پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه | مدارک و شرایط رایگان

پذیرش بدون کنکور ترکیه، از راحت ترین و مطمئن ترین راه تحصیل در این کشور است که برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه از این طریق دانشجویان بین المللی را می پذیرند، در این مطلب قصد داریم تا پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه را بیشتر بررسی کنیم.

پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه

پذیرش بدون کنکور ترکیه، از راحت ترین و مطمئن ترین راه تحصیل در این کشور است که برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه از این طریق دانشجویان بین المللی را می پذیرند، در این مطلب قصد داریم تا پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه را بیشتر بررسی کنیم، مهم ترین تفاوت بین دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه فقط و فقط در نحوه اخذ پذیرش و هزینه های شهریه است که در ادامه شرایط را برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد. همچنین در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می‌توانید با رزرو یک جلسه مشاوره تخصصی، از تجربه مشاوران ما بهره ببرید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی در ترکیه بسته به رشته و دانشگاه و مقطع تحصیلی انتخابی شما متفاوت است، و برای اطلاع از مدارک به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید، اما به طور کلی برخی از مدارک که در اکثر دانشگاه ها مورد نیاز است عبارتند از:
آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمره‌های تحصیلی، گواهی تمکن مالی کافی، رزومه علمی تحصیلی، مدرک مهارت زبان آیلتس یا تافل، انگیزه نامه تحصیلی، رسید واریز هزینه اخذ پذیرش تحصیلی، نتیجه آزمون های بین المللی مانند GRE و غیره.

شرایط پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه

شرایط لازم برای پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه، با توجه به رشته و دانشگاه مد نظر شما متفاوت است و برای آگاهی از این شرایط باید به سایت دانشگاه مدنظر خود مراجعه فرمایید. یکی از اصلی ترین شرایط و پیش‌نیاز تحصیل در ترکیه داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم است که با توجه به مصوبه‌ شورای آموزش عالی در ترکیه، دیپلمی که گواهی معادل نداشته باشد، ارزش علمی ندارد. البته متقاضیان ایرانی که مدرک آنها آماده نیست می‌توانند پیش از اتمام دوره ی تحصیلی خود با ارائه ریز نمرات سال دوازدهم، اول اقدام به پذیرش و تشکیل پرونده در دانشگاه های ترکیه کنند و بعد از اتمام، ثبت نام خود را نهایی کنند. همچنین بعد از اینکه پذیرش شما صادر شد باید به دنبال اخذ ویزای دانشجویی باشید.

رشته های پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه

در دانشگاه های دولتی ترکیه همانند دانشگاه های ایران امکان قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون را فراهم نکرده اند. در واقع برای اینکه شما بتوانید در این دانشگاه ها پذیرش بگیرید نیازمند این هستید که یا از طریق آزمون SAT یا از طریق آزمون YÖS وارد این دانشگاه ها شوید، دانشجویان بین المللی برای ورود به تمامی دانشگاه های دولتی ترکیه ملزم به شرکت در آزمون یوس (YÖS) یا اس ای تی (SAT) و اخذ نمره ی قبولی در این آزمون ها هستند. آزمون SAT آزمونی آمریکایی که توسط کالج برد برگزار می شود و برخی از دانشگاه ها در سراسر دنیا از این طریق دانشجو می پذیرند.

قابل ذکر است با توجه به دانشگاه مورد نظر لیست و رشته های مجاز بدون آزمون متغیر است. در ادامه به لیستی از رشته هایی که می‌توانید بدون آزمون توسط آن وارد دانشگاه دولتی ترکیه شوید اشاره می‌کنیم.

لیست برخی از رشته های بدون کنکور ترکیه

رشته های مهندسی، معماری و هنر

رشته اقتصاد، طراحی و مد

رشته گردشگری، روزنامه نگاری و ارتباطات

رشته موسیقی، تجارت و بازرگانی و زبان خارجی

رشته آموزش، علوم طبیعی و علوم اجتماعی

رشته فناوری اطلاعات و علوم پایه

دانشگاه های دولتی بدون آزمون ترکیه

دانشگاه کاتب چلبی: دانشگاه کاتب چلبی (Katip Celebi University) یک دانشگاه دولتی است که در سال ۲۰۱۰ در ازمیر ترکیه تأسیس شد. دانشگاه کاتب چلبی در سال تحصیلی ۲۰۲۰_۲۰۲۱ در رتبه ۳۹ در بین دانشگاه های ترکیه قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۷ نیز بین ۲۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی جهانی URAP قرار گرفته بود.

دانشگاه آتاتورک: دانشگاه آتاتورک ترکیه  (Ataturk Univesity)که در شهر ارزروم قرار دارد به دلیل سطح علمی و اعتبار بسیار بالا در وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران یکی از اولویت های متقاضیان ایرانی برای ثبت نام است. رتبه این دانشگاه در بین دانشگاه های دولتی ترکیه ۱۲ و رنکینگ آن حدود ۱۰۰۰ است.

دانشگاه قاضی آنکارا :دانشگاه قاضی ترکیه (Gazi Univesity) را می توان یکی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه دانست. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ قرار دارد و در رتبه بندی The Times Higher Education World در رده ۱۵ ترکیه قرار دارد.

دانشگاه جمهوریت سیواس
دانشگاه جمهوریت سیواس، (Sivas Cumhuriyet  Univesity) یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۷۳ در پنجاهمین سالگرد جمهوری ترکیه در استان سیواس ترکیه ایجاد شده است. رتبه ی کشوری دانشگاه جمهوریت سیواس ۴۴ است، و رتبه ی جهانی این دانشگاه، ۲۹۸۵ است.

دانشگاه کارابوک: (Karabuk Univesity) در رنکینگ جهانی این دانشگاه دولتی درکنار ۱۱ دانشگاه دیگر ترکیه، در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا طبق رتبه بندی THE قرار گرفته است. در رتبه بندی های داخلی در سیستم ترکیه، رتبه این دانشگاه در حدود ۴۰ است.

دانشگاه ساکاریا: دانشگاه ساکاریا (Sakarya Univesity) یک دانشگاه رویایی برای بسیاری از دانشجویان است؛ زیرا کیفیت تحصیلات این دانشگاه را در بین ۲۰ موسسه آموزشی برتر ترکیه جای داده است. این دانشگاه با توجه به رتبه بندی بین المللی در ۵ درصد برتر است.

دانشگاه ارجیس: دانشگاه ارجیس (Erciyes Univesity) در شهر قیصریه (کایسری) ترکیه قرار دارد. رتبه این دانشگاه در مجله Times Higher Education Ranking (۲۰۲۰) در رتبه ۱۰۰۱ دنیا قرار دارد و در بین دانشگاه های دولتی ترکیه، رتبه ۱۳ را دارد.

دانشگاه استانبول: دانشگاه استانبول ترکیه (Istanbul University) قدیمی ترین و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است.همچنین این دانشگاه در بین دانشگاه های پزشکی، زبان و ادبیات رتبه بسیار خوبی در جهان دارد. در چند سال اخیر رتبه دانشگاه کمی افت داشته است اما کماکان در لیست بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان قرار دارد. رتبه این دانشگاه در مجله Times Higher Education Ranking (۲۰۲۰) در رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ دنیا قرار دارد.

دانشگاه سلیمان دمیرل: سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel Univesity) در لیست معتبرترین دانشگاه های ترکیه قرار گرفته است. این دانشگاه در رتبه بندی که توسط سازمان URAP در سال ۲۰۱۴_۲۰۱۵  انجام شد، در رتبه ۱۰ ترکیه قرار دارد.

دانشگاه مارمارا: دانشگاه مارمارا ترکیه (Marmara Univesity) در میان دانشگاه‌های ترکیه در رتبه ۱۱ ام قرار دارد و همین مسئله نشان از سطح علمی بالا و پیشتاز بودن این دانشگاه در عرصه پژوهش دارد. دانشگاه مارمارا استانبول چند زبانه است و در آن به زبان‌های مختلف ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی قادر به تحصیل خواهید بود. همچنین رتبه جهانی دانشگاه ۱۰۰۱ است.

دانشگاه اگه: دانشگاه اگه (Ege University ) واقع در شهر ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است. رنکینگ جهانی و رتبه این دانشگاه ۶۱۶ است که در بین دانشگاه های برتر جهان که یک رنگکینگ فوق العاده به حساب میاید.

دانشگاه هایی که در بالا اشاره شد فقط تعدادی از دانشگاه های دولتی ترکیه هستند که صرفا پذیرش بدون کنکور دارند.

هزینه پذیرش بدون آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و نوسانات نرخ ارز برای متقاضیان ثبت نام دانشگاه ترکیه بدون کنکور، آگاهی از شهریه‌­ دانشگاه ها اهمیت زیادی دارد. باید بدانید که شهریه دانشگاه‌­ ها متغیر است. علاوه بر این، رشته­‌ های مختلف موجود در یک دانشگاه نیز در محدوده مختلفی از نظر قیمت قرار دارند. برخی از دانشگاه ‌­های دولتی با شرایط ویژه اقدام به پذیرش دانشجوی بین المللی بدون کنکور می­کنند اما، به طورکلی هزینه‌ تحصیل در سال برای یک دانشگاه دولتی تقریبا ۱۰۰۰ دلار است.

برای اینکه بتوانید در این مورد اطلاعات کافی و دقیق به دست آورید دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. گزینه اول، مراجعه به سایت رسمی دانشگاه و مطالعه شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو از قسمت admission است.  این روش کمی دشوار است. عدم تسلط کافی به زبان انگلیسی می­تواند شما را به دردسر بیندازد. گزینه دیگری که استفاده از آن راحت‌­تر است مراجعه به دفاتر و سازمان های اعزام دانشجو و یا مشاورین است.

سوالات متداول:

آیا امکان اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه، به هر دو روش (با آزمون یوس و بدون آزمون) بصورت همزمان وجود دارد؟

بله. بهتر است در ابتدا داوطلبان از طریق آزمون YOS و SAT اقدام کنند و در صورتی که نمره قبولی کسب نکردند وارد مسیر اخذ پذیرش بدون آزمون دانشگاه های ترکیه شوند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    حسین مجنونی‏ - 02/6/31

    سلام .آیا انتقال دانشجو از یکی از دانشگاههای دولتی روسیه به دانشگاه آتاتورک ارزروم مقدور است /اگر است شرایطش را اعلام نمایید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت