جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی 1401 | برنامه ریزی درسی برای کنکور ریاضی

جدول برنامه ریزی روزانه و برنامه ریزی هفتگی و بلندمدت (سالانه) برای کنکور ریاضی در این مطلب توضیح داده شده است. بهترین برنامه ریزی برای داوطلبان کنکور ریاضی برنامه ای است که جدول آن طبق شرایط خود داوطلب تنظیم شده باشد. علاوه بر این اطلاعاتی درباره روش مطالعه کنکور ریاضی 1401 و اصول کلی برنامه ریزی کنکور ریاضی خواهید خواند.

مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 99 ریاضی
جدول برنامه ریزی برای کنکور 1401 ریاضی

 

جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401

روش مطالعه درست و برنامه ریزی مناسب برای کنکور ریاضی یکی از نکات مشترک همه داوطلبان موفق این رشته می باشد.

مهمترین اقدام در سال آزمون سراسری به دلیل حجم زیاد مباحث و فرصت کوتاه برای مطالعه، برنامه ریزی است. بیشتر داوطلبان آزمون سراسری به دلیل این که در سال های پایه، برنامه ریزی مناسبی برای درس خواندن نداشته اند، برای انجام این کار مشکل دارند و به سختی برنامه ریزی می کنند. اما درواقع برنامه ریزی کار بسیار ساده ای است. هر برنامه شامل 3 مرحله است:

الف) برنامه کلی   

ب)برنامه جزئی  

ج) هدف گذاری روزانه

در این مطلب شرایط مناسب را که داوطلبان می توانند برای خود در روش های مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور 1401 ریاضی به وجود بیاورند به اشتراک گذاشته می شود.

 

 

جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - برنامه ریزی بلند مدت (سالانه و ماهانه):

هدف اصلی از تهیه ی یک برنامه، ایجاد نظم در مطالعه است. در قدم اول شما باید تعیین کنید که با کدام یک از برنامه ی کلی زیر خود را هماهنگ می کنید.

  1. مدرسه یا آموزگاه
  2. آزمون آزمایشی
  3. مشاوره
  4. سایر موارد (تلفیقی)

 

اگر درحال تحصیل در سال دوازدهم هستید بهتر است گزینه مدرسه را انتخاب کنید یعنی برنامه کلی سالیانه و ماهیانه ی شما طبق پیشرفت درسی معلم ها خواهد بود و شما باید آزمون آزمایشی و ... را با برنامه مدرسه هماهنگ کنید.

اما اگر فارغ التحصیل هستید یا داوطلب غیرحضوری، بهتر است بر اساس سرفصل های یک آزمون آزمایشی و بر اساس پیشرفت درسی آن حرکت کنید و با نظر یک مشاور برنامه کلی خود را طرحی کنید.

به هرحال مهمترین نکته، هماهنگی این فاکتورها با یکدیگر است و اگر شما نتوانید آن ها را باهم هماهنگ کنید باید یک برنامه را به عنوان برنامه اصلی در نظر بگیرید و دیگر عوامل را تا جایی که به برنامه اصلی لطمه ای نزند اجرا کنید.

برنامه کلی شما تعیین می کند که در هر هفته چه مباحثی را باید مطالعه کنید و بعد از آن بر اساس برنامه کلی برنامه جزئی تنظیم می گردد. 

اگر مدرسه شما فقط دروس سال دوازدهم را تدریس می کند بهتر است از برنامه تلفیقی استفاده نمایید به این صورت که دروس سال دوازدهم را همگام با دبیر و دروس پایه را همگام با برنامه آزمون های آزمایشی هماهنگ نمایید.

 

 جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - برنامه ریزی میان مدت (هفتگی):

تنظیم و تهیه ی برنامه جزئی، بر عهده ی شما است. برنامه کلی را شما باید انتخاب کنید و تهیه ی آن بر عهده ی مدرسه، گروه برنامه ریزی آزمون های آزمایشی و یا مشاور شماست. اما بعد از انتخاب برنامه ی کلی، باید برنامه ی جزئی را بر اساس مباحثی که در برنامه کلی تنظیم شده است، تهیه کنید. تهیه برنامه جزئی اصول و قواعد مشخصی دارد. شما باید ابتدای هر هفته، بر اساس اصولی که در زیر به آن ها اشاره شده است، یک برنامه ی درسی برای خودتان تنظیم کرده و سپس در ابتدای هر روز آن را تکمیل کنید.

 

 جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - برنامه ریزی کوتاه مدت(روزانه):

در مورد این نوع برنامه ریزی در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

 

 

 

 جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - اصول برنامه ریزی درسی

 

اصل 1 تعادل مطالعاتی در تهیه جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی : به درصدها و نتیجه 2 داوطلب زیر دقت کنید:

کنکور

فرد

رتبه

ادبیات

عربی

دینی

زبان

ریاضی

فیزیک

شیمی

سراسری

A

4944

60

60

90

70

12

50

20

1395

B

2854

53

84

84

56

50

47

35

 

 

همان طور که می بینید داوطلب A تنها به دلیل اینکه در 3 درس، درصد پایین تری را کسب کرده است، علیرغم اینکه در 4 درس از داوطلب B درصد بالاتری دارد ، رتبه و نتیجه ی بدتری را کسب کرده است و این موضوع ارتباطی یه نوع درس ها ندارد بلکه نوسان درصدها است که باعث این اتفاق شده است. هرقدر درصدها (با میانگین ثابت) دارای پراکندگی کمتری باشند رتبه بهتری کسب خواهیم کرد به همین دلیل باید در مطالعه خود تعادل را رعایت کنیم. به بیان دیگر داوطلب A یا در مطالعه متعادل عمل نکرده است و یا در آزمون فرصت پاسخگویی به سوالات را نداشته است. اما در اصل تعادل باید توجه کنیم که درس ها را به اندازه اهمیت آن ها مطالعه کنیم. در هر گروه آزمایشی ضرایب زیرگروه ها متفاوت است ، که با توجه به این ضرایب می توانید تعادل در مطالعه را مورد بررسی قرار دهید.

 

ضرایب کلی دروس مختلف در رشته ریاضی به صورت زیر است:

ادبیات

عربی

دینی

زبان

ریاضی

فیزیک

شیمی

4

2

3

2

12

9

6

 

 

اصل 2- واحد زمانی مطالعه در تهیه جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی: برخی از داوطلبان عادت دارند ساعت ها مطالعه کنند و برخی دیگر نمی توانند حتی چند دقیقه به صورت متوالی این کار را انجام دهند. همان طور که قبلا تاکید کردیم، آزمون سراسری به دلیل تفاوت هایی که با پایه دارد ، نیازمند تغییر روش مطالعه و برنامه ریزی است.

طبق تحقیقات صورت گرفته، مطالبی که در ابتدا و انتهای واحد زمانی مطالعه می شوند، دارای حداکثر یادآوری خواهند بود. بنابراین اگر داوطلبی بدون وقفه بیش از 2 ساعت، مطالبی را مطالعه کند، دارای دو زمان حداکثر یادآوری خواهد بود. با توجه به آهنگ زمانی مطالعه، بهترین واحد زمانی بین 60 تا 90 دقیقه می باشد. توصیه می کنیم به ازای هر 75 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت کنید .

 

 

اصل3- تنوع مطالعاتی در تهیه جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی: یکی از مهارت های لازم برای داوطلبان آزمون سراسری، توانایی انتقال ذهنی است. در آزمون سراسری شما باید چندین درس را در کنار هم پاسخ دهید، لذا باید این توانایی را داشته باشید. یکی از راه هایی که می توانید این مهارت را در خود ایجاد کنید، تنوع مطالعاتی است. در ضمن اگر شما درسی را در طول هفته چندبار مطالعه کنید، به دلیل دفعات مرور بیشتر آن را بهتر یادآوری خواهید کرد. با توجه به این اصل شما باید در روزهای تعطیل 4-6 درس و در روزهای مدرسه 2-4 درس را مطالعه کنید.

 

اصل 4-ساعت مطالعه روزانه در تهیه جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی: یک داوطلب حرفه ای باید با بالاترین میزان کیفیت و کمیت در طول روز مطالعه نماید، یعنی برای دستیابی به نتیجه عالی باید حرفه ای عمل کرد. کلیه کلاس های غیردرسی خود را حذف نموده و یادتان باشد " یک ورزشکار فقط در یک رشته می تواند قهرمان باشد." در روزهای تعطیل 10 – 12 ساعت و در روزهای مدرسه 5-6 ساعت مطالعه نمایید.

 

اصل 5- واحد مطالعه جبرانی در تهیه جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی: آیا تابه حال شده است که برنامه ای را تنظیم کنید و نتوانید آن را به درستی اجرا کنید؟ شاید بعضی از اوقات فقط به این دلیل نتوانسته اید یک واحد مطالع را انجام دهید، دلسرد شده اید. برنامه تنظیم شده توسط شما اگر انعطاف کافی نداشته باشد، این مشکلات را به وجود خواهد آورد. در هر برنامه ای باید روزی و یا واحدهایی به تناسب برای جبران قرار داده شود و اگر حوادث غیرمترقبه ای باعث شد نتوانید برنامه پیش بینی شده را اجرا کنید، باید آن را در واحد مطالعه جبرانی قرار دهید.

 

اصل 6- واحد زمانی مروردر تهیه جدول برنامه ریزی کنکور ریاضی: یکی از مهمترین مسایل در موفقیت در کنکور مرور مطالب طبق زمانبندی معین (لایتنر) می باشد که نرم افزار سه گام این امکان را به بهترین شکل و در قالب یه برنامه ی مدون در اختیار داوطلبان قرار خواهد داد.

 

برنامه ریزی واقعی: برنامه شما باید عملیاتی باشد تا بتوانید به درستی آن را انجام دهید. برای این کار باید به نیازها و فعالیت های روزانه خود نیز توجه کنید. برای مثال اگر شما ساعت 14 از مدرسه به منزل می رسید، شروع واحد مطالعاتی شما نباید راس 14 باشد و حداقل باید 30 دقیقه برای استراحت و کسب آمادگی در نظر گرفته شود. همچنین اگر ساعت اتمام آخرین واحد مطالعاتی شما 23:30 است، ساعت خواب خود را 23:30 قرار ندهید و زمان خواب را 30 دقیقه پس از آخرین واحد در نظر بگیرید.

 

 جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - برنامه ریزی کوتاه مدت (روزانه):

اکنون شما یک جدول پر از نام دروسی دارید که قرار است هر روز آن ها را مطالعه کنید، اما این کافی نیست. شما باید انتهای هر روز بر اساس نام دروسی که در جدول پیش بینی هفتگی معین کرده اید، مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

  1. ابتدا ساعت شروع و پایان هر واحد مطالعاتی را بر اساس پیش بینی خود مجددا تعیین کنید.
  2. اگر می خواهید درسی را مطالعه کنید که در درس های فردای شما نیست ولی از از نظر شما اولویت دارد، مثلا در درسی امتحان دارید، در این صورت باید یکی از درس هایی را که اولویت کمتری دارد به زنگ مطالع جبرانی موکول کنید.
  3. ترتیب مطالعه دروس را بر اساس علاقه و همگن بودن دروس انجام دهید.
  4. مهمترین اقدام در هدف گذاری روزانه، تعیین دقیق مبحثی است که شما بر اساس برنامه ی کلی باید در طول هفته و در طول یک واحد مطالعه کنید.
  5. در این مرحله باید نام مبحث، حجم پیشروی، منبع مطالعه و تعداد تستی را که قرار است در طول یک واحد مطالعه شود، دقیقا معین کنید. این کار را باید با دقت و از روی منبع انجام دهید تا واقع بینانه باشد اما اگر به حجم مبحثی که تعیین کرده بودید نرسیدید، بهتر است آن را رها کنید و به برنامه ی خود ادامه دهید و در انتهای روز تمامی قسمت هایی را که باقی مانده مطالعه کنید. البته اگر شما چند روز این کار را انجام دهید قطعا خواهید توانست با کمترین خطا به تعیین مباحث بپردازید.

 

جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - شرایط داوطلب

یک از دغدغه ها و نگرانی های داوطلبان کنکور سراسری ومخصوصا رشته ی ریاضی این است که نگران نرسیدن به مطالب به واسطه ی تعداد کتاب ها و سرفصل های زیاد و بعضا یاد نگرفتن برخی دروس سخت است.که این امر با یک صحبت انگیزشی کوتاه و یک برنامه ریزی مناسب می تواند تا حدودی مرتفع شود. داوطلبان رشته ریاضی باید در نظر داشته باشند که فقط این شرایط سخت معطوف به آنها نیست و هزاران هزار نفر دیگر این شرایط را دارند و نباید نا امید بشوند. برای بیرون آمدن از این اوضاع تنها یک راه وجود دارد و آن هم مطالعه و برنامه ریزی مناسب برای کنکور ریاضی است اما این راه برای همه یکسان نیست و هرکسی باید متناسب با شرایط خودش به بهترین برنامه ریزی برای کنکور دست پیدا کند یا از کمک مشاوران با تجربه در این زمینه استفاده کند. اگر بخواهیم داوطلبان کنکوری ریاضی را برای برنامه ریزی دسته بندی کنیم به طور کلی سه دسته داوطلب وجود خواهد داشت.

دانش آموزان پایه دوازدهم

داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید

داوطلبان فارغ التحصیل نظام قدیم

 

برنامه ریزی کنکور ریاضی برای دانش آموزان پایه دوازدهم

دانش آموزان پایه دوازدهم در حین برنامه ریزی با برنامه ی مدرسه خود  پیش می روند چون امسال مسئله امتحان نهایی نیز وجود دارد و با توجه به تاثیر مثبت معدل در کنکور می بایست این شرایط را هم در نظر بگیرند. مضاف بر آن با یک برنامه حساب شده می بایست در هر نیمسال یک پایه را نیز بخوانند و تست بزنند.دانش آموزان این نگرانی را دارند که ممکن است خیلی از سر فصل های دروس پایه را نتوانند انجام دهند که این نگرانی هم با  یک برنامه ریزی درست برطرف خواهد شد. مثلا برنامه ریزی مشاوران تخصصی کنکور ریاضی موسسه 3گام  برای دانش آموزان پایه دوازدهم به این شکل است که سه دوره جمع بندی در نظر می گیریم تا  نگرانی ای از بابت عدم اتمام دروس باقی نماند.

 

 

برنامه ریزی کنکور ریاضی برای فارغ التحصیلان نظام جدید

داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید  یک مزیت ویژه نسبت به دانش آموزان دارند که آن هم آشنایی با فضای کنکور می باشد. پس کاملا شرایط را درک کرده اند و با نحوه ی طرح سوال طراح کنکور آشنا هستند و مضاف بر آن شرایط سنگین کلاس مدرسه را هم ندارند و دارای زمان کافی در طول روز هستند. این داوطلبان دیگر معلمی ندارند که مطالب را برایشان شرح بدهند و یا امتحان های هفتگی و یا ماهیانه ای ندارند که بتوانند بحث مرور و یادآوری را انجام دهند بنابراین باید حتما با یک برنامه ریزی درست به مطالعه و مرور درس ها مشغول شوند تا دچار افت نشوند. مشاورتخصصی رشته ی ریاضی 3گام برای این داوطلبان زمان های مرور روزانه در برنامه ریزی در نظر می گیرد و مضاف بر آن یک روز را در برنامه ریزی هفتگی اختصاص به مرور می دهد تا بحث یادآوری را برای داوطلبان انجام دهد. برای داوطلبان فارغ التحصیل توصیه می شود که در آزمون های آزمایشی شبیه سازی کنکور شرکت کنند تا یک میزانی از سنجش پیشرفت داوطلبان در اختیار باشد تا هم مشاور و هم داوطلب شرایط داوطلب را ببیند و تغییراتی را در برنامه ی درسی اعمال کنند.

 

برنامه ریزی کنکور ریاضی برای فارغ التحصیلان نظام قدیم

در این مرحله نگرانی این داوطلبان این است که آیا کنکور نظام قدیم بدهم یا نظام جدید؟ این مشکل با یک جلسه مشاوره تلفنی و با یک آزمون تعیین سطح حل می شود. آزمون تعیین سطح به خصوص برای داوطلبان فارغ التحصیل خیلی توصیه می شود چون یک مدت زمانی را از درس خواندن دور بوده اند و بایستی با یک آزمون سطح داوطلبان را سنجید تا بهترین برنامه ریزی را برای آنها انجام داد. سایر شرایط کار مشابه داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید می باشد.

 

 

جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی 1401 - روش مطالعه دروس کنکور ریاضی همگام با برنامه ریزی

مطالعه و برنامه ریزی درست و مناسب ازهم جدا نیستند. بدون مطالعه درست بهترین برنامه ریزی کنکور ریاضی راه به جایی نمی برد و همچنین مطالعه بدون برنامه ریزی هم بیشتر موجب سردرگمی داوطلبان می شود.مطالعه دروس عمومی که شرایط با رشته های دیگر مشابه هست و داوطلبان باید اولویت را به خواندن دقیق و خط به خط کتاب درسی بگذارند و می توانند با حاشیه نویسی در کتاب و هایلایت کردن نکات مهم به خواندنشان عمق ببخشند.برای مطالعه ی مناسب و کارا و با بازدهی بالا باید مطالعه ی ما برای هر درس متفاوت بوده و مطابق با ویژگی های آن درس باشد تا بتوان با صرف زمان کمتری نتیجه ی بهتری کسب کرد.در تقسیم بندی کلی دروس، دروس به سه نوع تمرینی، خواندنی و حفظی تقسیم می‌شوند که ما در اینجا توجه خود را به چگونگی نحوه‌ی مطالعه‌ی دروس خواندنی معطوف می‌کنیم

 

روش مطالعه دروس کنکور ریاضی همگام با برنامه ریزی - روش مطالعه دروس حفظی کنکور ریاضی 

برای این که به شما در مورد بهترین روش مطالعه همگام با برنامه ریزی دید بدهیم، در مورد دروس دینی و مطالب خواندنی فیزیک و شیمی نکاتی را بازگو می کنیم. دروسی که نام برده شد، جز درس هایی هستند که به مطالعه و تکرار زیادی احتیاج دارند و کتاب درسی نیز نقشی اساسی در روند مطالعه‌ی ما ایفا می کند.در ابتدای شروع مطالعه ی این دروس لازم است که کتاب با دقت و به صورت لایه‌ای خوانده شود. در هر واحد مطالعاتی برای دروس خواندنی، نزدیک به 70% زمان واحد مطالعاتی به این قسمت اختصاص می یابد. مطالعه لایه ای به این صورت است که پس از مطالعه ی پاراگراف اول دانش آموز سعی کند که مطالب داخل آن را یادآوری کرده و محتویات پاراگراف را برای خود تعریف کند، سپس پاراگراف بعدی را مطالعه کرده و مطالب هر دو پاراگراف را یادآوری کرده و برای خود تعریف کند، و همین کار را تا انتهای درس ادامه دهد و در آخر کل درس را یادآوری کند. در هر مرحله نیز که موفق به یادآوری نشد، آن قسمت را بازخوانی کند. در ابتدا شاید کار زمانبری به نظر بیاید، ولی ماندگاری بسیار زیادی داشته و راهکار مناسبی برای مطالعه ی دروس خواندنی به شمار می‌آید. همچنین فراموش نشود که در حین مطالعه ی دروس به طور موازی و همزمان حاشیه نویسی درس هم انجام شودبعد از خواندن کتاب و حاشیه نویسی در 30% زمان باقیمانده از واحد مطالعاتی درس مورد نظر شروع به زدن تست به صورت آموزشی می‌کنیم، بدین صورت که تست های مختص به آن درس را ابتدا سعی بر حل آن کرده و اگر نتوانستیم، بلافاصله به جواب آن مراجعه کرده، و اگر همچنان متوجه حل آن نشدیم، به کتاب خود مراجعه کنید. در این نوع تستها به صورت تک به تک و اگر تک به تک تست زدن به نظرتان زمان گیر بود، نهایتاً به صورت پنج تایی تست ها را زده، و به جواب رجوع کنید. نکته ی مهم درباره ی این سبک تست زدن این است که نه زمان در این نوع تست زدن اهمیت دارد و نه درصد پاسخگویی شما به این تست ها، زیرا که این نوع تست زدن خود قسمتی از فرآیند یادگیری درس محسوب می گردد.

 

 روش مطالعه دروس کنکور ریاضی همگام با برنامه ریزی - روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور ریاضی

مهم ترین مساله در دروس اختصاصی کنکور ریاضی بحث تکرار و تمرین برای یادگیری می باشد و این امر هم با معرفی کتاب های تست مناسب و آزمون های آزمایشی مناسب می توان بهبود بخشید. در زمان بندی و برنامه ریزی دروس اختصاصی باید یک سوم زمان را  به خواندن جزوه تخصیص دهیم  که همزمان هم باید خلاصه نویسی را انجام داد.یعنی خواندن جزوه به صورت کامل،خلاصه نویسی،حل تمرین های جزوه و کتاب سپس دو سوم برنامه را باید اختصاص به بحث تست زنی کرد زیرا باید با انواع و اقسام سوالات مختلف درباره ی یک موضوع آشنا شوند. نحوه ی تست زنی هم باید همانند دروس عمومی به صورت آموزشی باشد تا بتوانند مطالب و نکات تستی را درک کنند. برای صرفه جویی در وقت می توانند تست ها را به صورت زوج و فرد بزنند تا بتوانند آن مطلب را جمع بندی کنند.

همچنین شما می توانید روش مطالعه دروس عمومی کنکور ریاضی را در سایت 3گام بخوانید.

سوالات متداول:

چگونه برای کنکور ریاضی بهترین برنامه ریزی را داشته باشیم؟

تنظیم و تهیه ی برنامه جزئی، بر عهده ی شما است. برنامه کلی را شما باید انتخاب کنید و تهیه ی آن بر عهده ی مدرسه، گروه برنامه ریزی آزمون های آزمایشی و یا مشاور شماست. اما بعد از انتخاب برنامه ی کلی، باید برنامه ی جزئی را بر اساس مباحثی که در برنامه کلی تنظیم شده است، تهیه کنید. تهیه برنامه جزئی اصول و قواعد مشخصی دارد. شما باید ابتدای هر هفته، بر اساس اصولی که در زیر به آن ها اشاره شده است، یک برنامه ی درسی برای خودتان تنظیم کرده و سپس در ابتدای هر روز آن را تکمیل کنید.

مهمترین نکات برنامه ریزی کنکوری چیست؟

برنامه ریزی برای کنکور ریاضی ویژگی های گوناگونی دارد و داوطلب باید با توجه به شرایط خود و با کمک مشاور اقدام به برنامه ریزی کند. با وجود این می توانید نکات مهم برای برنامه ریزی کنکوری را در مطلب جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی در سایت 3گام بخوانید.

برنامه ریزی کنکور ریاضی رتبه های برتر چگونه است؟

رتبه های برتر متناسب با توانایی ها و شرایط خود به کمک مشاور یا بر اساس اطلاعات خود برنامه ریزی های مختلفی را دارند. با وجود این می توانید نکات مهم برای برنامه ریزی کنکور ریاضی رتبه برترها را در مطلب جدول برنامه ریزی برای کنکور ریاضی در سایت 3گام بخوانید.

سایر بخش های کنکور سراسری ریاضی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

کلاس های خصوصی رفع اشکال | ویژه امتحانات نهایی و پایان ترم | تضمینی