روش مطالعه اصول طراحی پارچه و لباس

روش مطالعه اصول طراحی پارچه و لباس در این مطلب آورده شده است که ضمن آشنایی با درس اصول طراحی پارچه و لباس در کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس می توانید بهترین روش مطالعه درس اصول طراحی پارچه و لباس را هم مطالعه کنید. درس اصول طراحی پارچه و لباس شاخه های اصول و مبانی طراحی پارچه، اصول و مبانی طراحی لباس، مبانی رنگ و مبانی بافت پارچه را شامل می شود که به توضیح آن ها هم پرداخته ایم.

روش مطالعه درس اصول طراحی پارچه و لباس
روش مطالعه درس اصول طراحی پارچه و لباس

 

 

معرفی درس اصول طراحی پارچه و لباس

در میان بهترین منابع کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس، درس اصول طراحی پارچه و لباس از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که از نام این درس پیدا است، شما باید اصول کلی طراحی پارچه و لباس را بدانید. داوطلبانی که قبلا به طور عملی کار کرده اند و تجربه طراحی پارچه و لباس را به طور دستی و نرم افزاری دارند پاسخ دادن به سوالات برایشان راحت تر خواهد بود. این درس در کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس ضریب 3 را دارد و شامل 30 سوال است.

 همچنین برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس را دارند پیشنهاد می شود برای تنظیم برنامه مطالعاتی خود به مطلب جدول برنامه ریزی ارشد طراحی پارچه و لباس که به برنامه ریزی روزانه، هفتگی و ماهانه پرداخته است، مراجعه کنند.

 

 

گرایش های درس اصول طراحی پارچه و لباس

این درس شاخه های مختلفی دارد. که می توان به مباحث زیر اشاره کرد:

اصول و مبانی طراحی پارچه:

طراحی پارچه کاری تخصصی است که اگر آن را قبلا انجام داده باشید مشکل کمی برای تان به وجود می آید. اما کسانی که اطلاعات زیادی ندارند باید با انواع راپورت بندی پارچه به طور تئوری آشنا شوند. همینطور اطلاعات پارچه سازی نیز باید داشته باشید که این ها همگی در منابع درس اصول طراحی پارچه و لباس وجود دارند.

 

اصول و مبانی طراحی لباس

در این مبحث شما باید اندام های مختلف را بشناسید و بدانید چه نوع لباس هایی برای آنها مناسب است. همینطور خطوط مختلف را بشناسید و بدانید هر کدام چه تاثیری در ادراک دارند.

اگر سابقه طراحی لباس به طور حرفه ایی را ندارید، نگران نباشید زیرا این قسمت ساده و قابل فهم ترین مبحث این بخش از سوالات است و منابع زیادی هم برای آن ها وجود دارد.

 

مبانی رنگ

مبانی رنگ جزء شاخه هایی است که شناخت آن برای تمامی رشته های هنری الزامی است. شما باید چرخه رنگ را بشناسید و هم نشینی و انواع تضاد های رنگی را بدانید. سوالاتی که از این مبحث می آید ممکن است در رابطه با پارچه و لباس باشد که در طراحی آن ها باید از رنگ های مناسب استفاده کرد.

 

مبانی بافت پارچه

بافت پارچه جزو دروس تخصصی رشته طراحی پارچه و همینطور مهندسی نساجی است. شما باید اطلاعات جامعی در مورد انواع بافت پارچه داشته باشید و بدانید هر بافت برای چه نوع پارچه ای مناسب است. همینطور ماشین های بافندگی را باید بشناسید که هر کدام به چه صورت کار می کنند. علاوه بر این باید بدانید نقشه بافت هر کدام از بافت ها به چه صورت است و بتوانید نقشه بافت را بخوانید.

 

 

در ضمن شما می توانید معرفی و روش مطالعه درس پارچه شناسی تخصصی برای کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس را در سایت 3گام بخوانید.

 

نکات مهم درس اصول طراحی پارچه و لباس

توصیه برای داوطلبانی که در این رشته تازه وارد هستند این است که مطالب حفظی این مبحث را به طور کامل و با جزییات به خاطر بسپارند و پس از آن به مطالعه نقشه و یادگیری نقشه کشی بپردازند. زیرا این مورد بسیار تخصصی است و ممکن است جواب دادن به سوالات آن، کمی دشوار باشد. به همین دلیل بهتر است وقت خود را روی قسمت هایی که سختی کمتری دارند صرف کنید تا با اطمینان بیشتری از خودتان پیش بروید.  

 

نرم افزار های طراحی پارچه و لباس و روش های کار با آن ها

کار با نرم افزارهای طراحی پارچه و لباس نیز جز دشوار ترین بخش های کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس است. زیرا منبع خاصی برای آن وجود ندارد و داوطلب باید به طور عملی با هر یک از نرم افزار ها کار کرده باشد.

توصیه برای داوطلبان این است که نرم افزار هایی را که پیدا کردن آن ها راحت است، به همراه دفترچه آموزش خریداری کنند و از همان ابتدا روزی یک ساعت وقت بگذارند و به کار کردن با آنها بپردازند.

توصیه بعدی این است که  در جزوات و مطالبی که به راحتی در وبسایت های مختلف پیدا می شود، به یادگیری ابزار ها و عملکرد های نرم افزار ها بپردازند و بدانند که هر نرم افزار مناسب چه نوع طراحی ای است.

نرم افزار های مختلفی که در درس اصول طراحی پارچه و لباس باید با آن ها آشنایی داشته باشید:

 • فوتوشاپ
 •  کورل دراو
 •  ایلاستریتر
 •  مارولس
 • جمینی
 •  گربر
 • لکترا
 •  اپتی تکس
 •  ایی ای تی
 •  دابی
 • و .....

 

 

ضریب دروس کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس

در جدول زیر می توانید ضریب درس هایی را که در کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس می آید، ببینید. در میام این دروس، درس اصول طراحی پارچه و لباس ضریب 3 را در کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس دارد.

 

جدول ضرایب دروس کنکور کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس

عنوان درس

زبان انگلیسی

پارچه شناسی

اصول طراحی پارچه و لباس

تاریخ پارچه و لباس ایران وجهان

طراحی پارچه و لباس(عملی)

ضریب در کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس

2

3

3

2

3

 

 

 

روش مطالعه درس اصول و مبانی طراحی پارچه

 داوطلبان کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس می توانند در کنار مطالعه منابع مورد نیاز مباحث درس اصول طراحی و پارچه، به تماشای ویدیو های آموزشی این درس بپردازند و بیشتر از هر زمان دیگری به تحقیق در اینترنت بپردازند. زیرا مباحث درس طراحی پارچه و لباس مفهومی و تجربی است و ممکن است با خواندن مطالب به درک درستی از مباحث درس اصول طراحی و پارچه نرسند.

به همین دلیل دیدن ویدیوهایی که خودتان پیدا می کنید و یا مشاور تخصصی کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس به شما می دهد، به شما کمک زیادی می کند تا به طور کامل با مفاهیم و روش های مختلف کار با نرم افزار، بافت پارچه و نحوه راپورت بندی و دیگر مباحث درس اصول و مبانی طراحی پارچه آشنا شوید. مشاور قطعا در برنامه ریزی هایی که برای شما انجام می دهد ساعاتی از آن را به دیدن ویدیوهای تخصصی درس اصول و مبانی طراحی پارچه اختصاص می دهد، چرا که اهمیت آن ها بسیار است.

 

 

سوالات متداول:

منابع کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس چیست؟

کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس شامل 5 درس زبان تخصصی و عمومی،  درس تاریخ پارچه و لباس ایران و جهان،  پارچه شناسی تخصصی، اصول طراحی پارچه و لباس، طراحی پارچه و لباس(عملی) است. شما می توانید به طور دقیق منابع مهم کنکور ارشد طراحی پارچه لباس را در مطلب بهترین منابع کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس در سایت 3گام بخوانید.

شرایط پذیرش ارشد طراحی پارچه و لباس بدون کنکور چیست؟

فقط در یک صورت می توانید بدون کنکور در رشته  طراحی پارچه و لباس شرکت کنید و آن هم پذیرش به صورت استعداد درخشان است. برای اطلاع از شرایط پذیرش بدون کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس به مطلب دانشگاه های دارای ارشد طراحی پارچه و لباس در سایت 3گام مراجعه کنید.

نرم افزار های طراحی پارچه و لباس کدام است؟

نرم افزار های مختلفی که در درس اصول طراحی پارچه و لباس باید با آنها آشنایی داشته باشید:

 • فوتوشاپ
 •  کورل دراو
 •  ایلاستریتر
 •  مارولس
 • جمینی
 •  گربر
 • لکترا
 •  اپتی تکس
 •  ایی ای تی
 •  دابی
 • و .....

سایر بخش های طراحی پارچه و لباس

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت