تأثیر سوابق تحصیلی کنکور هنر | بررسی آخرین تغییرات

بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور هنر با توجه به آخرین تغییرات اعلام شده از سوی سازمان سنجش در این مطلب انجام شده است.

بررسی تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور رشته هنر

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور تبدیل به موضوعی استرس‌زا و پر از ابهام برای داوطلبان کنکور سراسری و به خصوص داوطلبان کنکور هنر شده است. چراکه با حذف تمام دروس عمومی و برخی از دروس اختصاصی از کنکور سراسری هنر 1402، اکنون داوطلبان کنکور هنر با مقوله‌ها و ضرایب جدیدی مواجه هستند که بی توجهی و یا عدم اطلاع کافی از آنها می‌تواند شانس قبولی آن‌ها را به شدت کاهش دهد. بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری تأثیر قطعی بر نتیجه کنکور و همچنین رتبه داوطلبان دارد، در نتیجه بخش مهمی از نتایج کنکور به سوابق تحصیلی بستگی دارد. در ادامه به بررسی جزئی و موشکافانه تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری رشته هنر می‌پردازیم.

 

سوابق تحصیلی داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم

در کنکور سراسری هنر و تأثیر سوابق تحصیلی آن با 3 دسته از داوطلبان مواجه هستیم:

  • داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 84 تا 1390 دریافت کرده‌اند یا همان نظام قدیم‌ ترمی‌واحدی.
  • داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 1391 تا 1397 دریافت کرده‌اند یا همان نظام قدیم سالی واحدی.
  • داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 1398 به بعد دریافت کرده‌اند یا همان نظام جدید (6-3-3).

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری هنر برای تمام داوطلبین نظام قدیم و جدید که در بالا ذکر شد، برابر با 40 درصد تأثیر قطعی در کنکور سراسری است، اما ازآنجاکه داوطلبان نظام قدیم مقطع پیش دانشگاهی هم گذرانده‌اند، از ای 40 درصد، 30 درصد متعلق به نمره دیپلم است و 10 درصد متعلق به مقطع پیش دانشگاهی است. در مورد داوطلبان نظام جدید تمام 40 درصد متعلق به نمره دیپلم است.

 

نظام آموزشی

تعریف

تأثیر سوابق دیپلم

تأثیر سوابق پیش دانشگاهی

تأثیر آزمون سراسری

جمع کل

نظام قدیم

(ترمی واحدی)

    دیپلم خود را از سال 1384 تا 1390 دریافت کرده‌اند

30%

دروس اختصاصی 0%

10%

دروس اختصاصی 0%

60%

100%

دروس عمومی 30%

دروس عمومی 30%

نظام قدیم

 (سالی واحدی)

دیپلم خود را از سال 1391 تا 1397 دریافت کرده‌اند

30%

دروس اختصاصی 0%

10%

دروس اختصاصی 0%

60%

100%

دروس عمومی 30%

دروس عمومی 30%

نظام جدید

(6-3-3)   دیپلم خود را از سال 1398 به بعد دریافت کرده‌اند

40%

دروس اختصاصی 0%

ندارد

60%

100%

دروس عمومی 30%

 

بررسی تأثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور هنر نظام جدید

بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش، تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری هنر 1402 نظام جدید برابر با 40 درصد تأثیر قطعی است به این معنا که 40 درصد از تراز نهایی داوطلبان کنکور سراسری هنر نظام قدیم مستقیماً به سوابق تحصیلی آنها بستگی دارد. اما این میزان تماماً به دروس عمومی تعلق دارد و سوابق تحصیلی دروس اختصاصی در رشته هنر برخلاف سایر رشته‌ها هیچ‌گونه تأثیری در آزمون سراسری ندارد. در نتیجه داوطلبان کنکور هنر هر نمره‌ای در دروس عمومی خود گرفته باشند تأثیر قطعی 40 درصدی در نتیجه کنکور سراسری آن‌ها دارد. همچنین ضرایب تأثیر دروس عمومی در سوابق تحصیلی متفاوت است که در جدول زیر به تفکیک قرار داده شده است.

نکته: هرچه ضریب تأثیر درسی بیشتر باشد، تأثیر نمره آن درس در سوابق تحصیلی و نتیجه کنکور داوطلب بیشتر است.

تأثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور سراسری هنر 1402 (نظام قدیم)

سابقه تحصیلی

نوع دروس

نام درس

ضریب تأثیر

دیپلم

عمومی

فارسی 3

21/63

عربی، زبان قرآن 3

9.05

تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن)3

16.52

زبان خارجی

11.8

سلامت و بهداشت

3.44

 

بررسی تأثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور هنر نظام قدیم

بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش، تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری هنر 1402 نظام قدیم (ترمی واحدی و سالی واحدی) برابر با 40 درصد تأثیر قطعی است به این معنا که 40 درصد از تراز نهایی داوطلبان کنکور سراسری هنر نظام قدیم مستقیماً به سوابق تحصیلی آنها بستگی دارد که از این مقدار، 30 درصد سهم دیپلم و 10 درصد سهم پیش دانشگاهی است. اما همانند داوطلبان نظام جدید تمام این 40 درصد متعلق به دروس عمومی است و سوابق تحصیلی در دروس اختصاصی داوطلبان کنکور هنر نظام قدیم هیچ تأثیری ندارد. ضرایب تأثیر دروس عمومی در سوابق تحصیلی داوطلبان متفاوت است که در جدول زیر به تفکیک هر درس قرار داده شده است:

نکته: هرچه ضریب تأثیر درسی بیشتر باشد، تأثیر نمره آن درس در سوابق تحصیلی و نتیجه کنکور داوطلب بیشتر است.

تأثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور سراسری هنر 1402 (نظام قدیم)

سابقه تحصیلی

نوع دروس

نام درس

ضریب تأثیر

دیپلم

عمومی

زبان فارسی 3

16.22

ادبیات فارسی 3

8.11

عربی 3

9.05

زبان خارجی 3

11.8

تعلیمات دینی و قرآن 3

12.39

پیش دانشگاهی

زبان فارسی

5.41

معارف اسلامی

4.13

 

اگر به هر دلیلی نمی توانید روی سوابق تحصیلی خودتان حساب باز کنید اینجاست که باید به کنکور خودتان اهمیت بیشتری قائل شوید برای اینکه از بهترین راهکار ها با توجه به شرایط خودتان مطلع شوید، می توانید با کارشناسان و مشاوران تخصصی موسسه 3گام در ارتباط باشید تا دقیق ترین و حرفه ای ترین تصمیم ها برای اتخاذ گردد. به یاد داشته باشید که گاهی بعضی از تصمیم ها می تواند ما  را تا حد زیادی از مسیر موفقیت دور کند، اینجاست که اهمیت مشورت و مشاوره گرفتن از افراد خبره و متخصص اهمیت پیدا می کند. کارشناسان و مشاوران تخصصی موسسه 3گام آمادگی پاسخ دقیق به سوالات شما را دارند.

بررسی تأثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی در کنکور هنر نظام جدید

همان‌طور که در بالا نیز گفته شد، بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش در مورد کنکور سراسری هنر 1402 نظام جدید (نظام 3-3-6)، سوابق تحصیلی دروس اختصاصی هیچ‌گونه تأثیری در نمره کل داوطلب در کنکور هنر 1402 ندارد و فقط دروس عمومی از سوابق تحصیلی مورد محاسبه قرار می‌گیرند. در نتیجه سهم دروس اختصاصی از عملکرد داوطلب در آزمون کنکور مورد محاسبه قرار می‌گیرد به این معنا که 40 درصد از نمره نهایی (تراز کلی داوطلب) به دروس عمومی (سابقه تحصیلی) مرتبط است و 60 درصد از نمره نهایی (تراز کلی داوطلب) به دروس اختصاصی (آزمون سراسری) بستگی دارد.

بررسی تأثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی در کنکور هنر نظام قدیم

همان‌طور که در مورد تأثیر سوابق تحصیلی دروس اختصاصی در مورد کنکور سراسری هنر نظام جدید گفته شد و بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور تأثیر ضرایب سوابق تحصیلی دروس اختصاصی کنکور سراسری هنر برای داوطلبان  نظام قدیم (داوطلبان ترمی‌واحدی و سالی واحدی) نیز مشابه داوطلبان نظام جدید صفر است و  فقط دروس عمومی از سوابق تحصیلی داوطلب مورد محاسبه قرار می‌گیرند. در نتیجه سهم دروس اختصاصی از عملکرد داوطلب در آزمون کنکور مورد محاسبه قرار می‌گیرد به این معنا که 40 درصد از نمره نهایی (تراز کلی داوطلب) به دروس عمومی (سابقه تحصیلی) مرتبط است و 60 درصد از نمره نهایی (تراز کلی داوطلب) به دروس اختصاصی (آزمون سراسری) بستگی دارد.

بررسی تأثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبین با رشته‌های یکسان

بر اساس آنچه گفته شد، در کنکور سراسری هنر فقط سوابق تحصیلی دروس عمومی برای داوطلبان در نظر گرفته خواهد شد و بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش تمامی داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور هنر 1402 (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش تمام نظام‌های آموزش و پرورش) باید دارای سابقه تحصیلی دروس عمومی باشند و در صورت عدم وجود باید برای تولید آن از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

در ادامه به بررسی چگونگی تأثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور سراسری هنر که هر دو سابقه تحصیل در رشته هنر را دارند می‌پردازیم:

داوطلب A: داوطلب کنکور با سابقه تحصیلی نظام قدیم (ترمی واحدی یا سالی واحدی)

همان‌طور که گفته شد تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم برابر با 40 درصد تأثیر قطعی است به این معنا که 40 درصد از تراز نهایی داوطلبان کنکور سراسری هنر نظام قدیم مستقیماً به سوابق تحصیلی آنها بستگی دارد که از این مقدار، 30 درصد سهم دیپلم و 10 درصد سهم پیش دانشگاهی است.

نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلب نظام قدیم A

سابقه تحصیلی

نام درس

نمره

تراز سوابق تحصیلی

دیپلم

زبان فارسی 3

15

7850

ادبیات فارسی 3

11

عربی 3

20

زبان خارجی 3

19

تعلیمات دینی و قرآن 3

17

پیش دانشگاهی

زبان فارسی

14

7500

معارف اسلامی

17

 

داوطلب B: داوطلب کنکور با سابقه تحصیلی نظام جدید (6-3-3)

و تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبان نظام جدید برابر با 40 درصد تأثیر قطعی است به این معنا که 40 درصد از تراز نهایی داوطلبان کنکور سراسری هنر نظام قدیم مستقیماً به سوابق تحصیلی دیپلم (پایه دوازدهم) آنها بستگی دارد.

 

نمرات دیپلم داوطلب نظام جدید B

نام درس

نمره

تراز سوابق تحصیلی

عربی، زبان قرآن 3

17

7900

فارسی 3

18

تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن)3

16

زبان خارجی

14

سلامت و بهداشت

15

 

 

سپس 60 درصد باقیمانده تراز داوطلبان از نتایج آزمون سراسری کنکور هنر 1402 به دست می‌آید که به صورت زیر است:

 

کارنامه کنکور داوطلب نظام قدیم A

نام درس

درصد

تراز آزمون سراسری

درک عمومی هنر

70

11000

درک عمومی ریاضی فیزیک

38

خلاقیت تصویری و تجسمی

30

 

 

کارنامه کنکور داوطلب نظام جدید B

نام درس

درصد

تراز آزمون سراسری

درک عمومی هنر

30

11000

درک عمومی ریاضی فیزیک

80

خلاقیت تصویری و تجسمی

30

 

 

با دانستن تراز سوابق تحصیلی داوطلبان و تراز آزمون سراسری، اکنون می‌توان تزار کلی کنکور سراسری هنر وی را محاسبه نمود که برای دو داوطلب نظام قدیم و جدید به شکل زیر است:

 

 

تراز کل کنکور هنر داوطلب A  = (تراز آزمون سراسری * 60%) + (تراز دیپلم * 30%) + (تراز پیش دانشگاهی * 10%)

(7500 * 10% ) + (7850 * 30% )+ (11000 * 60% ) = 9705

 

 

تراز کل کنکور هنر داوطلب B  = (تراز آزمون سراسری * 60%) + (تراز دیپلم * 40%)

(7900 * 40%) + (11000 * 60% ) = 10480

 

 

اکنون چگونگی تأثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور سراسری هنر نظام قدیم و نظام جدید که هر دو فارغ‌التحصیل رشته هنر بودند را مشاهده نمودید. همان‌طور که محاسبه شد، داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید هیچ تفاوتی از نظر میزان تأثیر سوابق تحصیلی با یکدیگر ندارند و تأثیر سوابق هر دو گروه برابر با 40 درصد است و مشخص شد که تفاوت در ترازهای افراد در سوابق تحصیلی چگونه باعث مشخص شدن تراز کلی او می‌شود. همان‌طور که مشاهده شد تراز سوابق تحصیلی داوطلب A کمتر از داوطلب B و تراز کنکور هر دو برابر بود. در نتیجه تراز کلی کنکور سراسری داوطلب B با اختلاف کمی بیشتر از داوطلب A شد و در نتیجه رتبه بهتری کسب خواهد نمود.

نکته: تمام نمرات، درصدها و تزارهای جداول بالا فرضی هستند و جهت آموزش چگونگی تأثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان قرار داده شد و نباید مورد مقایسه با واقعیت قرار بگیرند.

 

 

تأثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبین تغییر رشته‌ای

تغییر رشته همیشه یکی از دغدغه های اساسی داوطلب های کنکور است چرا که این موضوع برای هر یک از افراد متفاوت است و می تواند بسیار در سرنوشت شما اهمیت داشته باشد. لذا برای اینکه از بهترین راهکار ها با توجه به شرایط خودتان مطلع شوید، می توانید با کارشناسان و مشاوران تخصصی موسسه 3گام در ارتباط باشید تا دقیق ترین و حرفه ای ترین تصمیم ها برای اتخاذ گردد.

 

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش تمامی داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور هنر 1402 (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش تمام نظام‌های آموزش و پرورش) باید دارای سابقه تحصیلی دروس عمومی باشند و اگر سابقه تحصیلی ندارند باید از طریق وزارت آموزش و پرورش نسبت به ایجاد آن اقدام نمایند و از آنجایی که در رشته هنر فقط تأثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در نظر گرفته می‌شود، در نتیجه تمام داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند می‌بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی برای دروس عمومی خود اقدام کنند. به طور مثال اگر داوطلبی رشته سینما در هنرستان خوانده است و از آنجایی که امتحانات هنرستان نهایی نیست در نتیجه او برای ایجاد سابقه تحصیلی می‌بایست در امتحانات نهایی شرکت نماید و برای دروس عمومی ایجاد سابقه کند و اگر داوطلبی رشته تجربی  و یا ریاضی خوانده باشد و دارای سابقه تحصیلی دروس عمومی باشد، سوابق وی همانند آنچه پیش‌تر گفته شد برای وی در نظر گرفته خواهد شد و اگر سابقه تحصیلی ندارد می‌بایست برای خود ایجاد سابقه نماید.

 

سوالات متداول:

یا معدل سال یازدهم در کنکور تأثیر دارد؟

ازآنجاکه امتحانات سال یازدهم به صورت نهایی نمی‌باشد، در نتیجه نتایج آن نیز جزو سابقه تحصیلی محاسبه نمی‌شوند و تأثیری در کنکور سراسری 1402 ندارند. اما در آینده و با نهایی شدن امتحانات سال یازدهم این امر دور از ذهن نیست.

سایر بخش های کنکور سراسری هنر

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت