گزیده ای از اتاق فکر کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

ورود به اتاق فکر
 • برنامه ریزی

  من تازه با این سایت آشنا شدم. یعنی برای هر کس یه برنامه تا کنکور میده؟ من خیلی احتیاج دارم. چیکار باید بکنم؟

 • انگیزه

  من خیلی نیاز دارم با یک مشاور صحبت کنم. امکان این هست که کسی هر هفته با من تماس بگیره؟ مدام انگیزم رو از دست میدم و خسته میشم.

 • بازار کار کشاورزی

  میشه لطفاً بازارکار رشته های مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی رو برام توضیح بدین؟ من خیلی به این رشته ها علاقه دارم اما میگن کار نداره. میخوام بدونم چه جاهایی میشه با این رشته ها کار کرد؟

 • گرایش های ارشد علوم تربیتی

  باسلام
  من کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان میخونم میخواستم بدونم :
  1. گرایش های ارشد از این رشته چیا هستند؟
  و 2. کدوم گرایشا بهتر هستند؟

 • رشته صنایع غذایب

  با سلام
  من دیپلم علوم انسانی دارم.
  لیسانس زبان انگلیسی.
  الان میخوام برا کارشناسی یا کارشناسی ارشد
  صنایع غذایی ازمون بدم،
  میتونم این کار و انجام بدم یا نه؟
  مجاز هستم؟
  لطفا راهنمایی ام کنید.

بودجه بندی، تحلیل و پاسخ تشریحی دین و زندگی کنکور تجربی 97

تعداد بازدید 4669 دفعه

در این قسمت بودجه بندی، تحلیل و پاسخ تشریحی دین و زندگی کنکور تجربی 97 قرار داده شده است.

بودجه بندی، تحلیل و پاسخ تشریحی دین و زندگی کنکور تجربی 97

نوشته گروه مشاوران 3گام

51- گزینه 4 صحیح است. یکی از سوالات پر ابهام دین و زندگی کنکور تجربی امسال بود. خیلی از داوطلبان گزینه های 2 و 4 را گزینه های درست می دانستند.

52- از درس سوم پایه دوم مطرح شده است. اولین آیه مربوط به کرامت یا منزلت می باشد. و خداوند توانایی بهره مندی از آنچه در آسمان ها و زمین است را برای انسان قرار داده و خداوند به انسان کرامت و منزلت بخشیده است. بنابراین گزینه 1 درست می باشد.

53- گزینه 1 صحیح می باشد. از درس پنجم پایه دوم مطرح شده و دیدگاه های مرگ را بیان می کند. نتایج بر حق بودن خداوند بر انسان این است که انسان پاداش و جزای خود را به طور کامل می تواند دریافت کند و حکیمانه بودن نظام خلقت، با دریافت بازتاب اعمال انسان ها رقم می خورد.

54- تفاوت قرب وجودی و قرب الهی یکی از نکات مطرح در این سوال می باشد. از قرب وجودی، یعنی نزدیکی خدا به بنده سوال طرح شده است. گزینه 1 صحیح می باشد.

55-این سوال از پایه پیش دانشگاهی طرح شده است. گزینه 4 صحیح است.

56- این سوال در پاورقی دوم صفحه چهارم درس سوم پیش دانشگاهی نوشته شده است. در این درس نوشته شده که آیاتی که در ابتدای درس آمده اند نباید از نظر ابعاد تفکیک شوند؛ ولی داوطلبان اگر تفکیک ابعاد این آیات را نمی دانستند، نمی توانستند این تست را بزنند. از ابعاد توحید در عبادت سوال طرح شده است. توحید نظری هیچ شاخه و ابعادی ندارد و دو گزینه ربوبی حذف می شود و تنها گزینه های عبادی در بعد اجتماعی باقی می ماند. گزینه 3 شرک عبادی را نشان می دهد.

57- سوال ساده ای از درس شش پیش دانشگاهی است. سنت های الهی. املا و استدراج، سنت های خاص حاکم بر زندگی گناهکاران است. نملی در گزینه های 1 و 2 اشاره به املا و گزینه 1 به استدراج اشاره دارد.

58- از درس پنج پیش دانشگاهی، حدود اختیارات انسان طرح شده است.

59- این سوال از پایه سوم طرح شده و بسیار ساده است. شاید بین گزینه های 2 و 4 شک می کردید. گزینه 2 و لو کره المشرکون در رابطه با غلبه دین حق بر ادیان باطل است و گزینه 4 هم به امی بودن پیامبر اشاره دارد.

60- سوال بسیار ساده ای است و پاسخ صحیح، افزایش درجه ایمان و عمل می باشد.

 

مشاوره و برنامه ریزی فرد به فرد

 

62- از درس دوم پایه سوم مطرح شده است. آیه ای که به ختم نبوت پیامبر اشاره دارد. پاسخ سوال گزینه 1 می باشد.

63- از این سوال در کنکور تجربی 96 هم استفاده کردند. نوع یادگیری و هدایت حضرت علی که در نهایت تبعیت و همراهی پیامبر بوده است. انا مدینة العلم به جایگاه و عصمت علمی حضرت علی (ع) اشاره می کند. سوال از درس 6 پایه سوم مطرح شده بود و داوطلبان به راحتی می توانستند به جواب برسند.

64- این سوال بسیار قابل بررسی و بحث می باشد. اگر بخواهیم از روش رد گزینه ها استفاده کنیم، تجدید بنا فقط می تواند جواب باشد و گزینه های 3 و 4 رد می شوند. در گزینه 1 تربیت هزاران شاگرد، برای امام جعفر صادق بوده است. پس فقط گزینه 2 صحیح می باشد.

65- جواب صحیح گزینه 3 می باشد.

66- نیازهای مختلفی وجود دارد. برای تامین این نیازها روش های مختلفی داریم و نحوه تامین این نیاز ها متغیر می باشد. یک سری نیاز ثابت داریم و نحوه و چگونگی تامین این ها متغیر می باشد. گزینه 2، توجه به نیازهای متغیر در عین توجه به نیازهای ثابت صحیح می باشد.

67- یک مورد کلیدی در بحث عهدنامه مالک اشتر وجود دارد. در این عهدنامه گفته شده بود افرادی هستند که باید از طرف حکومت و به دستور حضرت علی (ع) و فرماندهی مالک اشتر مورد حمایت قرار گیرند و این افراد محرومان می باشند. در گزینه های 3 و 4 محرومان وجود دارد. رضایت عمومی مردم از حاکمان، خشم خواص را نسبت به حکومت بی اثر می سازد. پس پاسخ صحیح گزینه 3 می باشد.

68- به خویشتن ستم کرده بودند. پس گزینه های 1 و 3 صحیح می باشد. گفتند شما در چه حالی بودید؟ گفتند ما مستضعف فی العرض بودیم. پس گزینه 3 صحیح می باشد.

70- در این سوال، دو گزینه فقط با نگاه کردن رد می شوند. فرشتگان دلیل جاودانه شدن پرهیزگاران در بهشت را چگونه بیان نموده اند؟ در جواب نمی توان خالدین (جاودانه بودن) را گفت پس گزینه های 2 و4 حذف می شود. در این جا لازم بود که داوطلبان فقط معنای خالدین را بلد باشند. اختلافات گزینه های 1 و3 را بررسی می کنیم. اولیای خدا با شوق کدام نعمت الهی زندگی می کنند؟ لقا و دیدار الهی. پس گزینه 1 صحیح می باشد.

71- ترک گناهان باعث می شود شیرینی ایمان در وجود انسان ها بیشتر حس شود. در کتاب، نگاه به نامحرمان را به تیر زهر آلود تشبیه کرده است. در این سوال به صورت منفی به کار برده شده است. گزینه 4 صحیح است.

72- گزینه 1 صحیح می باشد.

73-این تست بسیار مورد مباحثه قرار گرفته است. بین گزینه 1 و 3 اختلاف نظر وجود داشت. ولی گزینه صحیح گزینه 1 می باشد.

74- این تست می تواند دو تا پاسخ داشته باشد

اگر صراحتا بخواهیم سراغ آیات درسی برویم باید گزینه 4 را انتخاب نماییم. فرزندان من در ایمان از من پیروی کنند (خداوندا من و فرزندانم را برپا کننده نماز قرار بده). گزینه 3 هم می تواند درست باشد. زمانی که شخص ازدواج کند و بخواهد از بسیاری از گناهان دور بماند، دور ماندن از فحشا و گناه در آینده بر روی فرزندانش تاثیر مثبت می گذارد. ولی سنجش گزینه 3 را گزینه صحیح اعلام کرده است.

75- غلات چهارگانه، سه تا از انواع دام و سکه طلا و نقره، جز اجناسی هستند که زکات بر آن ها واجب می شود. گزینه های برنج دار حذف می شوند (گزینه های 2 و 3) چون برنج در زکات عادی به حساب نمی آید. نه در خمس و نه در زکات از انگور نام برده نشده است. گزینه صحیح گزینه 4 می باشد.

 

مشاوره و برنامه ریزی فرد به فرد

سایر بخش های کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد