معرفی ارشد مهندسی مکانیک + گرایش ها و بازارکار ارشد مکانیک

مهندسی مکانیک زیر مجموعه‌ای از مهندسی است که با طراحی، ساخت و راه ‌اندازی دستگاه‌ ها و ماشین‌ ها سر و کار دارد. در این مطلب اطلاعاتی درباره ارشد مهندسی مکانیک، بازار کار ارشد مکانیک، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در ارشد مکانیک، وضعیت ادامه تحصیل، و ... در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

معرفی ارشد مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک زیرمجموعه ‌ای از مهندسی است که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه ‌ها و ماشین ‌ها سروکار دارد. رشته مکانیک، رشته پیاده کننده علم فیزیک است. این رشته را شاید بتوان از نقطه ‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع ‌ترین رشته مهندسی به شمار آورد. چون رشته مهندسی مکانیک در برگیرنده تمامی علوم و فنونی است که با تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌ آلات و به کارگیری مواد مختلف در ساخت آن ها و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌ های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط است. مهندسان مکانیک، اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را به کار برده و با دانش تخصصی خود، سیستم ‌های مکانیکی و دستگاه‌ ها و فرآیندهای گرمایی را طراحی کرده و می ‌سازند.

مهندسان مکانیک، گستره وسیعی از دستگاه‌ ها، فرآورده‌ ها و فرآیندها را تولید می ‌کنند؛ از آن جمله می ‌توان به موتورها و سیستم‌ های کنترل، نیروگاه ‌های الکتریکی، دستگاه‌ های پزشکی، چرخ‌دنده‌ ها، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و تولید به کمک رایانه، خودکارسازی و رباتیک، دستگاه ‌های تهویهٔ مطبوع و تجهیزات کارخانه ‌ها اشاره کرد. می ‌توان گفت تقریباً همه جنبه‌ های زندگی، در ارتباط با مهندسی مکانیک هستند. هر چیزی که حرکت کند یا انرژی مصرف نماید، احتمالاً یک مهندس مکانیک در طراحی یا ساخت آن نقش داشته است. برای افزایش اطلاعات خود در مورد رشته مهندسی مکانیک به ویژه برای قبولی در کنکور ارشد آن می توانید به مطالب زیر مراجعه کنید:

دروس کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

بهترین منابع ارشد مکانیک

مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

نمونه برنامه ریزی برای کنکور ارشد مکانیک

 

 

معرفی ارشد مهندسی مکانیک - ظرفیت پذیرش ارشد مهندسی مکانیک 98

همچنین در لینک زیر می توانید ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک را به تفکیک گرایش و نوبت پذیرش بر اساس دفترچه انتخاب رشته 98 ملاحظه فرمایید:

ظرفیت پذیرش کلی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 98

 

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک به تفکیک هر کد ضریب و گرایش

می توانید ظرفیت پذیرش ارشد مهندسی مکانیک را به طور تفکیک شده براساس گرایش و کد ضریب در لینک های زیر ببینید.

ظرفیت پذیرش کد ضریب 1 ارشد مکانیک - ارشد گرایش ساخت و تولید و ارشد گرایش میکرونانوالکترومکانیک

ظرفیت پذیرش کد ضریب 2 ارشد مکانیک -ارشد گرایش طراحی کاربردی ، ارشد گرایش مهندسی تسلیحات ، ارشد گرایش مهندسی فناوری ماهواره و ارشد گرایش مهندسی ماشین های ریلی

ظرفیت پذیرش کد ضریب 3 ارشد مکانیک – ارشد گرایش تبدیل انرژی و ارشد گرایش مهندسی هسته ای

ظرفیت پذیرش کد ضریب 4 ارشد مکانیک – ارشد گرایش مهندسی پزشکی و ارشد گرایش بیومکانیک

ظرفیت پذیرش کد ضریب 5 ارشد مکانیک – ارشد گرایش مواد مرکب و ارشد گرایش سیستم محرکه خودرو

ظرفیت پذیرش کد ضریب 6 ارشد مکانیک - – ارشد گرایش طراحی سیستمهای دینامیکی خودرو  و ارشد گرایش طراحی و ساخت خودروهای نظامی

ظرفیت پذیرش کد ضریب 7 ارشد مکانیک - ارشد گرایش سازه بدنه خودرو

ظرفیت پذیرش کد ضریب 8 ارشد مکانیک - ارشد گرایش مهندسی مکاترونیک

 

 

معرفی ارشد مهندسی مکانیک - گرایش های ارشد مهندسی مکانیک

گرایش های ارشد مهندسی مکانیک عبارتند از؛

 • مهندسی مکانیک- گرایش ساخت و تولید
 • مهندسی مکانیک- گرایش طراحی کاربردی
 • مهندسی مکانیک- گرایش تبدیل انرژی
 • مهندسی مکانیک- گرایش سیستم محرکه خودرو
 • مهندسی مکانیک- گرایش طراحی سیستم های دینامیکی خودرو
 • مهندسی مکانیک- گرایش سازه بدنه خودرو
 • مکاترونیک
 • مهندسی پزشکی- گرایش بیومکانیک
 • مهندسی تسلیحات- گرایش سلاح
 • مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش طراحی دینامیک خودرو
 • مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش سازه و بدنه خودرو
 • مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش نیروی محرکه خودرو

شما می توانید با مراجعه به مطلب گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی مکانیک به طور کامل درباره گرایش های گوناگون ارشد مکانیک بخوانید.

 

 

معرفی ارشد مهندسی مکانیک - بازار کار ارشد مهندسی مکانیک

با توجه به حرکت های صنعتی در چند سال اخیر، نیاز به فارغ التحصیلان ارشد مکانیک در هر مجتمع و کارگاه صنعتی امری ضروری و مشهود است. شما می توانید بازار کار هریک از گرایش های ارشد مکانیک را به تفکیک در مطلب بازار کار گرایش های ارشد مهندسی مکانیک بخوانید.

 

معرفی ارشد مهندسی مکانیک - طول دوره و سیلابس درسی ارشد مهندسی مکانیک

طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک ‏حداقل 4 ترم و حداکثر 5 ترم بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل 32 واحد درسی است. واحد های درسی ارشد مهندسی مکانیک عبارتند از؛

کل واحدهای درسی ارشد مکانیک : 32 واحد

 1. دروس تخصصی ارشد مکانیک: 24 واحد  ( 8 درس 3 واحدی )
 2. سمینار ارشد مکانیک : 2 واحد
 3. پایانه نامه ارشد مکانیک: 6 واحد

 

معرفی ارشد مهندسی مکانیک - وضعیت ادامه تحصیل ارشد مهندسی مکانیک

هدف خیلی از دانشجویان، ادامه تحصیل بعد از مقطع کارشناسی ارشد می ­باشد. در حال حاضر بستر مناسبی به لحاظ ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور فراهم می ­باشد. در داخل با توجه به افزایش ظرفیت در مقطع دکتری با کمی تلاش در مقطع ارشد می توان به راحتی در مقطع دکتری ادامه تحصیل داد. برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک جزء بهترین رشته ­ها در جذب دانشجو از دانشگاه ­های معتبر دنیا می ­باشد. اگر به دنبال گرفتن کمک هزینه مناسب از این دانشگاه­ ها می ­باشید، سعی کنید زبان خود را تقویت کرده و رزومه مناسبی از خود در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک بسازید.

 

سوالات متداول:

چطور از منابع کنکور ارشد مکانیک مطلع شوم؟

اگر می خواهید درباره منابع کنکور ارشد مکانیک اطلاعات جامعی را به دست آورید و با بهترین منابع کنکور ارشد مکانیک آشنا شوید، مطلب منابع سطح بندی شده کنکور ارشد مکانیک را در سایت 3گام بخوانید.

بهترین گرایش ارشد مهندسی مکانیک کدام است؟

برای اطلاع کامل از گرایش های مهندسی مکانیک و شناخت بهترین گرایش ارشد مهندسی مکانیک مطلب گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک را در سایت 3گام بخوانید.

چطور برای کنکور ارشد مکانیک برنامه ریزی دقیقی داشته باشم؟

اگر به دنبال جدول برنامه ریزی و روش درست برنامه ریزی برای کنکور ارشد مهندسی مکانیک هستید، مطلب  نمونه برنامه ریزی برای کنکور ارشد مکانیک را حتما بخوانید.

سایر بخش های مجموعه مهندسی مکانیک

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  فرشاد سالار‏ - 01/1/17

  سلام من رشتم مهندسی جوش.میخوام ارشد مکانیک شرکت کنم.واقعیتش هیچی بلد نیستم.میخوام برنامه ریزی دقیق و قوی داشته باشم برای کنکور.میخوام ببینم احتمال قبولیم برای یه دانشگاه خوب برای امسال هست به نظرتون؟یا برای سال دیگه باید برنامه ریزی کنم؟ممنونم

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/1/20

  سلام خدمت شما بله قطعا بهتره با توجه به هدفتون برای کنکور سال اینده تلاش کنید که اگر از همین روزا شروع کنید با برنامه ریی 3گام به راحتی می تونید رتبه های تک رقمی و دو رقمی کسب کنید برای اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر ثبت نام کنید 
  رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 • تصویر فرد

  رضا صدری‏ - 96/8/7

  با عرض سلام و درود
  من امسال سال اول ورود به دانشگاهمِ و در رشته ی مهندسی مکانیک دانشگاه محقق درس می خونم من گرایش نیروی محرکه خودرو دانشگاه شريف رو برای ارشد هدف قرار دادم و می خوام از الان به فکرش باشم، سوال من اينه که اين رشته جزو کدوم گرایشه، یعنی جزو ساخت و تولید هستش یا طراحی کاربردی، یعنی روی کدام دروس متمرکز بشم.
  ممنون از سایت خوبتون

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/2/17

  سلام 
  گرایش نیرو محرکه یک گرایش جداگانه است  اما بیشتر به گرایش های تبدیل انرژی و طراحی کاربردی نزدیک است.

 • تصویر فرد

  بهروز‏ - 96/3/18

  سلام من رتبم تو طراحی شده 830 و تبدیل 940 شدم و تقریبا به هر دو رشته علاقه دارم ولی خوب میلم بیشتر به سمت طراحی هستش. به نظر شما بهترین گزینه برای قبولی من کجا میتونه باشه؟ ممنون میشم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/26

  سلام. لطفا از نرم افزار انتخاب رشته استفاده کنید.
  به آدرس: final.3gaam.com

 • تصویر فرد

  سید ‏ - 96/2/8

  با سلام و خسته نباشید
  من میخام برای سال آینده در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک شرکت کنم با توجه به اینکه کارشناسی فیزیک خوندم م و اطلاعاتم راجع به کنکور ارشد مکانیک خیلی زیاد نیست میخام بدونم که برا قبول شدن تو دانشگاه صنعتی اصفهان چه رتبه و چه درصدهایی لازمه و با توجه به اینکه من پایه ریاضیات و فیزیک به خصوص فیزیک مکانیک قوی ای دارم چه جوری باید شروع کنم و رو چه درسهایی باید سرمایه گذاری کنم؟باتشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/10

  سلام. در رابطه به این سوالاتتون توصیه می کنیم در سایت ثبت نام کنید و وارد پنل مشاوره و برنامه ریزی 3گام بشید. یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان رو در پنل با مشاور تخصصیتون درخواست بدید. خود مشاور تخصصی مکانیک که رتبه برتر مهندسی مکانیکه باهاتون تماس می گیره و به سوالاتتون جواب می ده.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 95/6/10

  سلام من شبانه دانشگاه سمنان قبول شدم طراحی کاربردی. چطوره دانشگاش؟ به درد apply کردن می خوره؟ سطح علمی خوبی داره؟
  ممنون میشم جواب بدین

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/6/10

  سلام. برای اپلای کردن خوبه ولی نه مثل دنشگاههای درجه یک. اگر نمره زبانتون خیلی بالا باشه و بتونید استاد مشاور و یا راهنمای دومتون رو از یک دانشگاه معروف انتخاب کنید شانستونو خیلی خیلی زیاد می کنید.

 • تصویر فرد

  مهران محمدی‏ - 95/4/3

  سلام ببخشید من روزانه مجاز شدم با رتبه2750 میخواستم بدونم امیدی هست برم تو روزانه بخونم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/4

  سلام. شانستون پایینه.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت