ضرایب دروس کنکور ریاضی - ضرایب دروس اختصاصی شیوه جدید

ضرایب دروس کنکور ریاضی نظام جدید (3-3-6) اعلام شده از سوی سازمان سنجش همراه با رشته های هر زیر گروه و ضرایب دروس اختصاصی آنها در کنکور سراسری گروه علوم ریاضی و فنی - نظام جدید در این مطلب آورده شده است.

ضرایب دروس کنکور ریاضی نظام جدید (3-3-6)

در نظام آموزشی ایران برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته های پرطرفدار باید از سد بزرگی به نام کنکور سراسری عبور کرد که هر ساله داوطلبان در رشته های مختلف به رقابت با یکدیگر می پردازند تا بتوانند در دانشگاه و رشته دلخواه خود اقدام به تحصیل نمایند. عوامل مختلفی مانند مطالعه منظم، برنامه‌ریزی اصولی و داشتن مشاور با تجربه درکسب رتبه خوب دخیل هستند؛ اما یکی از موارد مهمی که بسیار می تواند باعث موفقیت داوطلبان شود که همواره به آن توجه نمی‌شود ضرایب دروس در کنکور سراسری است؛ زیرا بیشتر داوطلبان بر این باورند که صرف مطالعه زیاد تنها عامل موفقیت است؛ اما اینگونه نمی باشد؛ زیرا کسب رتبه خوب باید ترکیبی از مهارت، تکنیک و برنامه ریزی و داشتن هدف باشد اگر داوطلب بدون توجه به ضرایب اقدام مطالعه نمایید ممکن است دروسی را در اولویت مطالعاتی خود قرار دهید که کمترین تاثیر را در ورود به رشته دانشگاهی مورد نظر دارد پس میتوان نتیجه گرفت که داوطلبانی که از ابتدای شروع مطالعه از ضرایب دروس و تاثیر آنها آگاهی کامل داشته باشند می‌توانند هوشمندانه و با دید بهتری اقدام مطالعه و برنامه ریزی نمایند و نتیجه بهتری را برای خود رقم بزند.

ضرایب  دروس عمومی کنکور ریاضی

در سال‌های گذشته سوالات کنکور به دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیم می شد. دروس عمومی در کنار دروس اختصاصی از اهمیت بسزایی برخوردار بودند، برخلاف تصور عده‌ای از داوطلبان که فقط تمرکز خود را بر روی دروس اختصاصی می گذاشتند داوطلبی می توانست در کنکورنتیجه خوب را رقم بزند که به هر دو گروه سوال تسلط داشته باشد هنگامی که شما کارنامه نفرات برتر و همچنین رتبه های خوب کنکور را مشاهده می کردید علاوه بر عملکرد خوب  و درصد های بالا در دروس اختصاصی عملکرد بسیار عالی نیز در دروس عمومی داشتند.

 نکته قابل توجه این بود که جدایی از ضرایب تعیین شده برای دروس عمومی  بعضی از دروس در رشته های مختلف می توانست تاثیر خوبی بر رتبه داوطلبان  بگذارد برای مثال در رشته انسانی داوطلبان در زبان انگلیسی با ضعف فراوان مواجه هستند و هنگامی که شخصی در این درس درصد بالایی کسب می کرد می توانست به خوبی از رقیبان پیشی بگیرد همین شرایط برای درس عربی در بقیه رشته ها وجود داشت مخصوصا رشته های ریاضی و تجربی، داوطلبان این گروه آزمایشی می توانستند بر روی این درس سرمایه گذاری بکند. اما درس دینی شرایط متفاوتی داشت با وجود دارا بودن ضریب ۳ به علت راحت بودن نسبت به بقیه دروس خیلی نمی توانست تاثیر بسزایی داشته باشد؛ اما برای رقابت با بقیه نیاز به درصد بالا و یا حداقل میانگین درصد رقیبان بود.

 ضرایب  در دروس عمومی بدین صورت بود که درس ادبیات فارسی ضریب 4، زبان عربی ضریب 2، دین و زندگی ضریب 3 و زبان انگلیسی دارای ضریب ۲ بود. همانطور که مشخص است مهمترین درس عمومی را می توان ادبیات فارسی دانست؛ زیرا دارای بالاترین ضریب است.

سوالات درس عمومی در دفترچه مجزا در اختیار داوطلبان قرار می‌گرفت  و آن  ها به مدت ۷۵ دقیقه وقت پاسخگویی به این سوالات را داشتند. در دروس عمومی  به علت وقت کم و بالا بودن تعداد سوالات علاوه بر علم، مهارت مدیریت زمان نیاز بود تا بتوان در کمترین زمان بهترین عملکرد را کسب کرد. اما در کنکور 1402 دروس عمومی از کنکور حذف شده است و آنها دیگر تأثیر ندارد؛ اما به این معنا نیست که دیگر دروس عمومی تاثیر خود را کاملا از دست داده اند زیرا سوابق تحصیلی این دروس در نتیجه کنکور شما موثر است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

چنانچه نیاز به راهنمایی های بیشتری در این خصوص دارید می توانید با کارشناسان موسسه 3گام ارتباط برقرار کنید. کارشناسان و مشاوران تخصصی ما با در نظر گرفتن شرایط شما بهترین راهنمایی ها را برای شما انجام خواهند داد تا مسیر پیشرو را دقیق تر و حرفه ای تر طی کنید.

ضرایب دروس تخصصی کنکور ریاضی

در ادوار گذشته کنکور سراسری ما بحث زیر گروه ها را داشتیم بدین صورت که میزان تأثیر هر درس درهر زیر گروه آموزشی متفاوت بود و در هر زیر گروه رشته های متفاوتی قرار داشت که داوطلبین باید برای ورود به رشته های دانشگاهی باید  این زیر گروه ها را مد نظر قرار می دادند برای مثال اگر فردی در رشته تجربی علاقه به پزشکی داشت باید ضرایب دروس در زیرگروه ۱ را مدنظر قرار می داد؛ مثلاً درس زمین شناسی دارای ضریب صفر بود  پس اگر بدون علم وقت خود را برای این درس قرار میداد نمی توانست به هدف خود برسد یا مثلاً داوطلب متقاضی رشته حقوق در گروه آموزشی انسانی باید دروس  ادبیات اختصاصی، فلسفه و منطق، عربی و ریاضی را در اولویت مطالعاتی خود قرار می داد.

برخلاف سال‌های گذشته زیر گروه ها نیز در کنکور 1402 حذف شده است و ضرایب دروس در تمام رشته ها از اهمیت یکسان برخوردارند اما باید توجه داشت که همه دروس یکسان نیستند و با یکدیگر متفاوتند که این ضرایب در رشته ریاضی به این صورت میباشد:

نام درس

ضریب

فیزیک

9

شیمی

7

ریاضی

12

 

 همانطور که مشاهده می کنید درس ریاضی دارای بالاترین ضریب است و داوطلب باید بیشتر تمرکز خود را بر روی این درس بگذارد؛ اما باید توجه داشت درست است ریاضی دارای بالاترین ضریب است؛ اما به دو دلیل باید نگاه ویژه‌ای به بقیه دروس نیز داشته باشید:

1)هنگامی که شما تمام تمرکز خود را بر روی درس ریاضی قرار دهید ممکن است در روز کنکور به  دلایلی  از قبیل (استرس، سختی سوال و غیره) نتوانید نتیجه مدنظر را کسب کند پس بهتر است  که این خلأ را با بقیه دروس پوشش دهید و با درصدهای بالا در این دو درس کمبود درس ریاضی را جبران کنید.

2) وقتی همه رقیبان تمرکز خود را بر روی  درس ریاضی به علت بالا بودن ضریب می‌گذارند بقیه دروس مانند درس شیمی می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد تا شما بتوانید در خاموشی عملکرد بهتری نسبت به بقیه رقبا داشته باشید.

تاثیر ضرایب سوابق تحصیلی نظام جدید

همانطور که گفته شد دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ حذف شدند و نمرات کسب شده به عنوان سوابق تحصیلی با تأثیر قطعی ۴۰ درصدی اعمال می‌شود پس می توان نتیجه گرفت که هنوز هم دروس عمومی تاثیرگذار و موثر است. داوطلبان گرامی باید توجه داشته باشید که عملکرد شما در امتحانات نهایی بسیار مهم است پس علاوه بر توجه به کنکور باید نگاه ویژه‌ای به امتحانات نیز داشته باشد تا بتواند نمرات مناسب را کسب کنید. 

در دروس اختصاصی نیز علاوه  بر تاثیر عملکرد شما در جلسه کنکور، سوابق تحصیلی نیز بسیار تاثیر گذار هستند و شما باید توجه داشته باشید هر دو جنبه یعنی هم امتحانات نهایی و هم کنکور سراسری را مد نظر قرار دهید غافل شدن از هر کدام می تواند منجر به عدم موفقیت شود؛ زیرا به علت متفاوت شدن تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ دیگر به تنهایی موفقیت در سر جلسه کنکور نمی تواند موثر باشد؛ اما جای نگرانی وجود ندارد با برنامه ریزی اصولی و مطالعه، تلاش و مشاور حرفه ای می توان به خوبی در دو جبهه به موفقیت دست پیدا کرد؛ زیرا هر دو در یک راستا قرار دارد و هنگامی که داوطلب مطالعه اصولی داشته باشد هم می تواند امتحانات و هم در کنکور به خوبی نتیجه لازم را کسب کند. در ادامه شما می توانید جدول ضرایب دروس عمومی و اختصاصی را مشاهده کنید.

ضرایب دروس عمومی کنکور ریاضی

نام درس

ضریب

سلامت و بهداشت

3.44

زبان خارجی 3

11.80

علوم اجتماعی

2.56

فارسی 3

21.63

تعلیمات دینی 3

16.52

عربی، زبان قرآن 3

9.05

 

ضرایب دروس تخصصی کنکور ریاضی

نام درس

ضریب

ریاضیات گسسته

3.92

شیمی 3

7.49

هندسه 3

4.63

حسابان 2

7.84

فیزیک 3

11.12

 

 

همانطور که مشاهده می کنید تاثیر ضرایب در هر درس متفاوت است پس باید سعی کنید که در امتحانات نیز درسی که اهمیت بالاتری دارد را بیشتر وقت بگذارید و نمره بهتری را کسب کنید تا بتوانید از ضریب قرار داده شده نهایت استفاده را بکنید و اما همانطور که اشاره کردیم نباید از دروسی که ضریب پایین تری دارد نیز غافل نشوید؛ زیرا موفقیت در کنکور به یک یا دو درس بستگی ندارد باید برای بهترین شدن در همه دروس بهترین نتیجه را کسب کنید.

 

تاثیر ضرایب سوابق تحصیلی نظام قدیم

قبل از نظام آموزشی کنونی نظام آموزشی متفاوتی در ایران حاکم بود که تفاوت هایی با نظام آموزشی الان داشت که مهم ترین آن تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی بعد از کسب دیپلم در سال سوم دبیرستان بود به همین دلیل داوطلبان نظام قدیم باید به این نکته توجه داشته باشند نمرات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی در کنار یکدیگر در نتایج آنها تاثیرگذارخواهد بود که تاثیر میزان هر درس را در جداول زیر می توانید مشاهده کنید.

دروس عمومی

 

نام درس

ضریب

تعلیمات دینی و قرآن 3

13.62

زبان فارسی 3

8.93

عربی 3

9.86

زبان خارجی 3

12.62

ادبیات فارسی 3

8.93

 

 

دروس تخصصی

 

نام درس

ضریب

شیمی 3 و آزمایشگاه

7.49

هندسه 2

4.63

فیزیک 3 و آزمایشگاه

8.34

جبر و احتمال

3.92

حسابان

5.88

 

امیدواریم که مطالب ارائه شده به خوبی توانسته باشد شما را با ضرایب و تاثیر سوابق تحصیلی آشنا کند تا بتوانید با دیدگاه بهتری نسبت به مطالعه اقدام کندو بهترین نتیجه  کسب کنید.

 

لازم به ذکر که کارشناسان و مشاوران تخصصی موسسه 3گام آمادگی پاسخ به سوالات شما را دارند تا بتوانند شما را در این مسیر کاملا راهنمایی کنند.

میزان تاثیر و اهمیت یک درس را میشه از ضریبی که به اون اختصاص داده شده، فهمید. لذا داوطلبای کنکور سراسری ریاضی هم باید این نکات را مد نظر قرار دهند و در ابتدا علاقه خود و سپس رشته و زیرگروه مورد نظر را برای رسیدن به هدف خود مشخص کنه تا بتونه آگاهانه تر برای کنکور قدم برداره. در جدول زیر می تونید ضرایب دروس کنکور ریاضی نظام جدید (نظام 3-3-6) و بهترین منابع برای کنکور سراسری ریاضی و فنی نظام جدید که سوالات آزمون عمومی از اونها مطرح میشه رو ببینید. داوطلبان کنکور سراسری ریاضی با آگاهی یافتن از ضرایب دروس اختصاصی و عمومی می توانند متناسب با ضرایب تعیین شده بهترین جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی را داشته باشن و به دروس با ضرایب بالا زمان بیشتری را در برنامه خود اختصاص بدن. مطمئنا این نوع مطالعه و برنامه ریزی دقیق منجر به موفقیت داوطلبا خواهد شد.

 

سوالات متداول:

آیا با داشتن رتبه در زیرگروه 2 می توان کاردانی یکی از رشته های ریاضی را خواند؟

با داشتن رتبه در زیرگروه 2 می توان در مقطع کارشناسی رشته های متنوعی خواند اما در مقطع کاردانی فقط می توان کاردانی فنی مواد را خواند.

در زیرگروه 1 گروه ریاضی کدام یک از دروس ضریب بیشتری دارد؟

در زیرگروه 1 درس ریاضی دارای بیشترین ضریب یعنی 4 می باشد. برای کسب اطلاعات در مورد سایر ضرایب به مطلب بالا مراجعه شود.

مقطع کارشناسی در کدام یک از زیرگروه ها وجود ندارد؟

مقطع کارشناسی در زیرگروه 3 علوم ریاضی و فنی وجود ندارد. داوطلبان می توانند مطلب فوق را به دقت مطالعه کنند.

سایر بخش های کنکور سراسری ریاضی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

کلاس های خصوصی رفع اشکال | ویژه امتحانات نهایی و پایان ترم | تضمینی