ایست خدمت سربازی | شرایط و قوانین برای دانشجویان

ایست خدمت سربازی شرایطی است که اگر سربازان مشمول آن شوند، می‌توانند سربازی خود را متوقف کرده و به امر تحصیل پرداخته و یا اگر مشکل درمانی داشته باشند به مداوا بپردازند. در این مقاله به بررسی کامل مقوله ایست خدمت سربازی پرداخته می‌شود و شرایط و قوانین آن شرح داده خواهد شد.

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی

یکی از مهمترین مسائل زندگی آقایان در ایران خدمت سربازی اجباری میباشد که با اتمام سن 18 سالگی به عنوان مشمول شناخته شده و میبایست دوران سربازی خود را بگذرانند. در این میان نگرانی بسیاری از سربازان مربوط به امر تحصیل بوده و تصور عموم بر آن است که با وجود سربازی نمیتوان به تحصیل پرداخت. نکته مهم آن است که شرایطی تحت عنوان ایست خدمت سربازی وجود دارد که اگر سربازان مشمول آن شوند، میتوانند سربازی خود را متوقف کرده و به امر تحصیل پرداخته و یا اگر مشکل درمانی داشته باشند به مداوا بپردازند. در این مقاله به بررسی کامل مقوله ایست خدمت سربازی پرداخته میشود و شرایط و قوانین آن شرح داده خواهد شد.

ایست خدمت سربازی به چه معناست؟

تمامی مردان کشور، پس از رسیدن به سن مشمولیت میبایست خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نموده و به خدم سربازی اعزام شوند. پس از شروع خدمت سربازی در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند و یا مشکل بیماری برای آنها رخ دهد (تحت شرایط خاص) میتوانند از شرایطی تحت عنوان ایست خدمت استفاده نمایند، به این معنا که سربازی آنها متوقف شده و به امر تحصیل و یا درمان پرداخته و سپس بعد از گذراندن دوران تحصیل و یا درمان به ادامه سربازی بپردازند. استفاده از شرایط ایست خدمت دارای شرایط خاصی است که در ادامه به آن پرداخته میشود. سربازانی که قصد استفاده از ایست خدمتی برای تحصیل و یا درمان را دارد میبایست آگاهی کاملی از شرایط و قوانین آن داشته باشند. چراکه عدم آگاهی از شرایط و قوانین ایست خدمت و عدم تطبیق آنها با شرایط شخص موجب سردرگمی و عدم حصول نتیجه در ایست خدمت خواهد شد. بدین منظور شما میتوانید جهت بررسی شرایط خود با کارشناسان 3گام در این موضوع مشاوره نمایید.

شرایط و قوانین دریافت ایست خدمت سربازی

امتیاز ایست خدمت شامل همه سربازان نمیشود، و تنها سربازانی که دارای شرایط مرتبط با توقف و یا ایست خدمت باشند میتوانند از آن استفاده نمایند. در ادامه به شرایط و قوانین ایست خدمت اشاره میشود:

 • سرباز نباید سابقه فرار حین خدمت داشته باشد.
 • سرباز نباید دارای غیبت باشد: به این معنا که سرباز میبایست در موعد مقرر خود را به نظام وظیفه معرفی کرده باشد و هیچگونه تأخیر و غیبتی نداشته باشد تا بتواند از معافیت تحصیلی سربازی یا ایست خدمت استفاده نماید.
 • سرباز نباید تحصیل همزمان با خدمت داشته باشد: سربازان امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند، در نتیجه اگر سربازی تصمیم به ادامه تحصیل دارد میبایست سربازی خود را تا پایان دوره تحصیل متوقف نماید و نمیتواند هر دو را همزمان پیش ببرد.
 • ایست خدمت فقط برای مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهیا است: به این معنا که سربازان که قصد معافیت تحصیلی دارند، نمیتوانند برای مقاطع پایینتر از کارشناسی نظیر کاردانی و ... از توقف خدمت سربازی استفاده نمایند.
 • مشمولان و سربازانی که از ایست خدمت استفاده مینمایند، میبایست پس از اتمام دوره تحصیل برای انجام باقیمانده خدمت سربازی اعزام شوند.
 • معافیت تحصیلی صادر شده برای ایست خدمت سربازان از نوع موقت بوده و فقط تا یک سال پس از پایان هر دوره تحصیلی اعتبار دارد.

سربازانی که قصد استفاده از معافیت تحصیلی برای توقف سربازی و ادامه تحصیل دارند میبایست با توجه به شرایط گفته شده جهت این امر اقدام نمایند. عدم توجه به شرایط و قوانین در رابطه با ایست خدمت سربازی ممکن مشکلاتی را در ادامه تحصیل به وجود بیاورد، لذا ضروری است تمام شرایط خود را با قوانین ایست خدمت بسنجید. همچنین میتوانید جهت بررسی شرایط خود جهت ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل با مشاوران 3 گام مشاوره نمایید.

شرایط دریافت ایست خدمت سربازی برای معالجه و درمان بیماری

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، استفاده از ایست خدمت سربازی از 2 طریق برای سربازان ممکن است که اولین آن معافیت تحصیلی و دوم توقف سربازی برای معالجه و درمان بیماری است. در این بخش از مقاله به بررسی کامل شرایط ایست خدمت سربازی برای درمان بیماری پرداخته میشود:

 • در صورتی که سرباز به بیماریهای قابل علاج که دوره درمان آنها بیش از یک ماه است مبتلا شود و یا اینکه نیازمند عمل جراحی باشد میتواند از ایست خدمت استفاده کند. زمان این ایست موقت خدمت بین 6 ماه تا یک سال است.
 • بیماریهایی که مشمول ایست موقت خدمت میشوند عبارتاند از: بیماریهای غدد مترشحه داخلی، بیماریهای داخلی اعصاب و مغز، بیماریهای روانپزشکی، بیماریهای ریه، بیماریهای پوستی، بیماریهای اسکلتی، بیماریهای دستگاه تناسلی ادراری.
 • کافی نبودن رشد و نمو عضلانی و جسمی و ناتوانی در انجام تکالیف نظامی: این مورد منجر به ایست دائم خدمت میشود.
 • افت احشا به همراه اختلالهای عملی: این مورد منجر به ایست دائم خدمت میشود.

*در رابطه با ایست خدمت سربازی برای معالجه و درمان ممکن است بیماریهایی حتی موجب معافیت کامل سربازان شود و کارت معافیت پزشکی دریافت نمایند؛ لذا لازم است سربازان از تمامی شرایط و قوانین آن اطلاع کافی داشته باشند.

* تشخیص هرکدام از وارد ذکر شده جهت بهرهمندی از ایست خدمت نیازمند تأیید شورای پزشکی نظام وظیفه است.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی

سربازانی که دارای شرایط ایست خدمت سربازی و دریافت معافیت تحصیلی موقت هستند، میبایست از مراحل ایست خدمت سربازی آگاه باشند و با طی کردن این مراحل ایست خدمت نظام وظیفه آنها ثبت شود.

 1. اگر سربازان در یکی از دانشگاههای داخل کور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری قبول شوند میتوانند از ایست خدمت نظام وظیفه استفاده نمایند.
 2. مشمول میبایست به دانشگاهی که در آن قبول شده است مراجعه کرده و برگه درخواست معافیت تحصیلی را دریافت و تکمیل نماید.
 3. برگه معافیت تحصیلی باید توسط مشمول به قسمت وظیفه عمومی محل خدمت تحویل گردد.
 4. وظیفه عمومی شرایط سرباز (سابقه فرا، غیبت و ...) را جهت دریافت ایست خدمت بررسی میکند.
 5. در صورت تأیید شرایط توسط وظیفه عمومی، سرباز به یگان خدمت جهت ترخیص از خدمت سربازی معرفی میشود.
 6. سرباز به یگان خدمتی مراجعه مینماید و تسویه حسابش را به طور کامل انجام میدهد. سپس دوباره به وظیفه عمومی میرود.
 7. وظیفه عمومی معافیت تحصیلی سرباز را تأیید و صادر مینماید. در این مرحله ایست خدمت انجام میشود.
 8. فرد به دانشگاه محل قبولی مراجعه نموده و ثبت نامش را کامل مینماید.

طی کردن تمامی مراحل گفته شده جهت توقف سربازی ضروری است و سربازان میبایست با آگاهی از مراحل ایست خدمت، به طور کامل آنها را بگذرانند و در غیر این صورت مشکلات عدیدهای در امر تحصیل و یا حتی سربازی برای آنها رخ میدهد. در این مورد میتوانید با کارشناسان 3گام در امر ایست خدمت سربازی مشاوره نمایید.

 

جمع بندی شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی

خدمت سربازی یکی از اصلیترین دغدغههای آقایان در کشور است، چراکه با رسیدن به سن قانونی میبایست خود را جهت انجام سربازی به نظام وظیفه معرفی نمایند و در این میان ادامه تحصیل به نگرانی سربازان تبدیل میشود. ایست خدمت تسهیلاتی است که به سربازانی که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری پذیرفته شوند تعلق میگیرد و میتوانند سربازی خود را متوقف کرده و به امر تحصیل بپردازند و پس از اتمام دوره تحصیل سربازی خود را بگذرانند. همچنین سربازانی که دارای بیماریهای خاص و مشکلات درمانی هستند نیز میتوانند از این تسهیلات استفاده نمایند. هر دو دلیل گفته شده؛ یعنی تحصیل و درمان دارای شرایط خاص جهت توقف سربازی هستند که در این مقاله به طور کامل به آنها پرداخته شد.

 

سوالات متداول:

آیا افرادی که غیبت خدمت سربازی دارند، می‌توانند از طرح ایست خدمت سربازی استفاده کنند؟

خیر، همان‌طور که در این مقاله گفته شد، سربازانی که سابقه غیبت داشته باشند نمی‌توانند از ایست خدمت استفاده نمایند.

استفاده از طرح ایست خدمت سربازی برای کدام یک از مقاطع تحصیلی مجاز است؟

ایست خدمت سربازی و یا توقف خدمت نظام وظیفه برای افرادی که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری پذیرفته شوند امکان پذیر است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت