گزیده ای از اتاق فکر کنکور ریاضی نظام قدیم و نظام جدید

ورود به اتاق فکر
 • تمرکز و کم کردن استرس

  میشه لطفاً چند تا راه حل برای کم کردن استرس و تمرکز بیشتر بگید.

 • برنامه ریزی درسی

  من سال سوم دبیرستان هستم. میخوام امسال آزمایشی شرکت کنم. اما یه برنامه دو ساله میخوام. امکانش هست؟

 • در مورد انتخاب رشته

  سلام میخواستم بپرسم از رشته علوم مهندسی میشه رفت هوافضا خوند؟؟ یا فقط از همون 12 تا پرایش میشه انتخاب کرد؟؟؟

 • غیره

  باسلام.بنده دیپلم ریاضی فیزیک دارم ولی مقطع پیش دانشگاهی رو نگرفتم.ولی با دیپلم ریاضی رفتم دانشگاه علمی کاربردی رشته ی معماری.خواستم بدونم اگه بخوام کاردانی به کارشناسی کنور بدم واسه رشته ی نقشه برداری نیازی به گرفتن مدرک پیش دانشگاهی هست یا فقط همون مدرک کاردانی لحاظ میشه.
  با تشکر فراوان

 • منابع آموزشی

  سلام. می خواستم بپرسم این بهترین منابعی که تو سایت نوشتین برای کدوم سطح از دانش آموز ها مناسبه؟؟
  یعنی همه در هر سطح آموزشی و یادگیری که هستند می تونن از این کتاب ها استفاده کنن؟؟!
  و اینکه این کتاب ها سال دوم و سوم و چهارم رو باهم دارن؟یا برای هر سال باید کتاب جدا تهیه بشه؟؟!
  لطفا توضیح بدین ....ممنونم

مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی

تعداد بازدید 2250 دفعه

بهترین روش برنامه ریزی و همچنین مطالعه کنکور ریاضی برای شرکت در آزمون سراسری 99 در این مطلب توضیح داده می شود.همچنین به روش برنامه ریزی برای کنکور ریاضی نظام جدید و نظام قدیم پرداخته می شود.

 

مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی
مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی

 

مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی 

روش مطالعه درست و برنامه ریزی مناسب برای کنکور ریاضی یکی از نکات مشترک همه داوطلبان موفق این رشته می باشد. همانطور که همه می دانید کنکور فرآیندی در زندگی افراد است که می توانند با استفاده از آن آینده ای را که برای خود متصور هستند به حقیقت نزدیک بکنند. اما این شرایط ممکن است نگرانی هایی  را هم در داوطلبان به وجود بیاورد که این امر باعث می شود داوطلبان کنکور را مانند یک غول ترسناک تصور کنند که در مسیر زندگی شان به عنوان یک سد بزرگ قرار گرفته است. اولین چیزی که داوطلب کنکور ریاضی باید در نظر بگیرد برای کشتن این غول نباید بی گدار به آب بزند و باید با یک نقشه ی حمله قبلی و محاسبه شده و با آزمون خطا و تمرینات به جنگ غول برود تا بتواند برآن غلبه کند. پس برای ترسیم یک نقشه یا همان برنامه ریزی برای کنکور نیاز به فردی با تجربه دارد که این راه را رفته و با انواع برنامه ها آشنایی دارد. شرایط هر داوطلب هم با داوطلب های دیگر متفاوت است و نمی توان همه ی افراد را به یک چشم دید و برای آنها برنامه ریزی کرد. در این مطلب شرایط مناسب را که داوطلبان می توانند برای خود در روش های مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی به وجود بیاورند به اشتراک گذاشته می شود.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی - شرایط داوطلب

یک از دغدغه ها و نگرانی های داوطلبان کنکور سراسری ومخصوصارشته ی ریاضی این است که نگران نرسیدن به مطالب به واسطه ی تعداد کتاب ها و سرفصل های زیاد و بعضا یاد نگرفتن برخی دروس سخت است.که این امر با یک صحبت انگیزشی کوتاه و یک برنامه ریزی مناسب می تواند تا حدودی مرتفع شود. داوطلبان رشته ریاضی باید در نظر داشته باشند که فقط این شرایط سخت معطوف به آنها نیست و هزاران هزار نفر دیگر این شرایط را دارند و نباید نا امید بشوند. برای بیرون آمدن از این اوضاع تنها یک راه وجود دارد و آن هم مطالعه و برنامه ریزی مناسب برای کنکور ریاضی است اما این راه برای همه یکسان نیست و هرکسی باید متناسب با شرایط خودش به بهترین برنامه ریزی برای کنکور دست پیدا کند یا از کمک مشاوران با تجربه در این زمینه استفاده کند. اگر بخواهیم داوطلبان کنکوری ریاضی را برای برنامه ریزی دسته بندی کنیم به طور کلی سه دسته داوطلب وجود خواهد داشت.

دانش آموزان پایه دوازدهم

داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید

داوطلبان فارغ التحصیل نظام قدیم

بهترین برنامه ریزی کنکور ریاضی برای دانش آموزان پایه دوازدهم

دانش آموزان پایه دوازدهم در حین برنامه ریزی با برنامه ی مدرسه خود  پیش می روند چون امسال مسئله امتحان نهایی نیز وجود دارد و با توجه به تاثیر مثبت معدل در کنکور می بایست این شرایط را هم در نظر بگیرند. مضاف بر آن با یک برنامه حساب شده می بایست در هر نیمسال یک پایه را نیز بخوانند و تست بزنند.دانش آموزان این نگرانی را دارند که ممکن است خیلی از سر فصل های دروس پایه را نتوانند انجام دهند که این نگرانی هم با  یک برنامه ریزی درست برطرف خواهد شد. مثلا برنامه ریزی مشاوران تخصصی کنکور ریاضی موسسه 3گام  برای دانش آموزان پایه دوازدهم به این شکل است که سه دوره جمع بندیدر نظر می گیریم تا  نگرانی ای از بابت عدم اتمام دروس باقی نماند.

بهترین برنامه ریزی کنکور ریاضی برای فارغ التحصیلان نظام جدید

داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید  یک مزیت ویژه نسبت به دانش آموزان دارند که آن هم آشنایی با فضای کنکور می باشد. پس کاملا شرایط را درک کرده اند و با نحوه ی طرح سوال طراح کنکور آشنا هستند و مضاف بر آن شرایط سنگین کلاس مدرسه را هم ندارند و دارای زمان کافی در طول روز هستند. این داوطلبان دیگر معلمی ندارند که مطالب را برایشان شرح بدهند و یا امتحان های هفتگی و یا ماهیانه ای ندارند که بتوانند بحث مرور و یادآوری را انجام دهند بنابراین باید حتما با یک برنامه ریزی درست به مطالعه و مرور درس ها مشغول شوند تا دچار افت نشوند. مشاورتخصصی رشته ی ریاضی 3گام برای این داوطلبان زمان های مرور روزانه در برنامه ریزی در نظر می گیرد و مضاف بر آن یک روز را در برنامه ریزی هفتگی اختصاص به مرور می دهد تا بحث یادآوری را برای داوطلبان انجام دهد. برای داوطلبان فارغ التحصیل توصیه می شود که در آزمون های آزمایشی شبیه سازی کنکور شرکت کنند تا یک میزانی از سنجش پیشرفت داوطلبان در اختیار باشد تا هم مشاور و هم داوطلب شرایط داوطلب را ببیند و تغییراتی را در برنامه ی درسی اعمال کنند.

بهترین برنامه ریزی کنکور ریاضی برای فارغ التحصیلان نظام قدیم

در این مرحله نگرانی این داوطلبان این است که آیا کنکور نظام قدیم بدهم یا نظام جدید؟ این مشکل با یک جلسه مشاوره تلفنی و با یک آزمون تعیین سطح حل می شود. آزمون تعیین سطح به خصوص برای داوطلبان فارغ التحصیل خیلی توصیه می شود چون یک مدت زمانی را از درس خواندن دور بوده اند و بایستی با یک آزمون سطح داوطلبان را سنجید تا بهترین برنامه ریزی را برای آنها انجام داد. سایر شرایط کار مشابه داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید می باشد.

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

بهترین روش مطالعه دروس کنکور ریاضی همگام با برنامه ریزی

مطالعه و برنامه ریزی درست و مناسب ازهم جدا نیستند. بدون مطالعه درست بهترین برنامه ریزی کنکور ریاضی راه به جایی نمی برد و همچنین مطالعه بدون برنامه ریزی هم بیشتر موجب سردرگمی داوطلبان می شود.مطالعه دروس عمومی که شرایط با رشته های دیگر مشابه هست و داوطلبان باید اولویت را به خواندن دقیق و خط به خط کتاب درسی بگذارند و می توانند با حاشیه نویسی در کتاب و هایلایت کردن نکات مهم به خواندنشان عمق ببخشند.برای مطالعه ی مناسب و کارا و با بازدهی بالا باید مطالعه ی ما برای هر درس متفاوت بوده و مطابق با ویژگی های آن درس باشد تا بتوان با صرف زمان کمتری نتیجه ی بهتری کسب کرد.در تقسیم بندی کلی دروس، دروس به سه نوع تمرینی، خواندنی و حفظی تقسیم می‌شوند که ما در اینجا توجه خود را به چگونگی نحوه‌ی مطالعه‌ی دروس خواندنی معطوف می‌کنیم

معرفی بهترین روش مطالعه برای دروس حفظی کنکور ریاضی 

برای این که به شما در مورد بهترین روش مطالعه همگام با برنامه ریزی دید بدهیم، در مورد دروس دینی و مطالب خواندنی فیزیک و شیمی نکاتی را بازگو می کنیم. دروسی که نام برده شد، جز درس هایی هستند که به مطالعه و تکرار زیادی احتیاج دارند و کتاب درسی نیز نقشی اساسی در روند مطالعه‌ی ما ایفا می کند.در ابتدای شروع مطالعه ی این دروس لازم است که کتاب با دقت و به صورت لایه‌ای خوانده شود. در هر واحد مطالعاتی برای دروس خواندنی، نزدیک به 70% زمان واحد مطالعاتی به این قسمت اختصاص می یابد. مطالعه لایه ای به این صورت است که پس از مطالعه ی پاراگراف اول دانش آموز سعی کند که مطالب داخل آن را یادآوری کرده و محتویات پاراگراف را برای خود تعریف کند، سپس پاراگراف بعدی را مطالعه کرده و مطالب هر دو پاراگراف را یادآوری کرده و برای خود تعریف کند، و همین کار را تا انتهای درس ادامه دهد و در آخر کل درس را یادآوری کند. در هر مرحله نیز که موفق به یادآوری نشد، آن قسمت را بازخوانی کند. در ابتدا شاید کار زمانبری به نظر بیاید، ولی ماندگاری بسیار زیادی داشته و راهکار مناسبی برای مطالعه ی دروس خواندنی به شمار می‌آید. همچنین فراموش نشود که در حین مطالعه ی دروس به طور موازی و همزمان حاشیه نویسی درس هم انجام شودبعد از خواندن کتاب و حاشیه نویسی در 30% زمان باقیمانده از واحد مطالعاتی درس مورد نظر شروع به زدن تست به صورت آموزشی می‌کنیم، بدین صورت که تست های مختص به آن درس را ابتدا سعی بر حل آن کرده و اگر نتوانستیم، بلافاصله به جواب آن مراجعه کرده، و اگر همچنان متوجه حل آن نشدیم، به کتاب خود مراجعه کنید. در این نوع تستها به صورت تک به تک و اگر تک به تک تست زدن به نظرتان زمان گیر بود، نهایتاً به صورت پنج تایی تست ها را زده، و به جواب رجوع کنید. نکته ی مهم درباره ی این سبک تست زدن این است که نه زمان در این نوع تست زدن اهمیت دارد و نه درصد پاسخگویی شما به این تست ها، زیرا که این نوع تست زدن خود قسمتی از فرآیند یادگیری درس محسوب می گردد.

معرفی بهترین روش مطالعه برای دروس اختصاصی کنکور ریاضی

مهم ترین مساله در دروس اختصاصی کنکور ریاضی بحث تکرار و تمرین برای یادگیری می باشد و این امر هم با معرفی کتاب های تست مناسب و آزمون های آزمایشی مناسب می توان بهبود بخشید. در زمان بندی و برنامه ریزی دروس اختصاصی باید یک سوم زمان را  به خواندن جزوه تخصیص دهیم  که همزمان هم باید خلاصه نویسی را انجام داد.یعنی خواندن جزوه به صورت کامل،خلاصه نویسی،حل تمرین های جزوه و کتاب سپس دو سوم برنامه را باید اختصاص به بحث تست زنی کرد زیرا باید با انواع و اقسام سوالات مختلف درباره ی یک موضوع آشنا شوند. نحوه ی تست زنی هم باید همانند دروس عمومی به صورت آموزشی باشد تا بتوانند مطالب و نکات تستی را درک کنند. برای صرفه جویی در وقت می توانند تست ها را به صورت زوج و فرد بزنند تا بتوانند آن مطلب را جمع بندی کنند.

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

سایر بخش های کنکور ریاضی نظام قدیم و نظام جدید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc