گزیده ای از اتاق فکر مهندسی شیمی

ورود به اتاق فکر
 • دکتری شیمی

  سلام خسته نباشید
  کارشناسی و کارشناسی ارشد گروه علوم انسانی دارم برای دکتری می تونم از رشته های مجموعه شیمی شرکت کنم؟

 • دارو سازی

  سلام. ممکنه در خصوص گرایش دارو سازی بگید که اولا بازار کارش چطوره دوما برای خوندن این گرایش لازمه تو چه درسایی قوی تر باشیم. ممنونم

 • راهنمای جهت شرکت در کنکور

  سلام
  بنده لیسانس مهندس مکانیک از دانشگاه علمی کاربردی را دارم میخوام از رشته مهندسی شیمی توی ارشد دانشگاه آزاد شرکت کنم. وقت کم دارم شاغلم و متاهل بنابه اقتضای شغلم باید ادامه تحصیل بدم . چه دروسی را مطالعه کنم که قبول بشم
  ؟

 • انتخاب رشته

  سلام کارشناسی شیمی کاربردی ام میخوام ببینم برای ارشد میشه مهندسی نفت خوند؟و با چ رتبه ای دانشکده نفت ابادان میشه قبول شد؟

 • قبولی در شبانه مهندسی شیمی

  سلام.من رتبم۳۷۰۰شده میخاستم بدونم میشه شبانه مهندسی شیمی قبول شم؟گرایش فرقی نداره.لطفا راهنماییم کنید

معرفی کارشناسی ارشد مهندسي شيمي

تعداد بازدید 11968 دفعه

یک مهندس شیمی قبل از آن که یک شیمیدان باشد یک مهندس است! مهندسی که کمی شیمی می‌داند. مهندسی که کشفیات آزمایشگاهی شیمیدان ها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه می­دهد. مهندسی که فرآیند طراحی می­کند. مهندسی که تجهیزات برای فرایندهای شیمیایی، بیولوژیکی و زیست محیطی طراحی می­کند. به عبارت دیگر مهندسی شیمی یکی از رشته های مهندسی است نه یکی از گرایش های رشته شیمی.

رشته مهندسی شیمی:

مردم اغلب درک درستی از مهندسی ندارند به خصوص رشته مهندسی شیمی که تفاوت زیادی بین معنای ظاهری و مفهوم باطنی آن وجود دارد. لغت مهندس شیمی (Chemical Engineer)، در ظاهر معانی زیر را به ذهن متبادر می­سازد:

        یک شیمیدان خیلی خوب!
        یکی از گرایشهای رشته شیمی!
        شیمیدانی که دستگاه می سازد!      
در حالی که یک مهندس شیمی قبل از آن که یک شیمیدان باشد یک مهندس است! مهندسی که کمی شیمی می‌داند. مهندسی که کشفیات آزمایشگاهی شیمیدان ها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه می­دهد. مهندسی که فرآیند طراحی می­کند. مهندسی که تجهیزات برای فرایندهای شیمیایی، بیولوژیکی و زیست محیطی طراحی می­کند. به عبارت دیگر مهندسی شیمی یکی از رشته های مهندسی است نه یکی از گرایش های رشته شیمی.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

 

تعریف های مختلفی از رشته مهندسی شیمی

برای مهندسی شیمی به عنوان یكی از رشته های فنی، كه امروزه گسترش فراوانی پیدا كرده است، از سوی ارگانهای گوناگون تعاریف مختلفی ارائه شده كه در زیر به بعضی از آنها اشاره می­شود.

انجمن مهندسین شیمی آمریكا مهندسی شیمی را به صورت زیر تعریف كرده است:

»مهندسی شیمی عبارتست از كاربرد اصول علوم فیزیكی همراه با مبانی اقتصادی و روابط انسانی در زمینه هایی كه مستقیما به فرآیندها و دستگاههای لازمه مربوط می باشند و در آنها ماده به منظور تغییر در حالت، تركیب یا مقدار انرژی تحت عمل قرار داده شود. «

همچنین تعریف ستاد انقلاب فرهنگی ایران از مهندسی شیمی به صورت زیر می­باشد:

» فن كاربرد علوم پایه در جهت پیاده نمودن فرآیندهای شیمیایی و فیزیكی در مقیاس صنعتی. «

با نگاهی دقیق­تر می­توان تواناییهای موجود در مهندسی شیمی خصوصا در مقطع کاشناسی ارشد مهندسی شیمی را به طور خلاصه به صورت زیر دسته بندی كرد:

- شناخت و بررسی فرآیندهای فیزیكی و شیمیایی متوالی در مسیر تولید.

- طراحی سیستم­ها و دستگاه­های مورد نیاز در این مسیر.

-بهینه كردن سیستم از نظر اقتصادی و كیفیت فرآورده ها و ...

 

دریافت مشاوره رایگان

 

در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، انتخاب گرایش های رشته مهندسی شیمی در کنکور گروه فنی و مهندسی صورت می­پذیرد که به دو زیر شاخه "مهندسی شیمی" و "مهندسی تسلیحات" (با کد و آزمون مشترک) تقسیم می­شود. رشته های "مهندسی شیمی- بیوتکنولوژی" و "مهندسی شیمی- بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)" با کد و آزمون متفاوت از آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، به عنوان رشته های شناور وجود دارند. قابل ذکر است انتخاب رشته- گرایش­های شناور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، در همان برگه انتخاب رشته به همراه رشته اصلی، به ترتیب اولویت و علاقه داوطلب انجام می­شود.

مقاطع مختلف رشته مهندسی شیمی و جایگاه مهندسی شیمی در یک نگاه

رشته ­های کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی

مهندسی بیوتکنولوژی

HSE

مهندسی فرآوری و انتقال گاز

مهندسی شیمی

مهندسی تسلیحات

 
گرایش­های کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی شیمی در هر رشته

مهندسی شیمی

ترموسینتیک و کاتالیست

طراحی فرایند

فرآیندهای جداسازی

محیط زیست

پلیمر

نانوفناوری

پدیده­ های انتقال

مدلسازی، شبیه­ سازی و کنترل

فرآوری و انتقال گاز

صنایع غذایی

صنایع پتروشیمی

زیست پزشکی (بیومدیکال)

صنایع شیمیایی معدنی

مهندسی تسلیحات -
 

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد

 

بازار کار یک مهندس شیمی در ایران‌ :

هرکارخانه‌ تولیدی‌ اعم‌ از کوچک‌ یا بزرگ‌ نیاز به‌ یک‌ مهندس‌ شیمی‌ دارد. چون‌ تقریباً تمام‌ فرایندهای‌ نوین‌ از مواد شیمیایی‌ استفاده‌ می‌کنند. کشور ما نیز به‌ عنوان‌ یک‌ کشور نفت‌خیز برای‌ استخراج‌، پالایش‌، انتقال‌ نفت‌ و همچنین‌ برای‌ تبدیل‌ نفت‌ به‌ فرآورده‌های‌ شیمیایی‌ که‌ دارای‌ ارزش‌ افزوده‌ بسیار زیادی‌ هستند، نیاز به‌ مهندسین‌ شیمی‌ دارد. فعالیت‌ در دو بخش‌ مهم‌ صنعت‌ یعنی‌ طراحی‌ رآکتورها و طراحی‌ دستگاه‌هایی‌ که‌ به‌ جداسازی‌ مواد می‌پردازند نیز تنها منحصر به‌ مهندسین‌ شیمی‌ می‌شود. علاوه‌ بر صنایع‌ نفت‌ و گاز و پتروشیمی‌، همه‌ کارخانه‌ها از جمله‌ کارخانه‌های‌ سیمان‌، سرامیک‌، صنایع‌ غذایی‌ و حتی‌ نیروگاه‌ها به‌ مهندس‌ شیمی‌ نیاز دارند. فارغ‌التحصیل‌ مهندسی‌ شیمی‌ گرایش‌ صنایع‌ غذایی‌ نیز بطور اختصاصی‌ می‌تواند در کارخانه‌های‌ تولید مواد غذایی‌ یا داروسازی‌ فعالیت‌ کند. بر این اساس این رشته هنوز از بازار کار خوبی در میان سایر رشته های دانشگاهی برخوردار است.

ظرفیت پذیرش در کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی شیمی (کد 1257):

در لینک زیر می توانید ظرفیت پذیرش در کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی شیمی را به تفکیک گرایشها و نوبت پذیرش، بر اساس دفترچه انتخاب رشته 96 ملاحظه فرمایید:

 

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 96

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

سایر بخش های مهندسی شیمی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc