برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر سم شناسی پزشکی

ورود به اتاق فکر

معرفی کارشناسی ارشد رشته سم شناسی پزشکی

تعداد بازدید 8458 دفعه

سم شناسی پزشکی یکی از شاخه های دانش پزشکی است که زیر مجموعه رشته های وزارت بهداشت می باشد. سم شناسی  از رشته های بسیار کارآمد و نوپا در بیشتر حیطه های مربوط به سلامت می باشد که همین امر باعث می شود توجه مسئولین به اهمیت حضور این رشته در جامعه پر رنگ تر شود.

 

کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی
کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی

کانال ارشد وزارت بهداشت 3گام به تازگی راه اندازی شده است. برای پیوستن به کانال، بر روی لینک زیر کلیک کنید

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

سم شناسی پزشکی یکی از شاخه های دانش پزشکی است که زیر مجموعه رشته های وزارت بهداشت می باشد. سم شناسی  از رشته های بسیار کارآمد و نوپا در بیشتر حیطه های مربوط به سلامت می باشد که همین امر باعث می شود توجه مسئولین به اهمیت حضور این رشته در جامعه پر رنگ تر شود. این رشته به دلیل گستردگی فراوان گرایش هایی که در حین تحصیل آموزش داده می شود، سبب می شود علاقه های فردی هر شخص در بسیاری از این گرایش ها در آینده های شغلی و تحصیلی وی مورد توجه قرار بگیرد. سم شناسی دارای حوزه های مختلف کاری در زمینه های سم شناسی قانونی، سم شناسی تجزیه ای، سم شناسی بالینی، سم شناسی محیطی، سم شناسی صنعتی، سم شناسی نظامی، سم شناسی اقتصادی، سم شناسی سیستم ایمنی، سم شناسی آبزیان، سم شناسی تغذیه ای، سم شناسی داروئی، سم شناسی تولید مثل ( ناقص الخلقه زائی )، سم شناسی سرطان زایی، سم شناسی اپیدمیولوژیکی، سم شناسی قوانین و مقررات، آسیب شناسی ناشی از سموم و تعقیب و پیگیری عوارض ناشی از سموم می باشد. در واقع علم شناسی، خطرهای احتمالی ناشی از اثرات مضر ترکیبات شیمیایی را در جمعیت های انسانی و حیوانی ارزیابی می کند. یک سم شناس تلاش می کند تا طبیعت مکانیسم عمل سلولی، بیوشیمیایی و مولکولی این اثرات را همراه با احتمال وقوع آنها بررسی کند.

گستره بازار کار کارشناسی ارشد سم شناسی در مراکز درمانی، تحقیقاتی، پزشکی قانونی، شرکت های داروئی، آزمایشگاههای سم شناسی مواد، آزمایشگاههای شرکت های صنایع غذایی و اداره محیط زیست می باشد.

مدرک لیسانس مورد نیاز برای شرکت در آزمون سم شناسی پزشکی در رشته های: حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین، شیمی، فارماکولوژی، میکروب شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم زیست شناسی (جانوری، سلولی مولکولی، گیاهی، میکروبیولوژی و ژنتیک)، بیوشیمی، شیمی مواد غذایی، بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، تغذیه، گیاه پزشکی، علوم و صنایع غذایی، فیزیولوژی، ایمنی شناسی، پرستاری، سم شناسی، دارو شناسی، بیهوشی، میکروبیولوژی، زیست شناسی، علوم داروئی، ویروس شناسی، انگل شناسی، گیاهان داروئی، بهداشت و بازرسی گوشت، دکتری عمومی پزشکی، دکتری عمومی داروسازی و دکتری عمومی دامپزشکی می باشد.

 

درخواست مشاوره تخصصی رایگان

 

رشته سم شناسی در مقطع دکتری به گرایش هایی چون داروسازی هسته ای، نانو فناوری داروئی، علوم اعصاب و سم شناسی پزشکی و سم شناسی محیطی تقسیم بندی می شود.

تجربه ی من به عنوان مشاور تحصیلی که در این رشته در حال تحصیل است میگه که سم شناسی رشته بسیار جذاب و پر اهمیتی در دنیای امروز ماست که می تونه این انگیزه رو در شما به وجود بیاره که آینده درخشانی در کشور خواهید داشت و نسل امروز من و شماست که میتونه به عنوان یک سم شناس از خیلی از آسیب های مربوط به سلامت انسانها و محیط زندگیشون پیشگیری و حفاظت کنه. بهتر است با کمی تامل بدونیم که وجود این چنین رشته هایی تو کشور ما و گسترش اون میتونه کمک بزرگی به پیشرفت علم داشته باشه. از انتخاب رشته سم شناسی پشیمون نمی شید چون گستردگی زیادی در بازار کار داره و در آینده ای نه چندان دور مانند رشته های پر طرفدار دیگه مورد توجه بسیاری قرار می گیره.

 

مشاوره و برنامه ریزی را شروع کنید

ثبت نام

 

کانال ارشد وزارت بهداشت 3گام به تازگی راه اندازی شده است. برای پیوستن به کانال، بر روی لینک زیر کلیک کنید

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  Zahra‏ - ۷م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  سلام من ارشد سم میخوام امتحان بدم.از فصل پروتیین و متابولیسمش خیلی سوال میاد؟میشه نخوندش؟بقیه فصلارو خوندم.۲.میشه یه راهنمایی کنید چه فصلایی از شیمی رو بخونم که بتونم ۴۰بزنم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۰م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  سلام. لطفا با ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی یک جلسه مشاوره تخصصی با مشاور تخصصیتون در رشته سم شناسی پزشکی درخواست بدید. خودشون با شما تماس می گیرند و بهتون اطلاعات مورد نیاز رو می دن.

 • تصویر فرد

  س‏ - ۱۳م تیر ماه۹۶ نظر داد

  با سلام و وقت بخیر .
  مدرک کارشناسی من شیمی هست .امسال در آزمون ارشد سم شناسی ثبت نام کردم اما متاسفانه مطالعه زیاد نداشتم و تصمیم گرفتم در جلسه آرمون شرکت نکنم .اگه برای سال دیگه بخوام شرکت کنم با وجود غیبت در جلسه آرمون امسال مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه بین دو رشته سم شناسی و بیوشیمی کدوم بازار کار بهتری داره ؟ من خودم به سم شناسی خیلی علاقه دارم اما بازار کار هم برام مهمه .ممنون می شم راهنمایی بفرمایید .

 • تصویر فرد

  صبا‏ - ۳۱م تیر ماه۹۶ نظر داد

  سلام .با کارشناسی مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی می تونم سم شناسی پزشکی رو امتحان بدم؟

 • تصویر فرد

  دانشجو‏ - ۱۵م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام من دانشجوی بهداشت حرفه ایم میخواستم بدونم که اگه من تو ارشد سم شناسی رو خوندم بعد تو دکترا داروسازی .تفاوت من واونیکه از کارشناسی تو داروسازی درس میخونه باوجودیکه قبولی تو داروسازی نسبت به بهداشت توی کنکورسراسری خیلی متفاوته چیه؟

 • تصویر فرد

  منیر‏ - ۲۰م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سوال دانشجو سوال منم هست . لطفا اگه میشه پاسخ بدین.ممنون.

 • تصویر فرد

  شقایق‏ - ۴م شهریور ماه۹۶ نظر داد

  سلام اگه کارشناسی پدستاری داشته باشیم و ارشد و دکترای سم شناسی میتونیم داروخانه بزنیم؟؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - ۵م شهریور ماه۹۶ نظر داد

  سلام نه

 • تصویر فرد

  عسل بانو‏ - ۱م مهر ماه۹۶ نظر داد

  سلام من میخوام سال ۹۷ ارشد سم شناسی شرکت کنم،ولی هیچکدوم منابع و جزوات رو ندارم،هرکی داره لطفأ ب من ایمیل بزنه ک بتونم ب ی طریقی کپی بگیرم از جزوه ها و کتاب ها....لطفأ کمکم کنین

 • تصویر فرد

  ریحانه‏ - ۳۰م مهر ماه۹۶ نظر داد

  سلام
  با مدرک کارشناسی مدیریت تلفیقی افات میتوم کنکور ارشد سم شناسی پزشکی شرکت کنم؟؟؟

 • تصویر فرد

  خانم شفیع‏ - ۲۵م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام.
  *دوست عزیز خانم دانشجو سوالتون رو خیلی واضح مطرح نکردید. اما باید بهتون بگم که سم شناسی از اون دست رشته هایی هست که به دلیل گستردگی که داره خیلی از رشته هارو هم از نظر علمی و هم از نظر بالینی در بر میگیره و اینکه در مقطع دکترا تفاوتی بین شما و بچه های داروسازی باشه وجود ندارد .
  *دوست عزیز صبا با مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی نمی شود سم شناسی رو شرکت کنید.
  * دوست عزیز عسل بانو شما میتونید با وارد شدن به پنل مشاوره و برنامه ریزی سه گام علاوه براینکه از یک جلسه مشاوره رایگان بهره مند می شوید در کنار اون میتونید منابع برگزیده ای که رتبه های برتر کنکور سم شناسی هم مطالعه کردند رو تهیه کنید.
  * دوست عزیز ریحانه با مدرک مدیریت تلفیقی نمیتونید سم شناسی شرکت کنید. بهتر برای اطلاع بیشتر دفترچه ارشد وزارت بهداشت سال 96 رو مطالعه کنید.

 • تصویر فرد

  خانم شفیع‏ - ۲۵م آبان ماه۹۶ نظر داد

  دوطلبان عزیز سم شناسی ، لطفا پیام و سوالات خود را در اتاق فکر این رشته وارد کنید تا به صورت اختصاصی به پیامها جواب داده شود.
  با تشکر
  شفیع... مشاوره تخصصی ارشد سم شناسی پزشکی موسسه سه گام.

 • تصویر فرد

  سارا‏ - ۲۵م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام من کارشناسی شیمی کاربردی دارم.امسال ارشد شیمی تجزیه روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم ولی بدلایلی نتونستم برم و دارم انصراف میدم.با توجه ب اینکه از انتخاب رشته های روزانه ی ارشد97وزارت علوم محروم هستم میتونم ارشدـ97 وزارت بهداشت رو شرکت کنم؟؟؟

 • تصویر فرد

  الیزابت‏ - ۲۰م آذر ماه۹۶ نظر داد

  سلام من کارشناسی علوم و مهندسی صنایع غذایی هستم میتونم برای ارشد رشته سم شناسی پزشکی بخونم ؟
  لطف کنید منابع وجزوه های این رشته رو معرفی کنید.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد