بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی

شاید تا پیش از کنکور سال 1402، برای بیشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی، دروس شیمی و زیست از اولویت بالاتری در بین دروس اختصاصی برخوردار بودند و معمولاً ریاضی مورد بی‌توجهی اکثر داوطلبان کنکور تجربی قرار می‌گرفت. اما با تغییر شیوه کنکور سال 1402 تجربی و حذف دروس عمومی، اکنون تمام تمرکز داوطلبان بر دروس اختصاصی قرار دارد و با توجه به زمان بیشتر مطالعه برای این دروس، اهمیت درس ریاضی نیز در کنکور تجربی افزایش پیدا می‌کند.

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی

شاید تا پیش از کنکور سال 1402، برای بیشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی، دروس شیمی و زیست از اولویت بالاتری در بین دروس اختصاصی برخوردار بودند و معمولاً ریاضی مورد بی‌توجهی اکثر داوطلبان کنکور تجربی قرار می‌گرفت. اما با تغییر شیوه کنکور سال 1402 تجربی و حذف دروس عمومی، اکنون تمام تمرکز داوطلبان بر دروس اختصاصی قرار دارد و با توجه به زمان بیشتر مطالعه برای این دروس، اهمیت درس ریاضی نیز در کنکور تجربی افزایش پیدا می‌کند. یکی از مهم‌ترین سؤالات دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی همواره این پرسش است که "بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی چیه؟" و در این مقاله ما به این پرسش پاسخ خواهیم داد. یافتن پاسخ صحیح این سؤال برای هر داوطلبی متفاوت است و لذا نیاز است به خوبی با انواع منابع ریاضی کنکور تجربی آشنا شوید و سپس باتوجه به برنامه ریزی مطالعاتی خود، بهترین منبع ریاضی کنکور تجربی را برای خود انتخاب کنید.

 

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی

با تغییر در کنکور سراسری تجربی 1402، دیگر خواندن اصولی درس ریاضی یک ضرورت برای داوطلبان کنکور تجربی است. اگر شما هم همیشه از درس ریاضی فراری بودید و یا با گفتن جملاتی همچون "به جای ریاضی وقتمو میزارم زیست بالا میزنم" خود را قانع می‌کردید، اکنون لازم است یک آشتی حسابی با درس ریاضی داشته باشید و این مقاله به شما کمک خواهد کرد. قدم اول در یادگیری درس ریاضی کنکور تجربی، انتخاب منبع درست و متناسب با سطح درسی ریاضی شماست. چراکه ریاضی را باید قدم به قدم آموخت تا به سطح تسلط کامل رسید و نمی‌شود یکدفعه در پله آخر قرار گرفت؛ لذا لازم است ابتدا سطح خودتان در درس ریاضی را مشخص نمایید، سپس با توجه به برنامه ریزی کنکور خود و ساعت مطالعه مدنظر، بهترین منبع را برای درس ریاضی در کنکور تجربی انتخاب نمایید. برای آسان و اصولی کردن این انتخاب، می‌توانید با مشاوران تخصصی مؤسسه 3گام ارتباط برقرار نمایید تا ضمن بررسی پایه تحصیلی شما در درس ریاضی و راهنمایی در امر مطالعه این درس، بهترین منبع ریاضی کنکور تجربی که کاملاً متناسب شما باشد معرفی گردد. همچنین می‌توانید از برنامه ریزی هوشمند مؤسسه 3گام تا روز کنکور بهره‌مند شوید.

از آنجایی که زمان مطالعاتی برای کنکور محدود است و یک انتخاب اشتباه در منبع مطالعاتی، می‌تواند وقت و تلاش شما را به هدر ببرد؛ لذا با دقت کامل می‌بایست نسبت به انتخاب منبع درس ریاضی برای کنکور تجربی اقدام نمایید. در بخش‌های بعدی به معرفی بهترین منبع برای طیف مختلف دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی می‌پردازیم.

*** لازم است داوطلبان پیش از مطالعه ادامه مطالب نسبت به تعیین سطح خود اقدام نمایند، این کار را می‌توانید با توجه به درصد‌ها و یا نمرات خود در آزمون‌های آزمایشی و امتحانات به دست آوردید.

 

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی برای افراد ضعیف

طبیعی است کسانی که تاکنون رابطه خوبی با درس ریاضی نداشته‌اند و به نوعی دانش آموز و یا داوطلب کنکوری ضعیفی در درس ریاضی بوده‌اند، می‌بایست روند مطالعاتی خود را با کتاب درسی (اگر در درک مفاهیم کتاب مشکل دارید) و کتاب‌های کمک درسی که درس‌نامه قوی دارند آغاز نمایند. در ادامه به بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی برای دانش آموزان و داوطلبان ضعیف تا متوسط می‌پردازیم:

 • کتاب ریاضی جامع مهر و ماه

کتاب ریاضی جامع مهر و ماه را می‌توان معروف‌ترین کتاب ریاضی کنکور تجربی به شمار آورد. کتابی که توسط اغلب مدرسان کنکور برای داوطلبان ضعیف تا متوسط توصیه می‌شود. این کتاب در 2 جلد تهیه شده که جلد اول شامل تست‌های طبقه بندی شده، تست‌های کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی و شبیه ساز و جلد دوم شامل درس‌نامه جامع و پاسخ تشریحی سؤالات است. یکی از مهم‌ترین نکات قوت این کتاب که آن را به کتابی محبوب تبدیل کرده است درس‌نامه روان و ساده آن است که ریاضی را به درسی قابل‌فهم برای اغلب داوطلبان تبدیل می‌کند. همچنین کتاب ریاضی جامع مهر و ماه با یکپارچه‌سازی مباحث تکرار شده در سه پایه تحصیلی متوسطه دوم، مطالعه آنها را آسان‌تر کرده است و با مطرح کردن تست‌های کنکوری از تمرین های کتاب، منبع خوبی برای تسلط بر سؤالات کنکور تجربی است. مزیت دیگر این کتاب سطح بندی تست‌ها است، به نوعی که داوطلب به راحتی می‌تواند برای خود تقسیم بندی انجام داده و ابتدا تست‌های ساده را پاسخ دهد و سپس به سراغ تست‌های سخت‌تر برود.

 • کتاب جامع ریاضیات تجربی خیلی سبز

کتاب جامع ریاضیات تجربی خیلی سبز، جزو پرمخاطب‌ترین کتب ریاضی کنکور تجربی است. این کتاب در دو جلد تهیه شده که جلد اول آن شامل درس‌نامه، سؤالات تألیفی، کنکور‌های سراسری و آزمون‌های آزمایشی است و جلد دوم این کتاب پاسخ‌های تشریحی را شامل می‌شود. یکی از نقاط قوت کتاب ریاضیات تجربی خیلی سبز، سطح بندی سؤالات است که به داوطلبان در برنامه ریزی برای تست زنی کنکور کمک می‌کند. همچنین درس‌نامه این کتاب برخلاف کتاب مهر و ماه در هر فصل به بخش‌های متفاوتی تقسیم شده است و بیشتر با نکته و تست همراه است. به طور کلی کتاب ریاضیات تجربی خیلی سبز برای داوطلبانی که سطح علمی ضعیف تا متوسطی در درس ریاضی دارند بسیار مناسب است، اما اگر به دنبال یک درس‌نامه قوی و موشکافانه می‌باشید شاید این کتاب انتخاب اول شما نباشد و یا نیاز داشته باشید در کنار این کتاب از جزوه معلم خود نیز استفاده نمایید (در صورتی که جزوه کامل باشد).

 • کتاب ریاضیات جامع کنکور تجربی (میکروطبقه بندی) گاج

کتاب ریاضیات جامع تجربی گاج، به علت نداشتن درس‌نامه قوی و مباحث پایه به پایه طرفدار زیادی میان داوطلبان کنکور ندارد. این کتاب در دو جلد تهیه شده است که جلد اول درس‌نامه و تست است و جلد دوم را پاسخ‌های تشریحی شکل می‌دهد. به طور کلی باید گفت این کتاب به تنهایی نمی تواند نیاز آموزشی دانش آموزان و داوطلبان را برطرف کند و بیشتر برای کسانی مناسب است که جزوه یا درس‌نامه کاملی از مباحث ریاضی دارند و فقط می‌خواهند تست زنی خود را تقویت نمایند. تست‌های این کتاب در سه سطح طبقه بندی شده اند که می‌تواند برای داوطلبان در تمامی سطوح مفید باشد.

 • کتاب ریاضیات جامع تجربی تخته سیاه

کتاب ریاضیات جامع تجربی تخته سیاه، تألیف آقای بابک سادات هست که در سال‌های اخیر در رقابت با تبلیغات سایر کتب ریاضی تجربی، مورد بی مهری قرار گرفته است. این کتاب با داشتن درس‌نامه کامل که به زبان اصطلاحاً خودمانی و روان نگاشته شده است، می‌تواند تسلط داوطلبان ضعیف و متوسط را به مباحث ریاضی در سطح خوبی تقویت نماید. همچنین این کتاب با قراردادن QR کد در بخش‌های مختلف، امکان مشاهده ویدئو آموزشی مهندس بابک سادات را برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی فراهم آورده است که نکته بسیار مثبتی است. در بخش تست‌های کنکور و تألیفی نیز دست در سطح قابل قبولی قرار دارد و با پوشش حداکثری سؤالات کنکور در این کتاب مواجه هستم و شاید بتوان تنها نقطه ضعف این کتاب را نداشتن سؤالات سطح بالا و سخت برای داوطلبان و دانش آموزان با سطح ریاضی قوی دانست.

 

داوطلبان و دانش آموزان ضعیف و متوسط رشته تجربی در درس ریاضی، می‌بایست با توجه به شرایط اختصاصی خود نسبت به انتخاب یکی از کتب بالا اقدام نمایند. انتخاب منبع دروس کنکور نیازمند بررسی شرایط تحصیلی، برنامه ریزی مطالعاتی و همچنین ویژگی‌های شخصیتی داوطلب است، مؤسسه 3گام با همراهی مشاوران تخصصی رشته تجربی، به شما کمک می‌کند تا بهترین منبع را برای تقویت ریاضی خود در کنکور تجربی انتخاب نمایید.

 

به طور کلی اگر ریاضی شما در سطح ضعیف و متوسط قرار دارد و به دنبال کتابی با درس‌نامه مفصل می‌باشید که تست‌های کاملی نیز داشته باشد کتاب ریاضیات جامع خیلی سبز و یا مهر و ماه را پیشنهاد می‌کنیم. اگرچه لازم است تا به طور دقیق‌تر ویژگی‌ها درسی و برنامه ریزی مطالعاتی خود را پیش از انتخاب منبع مورد سنجش قرار دهید.

 

   بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی برای افراد قوی

در بخش قبلی به بررسی بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی برای داوطلبان ضعیف و متوسط پرداختیم، اما هستند داوطلبانی که پایه ریاضی قوی دارند و کتبی که در بالا معرفی شد را به دلیل داشتن درس‌نامه مفصل نمی‌پسندد و به دنبال منبعی برای تقویت تست زنی و رساندن خود به درصد‌های عالی هستند. اگر شما نیز جزو داوطلبانی هستید که رابطه خوبی با ریاضی دارید و پیش از این به مطالب کتاب درسی و مباحث آن تسلط کافی یافته‌اید و به دنبال محک زدن خود با تست‌ها دشوار هستید و می‌خواهید خود را برای درصدهای بالای کنکور و یا حتی المپیاد آماده نمایید حتماً ادامه مطالب را دنبال کنید.

 

 • کتاب ریاضیات تجربی IQ گاج

کتاب ریاضی تجربی IQ، همانطور که از نامش پیداست، از سطح بالایی نسبت به سایر کتب ریاضی موجود در بازار برخوردار است. این کتاب در دو جلد تهیه شده است که شامل تست و درس‌نامه مختصر و پاسخنامه تشریحی است. سؤالات و تست‌های ریاضی IQ گاج از آسان به سخت طبقه بندی شده است و شامل تست‌های چالشی و قوی برای داوطلبانی است که میخواهند درصد خود را بالا ببرند. در نتیجه انتظار درس‌نامه قوی از این کتاب نداشته باشید، اگرچه در پاسخنامه تشریحی خوب عمل کرده و بسیاری از نکات را در پاسخ سؤالات قرار داده است. اما در نهایت به عنوان منبع اول برای داوطلبان ضعیف و متوسط به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

 • کتاب ریاضیات جامع تجربی نشر الگو

کتاب ریاضیات جامع نشر الگو در دو جلد تهیه شده است و با داشتن درس‌نامه مختصر و طیف متنوعی از سؤالات سطح بالا که پاسخ تشریحی کامل نیز دارند، داوطلبان و دانش آموزان تجربی را برای رقابتی سخت در کنکور آماده می‌نماید. این کتاب مناسب دانش آموزان و یا داوطلبانی هست که به خوبی بر مباحث ریاضی تسلط دارند و اکنون می‌خواهند خود را انواع سؤالات سخت و متنوع به چالش بکشند.

 • کتاب ریاضیات تجربی 3 سطحی قلمچی

این کتاب همان گونه که از نامش پیداست دارای سه سطح سؤال نسبتاً دشوار، دشوار و دشوارتر است. این کتاب در 4 جلد تهیه شده است و با گردآوری مجموعه کاملی از سؤالات متنوع داوطلبان را برای مواجه با انواع سؤالات در آزمون‌های آزمایشی و کنکور تجربی آماده می‌سازند.

 

 

داوطلبان و دانش آموزان قوی رشته تجربی در درس ریاضی، می‌بایست در انتخاب منبع ریاضی کنکور تجربی، کتابی را برای خود انتخاب نمایند که دارای سطح بندی تست‌ها بوده و طیف متنوعی از سؤالات را در درجات مختلف در اختیار آن‌ها قرار دهد. همچنین می‌بایست شرایط برنامه ریزی مطالعاتی خود را نیز بررسی کرده و سپس دست به انتخاب کتاب ریاضی بزنند، چراکه عدم انتخاب صحیح در این زمینه موجب سردرگمی و حتی کاهش اعتماد به نفس در درس ریاضی خواهد شد که می‌تواند دانش آموز قوی را به دانش آموزی متوسط در درس ریاضی تبدیل نماید. جهت بررسی شرایط اختصاصی خود و همچنین دریافت راهنمایی جهت انتخاب بهترین منبع ریاضی کنکور تجربی می‌توانید با مشاوران تخصصی مؤسسه 3گام ارتباط برقرار نمایید.

 

اما به طور کلی اگر ریاضی شما در سطح قوی و عالی قرار دارد و به دنبال کتابی می‌باشید که طیف متنوعی از سؤالات را شامل شود و دانش شما در درس ریاضی را به چالش بکشد می‌توانید از کتاب ریاضیات IQ گاج استفاده نمایید.

 

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی برای مرور و جمع بندی

داوطلبان کنکور پس از گذراندن دوران مطالعه اصلی و به خصوص در 2ماه آخر کنکور نیازمند یک جمع‌بندی اصولی از دروس مختلف و به خصوص درس ریاضی می‌باشند. چراکه اگر داوطلبی با وجود مطالعه صحیح و تست زنی دقیق و با تعداد بالا دوران مطالعه را به پایان رسانده باشند، اما مطالب و مباحث ریاضی کنکور تجربی را به خوبی جمع‌بندی و مرور نکند، باعث کاهش نتایج زحماتش خواهد شد و به نوعی نتیجه قابل قبولی با توجه به تلاشش کسب نخواهد کرد؛ لذا برنامه ریزی برای دوران مرور و جمع‌بندی و انتخاب منبع صحیح برای این دوران یکی از ضرورت‌های هر داوطلب کنکوری چه با سطح ضعیف و چه قوی است. برای دریافت برنامه ریزی هوشمند کنکور تجربی و همچنین برنامه اختصاصی جهت جمع‌بندی درس ریاضی کنکور تجربی و انتخاب منابع صحیح می‌توانید با مشاوران تخصصی مؤسسه 3گام ارتباط برقرار نمایید.

در ادامه به بررسی بهترین کتب جمع‌بندی ریاضی کنکور تجربی برای داوطلبان قوی و ضعیف می‌پردازیم:

 

 

 

 

 • داوطلبان ضعیف و متوسط:

داوطلبانی که در سطح تسلط کامل ریاضی کنکور تجربی را مطالعه نکرده اند و همچنین تعداد تست کمی برای مباحث ریاضی زده اند، می‌بایست در جمع‌بندی بسیار دقیق عمل نموده و از کمترین زمان، بیشترین بهره را ببرند.

 

 • کتاب 100 آزمون ریاضیات تجربی مهر و ماه

کتاب 100 آزمون ریاضی مهر و ماه، دارای درس‌نامه مختصری است که شامل مهم‌ترین نکات هر مبحث است و در عین کوتاه بودن کامل است. همچنین شامل آزمون‌های تفکیکی، جامع و ترکیبی نیز است که موجب می‌شود داوطلبان به خوبی بر مباحث مرور کافی داشته باشند و اگر مبحثی را نیز نخوانده‌اند، فرابگیرند. اگرچه ماهیت اصلی کتاب بر سنجش است و نه آموزش و تدریس، اما جزو کتبی است که می‌تواند برای داوطلبان ضعیف و متوسط نیز به کار بیاید.

 

 • داوطلبان قوی:

 

کتبی در ادامه بررسی می‌شود، به دلیل نداشتن درس‌نامه برای داوطلبانی مناسب است که بر مباحث مسلط بوده و نیازی به یادگیری و مرور درس‌نامه ندارند و فقط می‌خواهند با تست زنی تسلط خود را محک زده و افزایش دهند.

 

 • کتاب موج آزمون ریاضی تجربی نشرالگو

کتاب موج آزمون ریاضی نشر الگو، به صورت مبحث بندی به مطالب ریاضی کنکور تجربی پرداخته است و هر فصل از آن به یک مبحث خاص اختصاص داشته و در آن آزمون‌های شبیه ساز آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری قرار دارند. داوطلبان و دانش آموزان تجربی می‌توانند با حل تست‌های این کتاب تسلط خود بر مباحث ریاضی را مورد سنجش قرار داده و با مطالعه پاسخ تشریحی ایرادات خود را مرتفع نمایند.

 • کتاب آزمون پلاس ریاضی تجربی گاج

این کتاب مختصر‌تر از سایر کتب است و مناسب داوطلبانی است که وقت کمتری برای جمع‌بندی درس ریاضی دارند. این کتاب دارای 30 آزمون است که شبیه ساز کنکور سراسری است و داوطلبان می‌توانند تسلط خود در درس ریاضی را پیش از کنکور به خوبی محک بزنند.

 • کتاب فصل آزمون ریاضی تجربی خیلی سبز

این کتاب دارای 78 آزمون است که از سطح پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر کتب معرفی شده برخوردار بوده و مناسب کسانی است که از سطح ریاضی خوبی برخوردار بوده و به طور کامل بر مباحث ریاضی کنکور تجربی تسلط دارند.

 

از آنجایی که هرکدام از کتب ذکر شده دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است در نتیجه نمی توان یک کتاب را برای همه افراد معرفی کرد و توصیه می‌شود ابتدا سنجش دقیقی از وضع مطالعه خود انجام داده و سطح ریاضی خود را مشخص نمایید و سپس نسبت به انتخاب کتاب مناسب جمع‌بندی ریاضی کنکور تجربی اقدام نمایید. برای بررسی سطح ریاضی خود و انتخاب بهترین منبع مناسب برای خودتان می‌توانید با مشاوران تخصصی مؤسسه 3گام در ارتباط برقرار نموده و ضمن استفاده از برنامه ریزی هوشمند از بهترین کتب جمع‌بندی ریاضی تجربی متناسب با شرایط خودتان اطلاع یابید.

هم چنین می توانید در خصوص منابع کنکور تجربی نیز اطلاعات لازم را کسب نمایید. 

 

جمع بندی بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی

با تغییر کنکور سراسری و حذف دروس عمومی، اهمیت درس ریاضی در کنکور تجربی بیش از پیش شده است و لازم است دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی نسبت به مطالعه صحیح و اصولی این درس در دوران کنکور اقدام نمایند. لازمه یک مطالعه خوب و یادگیری عالی درس ریاضی، انتخاب منبع متناسب برای هر فرد است، در این مقاله به بررسی منابع ریاضی کنکور تجربی پرداختیم و با تقسیم بندی آن‌ها سعی نمودیم بهترین کتب برای هر داوطلب را معرفی نماییم. لازم است به این نکته دقت کنید که درس ریاضی نیازمند مطالعه و تمرین مستمر است و انتخاب منبع مناسب در این درس بسیار حائز اهمیت است. مؤسسه 3گام با همراهی مشاوران تخصصی کنکور تجربی ضمن فراهم‌سازی برنامه ریزی هوشمند مطالعاتی تا کنکور، با بررسی‌های ویژگی‌های تحصیلی شما بهترین منابع کنکور در تمامی دروس را به شما معرفی می‌کند.

در ادامه منابع معرفی شده در مقاله برای درس ریاضی کنکور تجربی برای دسترسی شما داوطلبان محترم در جدول قرار داده شده است:

 

 

 

 

 

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی

داوطلبان ضعیف و متوسط

کتاب ریاضی جامع مهر و ماه

کتاب جامع ریاضیات تجربی خیلی سبز

کتاب ریاضیات جامع کنکور تجربی (میکروطبقه بندی) گاج

کتاب ریاضیات جامع تجربی تخته سیاه

 

داوطلبان قوی

کتاب ریاضیات تجربی IQ گاج

کتاب ریاضیات جامع تجربی نشر الگو

کتاب ریاضیات تجربی 3 سطحی قلمچی

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی برای مرور و جمع‌بندی

داوطلبان ضعیف و متوسط

کتاب 100 آزمون ریاضیات تجربی مهر و ماه

 

داوطلبان قوی

کتاب موج آزمون ریاضی تجربی نشرالگو

کتاب آزمون پلاس ریاضی تجربی گاج

کتاب فصل آزمون ریاضی تجربی خیلی سبز

 

 

 

سوالات متداول:

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی چیست؟

بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی برای هر داوطلبی متفاوت است و چه بسا یک منبع برای فردی مناسب و برای فردی دیگر نامناسب باشد. در این مقاله به بررسی دقیق بهترین کتب ریاضی کنکور تجربی پرداختیم که می‌توانید با مطالعه آن بهترین کتاب ریاضی کنکور تجربی که مناسب سطح ریاضی شما باشد انتخاب نمایید.

سایر بخش های کنکور سراسری تجربی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

نرم افزار تخمین رتبه و انتخاب رشته کنکور دی ماه