دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد 1400

تعداد بازدید 125518 دفعه

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 شامل کلیه رشته های دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان، در مرداد ماه 1400 در سایت سنجش منتشر می شود.دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد 1400 از طریق لینک زیر امکان پذیر است.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

بعد از اعلام نتایج اولیه ارشد زمان انتخاب رشته فرا می رسد. شما می توانید به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، این دفترچه را از طریق لینک زیر دانلود نمایید. پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته ارشد اگر سوال و ابهامی در ذهنتان وجود داشت، می توانید از مشاوران با تجربه و متخصص ما بپرسید.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

 

همچنین تا قبل از انتشار دفترچه انتخاب رشته جدید برای مطالعه قوانین کلی انتخاب رشته و مشاهده ظرفیت سال های گذشته در لینک زیر می توانید دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99 را دانلود نمایید. بعد از مطالعه دفترچه انتخاب رشته ارشد، مطالعه مطالب زیر می تواند به شما در انتخاب رشته کنکور ارشد 99 کمک زیادی کند. 

راهنمای تصویری انتخاب رشته ارشد

مشاوره انتخاب رشته ارشد

دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99

برای استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ارشد به لینک زیر بروید :
نرم افزار انتخاب رشته ارشد

 

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 | زمان انتشار

سال گذشته به دلیل شیوع کرونا در برخی از نقاط کشور و عدم آمادگی داوطلبان، زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 99 به تعویق افتاد. طبیعتا نتایج و کارنامه های آزمون کارشناسی ارشد 99، هم با تاخیر اعلام و در سامانه اعلام نتایج کارشناسی ارشد سازمان سنجش منتشر می شود. امسال هم مانند سه سال گذشته یک کارنامه برای هر دو آزمون ارشد سراسری و آزاد برای داوطلبان منتشر می شود ولی زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد متفاوت است. 

پس از اعلام نتایج اولیه کارشناسی ارشد 1400 و مشخص شدن رتبه های داوطلبان، دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در سایت سازمان سنجش منتشر می شود. زمان اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 1400 در تیر ماه می باشد و دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 پس از انتشار کارنامه در اختیار داوطلبان قرار می‌ گیرد. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند در مرداد ماه نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد 1400 شامل کلیه رشته های دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان می باشد و رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه و از طریق سیستم اطلاع رسانی دانشگاه آزاد به نشانی  azmoon.org منتشر می شود.

 

به داوطلبان توصیه می کنیم پس از اعلام نتایج اولیه کارشناسی ارشد 1400، پس از مشاوره و راهنمایی با افراد آگاه برای انتخاب رشته ارشد 1400 (سراسری و آزاد) اقدام نمایند. مشاوران متخصص 3گام راهنمایان مناسبی در این زمینه می باشند.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

موسسه 3گام  برای این منظور نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد را راه اندازی کرده است که در زمان انتخاب رشته فعال می شود. 

نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 3گام، برخلاف سایر نرم افزارها حتی کد رشته محل های پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، مجازی، نیمه حضوری و هر گونه انتخابی را برای شما احتمال سنجی می کند. انتخاب های شما بر اساس اولویت بندی شما مانند کیفیت دانشگاه، بازارکار، علاقه مندی به گرایش ها، دوری و نزدیکی دانشگاه به محل سکونت و تاثیر شیوه آموزشی دسته بندی می شود.

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام با کمک هوش مصنوعی، 100 انتخاب را برای شما اولویت بندی می کند که می توانید آن کد رشته ها را مستقیما در فرم انتخاب رشته سنجش وارد کنید. 

با انتشار دفترچه در سایت سازمان سنجش، کد رشته های جدید اعلام می شود و با اعلام این کد رشته ها، ظرفیت های پذیرش جدید برای سال 1400 مشخص می گردد. با مشخص شدن ظرفیت ها و اعلام رتبه های هر یک از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 1400، عملا کار انتخاب رشته به صورت جدی دنبال می شود.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 می توانند 100 کد رشته را متناسب با مجموعه امتحانی خود از دفترچه انتخاب نمایند. داوطلبان فقط می توانند از همان کد رشته ای که آزمون داده و مجاز شده اند، انتخاب رشته کنند.

در صورتی که داوطلبان در زمان ثبت نام، رشته های دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را اعلام علاقه مندی نکرده باشند ولی حداقل نمره لازم را برای انتخاب این رشته ها کسب کنند، پیغامی را مبنی بر امکان انتخاب این رشته ها در کارنامه اعلام نتایج اولیه مشاهده خواهند کرد. این دسته از داوطلبان در صورتی که تصمیم به انتخاب کد رشته های دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور در فرم انتخاب رشته خود داشته باشند، می توانند پس از پرداخت مبلغ اعلامی توسط سازمان سنجش، این رشته ها را در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند. 

انتخاب رشته برای رشته‌ های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی کارنامه اولیه آزمون به صورت جداگانه انجام می شود. داوطلبانی که در یکی از رشته‌ های دانشگاه های غیرانتفاعی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند، می‌ توانند به دلخواه خود در یکی از رشته ها  ثبت‌ نام و مشغول به تحصیل شوند.

مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 از روز اعلام نتایج  و انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد معمولا به مدت یک هفته می باشد.

ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

داوطلبان می توانند به تعداد دفعاتی که سازمان سنجش مشخص می کند، کد رشته محل های انتخابی خود را ویرایش نمایند. برای این منظور می توانند پس از ورود به سایت سازمان سنجش و وارد شدن به بخش کارشناسی ارشد، روی لینک سامانه جامع آزمون تحصیلات تکمیلی 1400 کلیک نمایند و با وارد کردن اطلاعات ثبت نامی، میز کار خود را مشاهده کنند. یکی از گزینه های میز کار داوطلب ویرایش انتخاب رشته می باشد و داوطلب می تواند برای حذف، اضافه یا جابجایی اولویت های انتخاب خود اقدام نماید.

 

داوطلبان باید توجه داشته باشند که تنها در صورت قبولی در دوره روزانه دانشگاه های سراسری به مدت یک سال از شرکت در کنکور ارشد محروم خواهند شد.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

اشتراکات انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد

انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و دانشگاه آزاد دارای یک سری اشتراکاتی می باشند که عبارتند از :

امکان شرکت در کنکور ارشد رشته دوم : داوطلبانی که در دو کد رشته کنکور داده اند (رشته اصلی و رشته شناور) و در هر دو کد رشته مجاز شده اند، می توانند رشته محل های هر دو رشته امتحانی را در فرم انتخاب رشته خود، ثبت نمایند.

سهمیه شاگرد اولی: داوطلبان دارای شرایط سهمیه شاگرد اولی، می توانند به شرط کسب 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر دانشگاه از ظرفیت مازادی که برای استعدادهای درخشان در کنکور ارشد در نظر گرفته شده است، استفاده نمایند.

سهمیه ایثارگران و رزمندگان: سهمیه رزمندگان و ایثارگران تا 20% ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد را به خود اختصاص می دهند و شرط آن علاوه بر دارا بودن شرایط رزمندگی و یا ایثار گری کسب حد نصاب حداقل 70% برای ایثارگران و حداقل 80% برای رزمندگان می باشد. در واقع نمره آنها نباید کمتر از 70 تا 80 درصد کل نمره آخرین فرد مجاز باشد.

انتخاب رشته مجزا و مشابه در تعداد کد رشته های انتخابی و اولویت بندی آن ها: انتخاب 100 کد رشته محل در انتخاب رشته ارشد سراسری و آزاد 

عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

با توجه به پیچیدگی های فرآیند انتخاب رشته کارشناسی ارشد و از همه مهم تر، وابستگی قبولی داوطلبان به پارامترهایی به جز رتبه، این نوع انتخاب رشته را بسیار پیچیده تر می کند. 

علاقه یکی از مهمترین عواملی است که باید به عنوان اولین اولویت های انتخاب رشته داوطلبان مورد توجه قرار بگیرد. زیر فرد باید از نظر روحی و روانی آمادگی لازم برای پذیرش شغلی که رشته دانشگاهی به آن منتهی می شود داشته باشد. البته ناگفته نماند که داوطلبانی هم هستند که رشته ای را در مقطع لیسانس با علاقه خواندند و بعد در چالش عظیم بازار کار خود را محکوم به تغییر رشته در کارشناسی ارشد دیدند؛ به همین دلیل اکثر داوطلبان در حال حاضر به رشته هایی تمایل دارند که آینده شغلی تضمین شده ای داشته باشد.

برخی دیگر از عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، اعتبار و ارزش علمی دانشگاه، شرایط بسیار متنوع و متفاوت گرایش های یک رشته، شهریه دانشگاه، شهر محل قبولی، آینده شغلی و بازار کار، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا و میزان علاقه داوطلب به اخذ پذیرش از دانشگاه های رتبه برتر جهان می باشد.

با برشمردن این عوامل مشخص می شود که در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 تنها رتبه داوطلب، تعیین کننده ی نهایی قبولی او نمی باشد. به همین دلیل گاهی در برخی از رشته ها با رتبه های بسیار بالاتر و البته بدتر نسبت به آزمون های سال های گذشته، داوطلبان در دانشگاه های خوبی قبولی شده اند که دلیل این موضوع، میزان تاثیر گذاری عوامل موثر (به جز رتبه) در انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی ارشد با رتبه بهتر از این داوطلب می باشد که چنین اختلافی را به وجود آورده است.

 

در نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 3گام شما می توانید بر اساس عوامل موثر بر انتخاب رشته، اولویت های خود را مشخص کنید. 

 

تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد 1400

آزمون کارشناسی ارشد 1400 در 6 گروه آموزشی و 131 کد رشته در روزهای دو و سه مرداد ماه  برای تمام دانشگاه های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود. در آزمون صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کد رشته، در بعدازظهر پنجشنبه ۲۳ خرداد، ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کد رشته و در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کد رشته به رقابت می پردازند.

تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 1400، ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ نفر می باشند. از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰.۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹.۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند. تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد 1400 نسبت به آمار داوطلبان سال 99 این آزمون ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر شده است. در جدول زیر تعداد هر کدام از داوطلبان بر اساس گروه تفکیک شده است.

 

ردیف گروه  تعداد داوطلبان تعداد کد رشته
1 علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ نفر 45
2 علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ نفر 17
3 فنی و مهندسی  ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ نفر 24
4 کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ 23
5 هنر  ۴۵ هزار و ۹۱۳ 13
6 دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب 9

 

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1400

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 در اواخر شهریور ماه اعلام می شود.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  احلا‏ - 00/2/25

  سارا .
  اینو جواب بده .
  این دیگه چه رشته ای هست 😁😁
  ایمونولوژویی

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/2/26

  رشته ایمونولوژی از رشته های وزارت بهداشت هست معادل فارسیش میشه ایمنی شناسی 

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 99/9/9

  سلام!
  یعنی امسال ارشد هماتولوژی یا اینونولوژی نداریم؟؟؟؟؟؟😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc