لیست رشته های بدون کنکور سراسری 1401 - پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

پنج شنبه ۱۶ اسفند

جزئیات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 (مهلت و مراحل ثبت نام، لیست رشته ها، دانشگاه ها و موسسات پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و ...) اعلام شده است.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 - پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

 

اعلام ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور کارشناسی پیام نور

 

قابل توجه داوطلبان گرامی که با توجه به اعلام سازمان سنجش فرم انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی با فرم انتخاب رشته با آزمون ادغام شده است. لذا داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانند به لینک آبی شده ادغام انتخاب رشته با آزمون و بدون آزمون اطلاعیه سازمان سنجش مراجعه نمایند.

 

 

 

داوطلبان گرامی اطلاعات موجود در این مطلب طبق اخرین تغییرات دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی می باشد و باید بروزرسانی گردد لذا به محض انتشار اطلاعات جدید از سوی سازمان سنجش این مطلب نیز بروزرسانی خواهد شد.

 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته با کنکور و بدون کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی از سال 1392 در کنار پذیرش از طریق کنکور اجرا می شد. داوطلبان در زمان ثبت نام برای کنکور سراسری با انتخاب یک گزینه در فرم ثبت نام می توانستند رشته های بر اساس سوابق تحصیلی را در زمان انتخاب رشته کنکور، انتخاب کنند. دانشگاه ها و موسسات پذیرنده بر اساس معدل داوطلبان (از بیشترین معدل به کمترین معدل) با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف پذیرش در هر یک از سهمیه ها، افراد را مرتب کرده و با آن ها تماس می گیرد. در واقع سیستم ثبت نام که داوطلب در سازمان سنجش در آن ثبت نام خود را انجام می‌ دهد به سیستم دانشگاه‌ها متصل است اما دانشگاه‌ها نمی‌توانند در این فرآیند دخل و تصرفی انجام دهند و وارد فرآیند اجرایی نمی‌ شوند. امسال به دلیل اینکه برای اولین بار قرار است این فرآیند اجرایی شود، سازمان سنجش آموزش کشور فرآیند ثبت نام‌ ها را برعهده گرفته است و در سال‌های آینده با کسب تجربه از سوی دانشگاه‌ها فرآیند به آنها واگذار می‌ شود.


تماس دانشگاه‌ها و مؤسسات با داوطلبان تحت هر عنوان خارج از زمان مقرر ممنوع است. اخذ هرگونه وجه برای دریافت و بررسی درخواست‌ها توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ممنوع است.

پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان درباره پذیرش یا عدم پذیرش بر عهده مؤسسه آموزش عالی مربوطه است.

امکان برگزاری امتحان یا مصاحبه توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده جز برای رشته‌های دارای شرایط خاص (دارای شرایط استخدامی یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی) که در دفترچه درج می‌شود، وجود ندارد.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

سهمیه های پذیرش بدون کنکور 1401

سهمیه های پذیرش بدون کنکور 1401 (سهمیه‌های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران ۲۵ درصد ظرفیت، ایثارگران ۵ درصد ظرفیت و رزمندگان) طبق قوانین و مقررات مندرج در این دفترچه اعمال می‌شود.

دانشگاه‌ها برای پذیرش، سهمیه‌ها و سایر شرایط و مقررات را در نظر می‌گیرند و از نظر شکلی پذیرش را انجام می‌دهند، اما تأیید نهایی را سازمان سنجش انجام می‌ دهد.

 

شرایط پذیرش رشته های بدون کنکور آزمون سراسری 1401

 • دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی ۶-۳-۳ می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام کنند و بعد از اتمام امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش، معدل کتبی خود را درج کنند.
 • تمامی کسانی که دیپلم نظام آموزشی جدید (۶-۳- ۳) با اخذ حداکثر تاریخ ۳۱ مرداد 1401 دارند.
 • تمامی کسانی که مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) با اخذ حداکثر تاریخ ۳۱ شهریور 1401 دارند.
 • تمامی کسانی که دیپلم نظام قدیم دارند.
 • تمامی کسانی که مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای دارند.

 

ممنوعیت ثبت نام در رشته های بدون کنکور آزمون سراسری 1401

دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

 

 

اقدامات لازم داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته های بدون کنکور آزمون سراسری 1401

گام اول: مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 و تعیین رشته محل های مورد علاقه

گام دوم : تهیه مدارک مورد نیاز و مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ثبت نام و ارائه درخواست تحصیل در رشته محل های مورد علاقه

گام سوم: انتظار برای تماس دانشگاه مبنی بر موافقت با پذیرش داوطلب یا رد درخواست در زمان تعیین شده

گام چهارم: بررسی رشته محل هایی که دانشگاه با پذیرش داوطلب موافقت کرده و انتخاب فقط یک کد رشته محل در زمان تعیین شده

گام پنجم: مراجعه به دانشگاه پذیرش شده و ارائه مدارک مورد نظر برای ثبت نام، پرداخت وجه ثبت نام برای پذیرش و ارائه تعهد کتبی مبنی بر علاقه به تحصیل در کد رشته محل انتخابی در دانشگاه یا موسسه پذیرش شده

اگر داوطلبی در رشته محل‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده و در کنکور سراسری 1401 نیز شرکت کرده و قبول شود، تنها می‌تواند در یک کدرشته محل به انتخاب خود، ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شود. در واقع هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک کد رشته محل است و تحصیل همزمان در چند کدرشته محل (به جز داوطلبان مشمول آئین نامه‌های استعدادهای درخشان) ممنوع است.

 

پذیرفته شدگان دوره روزانه هر سال، اجازه پذیرش دوره روزانه سال بعد را ندارند.

 

 

ظرفیت پذیرش رشته های بدون کنکور آزمون سراسری 1401

در کنکور سراسری ۹8 در ۱۶۹ کد رشته در ۹۲ دانشگاه، دانشکده، مجتمع آموزش عالی، مرکز آموزش عالی دولتی، دانشگاه پیام نور و بیش از ۳۳۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ظرفیت برای پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی همزمان با انتخاب رشته کنکور اعلام شده بود. در سال گذشته ظرفیتی حدود ۵۸۲ هزار نفر برای پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده بود.

این میزان ظرفیت با توجه به اعلام خالی ماندن حدود ۳۰۰ هزار صندلی در دانشگاه‌ها و زیر نظام‌های متعدد نشان می‌دهد که ممکن است بخشی از این ظرفیت تکمیل نشده باشد.

وضعیت دانشگاه‌ها و پذیرش دانشجو در این شیوه نشان می‌دهد که بیش از ۱۰۰ دانشگاه دولتی و ۳۰۰ دانشگاه و مرکز غیردولتی در این شیوه دانشجو می‌پذیرند.

تعداد ۷۴ دانشگاه دولتی و ۲۸ دانشکده و مرکز آموزش عالی دولتی، واحدهای دانشگاه پیام نور در ۳۰ استان کشور و تعداد ۳۰۴ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در استان‌های مختلف نیز از طریق بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند.

ظرفیت پذیرش در دوره‌های روزانه به میزان ۲۰ هزار و ۱۳۶ نفر، در دوره شبانه یا نوبت دوم ۱۰ هزار و ۴۵۱ نفر، در پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی ۶۲۵ نفر، در دوره‌های مجازی ۱ هزار و ۶۸۰ نفر، در رشته‌های مختلف دانشگاه پیام نور ۳۴۶ هزار و ۵۳۰ نفر و در رشته‌های مختلف دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ۱۸۹ هزار و ۳۰۵ نفر است. در مجموع ظرفیت پذیرش بدون کنکور در مهرماه 1401، تعداد ۵۶۸ هزار و ۷۲۷ نفر است.

 

 

ضریب تاثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نواع دیپلم و گروه تحصیلی 

ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی هم در این پذیرش بر اساس نوع دیپلم و گروه تحصیلی مشخص شده است.

در این روش فقط معدل کتبی دیپلم ملاک است و دروس امتحانی داوطلبان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان به عنوان مثال ریاضی، تجربی، انسانی باهم متفاوت است بنابراین اگر نوع دیپلم داوطلب با گروه تحصیلی که متقاضی آن است متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود.

 

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه تحصیلی

نوع دیپلم

ریاضی فیزیک (کد ۱۰)

علوم تجربی (کد ۱۱)

گروه تحصیلی

علوم ریاضی و فنی

۱۰۰

۱۰۰

علوم تجربی

۱۰۰

۱۰۰

*علوم انسانی

۵۷.۱

۵۷.۱

هنر

۱۰۰

۱۰۰

زبان

۱۰۰

۱۰۰

 

نوع دیپلم

ادبیات و علوم انسانی (کد ۱۲)

علوم و معارف اسلامی (کد ۱۸)

گروه تحصیلی

علوم ریاضی و فنی

۵۷.۱

۵۷.۱

علوم تجربی

۵۷.۱

۵۷.۱

*علوم انسانی

۱۰۰

۱۰۰

هنر

۱۰۰

۱۰۰

زبان

۱۰۰

۱۰۰

 

نوع دیپلم

سایر عناوین دیپلم کدهای (۱۳،۱۵،۱۶،۱۷،۲۰،۲۱،۲۲)

گروه تحصیلی

علوم ریاضی و فنی

۵۱.۴

علوم تجربی

۵۱.۴

*علوم انسانی

۵۱.۴

هنر

۱۰۰

زبان

۱۰۰

 

* ضریب تأثیر معدل داوطلبان دارای دیپلم ریاضی فیزیک یا علوم تجربی برای پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های حسابداری، اقتصاد، روانشناسی، علوم ورزشی، مدیریت امور بانکی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت دولتی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت و بازرگانی دریایی، جهانگردی و هتلداری، علم اطلاعات و دانش شناسی، گردشگری، کاردانی امور بانکی، کاردانی بیمه، کاردانی امور دولتی و کاردانی امور مالی و مالیاتی گروه علوم انسانی ۱۰۰ است.

 

 

رشته های بدون کنکور آزمون سراسری 1401

 

نام گروه

فهرست رشته‌ها

علوم انسانی

ادیان و عرفان. اقتصاد. باستان شناسی. تاریخ تمدن ملل اسلامی. جغرافیا. حقوق. زبان شناسی. زبان و ادبیات ترکی آذری. زبان و ادبیات عربی. علم اطلاعات و دانش شناسی. علوم قرآن و حدیث. علوم ورزشی. فقه شافعی. فقه و حقوق اسلامی. فقه و مبانی حقوق اسلامی. فلسفه و کلام اسلامی. کاردانی علوم ورزشی. کاردانی گردشگری. کاردانی هتلداری. گردشگری. مدیریت صنعتی. مردم شناسی. مشاوره. معارف اسلامی. معارف اسلامی و اخلاق. معارف اسلامی و ادیان. معارف اسلامی و تاریخ. معارف اسلامی و علوم تربیتی. معارف اسلامی و علوم قرآنی. معارف اسلامی و کلام. هتلداری

علوم تجربی

اقتصاد کشاورزی. اقیانوس شناسی. بهداشت و بازرسی گوشت. ترویج و آموزش کشاورزی پایدار. زمین شناسی. زیست شناسی جانوری. زیست شناسی دریا. زیست شناسی سلولی و مولکولی. زیست شناسی گیاهی. شیمی کاربردی. شیمی محض. علوم آزمایشگاهی دامپزشکی. علوم دامی. علوم و مهندسی باغبانی. علوم و مهندسی جنگل. علوم و مهندسی خاک. علوم و مهندسی شیلات. علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی). علوم و مهندسی محیط زیست. کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی. کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی. کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری. کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر. کاردانی تولید و فرآوری خرما. کاردانی شیمی آزمایشگاهی. گیاه پزشکی. مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی. مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی. مهندسی صنایع مبلمان. مهندسی طبیعت. مهندسی فضای سبز

علوم ریاضی و فنی

آمار. ریاضیات و کاربردها. علوم کامپیوتر. علوم مهندسی. علوم و مهندسی آب. فیزیک. فیزیک مهندسی. کاردانی تکنولوژی ماشین‌های کشاورزی. کاردانی فنی برق. کاردانی فنی جوشکاری. کاردانی فنی خط و ابنیه. کاردانی فنی صنایع. کاردانی فنی عمران. کاردانی فنی معدن. کاردانی فنی مکانیک. کاردانی معماری. کاردانی نقشه برداری. مهندسی اپتیک و لیزر. مهندسی انرژی. مهندسی ایمنی و بازرسی فنی. مهندسی برق. مهندسی پزشکی. مهندسی شهرسازی. مهندسی شیمی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی کامپیوتر. مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی. مهندسی معدن. مهندسی معماری. مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی. مهندسی مکانیک. مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی). مهندسی مواد و متالورژی. مهندسی هوافضا

زبان‌های خارجی

آموزش زبان انگلیسی. زبان روسی. زبان و ادبیات اردو. زبان و ادبیات ارمنی. زبان و ادبیات انگلیسی. زبان و ادبیات فرانسه. مترجمی زبان انگلیسی

هنر

باستان شناسی. صنایع دستی. طراحی صنعتی. فرش. مرمت آثار تاریخی. مرمت بناهای تاریخی. هنر اسلامی. هنرهای صناعی

 

نکته مورد توجه این است که برخی رشته‌ها در دانشگاه‌های دولتی و برخی از رشته‌ها در واحدهای پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی وجود دارند. برخی از رشته‌ها نیز در دو گروه مشترک هستند.

 

 

رشته های بدون کنکور آزمون سراسری 1401 در دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات غیر دولتی و غیرانتفاعی

 

نام گروه

نام رشته‌ها

علوم ریاضی و فنی

آمار. آمار و سنجش آموزشی. ریاضیات و کاربردها. علوم کامپیوتر. علوم مهندسی. علوم و مهندسی آب. فیزیک. فیزیک مهندسی. کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات. کاردانی آمار. کاردانی پالایش گاز. کاردانی شهرسازی. کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات. کاردانی فنی برق. کاردانی فنی جوشکاری. کاردانی فنی صنایع. کاردانی فنی عمران. کاردانی فنی عملیات پتروشیمی. کاردانی فنی مکانیک. کاردانی مخابرات. کاردانی معماری. کاردانی معماری سنتی. کاردانی نقشه برداری. معماری داخلی. مهندسی اپتیک و لیزر. مهندسی انرژی. مهندسی ایمنی صنعتی. مهندسی برق. مهندسی پزشکی. مهندسی پلیمر. مهندسی خط و سازه‌های ریلی. مهندسی راه آهن. مهندسی ساخت و تولید. مهندسی شهرسازی. مهندسی شیمی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی کامپیوتر. مهندسی ماشین‌های ریلی. مهندسی مدیریت پروژه. مهندسی معدن. مهندسی معماری. مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی. مهندسی مکانیک. مهندسی مواد و متالورژی. مهندسی نساجی. مهندسی نفت. مهندسی نقشه برداری. مهندسی هوافضا

علوم انسانی

ادیان و عرفان. اقتصاد. باستان شناسی. برنامه ریزی اجتماعی و تعاون. تاریخ. تاریخ تمدن ملل اسلامی. جامعه شناسی. جغرافیا. حسابداری. حقوق. روابط عمومی. روانشناسی. روزنامه نگاری. زبان شناسی. زبان و ادبیات عربی. زبان و ادبیات فارسی. زبان و فرهنگ عربی. شیعه شناسی. علم اطلاعات و دانش شناسی. علوم تربیتی. علوم سیاسی. علوم قرآن و حدیث. علوم قضائی. علوم ورزشی. فرهنگ و معارف اسلامی. فقه و حقوق اسلامی. فقه و مبانی حقوق اسلامی. فلسفه. فلسفه و حکمت اسلامی. فلسفه و عرفان اسلامی. فلسفه و کلام اسلامی. کاردانی اشتغال. کاردانی اقتصاد کار و بهره وری. کاردانی امور بانکی. کاردانی امور دولتی. کاردانی امور فرهنگی. کاردانی امور مالی و مالیاتی. کاردانی بیمه. کاردانی تربیت معلم قرآن کریم. کاردانی حسابداری. کاردانی حقوق قضائی. کاردانی روابط کار. کاردانی علوم قضائی. کاردانی علوم ورزشی. کاردانی گردشگری. کاردانی مدیریت بازرگانی. کاردانی مدیریت صنعتی. کاردانی هتلداری. گردشگری. مترجمی زبان عربی. مددکاری اجتماعی. مدیریت امور بانکی. مدیریت امور گمرکی. مدیریت بازرگانی. مدیریت بیمه. مدیریت دولتی. مدیریت صنعتی. مدیریت فرهنگی هنری. مدیریت کسب و کارهای کوچک. مدیریت مالی. مشاوره. معارف اسلامی- تبلیغ و ارتباطات. معارف اسلامی و علوم تربیتی. معارف اسلامی و مدیریت. هتلداری

علوم تجربی

اقتصاد کشاورزی. ترویج و آموزش کشاورزی پایدار. زمین شناسی. زیست شناسی جانوری. زیست شناسی دریا. زیست شناسی سلولی و مولکولی. زیست شناسی گیاهی. زیست فناوری. شیمی کاربردی. شیمی محض. علوم دامی. علوم و مهندسی باغبانی. علوم و مهندسی شیلات. علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی). علوم و مهندسی محیط زیست. کاردانی شیمی آزمایشگاهی. کاردانی امور اراضی. کاردانی امور زراعی و باغی. کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی. کاردانی تکنولوژی مواد غذایی. گیاه پزشکی. مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی. مهندسی فضای سبز. میکروبیولوژی. کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر. مهندسی صنایع مبلمان

هنر

ادبیات نمایشی. ارتباط تصویری. بازیگری. تلویزیون و هنرهای دیجیتالی. چاپ. سینما. صنایع دستی. طراحی پارچه. طراحی صحنه. طراحی صنعتی. طراحی لباس. طراحی و ساخت طلا و جواهر. عکاسی. فرش. کاردانی انیمیشن. کاردانی باستان شناسی. کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی. کاردانی طراحی پوشاک. کاردانی گرافیک. کاردانی هنر سفالگری. کارگردانی تلویزیون. کتابت و نگارگری. مرمت بناهای تاریخی. نقاشی. نمایش عروسکی. نوازندگی موسیقی ایرانی. هنر اسلامی. هنرهای صناعی

زبان‌های خارجی

آموزش زبان انگلیسی. زبان و ادبیات انگلیسی. کاردانی مترجمی زبان انگلیسی. مترجمی زبان انگلیسی. زبان و ادبیات آلمانی. کاردانی آموزش زبان انگلیسی

 

 

 

فهرست دانشگاه های پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

 

ردیف

دانشگاه

ردیف

دانشگاه

۱

دانشگاه اراک

۲۰

دانشگاه تربت حیدریه

۲

دانشگاه اردکان

۲۱

دانشگاه تفرش

۳

دانشگاه ارومیه

۲۲

دانشگاه تهران

۴

دانشگاه اصفهان

۲۳

دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس ابوریحان واقع در پاکدشت)

۵

دانشگاه آیت الله بروجردی

۲۴

دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس خودگردان کیش)

۶

دانشگاه ایلام

۲۵

دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج)

۷

دانشگاه بجنورد

۲۶

دانشگاه جهرم

۸

دانشگاه بزرگمهر قائنات

۲۷

دانشگاه جیرفت

۹

دانشگاه بناب

۲۸

دانشگاه حکیم سبزواری

۱۰

دانشگاه بوعلی سینا همدان

۲۹

دانشگاه خلیج فارس بوشهر

۱۱

دانشگاه بیرجند

۳۰

دانشگاه دامغان

۱۲

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

۳۱

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

۱۳

دانشگاه تبریز

۳۲

دانشگاه رازی کرمانشاه

۱۴

دانشگاه میبد

۳۳

دانشگاه زابل

۱۵

دانشگاه نیشابور

۳۴

دانشگاه زنجان

۱۶

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

۳۵

دانشگاه سلمان فارسی کازرون

۱۷

دانشگاه ولایت ایرانشهر

۳۶

دانشگاه سیدجمال الدین اسد آبادی

۱۸

دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

۳۷

دانشگاه سیستان و بلوچستان

۱۹

دانشگاه شهرکرد

۳۸

دانشگاه فرزانگان سمنان ویژه خواهران

 

ردیف

دانشگاه

ردیف

دانشگاه

1

دانشگاه شهید باهنر کرمان

19

دانشگاه یاسوج

2

دانشگاه شهید چمران اهواز

20

دانشگاه یزد

3

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

21

دانشگاه فسا

4

دانشگاه شیراز

22

دانشگاه قم

5

دانشگاه صنعتی بیرجند

23

دانشگاه کاشان

6

دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

24

دانشگاه کردستان

7

دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا (ص) بهبهان

25

دانشگاه کوثر بجنورد ویژه خواهران

8

دانشگاه صنعتی سهند

26

دانشگاه گلستان

9

دانشگاه صنعتی سیرجان

27

دانشگاه گنبد

10

دانشگاه صنعتی شاهرود

28

دانشگاه گیلان

11

دانشگاه صنعتی شریف (محل تحصیل پردیس خودگردان مهندسی و علوم در جزیره کیش)

29

دانشگاه لرستان

12

دانشگاه صنعتی قوچان

30

دانشگاه مازندران

13

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

31

دانشگاه محقق اردبیلی

14

دانشگاه علم و فناوری مازندران

32

دانشگاه مراغه

15

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان

33

دانشگاه هرمزگان

16

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

34

دانشگاه سمنان

17

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

35

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

18

دانشگاه فردوسی مشهد

36

دانشگاه تخصصی فنّاوری های نوین آمل

 

 

 

 

فهرست  دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی در پذیرش بدون کنکور 1401

 

ردیف

مرکز آموزش عالی

ردیف

مرکز آموزش عالی

۱

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی آمل)

۱۵

مجتمع آموزش عالی بم

۲

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی دولت آباد اصفهان)

۱۶

مجتمع آموزش عالی زرند

۳

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی زاهدان)

۱۷

مجتمع آموزش عالی سراوان

۴

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی شیراز)

۱۸

مجتمع آموزش عالی فاطمیه نهاوند ویژه خواهران

۵

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه)

۱۹

مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

۶

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی مراغه)

۲۰

مجتمع آموزش عالی گناباد

۷

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی میبد)

۲۱

مرکز آموزش عالی استهبان

۸

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل قم)

۲۲

مرکز آموزش عالی اقلید

۹

آموزشکده فنی نقشه برداری

۲۳

مرکز آموزش عالی شهرضا

۱۰

دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار

۲۴

مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا

۱۱

دانشکده علوم انسانی حضرت نرجس (س) ویژه خواهران

۲۵

مرکز آموزش عالی فیروز آباد

۱۲

دانشکده فنی و مهندسی حضرت زینب (س) سبزوار ویژه خواهران

۲۶

مرکز آموزش عالی کاشمر

۱۳

دانشکده کشاورزی شیروان

۲۷

مرکز آموزش عالی ممسنی

۱۴

دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام

۲۸

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

 

 

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  زهرا بهمنی‏ - 02/5/29

  سلام وقت بخیر ببخشید روانشناسی دولتی رو میتونم با معدل بیارم؟

 • تصویر فرد

  افسانه فراسای‏ - 02/2/28

  سلام و وقت بخیر
  عذر می خوام سوالی برام پیش اومده ممنون میشم که راهنماییم کنین 🌹

  امکانش هست که با انتخاب رشته صرفا با سوابق ، هیچ دانشگاهی پذیرش نکنه ؟ یعنی کلا برای اون شخص پذیرشی نباشه از دانشگاه

 • تصویر فرد

  Sogand Oghazi‏ - 02/2/13

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشیدمن کاردانی ریاصیات دانشگاه دولتی دادم میتونم علوم آزمایشگاهی قبول بشم دانشگاهش دولتیه اگ دولتی کدوم شهر؟

 • تصویر فرد

  رها معتمد‏ - 02/2/3

  سلام، به نظرتون امکان اینکه رشته حقوق به رشته های بدون آزمون دانشگاه مازندران اضافه بشه توی سال 402 وجود داره؟🤦🏻‍♀️

 • تصویر فرد

  Y.n P.h‏ - 01/8/26

  سلام حداقل معدل برای پذیرش تو دانشگاه علوم و فنون چقدره؟

 • تصویر فرد

  مطهره بی‏ - 01/8/5

  سلام من یکی از رشته های کارودانش هسم.آیا میتونم از طریق سوابق تحصیلی برم رشته دارویاری؟؟

 • تصویر فرد

  مهدی زاده‏ - 01/6/2

  سلام معدل کتبی من15.43شده.چقدر احتمال قبولیم براساس سوابق رشته های شیمی و زیست دانشگاه سراسری کرمان هست

 • تصویر فرد

  خودم‏ - 01/5/21

  سلام ادمین عزیز
  آیا رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه دولتی سنندج واقع در استان کردستان میشه صرفاً براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور میشه ادامه داد؟

 • تصویر فرد

  صبا‏ - 01/5/15

  سلام رشته کاردانی تربیت معلم قران که بر اساس سوابق تحصیلیه تو شهر تبریز نیست ؟؟

 • تصویر فرد

  هانیه‏ - 01/5/13

  سلام من با معدل18.67چقدر احتمال قبولیم در رشته شیمی محض کرمان دانشگاه باهنر است؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/18

  این معدل کتبی هست یا معدل کل؟

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 01/5/12

  سلام برای رشته حسابداری معدل چقد باشد تادر دانشگاه روزانه قبول شم؟

 • تصویر فرد

  مبینا سیفی‏ - 01/5/12

  سلام اگه کسی آزاد نیاورده باشه ولی براساس سوابق تحصیلی میتونه بده داتشگاه؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/18

  سلام خدمت شما اگر تو کارنامه وضعیت انتخاب رشته با سوابق تحصیلی براتون مجاز بوده باشه بله می تونید 

 • تصویر فرد

  Rezvan ashayeri‏ - 01/5/12

  سلام
  با دیپلم فنی میشه تو رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کرد؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 01/4/23

  سلام من میخوام از طریق سوابق تحصیلی برم دانشگاه روزانه باید معدلم بالایه چند باشه ؟

 • تصویر فرد

  ایدا‏ - 01/3/17

  سلام وقتتون به خیر، من میخوام بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه ثبت نام کنم، میتونم دانشگاه روزانه برم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/3/18

  سلام خدمت شما بله برای بعضی از رشته ها ظرفیت روزانه هم تو دفترچه اعلام میشه

 • تصویر فرد

  بالدی‏ - 01/3/2

  سلام و عرض ادب بنده رشته تجربی هستم و میخوام رشته مهندسی پزشکی برم امکانش هست با سوتبق تحصیلی انتخاب رشته کنم ؟؟؟ و اینکه بازار کارش چطوره اگه لطف کنید راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  م فیروز‏ - 01/2/31

  با سلام
  من کارشناس پرستاری هستم میتونم در رشته صنایع و علوم غذایی مهندسی کشاورزی بدون ازمون ثبت نام کنم؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 01/2/8

  سلام من در رشته امور باغی هستم
  می توانم در رشته فضای سبز در دانشگاه بدون کنکور ثبت نام کنم

 • تصویر فرد

  mbjgg‏ - 01/2/7

  سلام با چه معدل و رتبه ای میشه تو رشته حقوق دانشگاه تهران قبول شد؟

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 01/1/7

  سلام . من دیپلم تجربی دارم . میتونم تو سوابق تحصیلی مهندسی کامپیوتر که برای رشته ریاضی هستش انتخاب کنم؟؟

 • تصویر فرد

  فرناز‏ - 00/12/9

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید در مورد دفترچه راهنما
  اگر من با کد دیپلمی که در لیست کد های قابل پذیرش هست برای سراسری همان درس شرکت کنم امکان قبولی در دانشگاه سراسری موجود هست یا نه؟
  مثلا کد دیپلم نظام جدید معماری داخلی 21210 است و کد رایانه ای من معماری داخلی 6188_1 هست که این کد بین کدهای قابل پذیرش قرار گرفته
  ایا امکان پذیرش در این رشته را دارم؟؟؟؟?؟

 • تصویر فرد

  نجمه‏ - 00/9/25

  سلام من کاردانی تربیت کودک دارم و میخام کاردانی ب کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور شرکت کنم چه رشته هایی میتونم انتخاب کنم لطفا کامل توضیح بدین

 • تصویر فرد

  فاطمه هاشمی‏ - 00/9/1

  سلام من پارسال روزانه ورودی بهمن بر اساس سوابق تحصیلط دانشگاه قبول شدم، الان انصراف دادم امسال باز دوباره میتونم برای ورودی بهمن بر اساس سوابق تحصیلی رشته های روزانه رو انتخاب کنم؟

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 00/5/21

  سلام من معدلم ۱۵.۳۵ شده داشگاه روزانه ای هست که من بتونم برم رشته هنر های دیجیتال ؟ چون انسال کنکور سراری شرکت نکردم. و میخوام برم روزانه این دوسال بگزرونم بعد واس کاردانی امتحان بدم‌.بعد این رشته تو دانشگاه صدا وسیما پیوستس؟من شانس این دارم اگه روزانه رفتم واسه کاردانی به کارشناسی تو این رشته تو این داشگاه برم اگه رتبم و معدلم خوب شه

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 00/5/20

  سلام
  بین رشته صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی میکروبیولوژی و رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی رشته‌های های شیمی مثل شیمی کاربردی و شیمی محض و کاردانی شیمی آزمایشگاه و زیست شناسی گیاهی و جانوری و دریا و گیاه پزشکی و..‌‌... کدام خوب هست
  و در کدام بازار کار بهتری داره لطفاً جواب بدید 🙏🙏🙏🙏

 • تصویر فرد

  احمدی‏ - 00/5/19

  سلام
  ببخشید کدام رشته ها براساس سوابق تحصیلی رشته علوم تجربی خوب هستند لطفاً چندتا را به ترتیب بگید به همراه بازارکار

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 00/5/19

  برای ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی معدل کل سه سال دیپلم ملاکه یا معدل کتبی دیپلم که فقط معدل نهایی هستش ؟

 • تصویر فرد

  Maryam‏ - 00/5/16

  سلام ببخشید با معدل ۱۳ می شه رف رشته حسابداری با سوابق در دانشگاه تهران؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - 00/5/15

  کسی که دیپلم علوم تجربی داره میتونه رشته های علوم انسانی بر اساس سوابق تحصیلی علمی کاربردی انتخاب کنه؟

 • تصویر فرد

  شهناز عمرزاده‏ - 00/5/16

  سلام، بله می تونه شرکت کنه.

 • تصویر فرد

  Ariana..i‏ - 00/5/12

  سلام وقت بخیر با سوابق تحصیلی و زده دولتی مجاز چیارو میشه انتخاب کرد ؟؟؟

 • تصویر فرد

  شهناز عمرزاده‏ - 00/5/15

  سلام وقت بخیر، برای انتخاب رشته دقیق لطفا به لینک نرم افزار انتخاب رشته که در زیر آورده شده است مراجعه کنید.
  نرم افزار انتخاب رشته 3گام

 • تصویر فرد

  نیلوفر‏ - 00/5/12

  سلام ، دانشگاه های دولتی که با سوابق تحصیلی میشه واردشون شد تو تهران یا کرج هستند? اگه هست میشه اسمشون رو بگید

 • تصویر فرد

  شهناز عمرزاده‏ - 00/5/15

  سلام وقت بخیر، لطفا به لینک زیر مراجعه کنید.
  دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

 • تصویر فرد

  Er‏ - 00/5/12

  سلام روز بخیر کسی ک در انتخاب رشته بر اساس سوابق مجاز شده چ رشته هایی میتونه بره همکن رشته های بدون کنکور؟یعنی این همه کنکور الکی دادیم؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 00/5/12

  سلام خدمت شما بله انتخاب رشته سوابق تحصیلی در واقع همون انتخاب رشته بدون آزمون هستش
  برای انتخاب رشته امسال هنوز دفترچه نیومده که رشته ها مشخص بشه 

 • تصویر فرد

  sarina‏ - 00/5/11

  سلام وقتتون بخیر.با سوابق تحصیلی رشته حقوق رو تو کدوم دانشگاه با چه معدلی میتونم برم؟؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 00/5/12

  سلام خدمت شما باید منتظر باشید دفترچه بیاد تا جزئیات بیشتری از انتخاب رشته سوابق تحصیلی امسال مشخص بشه 

 • تصویر فرد

  ملیکا‏ - 00/5/11

  بارتبه ۶۰هزارتجربی چی میشه برداشت؟

 • تصویر فرد

  Bahar‏ - 00/5/10

  سلام.کسی نمیدونه کنکورانسانی بارتبه۴۳هزاربراساس سوابق تحصیلی چ رشته هایی دانشگاه دولتی میشه خوند؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/5/11

  سلام خدمت شما 
  انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی همونجوری که از اسمش هم پیداست به معدل شما بستگی داره و به رتبه شما مربوط نیست 

 • تصویر فرد

  اکبری‏ - 00/5/10

  چرا جواب نمیدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/5/11

  سلام خدمت شما 
  سوالی نپرسیدین

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 99/10/4

  سلام
  من مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع هستم
  می‌توانم کارشناسی حقوق بخونم ؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 99/10/4

  سلام من امسال دیپلم ادبیات میگیرم میخواستم ببینم میتونم دانشگاه بدون ازمون در رشته مددکاری یا مشاوره ثبت‌نام کنم؟؟؟

 • تصویر فرد

  اطمانی‏ - 99/10/1

  سلام ببخشید من رشته کاردانی حسابداری ام میتونم تو دانشگاه سراسری ثبت نام کنم واینکه رشته حسابداری تو دانشگاه سراسری دیده نمیشه

 • تصویر فرد

  فائزه‏ - 99/9/25

  سلام بادیپلم تجربی امکان خوندن مهندسی شیمی یامهندسیه معماری هست ؟؟؟

 • تصویر فرد

  Deniz.m1400@gmail.com‏ - 99/9/23

  سلام وقت بخیر ببخشید من میتونم با دیپلم ریاضی سال ۸۳ و کادرانی علمی کاربردی میشه مهندسی پزشکی بدون کنکور بخونم. ثبت نام کی هست

 • تصویر فرد

  سید محمد‏ - 99/7/14

  سلام دیپلم کار و دانش نظام قدیم دارم و کنکور ثبت نام نکردم میتونم برای دانشگاه ثبت نام کنم یا حتما باید دوره ی پیش دانشگاهی را گذروندن باشم؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  علے‏ - 99/7/9

  سلام من رشته علوم تجربی هستم میتونم دانشگاه آزاد رشته مهندسی متالوژی بخونم یا حتما باید رشتع ریاضی باشم

 • تصویر فرد

  امیررضا‏ - 99/7/2

  سلام یه سوال دارم من دفترچه سنجش رو مطالعه کردم وبعدش رشته های توی جدول شما رو هم خوندم هیچی با هم مطابقت نمیکنه اگه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم..

 • تصویر فرد

  رز‏ - 99/6/31

  سلام با معدل17/43ایا میتونم دبیری زبان رو بخونم

 • تصویر فرد

  Dadvar‏ - 99/6/30

  سلام من با معدل کل ۱۹/۲۲رشته تجربی میتونم از طریق سوابق تحصیلی دبیری عربی بردارم.؟

 • تصویر فرد

  rah‏ - 99/6/30

  سلام ببخشید الان هم میتونیم برای قبولی بدون کنکور ثبت نام کنیم؟

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 99/6/13

  با سلام و احترام سوالی از شما داشتم برای ثبت نام رشته مهندسی مواد و متالورژی که رشته ای بدون کنکور هست میشود داوطلب تجربی بود؟با توجه به اینکه اساس این رشته بر دروس فیزیک و شیمی هست که دروس مشترک بین دو رشته ریاضی و تجربی هستند

 • تصویر فرد

  Lila‏ - 99/5/25

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It’s pretty worth sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content material as you did,
  the net will probably be a lot more helpful than ever before.
  I could not refrain from commenting. Perfectly written! It is the best time to 
  make a few plans for the future and it is time to be happy.

 • تصویر فرد

  مرضیه‏ - 99/5/25

  سلام خسته نباشید
  من امسال دیپلم حسابداری (کاردانش)رو گرفتم معدلم شد ۱۷میخواستم بر اساس سوابق تحصیلی ببینم ایا دانشگاه دولتی حسابداری میارم یا نه؟؟

 • تصویر فرد

  پردیس‏ - 99/5/22

  سلام من بامعدل ۱۴و۵۹ میتونم مهندسی ژنتیک چمران قبول بشم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/5/23

  سلام وقت بخیر می تونید از نرم افازر انتخاب رشته با سوابق تحصیلی 3گام استفاده کنید لینکش رو براتون قرار می دیم
  نرم افزار انتخاب رشته با سوابق تحصیلی

 • تصویر فرد

  faezeh‏ - 99/4/10

  سلام خسته نباشید میخاستم بپرسم خوابگاه واس کسایی ک رشته های سوابق تحصیلی میرن تعلق میگیره یان؟؟؟

 • تصویر فرد

  حدیثه‏ - 99/3/5

  سلام من میخواستم دانشگاه بدون ازمون ثبت نام کنم میخواستم بدونم چه فرقی داره بادانشگاه هایی ک باکنکورمیرن وایااین سوابق خوابگاه هم میده

 • تصویر فرد

  طلا‏ - 99/2/26

  باسلام خسته نباشید لیست رشته های بدون کنکور بر اساس معدل چیه وچه تفاوتی در بین دانشگاه ازاد و دولتی داره

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 99/2/16

  سلام ببخشید من می خواستم رشته مهندسی پزشکی بدون کنکور با معدل کل 17/78ثبت نام کنم اصلا بدون کنکور هست یا فقط از طریق ازمون سراسری باید قبول بشی

 • تصویر فرد

  mk‏ - 98/11/20

  سلام ببخشید بامعدل کل16.48می تونم کدوم رشته روبخونم

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 98/11/9

  سلام،من امسال مهرماه دانشگاه روزانه با سوابق قبول شدم.بدلیل عدم رضایت از دانشگاه دوترم مرخصی گرفتم،میخواستم ببینم آیا میشه من مهرماه دوباره با سوابق شرکت کنم

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 98/11/3

  سلام ببخشید با دیپلم تجربی میشه در رشته های دانشگاهی بدون کنکور گروه ریاضی تحصیل کرد یا نه ؟

 • تصویر فرد

  برف‏ - 98/10/7

  چه نظری بدم وقتی سوالات را جواب نمیدین

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 98/8/21

  سلام من با معدل 14فوق دیپلم نرم افزار کامپیوتر میتونم روزانه بدون ازمون قبول بشم

 • تصویر فرد

  غروب فکه‏ - 98/8/19

  سلام برای کنکور 99 تربیت معلم هم برای رشته تجربی اضافه میشه؟؟

 • تصویر فرد

  Rana‏ - 98/8/12

  لطفا خواهشمندم جواب بدین....خیر ببینید

 • تصویر فرد

  Rana‏ - 98/8/12

  سلام ببخشید خواستم بپرسم براساس سوابق تحصیلی ..کاردانش....میشه دانشگاه برای بازیگری بخونه

 • تصویر فرد

  ...‏ - 98/7/8

  من با معدل کل هجده و نیم میتونم دبیری بیارم؟

 • تصویر فرد

  S‏ - 98/7/2

  سلام بامعدل کتبی9/92ومعدل کل13/56شانس قبولی علوم ورزشی شبانه دانشگاه باهنردارم؟

 • تصویر فرد

  فهیمه‏ - 98/6/24

  سلام ببخشید با معدل کتبی۱۰بر اساس سوابق تحصیلی میتونم روانشناسی روزانه بخونم؟

 • تصویر فرد

  .m.‏ - 98/6/5

  سلام برای انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی ثبت شماره پرونده ثبت نام ازمون ۹۷ مهمه؟؟

 • تصویر فرد

  .m.‏ - 98/6/5

  سلام برای انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی شماره پرونده ثبت نام ازمون ۹۷لازمه؟؟

 • تصویر فرد

  Fze‏ - 98/5/17

  سلام من بامعدل کل۱۸/۰۵تجربی میتونم آموزش زبان بیارم؟اونم همدان.برا دبیری میخوام

 • تصویر فرد

  سینا‏ - 98/5/17

  من با رتبه ۲۸۰۰۰ منطقه ۲ بدون کنکور چی میتونم بردارم

 • تصویر فرد

  باران‏ - 98/5/16

  سلام من بارتبه ۳۴هزار منطقه یک تو رشته های بدون کنکور سراسری چیمیتونم بخونم

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت