصلا به مصاحبه دیر نرسید و در وقت معین شده خود را معرفی کنید. قطعاً بخاطر تاخیر با نمره منفی مصاحبه کنندگان مواجه میشوید.

2-    حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زودتر در محل آزمون حاضر شوید و با نشستن در مکانی آرام در محلی مناسب استرس خود را کاهش دهید.

3-    برای شرکت در مصاحبه آزمون سردفتری حتماً به پوشش خود دقت کنید و سعی کنید با لباس کاملا رسمی و متناسب با پوشش جامعه در محل مصاحبه حاضر شوید. دقت کنید که حتی نحوه ورود نیز بسیار اهمیت دارد.

4-    در کنار منابع آزمون، کتاب و یا ویدیو های نحوه سخنوری و تسلط به مصاحبه در جلسات را نیز مطالعه و یا مشاهده کنید. سخنوری شما و نحوه طرز بیان شما بسیار مهم است.

5-    حتماً حتماً نمونه‌ هایی از مصاحبه داوطلبین قبلی را بخوانید.

6-    شب قبل از مصاحبه آزمون دفتر اسناد رسمی شامی مناسب میل کنید و حتما خوابی کافی داشته باشید. ناگفته نماند که در روز مصاحبه می توانید با میل نوشیدنی های مناسب استرس خود را کاهش دهید.

مدارک لازم جهت انجام مصاحبه

طبق روند برگزاری مصاحبه در سال های گذشته نیاز است تا برخی منابع در روز انجام مصاحبه آزمون سردفتری همراه شما باشند چه خوب البته در دفترچه آزمون به این مدارک اشاره خواهد شد؛ ولی بهتر است بدانید که معمولاً این مدارک عبارتند است:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • عکس پرسنلی
 • مدارک مربوط به تحصیل و سوابق کاری داوطلب

اگر در دفترچه مدرک خاصی ذکر شد حتماً برای تهیه کردن آن مدرک سریعا اقدام کنید و گمان نکنید که فراهم نکردن مدارک در روز آزمون نمره منفی ندارد؛ بلکه برخورداری از نظم آزمونی بسیار در آزمون تاثیر دارد. به همین خاطر است که حتماً در زمان انتشار دفترچه آزمون دفتر اسناد رسمی نسبت به تهیه مدارک لازم اقدام کنید و در نهایت روز قبل از آزمون آنها را در پوشه مدارک خود در مکانی قرار دهید که در روز آزمون آنها را فراموش نکنید.

نمونه مصاحبه های انجام شده

فرد نمونه اول:

1.     نحوه انجام وضو در انواع خاص آن را توضیح دهید.

2.     نماز خواندن مسافر به چه صورت است؟

3.     استعلام سند رهنی از چه مرجعی انجام می شود؟

4.     موارد محرومیت از حقوق اجتماعی کدام اند؟

5.     موارد غیر مجاز برای تنظیم سند از سوی سردفتردار کدام اند؟

6.     چه انتظاراتی از شغل خود دارید و چه حقوقی مدنظر دارید؟

7.     سهم الارث زوجه را تعریف کنید و نحوه انجام کارهای ثبت آن را توضیح دهید.

8.     سلسله مراتب شغل سردفتری کدام اند و درباره هیئت نظارت هر آن چه می دانید را با تقسیم وظایف توضیح دهید.

فرد نمونه دوم:

1.     با خواندن یک صفحه قران شروع کنید.

2.     انواع غسل و تفاوت های آنها را بفرمایید.

3.     بیوگرافی مختصری از خود ارائه دهید.

4.     علت علاقه شما به فعالیت حوزه ثبت اسناد چیست؟

5.     یک سردفتر دار چه وظایفی دارد؟ چه عاملی باعث شده است که خود را قادر به انجام این وظایف بدانید؟

6.     صلاحیت های شورای عالی ثبت چه مواردی هستند؟

7.     کاربردهای عاقله چیست؟

8.     خیارات مختص بیع را با توضیح دو مورد از مهمترین آنها نام ببرید.

جمع بندی مصاحبه آزمون سر دفتری

با این دو نمونه مصاحبه متوجه می‌ شویم که سوالات مصاحبه در آزمون سردفتری در تمامی مباحث گفته شده پراکنده هستند و به احتمال بسیار قطعی شما باید در تمامی مباحث گفته شده همانند عمومیات و مباحث اختصاصی تسلط داشته باشید.

گاه برنامه ریزی و مدیریت مطالعه دروس که هم جنبه کتبی دارند و هم جنبه شفاهی دارند می‌تواند موجب سردرگمی داوطلب شود. چرا که نحوه خواندن دروس به سبک کتبی و نحوه خواندن آنها برای مصاحبه کامل متفاوت است. اینکه در این مسیر دچار سردرگمی شوید کاملا عادی است؛ اما می توانید با بهره مندی از خدمات و مشاوره با مشاوران موسسه 3گام کلیه نکات مطالعه خود را بپرسید و به بهترین حالت برای آزمون خود آماده شوید.

 

سوالات متداول:

مصاحبه آزمون دفتر اسناد رسمی چه مراحلی دارد؟

با دادن آزمون کتبی با دریافت برگه قبولی خود باید منتظر تعیین زمان مصاحبه خود باشید.

آیا منابع مصاحبه با منابع کتبی متفاوت است؟

مصاحبه آزمون سردفتری از سوالات عمومی و تخصصی تشکیل شده است که در متن بالا می توانید لیست دقیق این منابع را مشاهده کنید.

چگونه برای مصاحبه آماده شویم؟

قطعاً مطالعه به سبک آزمون تست محور با مطالعه برای دادن مصاحبه متفاوت است و برای اطلاع دقیق از راهکارهای جمع این دو نوع مطالعه می توانید از یک جلسه مشاوره ویژه با مشاوران موسسه 3گام بهره ببرید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت