گزیده ای از اتاق فکر مجموعه حسابداری

ورود به اتاق فکر
 • نمرات کارنامه

  ی سوال واسم پیش اومد!
  مجموع زبان ، ریاضی و آمار 45 باشه
  یا زبان 45
  ریاضی و آمار 45؟
  ک در مجموع 90بشه؟

 • تاثیرمعدل

  سلام 3 گامی مهربون..یه سوال دارم که خیلی برام مهمه..ممنون میشم اگه راهنماییم کنی..این که معدل کارشناسیم که حسابداری 15.93 چقدر روی درصد و رتبه اثر داره..؟؟؟در ضمن من کنکور 94 دادم و رتبم شد 695..امسال دوباره میخوام شرکت کنم تا دانشگاه سراسری قبول شم.ممنون

 • رتبه؟؟؟

  سلام
  من با توجه به کنکور سالهای قبل رشته حسابداری، تقریبا درصدهای زیر را می توانم بزنم. لطفا بگین با این درصدها چه رتبه ای میتوانم بیارم؟ (روی معدلم هم اصلا نمیتوانم حساب کنم اصلا خوب نیست)
  ریاضی 50
  حسابرسی 80
  زبان 60
  صنعتی 15
  مالی 15
  با توجه به زمان باقیمانده تا کنکور چه پیشنهادی برای بهبود رتبه دارید؟ ممنونم.

 • کنکور ارشد

  من دانشجود ترم 2 حسابداری هستم می خواستم بدونم کدام کتاب ها را باید از الان برای کنکور ارشد بخوانم و تاثیر معدل چه قدره

 • کنکور ارشد

  برای رتبه اووردن روزانه دروس مالی صنعتی ریاضی و امار به طور میانگین چه درصدایی باید بزنم؟؟در این 4 درس کتوسط رو به بالام

تحلیل، بودجه بندی و تعداد سوالات ارشد حسابداری 97

تعداد بازدید 18373 دفعه

آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97 را در این مطلب علاوه بر بودجه بندی به صورت دقیق تحلیل کرده ایم تا کسانی که قصد آمادگی برای آزمون های کارشناسی ارشد حسابداری سال بعد را دارند بتوانند به راحتی درباره نحوه مطالعه خودتصمیم گیری کنند. بسیار مهم است که شما بدانید در آزمون سال گذشته در هر درس از آزمون کارشناسی ارشد حسابداری چه تعدادسوال از هر درس مطرح شده است و سطح سوالات چطور بوده است.

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97

آزمون کارشناسی ارشد حسابداری سال 97، در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار شد. اولین چیزی که به ذهن داوطلبان آزمون ارشد همان سال و یا سال بعد می رسد این است که بدانند نظر دیگران درباره این آزمون چست. بحثهای متخصصین، اساتید و مشاوران رشته حسابداری برای همه داوطلبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که 3گام، همواره بهترین تحلیل ها و بودجه بندی های سوالات ارشد حسابداری را ارائه می دهد، در این مطلب به نقد و بررسی و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال 97 پرداخته ایم.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

 

بودجه بندی سوالات آزمون کارشناسی ارشد حسابداری: تعداد سوالات ریاضی و آمار

در کنکور کارشناسی ارشد سال 97 در رشته حسابداری، تعداد سوالات در درس آمار 12 سوال و تعداد سوالات در درس ریاضی 18 سوال بود. در جدول زیر، بودجه بندی تعداد سوالات درس ریاضی کارشناسی ارشد حسابداری 97 آورده شده است.

عنوان سرفصل

تعداد سوالات

تابع

1

مشتق و دیفرانسیل

3

ماتریس

2

انتگرال

3

تابع چند متغیره

3

آنالیز

1

کاربرد ریاضی

1

سری

1

بسط

2

حد

1

 

در آزمون کارشناسی ارشد حسابداری سال 97، در درس آمار به دلیل تلفیقی بودن سوالات، بودجه بندی مشخصی را نمی توان ارائه کرد.

 

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد حسابداری: درس ریاضی و آمار

بطور کلی سطح سوالات آزمون ارشد حسابداری سال 97 بالاتر از سال های گذشته بوده و روند سوالات به سمت پیچیده تر شدن تغییر پیدا کرده است. در سوالات ارشد درس آمار سوالات قابل پیش بینی تری نسبت به درس ریاضی مطرح شده بود ولی حل سوالات آمار وقت گیرتر از سال های گذشته بود. در سوالات ارشد حسابداری در درس ریاضی از مباحث دشوارتر مثل انتگرال سوالات بیشتری مطرح شده بود و در عین ناباوری یک سوال از انتگرال دوگانه طرح گردیده بود و از مباحث ساده ای مثل مجموعه ها مجددا مثل آزمون کارشناسی ارشد حسابداری سال 96 سوالی طرح نشده بود. دو سوال از مبحث بسط مطرح شده بود که یکی در سطح متوسط و دیگری در سطح دشوار بود. از مبحث ماتریس دو سوال ساده طرح شده بود و از انتگرال 3 سوال مطرح شد بود که یکی در سطح متوسط و دو سوال دشوار بود. از مبحث مشتق  وکاربرد آن و دیفرانسیل 3 سوال متوسط مطرح شد. تابع چند متغیره همانند سال گذشته 3 سوال متوسط را به خود اختصاص داده بود. مطابق چند سال گذشته مبحث تابع علیرغم حجم زیاد، فقط یک سوال را به خود اختصاص داد که باز هم از قسمت تابع معکوس بود. در درس ریاضی، 4 سوال مشابه کنکور دکتری حسابداری مطرح شده بود که دپارتمان مشاوره کارشناسی ارشد حسابداری 3 گام این مطلب را بارها به داوطلبان خود گوشزد کرده بودند و خوشحالیم که توانستند از این 4 سوال بهره برداری لازم را ببرند. با توجه به مطالب فوق به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 98 توصیه می شود به درس ریاضی جدی تر از گذشته توجه کنند و تست های تألیفی را در برنامه مطالعه خود بگنجانند. چون به نظر می رسد سبک سوالات ریاضی کنکور کارشناسی ارشد حسابداری از سال 96 دچار تغییرات عمده شده و به سمت دشوار شدن رفته است که این امر در آزمون ارشد حسابداری 97 نیز مشهود بود.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

بودجه بندی آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97: تعداد سوالات درس حسابداری مالی

در جدول زیر، بودجه بندی تعداد سوالات درس حسابداری مالی کارشناسی ارشد حسابداری 97 آورده شده است.

عنوان سرفصل

تعداد سوالات

صورت های مالی اساسی

5

اقساطی

1

شرکت های سهامی

4

اجاره

3

تضامنی

1

دارایی ثابت

4

پیمان بلند مدت

1

کالای امانی

1

بدهی ها

2

موجودی کالا

1

تلفیق

1

 

 

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد حسابداری: درس حسابداری مالی

در آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97، همانند سال های گذشته 25 سوال داده شد که ازاین تعداد 10 سوال حفظی و مابقی مساله بوده است. سوالات درس حسابداری مالی نیز از تغییر روند بی نصیب نبوده و برخلاف تصور از تمامی مباحث سوال طرح شده بود و مباحث مهمی مانند تلفیق فقط دارای یک سوال آن هم بصورت حفظی بود و از سرفصل مهمی مثل سرمایه گذاری هیچ سوالی طرح نشده بود. در آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97 مباحث صورت های مالی اساسی ، شرکت های سهامی ، و دارایی ثابت همانند گذشته بیشترین سوالات را به خود اختصاص داده بود. از مبحثی مانند اجاره ها بصورت غافلگیرانه ای 3 سوال مطرح شده بود. همانند کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال گذشته، سوالی از مبحث حسابداری دولتی مطرح نشده بود و گویا با توجه حجم زیاد این مبحث از میزان اهمیت آن در نظر طراحان سوال کاسته شده است. در واقع بودجه بندی سوالات، بگونه ای بود که تقریبا از تمام مباحث حداقل یک سوال مطرح شده بود و سطح سوالات بگونه ای بود  که کسی که در برنامه مطالعه خود تمام مباحث را خوانده بود قطعا به راحتی می توانست به سوالات این درس پاسخ دهد.  باتوجه به این موضوع به داوطلبان کارشناسی ارشد حسابداری 98 توصیه می شود در این درس هیچ کدام از مباحث را حذف نکرده و کلیه مطالب را در برنامه مطالعه خود قرار دهند.

 

عضویت در کانال مشاوره ارشد حسابداری

 

بودجه بندی آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97: تعداد سوالات درس حسابداری صنعتی

عنوان سرفصل

تعداد سوالات

تجزیه و تحلیل حجم فعالیت و سود

2

هزینه یابی جذبی و متغیر

2

هزینه یابی استاندارد

4

تجزیه و تحلیل سربار

3

هزینه یابی تفاضلی

1

بودجه بندی سرمایه ای

1

هزینه یابی محصولات مشترک

2

حسابداری مواد و دستمزد و سربار

2

هزینه یابی مرحله ای

2

بودجه بندی

2

سنجش مسئولیت

1

 
 

 

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد حسابداری: درس حسابداری صنعتی

در آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97، درس حسابداری صنعتی همانند سال های گذشته دارای 25 سوال بوده است که 11 سوال آن حفظی و بقیه بصورت مساله بوده است . بودجه بندی سوالات بگونه ای بود که تقریبا هیچ مبحثی بدون سوال نبوده است . هزینه یابی استاندارد و تجزیه وتحلیل سربار همانند کنکورهای گذشته بیشترین تعداد سوال را به خود اختصاص داده است و سایر فصل ها در بودجه بندی سوالات تقریبا سهم یکسانی داشته اند. در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 97، تغییر روندی در طرح سوالات درس حسابداری صنعتی به چشم نمی خورد و کسی که تمام مطالب را دقیق خوانده باشد به راحتی میتواند به تمام سوالات پاسخ دهد.

 

 تحلیل و بودجه بندی سوالات درس حسابرسی آزمون کارشناسی ارشد حسابداری

در آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97، درس حسابرسی دارای 25 سوال بوده است که کاملا تغییر روند در سبک سوالات در آن درس مشهود بود .  در سوالات درس حسابرسی آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97، سوالات تکرای کمتر از همیشه به چشم می خورد به طوری که تنها 7 سوال تکراری مطرح شده بود. سوالات به سمت مفهومی شدن رفته و سطح سوالات متوسط و دشوار بود. فصل گزارش حسابرسی دارای 12 سوال بود که اهمیت این فصل را خاطر نشان می کند. بنابراین به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 98 توصیه می شود حسابرسی را دقیق تر و مفهمومی تر خوانده و نمی توان فقط به سوالات ادوار گذشته اکتفا کرد.

 

سطح بندی دروس در آزمون کارشناسی ارشد حسابداری 97

با توجه به مطالب مذکور در بالا، سطح هر درس در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 97 بدین ترتیب می باشد:

آمار : متوسط

ریاضی : دشوار

حسابداری مالی : ساده

حسابداری صنعتی: ساده

حسابرسی: دشوار

 

نتیجه گیری کلی درباره آزمون کارشناسی ارشد حسابداری سال 97

با تغییر سبک سوالات در همه دروس و تغییر بودجه بندی مباحث و توزیع سوالات ، دیگر نمی توان به سوالات کنکورهای گذشته اکتفا کرد و با الگو برداری از سوالات ازمون های کارشناسی ارشد گذشته مباحث را اولویت بندی نمود. داوطلبان می بایست زمان بیشتری برای مطالعه مباحث اختصاص داده و کمتر سرفصلی را حذف نمایند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

سایر بخش های مجموعه حسابداری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد