نکات مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

تعداد بازدید 3648 دفعه

نکات مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98، که باید به آن توجه کنید در این مطلب توضیح داده شده است. برای داشتن انتخاب رشته موفق در کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 پیشنهاد می کنیم این نکات را به دقت مطالعه کنید و به کار بگیرید.

 

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98
انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

 

نکات مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

 انتخاب رشته آخرین گام و حساس ترین گام در مسیر موفقیت کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می باشد. رعایت نکات مهم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت باعث می شود که با اشتباه های بعضا جبران ناپذیر مواجه نشوید و موفقیت خود را تکمیل کنید و در سال 98 وارد مقطع ارشد رشته دلخواه خود بشوید. در این مقاله به توضیح نکات مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 می پردازیم تا داوطلبان بتوانند با مطالعه این مطلب انتخاب رشته مناسب تر و بهتری نسبت به شرایط خود داشته باشند.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98، مهم ترین مرجع شما برای استخراج نکات مهم انتخاب رشته ارشد بهداشت می باشد. طبیعتا برای داشتن اطلاع از ظرفیت پذیرش رشته های ارشد وزارت بهداشت 98، شرایط پذیرش دانشگاه های مختلف، نحوه پذیرش رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و ... بهترین منبع، همین دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 می باشد.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

بررسی دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت 98

زمان شروع انتخاب رشته و اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

زمان شروع انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98، از تاریخ نوزده مرداد ماه 98 تا بیست و سوم مرداد ماه 98 و به مدت چهار روز می باشد. داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 شده اند، باید بعد از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت 98، در زمان تعیین شده وارد سایت مرکز سنجش و آموزش پزشکی شوند و انتخاب رشته خود را وارد سامانه انتخاب رشته وزارت بهداشت کنند. همچنین در زمان تعیین شده امکان ویرایش کدرشته های انتخاب شده نیز وجود خواهد داشت.

همچنین در جدول زیر زمانبندی آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و زمان اعلام نتایج را مشاهده می کنید.

جدول زمانبندی اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

موضوع

تاریخ

اعلام اسامي دانشگاههاي پذيرنده و ظرفيت پذيرش رشته های وزارت بهداشت  - اعلام كارنامه علمي مرحله اول

نوزدهم مرداد 98

انجام انتخاب رشته محل (كليه داوطلبان و داوطلبان سهميه استعداد درخشان)

نوزده تا بیست و دوم مرداد 98

زمان اعلام اسامي متقاضيان دانشگاه شاهد - بقيه االله – ارتش (جهت برگزاري مرحله دوم)

بیست و هشتم مرداد 98

اعلام اسامي نهايي پذيرفته شدگان – كارنامه نهايي

بیستم شهریور 98

ثبت نام پذيرفته شدگان در دانشگاهها

بیست و سوم شهریور 98

 

درصورت هرگونه تغيير در تاريخ هاي اعلام شده، مراتب از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي اعلام خواهد شد.لذا سامانه دائما چك شود.

نحوه انتخاب رشته صحیح کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 هم مانند سال های گذشته داوطلبان می توانند صد انتخاب داشته باشند. نحوه انتخاب رشته صحیح کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98، در موفقیت یا عدمموفقیت شما در کنکور بهداشت تاثیر زیادی دارد. برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح ابتدا باید به علاقه های خود توجه کنید و انتخاب های بالاتر انتخاب هایی باشند که در اولویت بالاتری برای شما قرار دارند. بهترین شیوه برای امتحان کردن انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 این است که از خود بپرسید اگر در یک انتخاب خود قبول شوید آیا ناراحت خواهید شد که چرا انتخاب پایین تر را قبول نشده اید؟ اگر پاسخ مثبت باشد یعنی انتخاب رشته شما اشتباه انجام شده است! اما به غیر از علاقه نکات مهم دیگری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت وجود دارد که باید آن ها را هم رعایت کنید که انتخاب رشته موفق تری داشته باشید. که به تفکیک به توضیح آن ها می پردازیم.

بررسی دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت 98

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 - تاثیر هزینه

مطمئنا هزینه تحصیل یکی از عواملی است که به صورت مستقیم روی نحوه انتخاب رشته صحیح کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 تاثیر می گذارد. داوطلبان باید با در نظر گرفتن شرایط مالی خود، تصمیم بگیرند که آیا حاضر به تحصیل در دوره های شهریه پرداز خواهند بود یا فقط دوره های روزانه را در انتخاب رشته ارشد بهداشت خود وارد می کنند. که برای همین باید از هزینه های دانشگاه های شهریه پرداز مطلع باشند تا بتوانند تصمیم بهتری اتخاذ کنند. همچنین نکته دیگری که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 ذکر شده است و داوطلبان باید در انتخاب رشته به آن توجه کنند، شرایط اسکان و خوابگاه دانشگاه های مختلف است که برای داوطلبان هزینه خواهد داشت. طبق متن ذکر شده در دفترچه دانشــگاه هاي علوم پزشــكي كشــور تعهدي در قبال اســكان و تامين خوابگاه ندارند و بر اســاس امكانات موجود، خوابگاه در اختيار دانشــجو قرار مي دهند. لذا داوطلبان جهت دريافت اطلاعات بيشــتر به ســايت اينترنتي دانشــگاه يا مركز مورد نظر مراجعه كنند. دبيرخانه شـوراي آموزش علوم پايه پزشـكي، بهداشـت و تخصـصـي و مركز سـنجش آموزش پزشـكي در مورد ارائه يا عدم ارائه خوابگاه هيچگونه مسئوليتي نخواهند داشت. طبق اعلام دانشگاه هاي علوم پزشكي اراك، البرز، اصفهان، رفسنجان، زنجان، شيراز ، كاشان، كرمانشاه، گيلان، مركز قلب شهيدرجايي،مشهد، ياسوج، يزد فاقد خوابگاه بوده و سمنان فقط يك سال خوابگاه دارد. بنابراین حتما برای پیشگیری از متحمل شدن هزینه های بیشتر نداشتن خوابگاه باید حتما از دانشگاه های مورد نظر خود سوال بفرمایید که خوابگاه ارائه خواهند داد یا خیر.ودر آخر هزینه های کلی تحصیل در شهر دیگر راهم باید در نظر بگیرید که زندگی در شهر غیر بومی هزینه های مخصوص به خود را دارد. به طور کلی اگر هزینه اولویت اول شما برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 باشد پیشنهاد ما این است که دانشگاه های روزانه شهر خود و شهر های نزدیک را در اولویت بالاتری قرار دهید.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 – سطح دانشگاه

سطح دانشگاه یکی از نکات مهم دیگری است که باید در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 به آن توجه کنید. یکی از نکاتی که معمولا داوطلبان به صورت خیلی جزئی آن را رعایت می کنند توجه به برند دانشگاه است. برند دانشگاه یا شهرت و اسمی که به صورت کلی یک دانشگاه در طول زمان به دست آورده عامل قابل اعتنایی است اما تنها عامل در مورد دانشگاه نیست. توجه داشته باشید که ممکن است همان دانشگاه هایی که اسم آن ها بر سر زبان ها است در رشته مورد نظر شما دارای هیئت علمی قوی نباشد و یا به آن رشته به صورت کلی توجهی نداشته باشند و بالعکس ممکن است دانشگاه هایی که از نظر شما خیلی شناخته شده نیستند در رشته مورد نظر شما هیئت علمی قوی ای داشته باشند و طرح های ویژه ای برای ارتقا آن رشته داشته باشند. یا اگر قصد انتخاب رشته دانشگاه های با شرایط خاص را دارید حتما باید از شرایط مختلف این دانشگاه ها که بخشی از آن در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت آمده است داشته باشید. طبیعتا  هر دانشگاهی رشته های مختلف هم دارای ضعف است  هم نقاط قوتی دارد برای چیدمان انتخاب های خود بر اساس اولویت دانشگاه پیشنهاد ما به شما این است که تحقیقات کامل داشته باشید که در رشته مورد نظر شما کدام دانشگاه عملکرد بهتری دارد. برای این کار می توانید از دانشجویان و فارغ التحصیلان هر دانشگاه مکالمه داشته باشید و چنانچه به این دوستان دسترسی ندارید، برای اطلاع از اولویت بندی بر اساس دانشگاه در رشته مورد نظر خود و همچنین اطلاع از ضوابط پذیرش دانشگاه های خاص می توانید، از مشاوران تخصصی رشته خود در موسسه 3گام کمک بگیرید.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت98 – نقش قوانین در انتخاب رشته  

وزارت بهداشت برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 مانند سال های گذشته قوانین مختلفی وضع کرده است. مشخص است که این قوانین هم روی انتخاب رشته وزارت بهداشت تاثیر می گذارد هم در صورت عدم اطلاع از این قوانین داوطلبان ممکن است متضرر شوند. برای مثال باید در نظر بگیرید بر اساس آئين  نامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته مصوب شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشكي هر گونه انتقال، تغيير رشته و يا جابجايي محل تحصيل در دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته ممنوع مي باشد. بنابراین نباید به امید گرفتن انتقالی دانشگاهی را که برای خود مناسب نمی دانید انتخاب کنید. از طرفی اگر دوره روزانه و رایگان این دانشگاه ها را انتخاب کنید و قبولی کسب کنید در صورت عدم ثبت نام از شرکت در آزمون سال 99 محروم خواهند بود. پیشنهاد ما این است حتما قوانین درج شده در دفترچه را به صورت کامل مطالعه کنید تا انتخاب رشته بهتری داشته باشید همچنین اگر در مورد قوانین مختلف سوالی برای شما بوجود آمد می توانید از راهنمایی مشاور تخصصی رشته خود در موسسه 3گام استفاده کنید.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت98 – سهمیه ی ایثارگران

داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران، باید دقت زیادی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 داشته باشند. انتخاب رشته در سهمیه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت از حساسیت بالایی برخوردار است و ممکن است با یک بی دقتی کوچک امکان قبولی را از دست بدهند. بخشی از نکات مهم که روی انتخاب رشته داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران تاثیر می گذارد به صورت زیر است:   

 سنجش و پذيرش در اين سهميه به شرط كسب علمی می باشد. با توجه به مصوبات، داوطلبان ایثارگر در صورتی پذیرش می شود که حداقل 70 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد کشوری را کسب نماید. پذیرش رزمندگاني كه فقط داراي حضور داوطلبانه در جبهه مي باشند با كسب حداقل 80% نمره آخرين فرد پذيرفته شده در گزينش آزاد انجام می شود.

يكي از شرايط سنجش در سهميه رزمندگان و ايثارگران، كسب حد نصاب مي باشد. بعنوان مثال ممكن است فردي حائز رتبه 1 در سهميه رزمندگان و ايثارگران باشد ولي بدليل عدم كسب حد نصاب لازم پذيرفته نشود.

اگر تعداد افرادي كه در سهميه رزمندگان و ايثارگران، حد نصاب لازم را كسب نموده اند بيش از تعداد ظرفيت پذيرش براساس ظرفيت تخصيصي باشد، پذيرش به ترتيب اولويت نمره صورت گرفته و هيچگونه ظرفيت اضافي پذيرش نخواهد شد.

در صورت عدم تكميل ظرفيت تخصيصي توسط رزمندگان و ايثارگران به علت عدم كسب نمره حد نصاب ، ظرفيت آن به سهميه آزاد اختصاص پیدا می کند.

این شرایط و یک سری نکات دیگر باعث می شود که انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سهمیه ایثارگران تا حدودی برای داوطلبان دارای این سهمیه پیچیده شود. پیشنهاد ما این است که اگر با قوانین انتخاب رشته در سهمیه ایثار گران آشنایی کافی ندارید یا تخصص کافی در انتخاب رشته ندارید حتما از مشاوران متخصص در رشته خود کمک بگیرید که شانس قبولی خود را از دست ندهید.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت98 – رتبه داوطلب

واضح است که رتبه داوطلب مستقیما روی انتخاب رشته او تاثیر می گذارد. همه عوامل دیگری که تا اینجا بررسی کردیم طبق خواست داوطلب قابل تغییر بودند اما عامل رتبه غیر قابل تغییر و خارج از خواست داوطلب است. اما طبیعتا برای داشتن انتخاب رشته صحیح و بهتر برای کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 ، نمی توان نقش رتبه را نادیده گرفت. با داشتن اطلاعات حدودی قبولی سال های پیش می توانید در اولویت بندی انتخاب رشته ارشد بهداشت خود هوشمندانه تر عمل کنید. برای اطلاع از آخرین رتبه های قبولی دانشگاه های مختلف رشته های مورد نظر خود می توانید از کمک مشاوران تخصصی 3گام در آن رشته استفاده کنید.     

جمع بندی نکات مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

به طور کلی می توان گفت هر انتخاب رشته ای، برای افراد مختلف با شرایط مختلف، متفاوت است و نمی توان برای همه داوطلبان نسخه یکسان پیچید مسلما انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. برای مثال در عوامل مختلفی که در نظر گرفتیم یکی از عوامل هزینه بود، ممکن است یک داوطلب از نظر مالی مشکل نداشته باشد و از طرفی به دلایل مختلف نخواهد از شهر محل زندگی خود خارج شود قطعا برای این داوطلب اولویت بر اساس شهر خواهد بود نه هزینه . اما معمولا شرایط کمی از این پیچیده تر است و داوطلبان باید مجموعه ای از چند عامل را بررسی و در انتخاب رشته خود اعمال کنند. در این صورت است که برای داشتن یک چیدمان منطقی باید همه عوامل را در نظر بگیرید و از مهم ترین تا بی اهمیت ترین آن ها را اولویت بندی کنید و بعد از آن به چیدمان انتخاب رشته بپردازید. برای مثال ممکن است داوطلبی هزینه برایش مهم نباشد اما کیفیت دانشگاه اهمیت داشته باشد و به همین دلیل حتی حاضر باشد در شهری دیگر در دانشگاه با کیفیت بالاتر دوره های شهریه پرداز را در اولویت خود قرار دهد. پیشنهاد می کنیم اگر خیلی در اولویت بندی عوامل تردید دارید یا سوالاتی در ذهن دارید برای انتخاب رشته ارشد بهداشت دقیق تر و بهتر حتما از مشاوران تخصصی کمک بگیرید. همچنین اگر رتبه ی شما رتبه ی لب مرز برای قبولی است حتما برای از دست ندادن شانس قبولی از مشاور متخصص کمک بگیرید.

بررسی دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت 98

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  شیوا‏ - 98/6/14

  سلام ، من رتبه ۷۰۰ و رتبه در سهمیه ۱۵ کارشناس ارشد مامایی رو کسب کردم ، ۵انتخاب اولم دانشگاه های تهران و بعد اصفهان شیراز و همدان و یزد است ، ایا تهران قبول میشم؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 98/6/8

  خیلی خوب بود

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/6/9

  سلام وقت بخیر
  خوشحالیم که تونستیم رضایت شمارو جلب کنیم، همچنان تلاش میکنیم اطلاعات مفیدتر و بیشتری در اختیار شما بذاریم.

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 98/6/8

  خیلی خوب بود

 • تصویر فرد

  مجید‏ - 98/6/4

  با سلام با رتبه کل ۳۶ و درسهمیه ۶ شدم امکان قبولی در دانشگاه روزانه دررشته شیمی دارویی دارم ممنون از راهنمایتون

 • تصویر فرد

  داریوش گودرزی‏ - 98/5/21

  سلام من رتبه ام ۲۱۰ علوم تغذیه شده آیا پردیس تهران قبول میشم

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد