تاثیر سوابق تحصیلی کنکور زبان | بررسی آخرین تغییرات

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور زبان با توجه به آخرین تغییرات اعلام شده از سوی سازمان سنجش در این مطلب انجام شده است.

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور رشته زبان

 هر سال، نمره نهایی کنکور سراسری به دو قسمت تقسیم می شود. نمره آزمون و سوابق تحصیلی داوطلبان. می‌دانید که سوابق تحصیلی و تاثیر معدل درنتیجه و رتبه‌ای که در آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور کسب می کنید، تأثیر مستقیم دارد. طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور 1402 با 40 درصد تاثیر قطعی معدل و حذف دروس عمومی همراه خواهد بود. البته در شیوه اجرای آن هنوز ابهامات زیادی وجود دارد.

سوابق تحصیلی داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم

  داوطلبان نظام قدیم به آن دسته از داوطلبانی گفته می شود که دیپلم خود را از قبل از سال 98 گرفته اند. نام دیگر نظام قدیم، نظام ترمی واحدی بوده است. سال 98 اولین سال نظام جدید است و دوره راهنمای از آن حذف شده است و به متوسطه اول و دوم تبدیل شده است. بنابراین تمام افرادی که بعد از سال 79 به دنیا آمده اند، جزو نظام جدید به حساب می آیند.

موارد

داوطلبان نظام قدیم

داوطلبان نظام جدید

مشخصات

داوطلبان فارغ التحصیل شده قبل از سال 98

داوطلبانی که متولد سال 79 به بعد هستند.

تاثیر معدل

26 درصد تاثیر قطعی

26 درصد تاثیر قطعی

تاثیر آزمون سراسری

74 درصد

74 درصد

سهم دروس تخصصی و عمومی

26 درصد عمومی

 

26 درصد عمومی

 

 

 

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور زبان نظام قدیم

  در حال حاضر خبری قطعی مبتنی بر نوع تاثیر قوانین جدید بر کنکور زبان و داوطلبان آن وجود ندارد و تنها چیزی که می دانیم، دو مرحله ای شدن کنکور و حذف دروس عمومی است. طبق آخرین اخبار سازمان سنجش، قرار بر این است در اطلاعیه‌هایی نحوه اعمال سوابق تحصیلی این افراد را اعلام کنند. دو فرضیه برای این شرایط وجود دارد:

1. دانش آموزانی که هیچ سوابق تحصیلی ندارند که دو حالت برای این افراد وجود دارد: یا تاثیر معدل برای آن ها وجود نخواهد داشت و کارنامه کنکور نتیجه آن ها را مشخص می کند و یا آن که از آن ها امتحان نهایی گرفته می شود.

2. داوطلب های نظام قدیم که امتحانات سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی آن ها نهایی بوده است. این افراد می توانند برای جبران نمرات قبلی خود در ترمیم معدل شرکت نمایند و نمرات خود را بهبود ببخشند.

 در زیر درصد تاثیر هر درس عمومی ذکر شده است:

ردیف

سابقه تحصیلی

نوع

نام دروس

ضرایب

1

دیپلم

عمومی

زبان فارسی3 (ریاضی و تجربی)

ادبیات فارسی 3 (ریاضی و تجربی)

8.11

2

دیپلم

عمومی

زبان فارسی تخصصی (معارف اسلامی و علوم انسانی)

16.22

3

دیپلم

عمومی

عربی 3 (علوم انسانی)

عربی3( معارف اسلامی)

عربی3

9.05

4

دیپلم

عمومی

تعلیمات دینی و قرآن3

اصول عقاید3

12.39

5

پیش دانشگاهی

عمومی

زبان فارسی

5.41

6

پیش دانشگاهی

عمومی

معارف اسلامی/ اصول عقاید

4.13

 

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور زبان نظام جدید

  درصد موثر سوابق تحصیلی دروس عمومی 26 درصد می باشد. این تصمیم برای داوطلبان با سابقه تحصیلی پایین، می تواند بر نتیجه آزمون تاثیر منفی بگذارد، که شرکت در برنامه تصحیح و ترمیم معدل روشی توصیه شده برای متقاضیان با رتبه تحصیلی پایین است. امتحانات ترمیم نمره چند بار در سال برگزار می شود و داوطلبان کنکوری با شرکت در این امتحانات شانس ارتقای نمرات خود را دارند و برای هر نمره کمتر از 20 ، امکان شرکت در امتحان ترمیم نمره وجود دارد. اگر نمره کمتری کسب کردید، نمره قبلی به عنوان سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود و اگر نمره بالاتری کسب کردید ، نمرات جدید به صورت سیستمی از سوی سازمان آموزش و پرورش به سازمان سنجش ارسال خواهند شد تا برای تاثیر سوابق تحصیلی محاسبه شوند.

ردیف

نوع

نام دروس

ضرایب

1

عمومی

فارسی3

21.63

2

عمومی

عربی،زبان قرآن3/ عربی3(تخصصی رشته ها)

9.05

3

عمومی

تعلیمات دینی3/ اول عقاید 3

16.52

4

عمومی

زبان خارجی 3

11.8

5

عمومی

سلامت و بهداشت

3.44

 

لازم به ذکر است، می توانید برای بررسی کامل شرایط تحصیلی تان و با خبر شدن از جدیدترین اطلاعات در خصوص تاثیر سوابق تحصیلی، با کارشناسان موسسه 3گام ارتباط برقرار کنید.

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی در کنکور زبان نظام قدیم

ردیف

نوع

نام دروس

ضرایب

1

تخصصی(دیپلم)

زبان خارجی 3

11.8

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی در کنکور زبان نظام جدید

  در کنکور 1402 برای رشته زبان، میزان تاثیر سابقه تحصیلی 26 درصد است و صرفا مربوط به دروس عمومی است. این سابقه تحصیلی برای داوطلبان نظام جدید بوده و بر اساس امتحانات پایه دوازدهم به دست می آید. توجه نمایید که سوابق تحصیلی داوطلبان رشته زبان صرفا براساس دروس عمومی محاسبه می‌شود. ۵ درس عمومی امتحان نهایی دوازدهم در محاسبه سوابق تحصیلی برای فارغ التحصیلان بعد از سال ۹۷ موثر می باشد. دروس عمومی رشته  برای فارغ التحصیلان بعد از سال ۹۷ رشته زبان 44/62 درصد تاثیر دارند. 56/37 درصد باقیمانده سوابق تحصیلی به آزمون اختصاصی کنکور آنها اختصاص می یابد. ضریب درس اختصاصی زبان را می توانید از این لینک مطالعه کنید.

 

ردیف

نوع

نام درس

ضرایب

1

عمومی

فارسی3

21.6

2

عمومی

عربی،زبان قرآن3/ عربی3(تخصصی رشته ها)

9.05

3

عمومی

تعلیمات دینی3/ اول عقاید 3

16.52

4

عمومی

زبان خارجی 3

11.8

5

عمومی

سلامت و بهداشت

3.4

 

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبین با رشته های یکسان

  در اینجا ما دو داوطلب مختلف در رشته زبان، را با همدیگر مقایسه کنیم. در دو جدول مجزا نمراتی برای دروس داوطلبین رشته زبان، در نظر می گیریم و با توجه به فرمول محاسباتی تاثیر نمرات، مقدار تراز نمرات نهایی دو داوطلب را محاسبه می کنیم.

  تراز مربوط به سوابق تحصیلی را (A)، تراز مربوط به آزمون سراسری را (B) و تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری را (C) در نظر بگیرید:

C = %26 (A) + %74(B (

فرض کنید داوطلبی داریم که درصد های آن به شرح زیر است:

 

 

داوطلب دیگر ما درصدهای زیر را دارد:

معدل نفر اول 15 و نفر دوم 18.5 است. حالا به بررسی تحلیلی محاسبه نمره نهایی می پردازیم.

  ترازسوابق تحصیلی معدل 17 برای نفر اول چیزی در حدود 6000 است و این داوطلب نیز ترازی در حدود نمره 11000 را کسب می کند. پس با استفاده از فرمول بالا، نمره نهایی داوطلب به این شکل محاسبه می شود:

C=26% (5000) +74% (11800)

که برابر با 10032 می شود.

سوابق تحصیلی معدل 18.5 چیزی در حدود 7000 است و این داوطلب نیز ترازی در حدود 12000 را کسب می کند. پس با توجه به فرمول گفته شده:

          C=26% (7000) +74% (12000)

که تراز نهایی این داوطلب چیزی در حدود نمره 10700 می شود.

  تراز نهایی این دو داوطلب به ما نشان می دهد که تا چه حد معدل موثر است. معدل و یا به بیان بهتر سوابق تحصیلی هر چند درصد کمی از کنکور را شامل می شوند، اما می توانند تاثیر مهمی در معدل نهایی و نتیجه داوطلب بگذراند. در این مثال درصد داوطلب به هم نزدیک است و تراز نهایی آن ها چیزی در حدود 200 نمره متفاوت است اما معدل بالاتر نفر دوم به کمک او می آید و تراز نهایی چیزی در حدود 700 نمره جابجا می شود.

 بررسی تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبین تغییر رشته ای

تغییر رشته یکی از چالش های اساسی داوطلب های کنکور است که بسیار سرنوشت ساز است و می تواند تا حد زیادی در روند مطالعاتی داوطلب اختلال ایجاد کند. چرا که فکر به اینکه آیا تغییر رشته می تواند مفید باشد و یا خیر به تنهایی، بخش اعظمی از فکر داوطلب را مشغول می کند. برای جلوگیری از این قبیل اتفاقات و هم چنین اطلاع از به روز ترین اطلاعات مربوط به تغییر رشته می توانید با کارشناسان موسسه 3گام ارتباط برقرار کنید.

  تاثیر کامل سوابق تحصیلی تنها برای زمانی است که در رشته دیپلم خود، امتحان دهید و اگر رشته خود را عوض کنید، درصد تاثیر آن کمتر می شود. در واقع اثر گذاری سوابق تحصیلی این افراد، تنها بر روی دروس مشترک بین دو رشته یعنی دروس عمومی می باشد. نمره امتحانات ادبیات ۳، زبان فارسی ۳، زبان انگلیسی ۳، دینی ۳ و عربی ۳ اهمیت دارد.با توجه به ضرایب قسمت بالا، یک مثال را در این مورد با هم بررسی می کنیم.

  فرض کنید داوطلبی تمام نمره های عمومی اش 20 باشد. تمام نمرات در این ضرایب ضرب شده و عدد نهایی به دست می آید و بعد با توجه درصد ذکر شده در آن زیرگروه محاسبه می شود.

ردیف

نوع

نام درس

ضرایب

معدل

حاصل

1

عمومی

فارسی3

21.6

20

432

2

عمومی

عربی،زبان قرآن3/ عربی3(تخصصی رشته ها)

9.05

18

162.9

3

عمومی

تعلیمات دینی3/ اول عقاید 3

16.52

20

330.4

4

عمومی

زبان خارجی 3

11.8

17

200.6

5

عمومی

سلامت و بهداشت

3.44

20

68.8

 

  اکنون فرض می کنیم که این چارت، نتیجه کنکور این داوطلب باشد. هر کدام از این دروس تاثیر متفاوت و خاص خود را دارد. در نظر می گیریم که تراز این معدل و ضرایب 6000 می شود و تراز کنکور داوطلب نیز 8000 می شود. بنابراین، در هر زیر گروه، معدل نهایی او به این صورت می شود.

ردیف

درصد زیرگروه

نمره

1

11.26

7251

2

11.26

7251

3

11.26

7251

4

25

7500

 

 

سوالات متداول:

تاثیر معدل در کنکور 1402 چگونه است؟

به صورت قطعی است که در این مطلب درباره آن صحبت شده بود.

میزان تاثیر معدل در کنکور برای دارندگان دیپلم نظام جدید چگونه است؟

سهم نمره کل سواق تحصیلی در نظر گرفته می شود.

امکان پذیرش تنها بر اساس سوابق تحصیلی وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد که در متن توضیح داده شده است.

آیا معدل در کنکور سراسری 1402 دارای تاثیرات منفی نیز می باشد ؟

بله، در صورتی که معدل داوطلب پایین تر از حداقل های اعلام شده باشد، دارای تاثیر منفی خواهد بود.

میزان تاثیر در آزمون سراسری 1402 به چه صورت است ؟

مطابق با آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاثیر به صورت 40 درصد قطعی است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت