گزیده ای از اتاق فکر کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

ورود به اتاق فکر
 • برنامه ریزی

  من تازه با این سایت آشنا شدم. یعنی برای هر کس یه برنامه تا کنکور میده؟ من خیلی احتیاج دارم. چیکار باید بکنم؟

 • انگیزه

  من خیلی نیاز دارم با یک مشاور صحبت کنم. امکان این هست که کسی هر هفته با من تماس بگیره؟ مدام انگیزم رو از دست میدم و خسته میشم.

 • بازار کار کشاورزی

  میشه لطفاً بازارکار رشته های مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی رو برام توضیح بدین؟ من خیلی به این رشته ها علاقه دارم اما میگن کار نداره. میخوام بدونم چه جاهایی میشه با این رشته ها کار کرد؟

 • گرایش های ارشد علوم تربیتی

  باسلام
  من کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان میخونم میخواستم بدونم :
  1. گرایش های ارشد از این رشته چیا هستند؟
  و 2. کدوم گرایشا بهتر هستند؟

 • رشته صنایع غذایب

  با سلام
  من دیپلم علوم انسانی دارم.
  لیسانس زبان انگلیسی.
  الان میخوام برا کارشناسی یا کارشناسی ارشد
  صنایع غذایی ازمون بدم،
  میتونم این کار و انجام بدم یا نه؟
  مجاز هستم؟
  لطفا راهنمایی ام کنید.

تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی 99

تعداد بازدید 71148 دفعه

داوطلبان در تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی باید دو عامل را در نظر بگیرند. اول درصد و تراز و دوم تاثیر سهمیه ثبت نامی داوطلب.

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی 99

بسیاری از داوطلبان بعد از کنکور سراسری  99 و اعلام پاسخ ها در سایت سنجش تمایل دارند بتوانند قبل از اعلام نتایج رتبه خود را محاسبه نمایند. تا از این طریق هم بر استرس و نگرانی خود غلبه کنند و هم بتوانند تا قبل از اعلام نتایج و شروع انتخاب رشته، با اطلاع از حدود رتبه خود و رشته هایی که داوطلبان در کنکور سراسری سال گذشته پذیرفته شده اند، با آمادگی کامل به سراغ انتخاب رشته بروند. به همین دلیل گروه مشاوره و برنامه ریزی 3گام با ارائه ی توضیحاتی بر اساس دفترچه کنکور 99 رشته تجربی، نحوه تخمین رتبه را در گروه های آزمایشی علوم تجربی، در ادامه توضیح می دهد.

در تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی باید دو عامل را در نظر بگیرید. اول درصد و تراز و دوم تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری تجربی. 


ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

درصد و تراز در تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی 99

برای اینکه بتوانید رتبه خود را در کنکور سراسری 99 تخمین بزنید، اول باید بدانید سطح سوالات کنکور سراسری 99 چگونه بوده است. اگر سطح سوالات کنکور سراسری دشوار باشد پس می توان با یک درصد معمولی رتبه خوبی به دست آورد اما در سالی که سؤالات کنکور سراسری ساده باشد، قطعا با آن درصدها نمی توان به رتبه خوبی رسید چرا که افراد بسیاری با سطح علمی متوسط می توانند به سؤالات کنکور پاسخ دهند یعنی وضعیت سایر داوطلبان کنکور سراسری نیز باید مد نظر قرار گیرد. پس اینجاست که تراز معنی پیدا می کند، یعنی شما یک درصد یکسان در دو کنکور سراسری را به دو دلیل نمی توانید با هم مقایسه کنید.

 1. سطح سوالات کنکور سراسری  تجربی 99
 2. میزان پاسخ دادن سایر داوطلبان کنکور سراسری تجربی به سؤالات

برای آنکه نمره شما در سال های مختلف یک معنی بدهد و بتوان آن ها را با هم مقایسه کرد از تراز استفاده می کنند. در تراز بندی، تک تک سؤالات مهم می شوند. یعنی، اینکه چقدر شما به سؤالاتی که دیگران پاسخ نداده اند، پاسخ دهید و اینکه سطح علمی بقیه چطور باشد روی تراز شما اثرگذار است.

در مرحله بعد جهت تخمین رتبه باید ضریب دروس در کنکور سراسری را در نظر بگیرید. ضریب دروس تخصصی در کنکور سراسری بیشتر از ضریب دروس عمومی هستند بنابراین درصد اکتسابی شما در دروس تخصصی در کنکور سراسری بیشترین تأثیر را روی تراز کل می گذارند چرا که در محاسبه فرمول محاسبه تراز کل، تراز هر درس در ضریب آن درس ضرب می شود. علاوه برا آن تمام دروس تخصصی در کنکور سراسری علاوه برا ضریب خود در عدد 3 نیز ضرب می شوند بنابراین درسی مثل زیست شناسی که ضریب خودش 4 است با احتساب ضریب 3، دارای ضریب 12 می شود. برای مثال در کنکور سراسری تجربی اگر شما در درسی مثل زیست شناسی که ضریب 4 دارد درصد 30 را بدست آورید و در درسی مثل عربی با ضریب دو نیز همان درصد را کسب کنید، قطعا تأثیر منفی درس زیست شناسی در کنکور سراسری تجربی خیلی بیشتر است زیرا ضریب بالاتری دارد و اگر در همان درس درصد بالایی کسب کنید به علت ضریب بالای این درس قطعا تأثیر بیشتری روی تراز کل در کنکور سراسری نسبت به درس عربی دارد.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

تأثیر سهمیه های کنکور سراسری در تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی 99

موضوع بعد در تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی 99، مسئله سهمیه ثبت نامی داوطلب کنکور سراسری می باشد. همانطور که می دانید از هر 100 نفر ظرفیت پذیرش دانشگاه ها، 25 نفر به سهمیه ایثارگران 25 درصد و 5 نفر به سهمیه ایثارگران 5 درصد اختصاص می یابد. بعد از آن نوبت به سهمیه مناطق می رسد. برای قبول شدن در سهمیه مناطق در کنکور سراسری، دو فاکتور مهم است:

 1. تعداد داوطلبان شرکت کننده در سهمیه مناطق در کنکور سراسری تجربی 99
 2. سطح علمی داوطلبان شرکت کننده در آن سهمیه در کنکور سراسری تجربی 99

هر چقدر تعداد افراد ثبت نامی در سهمیه ای در کنکور سراسری بیشتر باشد، درصد بیشتری از 75 درصد ظرفیت باقیمانده پذیرش دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند. بنابراین به دلیل بیشتر بودن تعداد داوطلبان منطقه 2 در کنکور سراسری این منطقه سهم بیشتری در ظرفیت باقیمانده از پذیرش دانشگاه ها را دارد.

از طرف دیگر چون داوطلبان منطقه 3 کنکور سراسری با افراد ضعیف تری رقابت می کنند پس رتبه بهتری در میان داوطلبان آن منطقه در کنکور سراسری کسب می کنند اما به علت آن که بیشتر ظرفیت پذیرش به دلیل بالا بودن تعداد داوطلبان منطقه 2 در کنکور سراسری، به آن ها اختصاص می یابد، پس این رتبه بهتر نمی تواند جبران کننده ظرفیت پذیرش منطقه 2 در دانشگاه ها باشد. به بیان ساده تر باید گفت قبولی افراد در منطقه 2 راحت تر از قبولی آن ها در منطقه 3 می باشد. 

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده برای آن که بتوانید تخمین رتبه کنکور سراسری تجربی 99را انجام دهید باید چند معیار را همزمان مد نظر قرار دهید: تراز، درصد و سهمیه مناطق در کنکور سراسری.  

در اکثر نرم افزارهای تخمین رتبه صرفاً با وارد کردن درصدهای کنکور سراسری تجربی خود میتوانید، رتبه های تخمین زده شده را ببینید. یعنی فاکتورهای دیگری مانند سهمیه مناطق و تراز سطح سؤالات نادیده گرفته شده اند. صرفاً نمی توان با استناد به درصدهای مشابه سال گذشته کنکور سراسری تجربی رتبه یکسانی به دست آورد زیر سطح سوالات کنکور سراسری تجربی در سال های مختلف متفاوت است.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

سایر بخش های کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  غزل محمدپور‏ - 98/10/27

  سلام خسته نباشید برای پرستاری ازاد با سهمیه منطقه ۳ چه رتبه و درصدهایی لازمه

 • تصویر فرد

  مریم اخوان‏ - 98/5/16

  سلام رتبم توکنکور210000شده بااین رتبه ایاقبول شدم میتونم دانشگاهی برم

 • تصویر فرد

  مریم اخوان‏ - 98/5/16

  سلام من رتبم210000شده ایادانشگاه ارادثبول شدم

 • تصویر فرد

  سحر‏ - 98/4/23

  سلام .با تراز۸۳۰۰ و معدل۱۹/۱۷ میتونم رشته هوشبری خودگردان در تهران قبول شوم .؟

 • تصویر فرد

  شاهین‏ - 98/3/19

  سلام.ببخشید پرستاری ازاد با سهمیه ۵ درصدی باید چند رتبه داشته باشه؟سراسری چجور؟هوشیاری و اتاق عمل چطور
  خواهشا خودتون چیزی بگین آدرس ی سایتی میدیم میرسم میبینیم هیچی نیس؟تورو خدا واسه همش چیزی بگین
  ممنون باتشکر

 • تصویر فرد

  شاهین‏ - 98/3/13

  سلام ببخشید آخرین رتبه قبولی پرستاری ازاد چند بود.از کجای ایران هس بگین.ممنون

 • تصویر فرد

  شاهین‏ - 98/3/12

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مشاوران محترم و‌گرامی
  ببخشید با رتبه ۵۰.۶۰ هزار و با سهمیه ۵درصدی این رتبه ۵۰ ۶۰ چند میشه.تورو خدا راهنماییمون کنین
  و آخرین رتبه پرستاری ازاد هر کجا میشه باشه و هم لطف کنین
  با تشکر فراوان

 • تصویر فرد

  پردیس قاسمی‏ - 97/12/9

  سلام ایا با رتبه7000 تجربی منطقه 3 میشه دندانپزشکی دولتی قبول شد؟

 • تصویر فرد

  محمد مهدی هادی پور‏ - 97/5/5

  تخمین رتبه۹۷

 • تصویر فرد

  mrym‏ - 97/4/30

  ضریب فیزیک ۲ هست

 • تصویر فرد

  ali dadman‏ - 97/4/7

  سلام. ضریب درس فیزیک در کنکور تجربی چقدره؟ اگه میشه بهم بگید. مرسی

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 97/4/7

  سلام. من سهمیه منطقه 1 هستم این سهمیه شانس قبولی من رو تا چقدر می بره بالا؟ با چه رتبه ای می تونم با این سهمیه دانشگاه های خوب داروسازی یا دندون پزشکی قبول بشم؟

 • تصویر فرد

  samaneh‏ - 97/4/7

  سلام خسته نباشید.
  برای رتبه زیر هزار باید چه درصدهایی رو بیارم؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc