ارشد رشته اقتصاد - تحصیل و بازار کار

معرفی مقطع ارشد رشته اقتصاد و تحصیل و بازار کار این رشته برای بیشتر داوطلبان مهم می باشد. شناساندن رشته اقتصاد در مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه مقطع کارشناسی ارشد به داوطلبان این رشته می تواند کمک شایانی بکند. گستردگی رشته اقتصاد و بازار کاری آن یکی از نقاط قوت این رشته برای تحصیل در دانشگاه های برتر است که مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی رشته اقتصاد: آینده و بازار کار
معرفی رشته اقتصاد: آینده و بازار کار

 

معرفی کارشناسی ارشد رشته اقتصاد

رشته اقتصاد در ایران با توجه به توانایی های علمی، استعداد و علایق دانش آموزان بعد از کنکور سراسری انتخاب می شود و یا انتخابی است که بالاجبار دانش آموز آن را قبول شده است. در ایران برای این رشته از مقطع لیسانس به بالاتر امکان تحصیل وجود دارد و رفته رفته جایگاه رشته اقتصاد در حال شکل گیری است و در تحصیلات بالاتر در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد و دکترا به صورت خیلی تخصصی تر ادامه می یابد. 

بازار کار ارشد رشته اقتصاد به گونه ای است که یک اقتصاددان باید در تعامل با سایر رشته ها باشد. ازآنجایی‌ که اقتصاد جدایی‌ ناپذیر از علوم سیاسی و فرهنگی هر ملتی است دانشجو و فارغ‌التحصیلان رشته اقتصاد بدون شک شناختی از این موارد نیز به دست خواهند آورد و حداقل مزیت آموختن این رشته درکی از رفتارهای ملت و دولت و اوضاع سیاسی اقتصادی مملکت خود و دیگر ملت هاست و البته در کشورمان نسبت به دیگر رشته ها دارای بازار کار مناسبی نیز می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد. 

 

 

 

در رشته اقتصاد به لحاظ علمی هدف اصلی بهینه سازی است. به زبان عامیانه هدف این است بتوانیم بیان کنیم که چه مقدار از منابعی را که در اختیارداریم صرف چه‌ کاری کنیم تا حداکثر منفعت را به دست آوریم. همانطور که از این تعریف برمی آید اقتصاد رشته ای کاربردی است بالأخص که در دنیای امروز بزرگ‌ترین درگیری، جدال بر سر منابع ازجمله آب، نفت، انرژی، زمین و .. است. بنابراین بازار کار اصلی رشته اقتصاد، بحث بازارهای مرتبط با منابع می باشد، به خصوص منابع مالی و منابع انرژی. بانک های بسیار زیادی وجود دارند که عنوان رشته اقتصاد را یدک می کشند و همین نشان از اهمیت رشته اقتصاد در بازار کار بانکی کشور می باشد. بانکهایی همچون مهر اقتصاد و اقتصاد نوین.

در کشورهای خارج از ایران این رشته دارای اهمیت فراوانی است؛ اما متأسفانه در ایران هنوز آن‌طور که باید و شاید جایگاه خود را پیدا نکرده است. البته باید توجه داشت هرساله به تعداد شرکت‌ کنندگان آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد افزوده می شود و این خود گواه بر امید است که چه‌ بسا اقتصاد نیز به‌ زودی جایگاه واقعی خود را در ایران پیدا کند.  مطلب ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد مجموعه علوم اقتصادی می تواند مورد توجه واقع شود.

برای ورود قاطعانه و پراعتبار به بازار کار رشته اقتصاد در ایران باید از سد کنکور گذشت. رشته اقتصاد یک رشته شناور می باشد که همه داوطلبان اعم از تجربی، ریاضی و انسانی می توانند آن را انتخاب کنند ولیکن این رشته بیشتر مرتبط با رشته انسانی می باشد. این که رشته اقتصاد را در دانشگاه تهران بخوانید یا دانشگاه آزاد باعث ایجاد تفاوتهای شما با دیگران می شود. سعی کنید اگر می خواهید رشته اقتصاد را به عنوان رشته دانشگاهی خود برگزینید و همچنین از بازار کار خوب آن استفاده ببرید از همین ابتدا در یک دانشگاه خوب پذیرفته شوید. لزوم برنامه ریزی برای کنکور برای پذیرفته شدن در رشته اقتصاد نیازمند مشاوره و یک برنامه ریزی دقیق است. هیچوقت جزء کسانی نباشید که بالاجبار در رشته اقتصاد پذیرفته شده اند بلکه موفقیت از آن کسانی است که حتما می خواهند اقتصاد بخوانند و می دانند که چرا باید اقتصاد بخوانند. شما باید برای تصاحب بازار کار بهتر این رشته در مقاطع بالاتر ادامه دهید. برنامه و روش 3گام برای کارشناسی ارشد اقتصاد به صورت تخصصی می تواند پذیرفته شدن در مقطع ارشد این رشته را حمایت کند. بسیاری نیز این شانس را دارند که از مقطع ارشد به این رشته تغییر رشته دهند. توجه داشته باشید که دانشگاه خوب باعث ایجاد فرهنگ خوب در شما می شود و فرهنگ خوب تحصیلی باعث ایجاد خلاقیت و رشد مهارتهای شما می شود. بسیاری از داوطلبان با استفاده از مشاوره تخصصی کارشناسی ارشد اقتصاد توانسته اند حتی با وجو تغییر رشته ای بودن در این رشته موفق باشند.

 

برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی های تخصصی با متخصصین رشته اقتصاد می توانید از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.

 

برای مطالعه دقیق تر درباره چارت درسی و منابع ارشد رشته اقتصاد می توانید مطالب جامع زیر را مطالعه کنید.

سیلابس درسی در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد

بهترین منابع کنکور ارشد اقتصاد

 

 

سوالات متداول:

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد اقتصاد به چه صورت است؟

همچنین در لینک زیر می توانید ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد اقتصاد را به تفکیک گرایش و نوبت پذیرش بر اساس دفترچه انتخاب رشته 98 ملاحظه فرمایید:

ظرفیت پذیرش کلی کارشناسی ارشد اقتصاد سال 98

چارت درسی ارشد رشته اقتصاد چگونه است؟

طول دوره کارشناسی ارشد رشته اقتصاد دو سال و حداکثر سه سال است و دانشجویان کارشناسی ارشد اقتصاد می بایست در طول دوره تحصیل خود 32 واحد درسی را بگذرانند. 26 واحد دوره ارشد رشته اقتصاد به دروس اصلی، تخصصی و اختیاری اختصاص می یابد و 6 واحدآن مربوط به پایان نامه است. اگر می خواهید به طور کامل از چارت درسی ارشد رشته اقتصاد مطلع شوید، مطلب سیلابس درسی در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد را بخوانید.

بهترین منابع کنکور ارشد اقتصاد چیست؟

منابع مناسب برای کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد، یکی از حیاتی ترین رموز موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد می باشد. با مراجعه به مطلب بهترین منابع کنکور ارشد اقتصاد 1400 از بهترین و کامل ترین منابع ارشد اقتصاد متناسب با شرایط و هدف خود مطلع شوید.

سایر بخش های مجموعه علوم اقتصادی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت