گزیده ای از اتاق فکر مجموعه زبان انگلیسی

ورود به اتاق فکر
 • moarefi ketab moror

  Slm . Baraye reshteye teaching, baraye morur mataleb k ghbln az ruye manabee asli khunde shodan va alan shayad kheiliashoon faramoosh shodan, estefade az ketabaye modaresan ro tayid mikonid? Ham takdars... Ham majmooee konkurha.

 • قبولی دانشگاه تهران

  با سلام
  من دانشجوی سال آخر آموزش زبان انگلیسی هستم . با توجه به زمانی که تا کنکور ارشد مانده ، چند ساعت در هفته بهتره مطالعه داشته باشم
  رمز موفقیت در قبول شدن در دانشگاه تهران چیه

 • درس تدریس

  سلام وقتتون بخیر.
  من درس روش تدریس را کامل نخوندم.ولی ازمون و زبانشناسی را میتونم در حدود سی و پنج تا چهل درصد بزنم،مبخواهم درصد تخصصی ام به پنجاه و پنج برسد به نظر شما چه مباحثی ازتدریس را بخونم تا این درصد را بگیرم؟

 • عمومی یا تخصصی

  سلام من با اینکه گرامرم تقریبا خوبه اما اصلا نمیتونم اونها روی تستها اعمال کنم لغتها هم که نزدیک به نصف 3500 رو خوندم ولی دیگه نمیکشم همشو بخونم...پیش بینی میکنم تو کنکور نتونم عمومی ها رو خوب بزنم...سوالم اینه که برای رتبه خوب اوردن عمومی تاثیرگزار تره یا تخصصی
  برای حل مشکل گرامرم چیکار کنم؟واقعا خستم

 • قبولی

  با سلام ایا با 20 درصد عمومی و 20درصد تخصصی شانس قبولی در دوره شبانه و روزانه گرایش مترجمی وجود داره یا خبر؟

نتایج سال گذشته و اطلاعات کارنامه کارشناسی ارشد زبان و ادبيات انگليسی

تعداد بازدید 12242 دفعه

در این قسمت چند نمونه از کارنامه‌های داوطلبان پذیرفته شده در آزمون کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی آورده شده است.

 

قبول شدگان کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی چه کارنامه ای داشتند؟

در این قسمت چند نمونه از کارنامه‌های داوطلبان پذیرفته شده در آزمون کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی آورده شده است.

درصد زبان عمومی

درصد زبان تخصصی

معدل

رتبه

دانشگاه قبولی

82

55

18.35

5

تهران

76

61

18.65

12

شهید بهشتی

69

40

17.63

25

خوارزمی تهران

64

49

18.21

40

شیراز

65

45

16.85

57

گیلان- رشت

61

39

18.73

71

شهید چمران

53

42

17.36

95

ولی عصر رفسنجان

معدل شما 20% از تراز نهایی شما را تشکیل می‌دهد به این معنا که از 10000 امتیاز تراز نهایی 2000 امتیاز آن به معدل و ما بقی (یعنی 8000) به درصدهایی که در دو بخش عمومی و تخصصی کسب کرده اید مربوط می‌شود. اگر کسی معدل 20 داشته باشد می‌تواند 2000 امتیاز را به طور کامل کسب کند. بر همین منوال دیگر معدل ها هم درصد کمتری از 2000 امتیاز را به خود اختصاص خواهند داد. در برخی رشته‌ها تاثیر معدل بر رتبه نهایی بسیار چشم گیر است و می‌تواند در قبولی یا عدم قبولی افراد نقش داشته باشد.

خبر خوش سه گام برای شما

اما دپارتمان زبان و ادبیات انگلیسی سه گام به شما این نوید را می‌دهد که در رشته ادبیات انگلیسی شرایط بدین گونه نیست. منظور ما این است که در کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی آن چه که حرف اول را می‌زند درصد کسب شده شما در دو بخش عمومی و تخصصی است نه معدل. پس اگر تلاش کنید و به شکل هدفمند بر دروس عمومی و تخصصی تکیه کنید می‌توانید پایین بودن احتمالی معدل خودتان را صد در صد جبران کنید. فراموش نکنید معدل تنها یک پنجم از تراز نهایی شما را تشکیل می‌دهد و چهار پنجم دیگر مستقیما از تلاش و کوشش شما و درصدهای کسب شده در آزمون نشات می‌گیرد.

کدامیک اهمیت بیشتری دارد؟ زبان عمومی یا زبان تخصصی؟

همان طور که قبلا گفته شد آزمون کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی از دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تشکیل شده است. اگر به درصد ستون زبان عمومی و تخصصی نگاه کنید متوجه می‌شوید که داوطلبان عمدتا نتوانسته اند زبان تخصصی را از حدی بالاتر بزنند (مثلا درصد 70 به بالا در میان درصد زبان تخصصی دیده نمی‌شود). علت این امر این است که در سال‌های اخیر سوالات تخصصی کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی بسیار ریز و موشکافانه و چه بسا از منابعی خاص، که اکثر داوطلبان از آن اطلاع ندارند، طرح شده است. با توجه به این واقعیت درصد زبان عمومی از اهمیت بسزایی برخوردار می‌شود چرا که افرادی که بتوانند در صحنه زبان عمومی عملکرد بهتری داشته باشند می‌توانند نقصان ناشی از درصد کم زبان تخصصی را جبران و در نهایت رتبه بهتری کسب کنند. این امر به وضوح در نمونه کارنامه‌هایی که در بالا آورده شده مشهود است. مثلا فردی که 61% زبان عمومی زده و در بخش تخصصی تنها 39% سوالات را به درستی پاسخ داده توانسته نسبت به فردی که 42% امتیاز تخصصی داشته اما در بخش عمومی درصد 53 را کسب کرده 24 رتبه پایین تر قرار بگیرد. این موضوع خصوصا در رتبه‌های بالاتر نمود بیشتری دارد. لذا نمی‌توان گفت زبان عمومی اهمیت بیشتری دارد یا زبان تخصصی. ولی شکی نیست که مطالعه زبان عمومی نسبت به تخصصی ساده تر است و امتیاز آوری بیشتری دارد. لذا پیشنهاد دپارتمان زبان و ادبیات انگلیسی سه گام به شما این است که روی زبان عمومی حساب ویژه ای باز کنید!

نکته قابل توجه دیگر این است که کسب درصد بالا در زبان عمومی به مراتب نسبت به زبان تخصصی ساده تر است. البته به شرطی که با منابع مهم و کاربردی در هر یک از دو بخش سوالات آشنایی داشته باشیم و با برنامه مدون و بر طبق اولویت آن‌ها را مطالعه کنیم.

سایر بخش های مجموعه زبان انگلیسی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc