زیرگروه های کنکور زبان – لیست رشته ها

زیرگروه های کنکور زبان در اینجا آورده شده است. گروه آزمایشی زبان دارای چهار زیرگروه آزمایشی در کنکور سراسری می باشد که هر زیرگروه هم رشته هایی را در مقاطع مختلف تحصیلی شامل می شود. لذا لیست رشته های کنکور زبان به تفکیک هر زیرگروه در قالب جدول در این مطلب ارائه شده است.

 

زیرگروه های کنکور زبان

کنکور سراسری زبان سالانه داوطلبان علاقه مند را به خود جذب می کند و داوطلبان در تب و تاب برای قبولی در این رشته تلاش می کنند تا بتوانند به نتیجه دلخواه برسند. بر اساس دفترچه ثبت نام کنکور سراسری برای دسته بندی بهتر رشته های زبان، زیرگروه های آزمایشی ارائه شده اند که می توانند در موفقیت داوطلبان رشته زبان نقش اساسی داشته باشند. رشته زبان نیز همانند سایر گروه های آزمایشی کنکور دارای چهار زیرگروه در کنکور می باشد. هر زیرگروه دارای ضرایب متفاوتی در دروس تخصصی می باشد اما دروس عمومی در همه زیرگروه ضرایب مشترکی دارند.

 

 

تاثیر ضرایب در زیرگروه های کنکور زبان

همانطور که گفته شد بحث ضرایب در زیرگروه های کنکور زبان برای داوطلبان این رشته بسیار مهم می باشد چرا که می تواند سرنوشت آن ها تغییر دهد. یکی از اساسی ترین تاثیر ضرایب دروس کنکور زبان در زیرگروه ها این است که اساس و بنیان زیرگروه های کنکور بر ضرایب متفاوت استوار است و علت وجودی آن ها محسوب می شود. دومین تاثیر را می توان در کسب رتبه بهتر در زیرگروه ها دانست یعنی هر چقدر داوطلب دروس ضریب دار را بهتر خوانده باشد به همان نسبت می تواند رتبه بهتری در زیرگروه مورد نظر به دست آورد. سومین تاثیر را هم می توان در نوع برنامه ریزی داوطلبان برای مطالعه دروس یا منابع کنکور زبان دید که باعث می شود زمان خود را بهینه تر مصرف کنند. در ادامه به توضیح هر یک از زیرگروه های رشته زبان و رشته های موجود در آن ها خواهیم پرداخت.

 

 

 زیرگروه های کنکور زبان رشته های زیرگروه 1

گفتنی است که داوطلبان می بایست حتی قبل از شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری و برنامه ریزی برای مطالعه نسبت به زیرگروه های رشته مورد نظر خود اطلاعات کاملی داشته باشند. داوطلبان رشته زبان هم از این قاعده مستثنی نیستند و باید از تک تک زیرگروه های رشته خود آگاهی داشته باشند. زیرگروه 1 کنکور زبان، رشته های زبان انگلیسی را در بر می گیرد که در جدول زیر هم به آن ها اشاره شده است. رشته های این زیرگروه در دو مقطع کارشناسی و کاردانی ارائه می شوند.

درس ضریب دار و تاثیرگذار این زیرگروه زبان خارجی و زبان تخصصی انگلیسی می باشند که نقش تعیین کننده ای در رتبه و درصدهای داوطلبان کنکور زبان دارند.

 در ادامه به ضرایب دروس تخصصی و عمومی این زیرگروه پرداخته شده و لیست مجموعه رشته های زیرگروه 1 کنکور زبان را ارائه داده ایم.

ضرایب دروس تخصصی زیرگروه 1 کنکور زبان: زبان و ادبیات فارسی 4، زبان عربی 2، فرهنگ و معارف اسلامی 3، زبان خارجی 2، زبان تخصصی انگلیسی 4.

 

جدول لیست رشته های زیرگروه 1 کنکور سراسری زبان

مجموعه رشته های زیرگروه 1 زبان

مقطع کارشناسی

آموزش زبان انگلیسی

زبان و ادبیات انگلیسی

زبان انگلیسی ویژه دانشجویان مطالعات اسلامی

مترجمی زبان انگلیسی

مقطع کاردانی

کاردانی آموزش زبان انگلیسی

کاردانی مترجمی زبان انگلیسی

 

 

زیرگروه های کنکور زبان رشته های زیرگروه 2

زیرگروه 2 کنکور زبان فقط در مقطع کارشناسی رشته هایی را ارائه می دهد که داوطلبان علاقه مند را به خود جذب می کند. کسانی که علاقه دارند در رشته دانشگاهی زبان آلمانی تحصیل کنند باید بر اساس این زیرگروه عمل کنند. یکی از درس های ضریب دار و تخصصی این زیرگروه زبان خارجی آلمانی و زبان تخصصی آلمانی است که می توانند رتبه داوطلبان را جا به جا کنند.

در ادامه به ضرایب دروس تخصصی و عمومی این زیرگروه پرداخته شده و لیست مجموعه رشته های زیرگروه 2 کنکور زبان را ارائه داده ایم.

ضرایب دروس تخصصی زیرگروه 2 کنکور زبان: زبان و ادبیات فارسی 4، زبان عربی 2، فرهنگ و معارف اسلامی 3، زبان خارجی آلمانی 2، زبان تخصصی آلمانی 4.

 

جدول لیست رشته های زیرگروه 2 کنکور سراسری زبان

مجموعه رشته های زیرگروه 2 زبان

مقطع کارشناسی

زبان و ادبیات آلمانی

مترجمی زبان آلمانی

 

 

زیرگروه های کنکور زبان رشته های زیرگروه 3

شاید اسم زیرگروه 3 کنکور زبان را بشود، زیرگروه زبان فرانسوی گذاشت. یا مثلا اسامی زیرگروه های 1 و 2 کنکور زبان را به ترتیب زیرگروه زبان انگلیسی و آلمانی نام نهاد چرا که هر یک از زیرگروه ها به یک زبان خاص پرداخته است. زیرگروه 3 هم رشته هایی را در خصوص زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی ارائه داده است. دروس ضریب دار و تاثیرگذار در این زیرگروه، زبان خارجی فرانسه و زبان تخصصی فرانسه هستند که باید داوطلبان در برنامه ریزی درسی خود به ارزش و اهمیت آن توجه داشته باشند.

در ادامه به ضرایب دروس تخصصی و عمومی این زیرگروه پرداخته شده و لیست مجموعه رشته های زیرگروه 3 کنکور زبان را ارائه داده ایم.

ضرایب دروس تخصصی زیرگروه 3 کنکور زبان: زبان و ادبیات فارسی 4، زبان عربی 2، فرهنگ و معارف اسلامی 3، زبان خارجی فرانسه 2، زبان تخصصی فرانسه 4.

 

جدول لیست رشته های زیرگروه 3 کنکور سراسری زبان

مجموعه رشته های زیرگروه 3 زبان

مقطع کارشناسی

زبان و ادبیات فرانسه

مترجمی زبان فرانسه

 

 

زیرگروه های کنکور زبان رشته های زیرگروه 4

زیرگروه 4 کنکور زبان نسبت به سه زیرگروه قبل از تنوع رشته ای بیشتری برخوردار است و رشته هایی مانند زبان چینی، زبان ایتالیایی، زبان و ادبیات ژاپنی و ... را در خود جای داده است. به احتمال قریب به یقین این زیرگروه مورد توجه طیف های متفاوت داوطلبان کنکور سراسری می باشد چرا که زبان های گوناگون را در خود گنجانده است. درس زبان خارجی از درس های ضریب دار و با اهمیت این زیرگروه محسوب می شود.

در ادامه به ضرایب دروس تخصصی و عمومی این زیرگروه پرداخته شده و لیست مجموعه رشته های زیرگروه 4 کنکور زبان را ارائه داده ایم.

ضرایب دروس تخصصی زیرگروه 3 کنکور زبان: زبان و ادبیات فارسی 4، زبان عربی 2، فرهنگ و معارف اسلامی 3، زبان خارجی 4.

 

جدول لیست رشته های زیرگروه 4 کنکور سراسری زبان

مجموعه رشته های زیرگروه 4 زبان

مقطع کارشناسی

زبان ایتالیایی

زبان چینی

زبان روسی

زبان و ادبیات اردو

زبان و ادبیات ارمنی

زبان و ادبیات اسپانیایی

زبان و ادبیات ترکی استانبولی

زبان و ادبیات ژاپنی

 

سوالات متداول:

تنوع رشته ای در کدام یک از زیرگروه های کنکور زبان دیده می شود؟

زیرگروه چهار کنکور زبان بیشتر از سایر زیرگروه ها از تنوع رشته ای برخوردار است که به صورت مفصل در مطلب بالا به آن پرداخته شده است.

اگر بخواهم در رشته زبان فرانسه تحصیل کنم در کدام زیرگروه و دروس باید پایه قوی داشته باشم؟

داوطلبان برای تحصیل در رشته زبان فرانسه باید در زیرگروه 3 و دروس زبان خارجی فرانسه و زبان تخصصی فرانسه پایه قوی داشته باشند.

آیا ضرایب دروس عمومی در زیرگروه های کنکور زبان متفاوت هستند؟

ضرایب دروس عمومی در زیرگروه های کنکور زبان به صورت مشترک می باشند و هیچ تفاوتی بین آن ها وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر به مطلب آماده شده در بالا مراجعه شود.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    نازنین شفیعی‏ - 00/7/16

    سلام
    اگر جز زیرگروه چهار باشم میتوانم همزمان در چند شاخه تحصیل کنم؟ یعنی می‌شود همزمان چندتا زبان را باهم خواند؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت