ضرایب دروس کنکور زبان - ضرایب دروس اختصاصی شیوه جدید

ضرایب دروس کنکور زبان نظام جدید (3-3-6) و منابع اعلام شده از سوی سازمان سنجش همراه با رشته های هر زیرگروه و ضرایب دروس اختصاصی آنها در کنکور سراسری گروه زبان - نظام جدید در این مطلب آورده شده است.

ضرایب دروس کنکور زبان نظام جدید (3-3-6)

میزان تاثیر و اهمیت یک درس را میشه از ضریبی که به اون اختصاص داده شده، فهمید. لذا داوطلبای کنکور سراسری زبان هم باید این نکات را مد نظر قرار دهند و در ابتدا علاقه خود و سپس رشته و زیرگروه مورد نظر را برای رسیدن به هدف خود مشخص کنه تا بتونه آگاهانه تر برای کنکور قدم برداره. در جدول زیر می تونید ضرایب دروس کنکور زبان نظام جدید (نظام 3-3-6) رو ببینید. داوطلبان کنکور سراسری زبان با آگاهی یافتن از ضرایب دروس اختصاصی و عمومی می توانند متناسب با ضرایب تعیین شده بهترین جدول برنامه ریزی کنکور زبان را داشته باشن و به دروس با ضرایب بالا زمان بیشتری را در برنامه خود اختصاص بدن. مطمئنا این نوع مطالعه و برنامه ریزی دقیق منجر به موفقیت داوطلبا خواهد شد. شایان ذکر است تمامی اطلاعات موجود در جداول زیر مستقیما از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری استخراج شده است.

مدیریت زمان و عوامل موثر در قبولی و کسب رتبه عالی، دو مسئله ای هستند که همیشه ذهن داوطلبین هر آزمونی را درگیر کرده اند. یکی از مواردی که در تمامی آزمون ها حائز اهمیت بوده است، بحث ضریب هر منبع آزمونی میباشد. شما با کسب اطلاعات دقیق از ضریب هر رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، می توانید زمان خود را بهتر مدیریت کرده و با تلاش حداکثری در آن منابع، بهترین نتیجه را به دست آورید. در ادامه این گفتار قصد داریم ضرایب دروس آزمون زبان را مورد بررسی قرار دهیم.

ضرایب دروس عمومی در کنکور زبان

طبق آخرین تغییرات موجود در زمینه منابع کنکور، دروس عمومی از این آزمون حذف شده اند و تنها دفترچه سوالات دروس اختصاصی به شما داده می شود. اما باید دقت داشت این مسئله، اهمیت دروس عمومی را زیر سوال نمی‌برد؛ بلکه تاثیر گذاری این دروس در قالب سوابق تحصیلی سنجیده می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ضرایب دروس اختصاصی در کنکور زبان

به احتمال زیاد می دانید که داوطلبین در کنار ثبت نام در گروه های آزمایشی به اصطلاح اصلی (انسانی، تجربی و ریاضی) میتواند در کنکور دو رشته زبان و هنر نیز ثبت نام کنند و بنابر آخرین تغییرات، ضریب دروس تخصصی در تمامی گرایش ها یکسان بوده و ضریب 1 دارند. شما در حین ثبت نام میتوانید یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی ویا ایتالیایی را جهت منبع آزمونی خود انتخاب کنید که این انتخاب شما تاثیری در ضریب ندارد و در تمامی این گرایشات، ضریب 1 می باشد.

ضرایب دروس تخصصی کنکور زبان 1402

نام درس

ضریب

زبان تخصصی

1

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور زبان نظام جدید

آنچه در سوابق تحصیلی داوطلبین نظام جدید تاثیرگذار است، امتحانات نهایی آنان میباشد که ضریب تاثیر گذاری آن ها را در جدول زیر مشاهده می کنید.

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی دیپلم گروه آزمایشی زبان های خارجی نظام جدید در کنکور سراسری زبان 1402

نام درس

ضریب

فارسی 3

21.63

عربی، زبان قرآن 3 / عربی 3 (زبان تخصصی رشته)

9.05

تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن) / اصول عقاید 3

16.52

سلامت و بهداشت

3.44

زبان خارجی 3

11.8

 

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور زبان داوطلبان با مدرک نظام قدیم 

در مورد این دسته از داوطلبین باید دقت داشت که علاوه بر امتحانات نهایی، نمرات نهایی دوره پیش دانشگاهی نیز موثر واقع می شوند. در جدول زیر می توانید ضریب هر دوره را مشاهده کنید.

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی دیپلم گروه آزمایشی زبان های خارجی نظام قدیم در کنکور سراسری زبان 1402

نام درس

ضریب

زبان فارسی 3 (ریاضی و تجربی)

8.11

ادبیات فارسی 3 (ریاضی و تجربی

8.11

زبان فارسی تخصصی (ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی)

8.11

عربی 3 / عربی 3 ویژه علوم انسانی / عربی 3 ویژه علوم معارف

9.05

تعلیمات دینی و قرآن 3 / اصول عقاید 3

12.39

زبان خارجی 3

11.8

 

 

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی پیش دانشگاهی گروه آزمایشی زبان های خارجی نظام قدیم در کنکور سراسری زبان 1402

نام درس

ضریب

زبان فارسی

5.41

معارف اسلامی / اصول و عقاید

4.13

 

تاثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی در کنکور زبان نظام جدید

در نظر داشته باشید که طبق مصوبات جدید و آخرین تغییرات چه در نظام 3-3-6 برای سال ۱۴۰۲ و چه نظام سالی-واحدی / ترمی-واحدی برای سال ۱۴۰۲، در گروه های آزمایشی هنر و زبان ، نمره کل سابقه تحصیلی به میزان ۲۶ درصد آن هم فقط شامل دروس عمومی تاثیر قطعی دارد و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی اضافه میشود.

تاثیر ضریب سوابق تحصیلی دروس تخصصی در کنکور نظام قدیم

در بخش قبلی میتوان مقرره موجود را مشاهده کرد که هم نظام جدید و هم نظام قدیم را در بر میگیرد.

 

 

 

سوالات متداول:

آیا ضرایب دروس می توانند در نحوه برنامه ریزی کنکور زبان تاثیرگذار باشند؟

ضرایب دروس میزان تاثیر دروس را در کنکور زبان نشان می دهد. لذا نحوه برنامه ریزی هم می تواند از ضرایب درس ها تاثیر بپذیرد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 00/5/18

  ببخشید یه سوال دیگه
  امکان داره سال اینده تغییری برای ضرایب دروس هر زیر گروه ایجاد بشه؟ مثلا برای زیر گروه ۴ ، زبان تخصصی ضریبش بالا بره.
  در این صورت به موقع اطلاع رسانی میشه که داوطلب بتونه برای خواندش زمان بزاره؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 00/5/18

  سلام وقت بخیر
  من قصد شرکت در کنکور زبان ۱۴۰۱ رو دارم صرفا برای قبولی یکی از رشته های زیر گروه ۴ . نیازی به خواندن زبان تخصصی انگلیسی و کسب درصد بالای آن هست یا وقتم رو فقط برای دروس عمومی اختصاص بدم؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت