پایین ترین نمره زبان برای مهاجرت تحصیلی چقدر است؟

در این مطلب تلاش می شود شناختی کلی نسبت به تاثیر نمره زبان در مهاجرت تحصیلی به دست آید و همچنین بدانیم که هر آزمون معتبر زبان تحت چه شرایطی برگزار می‌شود و میزان نمره ای که باید برای قبولی به دست آید چقدر است. با بررسی برخی از شرایط حداقلی دانشگاه های معتبر جهان در میابیم که چه مسائلی را باید برای کسب پذیرش رعایت کنیم.

پایین ترین نمره زبان برای مهاجرت تحصیلی چقدر است؟

در این متن تلاش می شود شناختی کلی نسبت به تاثیر نمره زبان در مهاجرت تحصیلی به دست آید و همچنین بدانیم که هر آزمون معتبر زبان تحت چه شرایطی برگزار می‌شود و میزان نمره ای که باید برای قبولی به دست آید چقدر است. با بررسی برخی از شرایط حداقلی دانشگاه های معتبر جهان در میابیم که چه مسائلی را باید برای کسب پذیرش رعایت کنیم.

برترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی

زمانی که صحبت از مهاجرت تحصیلی به میان می‌آید معیارهای بسیاری را باید برای این منظور لحاظ کرد. چرا که به هر حال مهاجرت به یک کشور با زبان متفاوت و شرایط فرهنگی خاص همان جامعه، می طلبد تا شما با برنامه ریزی و در نظر گرفتن همه جانبه معیارهای موجود اقدام کنید.

زبان کشور مقصد، هزینه های تحصیلی و زندگی در آن کشور، رتبه دانشگاه و عوامل دیگری همانند فرصت های شغلی و آینده کاری و... از جمله معیارهایی هستند که حتماً باید لحاظ شوند. در این بخش سعی می شود به شرایط چند کشور مورد استقبال جهت مهاجرت اشاره شود.

نمره لازم برای مهاجرت به آمریکا

در هر برهه ای از زمان کشور آمریکا از جمله گزینه هایی بوده است که به شدت مورد استقبال مهاجران قرار گرفته است. پیشرفت های علمی، جامعه متمدن، فرهنگی وسیع و شرایط کاملاً مساعد اقتصادی مواردی هستند که باعث جذب مهاجران شده اند. همین توسعه یافتگی و مقبولیت بسیار باعث شده است که کشور آمریکا داشتن مدرک زبان، آن هم آیلتس ۶ را در بسیاری از موارد از متقاضیان خواستار باشد. هزینه تحصیلی در این کشور بسته به میزان اقامت، خرج و مخارج دانشجو و سایر عوامل بسیار متغیر است اما میانگین هزینه دانشگاه های دولتی ۳۰ هزار دلار در سال و دانشگاه های خصوصی ۴۰ هزار دلار در سال است. از دیگر شرایط می‌توان به امکان کار حین تحصیل اشاره کرد؛ اما نباید از هزینه گزاف اخذ ویزا و روند طولانی آن غافل شد.

نمره لازم برای مهاجرت به کانادا

در سال های اخیر سیستم آموزش عالی کانادا توجه بسیاری از جهانیان را جلب کرده است. شاید آنچه از سایر عوامل بیشتر جلب توجه می کند هزینه های دانشگاهی در این کشور است که از بسیاری از کشورها مانند فرانسه و ایتالیا کمتر می باشد. دقت داشته باشید که امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری بعد از فارغ التحصیلی در این کشور وجود دارد و نمره زبان شما بسته به رشته مورد تقاضا متفاوت است؛ اما به هر حال نباید نمره آیلتس کمتر از ۵.۵ داشته باشید. در بین تمامی مقاطع تحصیلی مقاطع ارشد و دکترا بیشترین تقاضا را برای مهاجرت به این کشور داشته اند.

نمره لازم برای مهاجرت به استرالیا 

از جمله کشورهایی که به خاطر وجود دانشگاه های برتر می تواند جزو گزینه های مهاجرت قرار گیرد کشور استرالیا است؛ به خاطر وجود مهاجران بسیار، کشور استرالیا به یک کشور با بعد فرهنگی بسیار گسترده تبدیل شده است که زندگی را برای شما به عنوان یک مهاجر بسیار راحت تر می‌کند. کسب ویزای این کشور راحت است و در کنار آن با دادن بورسیه های تحصیلی انگیزه شما برای مهاجرت به آن را دوچندان می‌کند. حتی در برخی مواقع با وجود شرایط لازم، حقوقی برای دانشجویان خارجی لحاظ میشود. در کنار چنین شرایط مساعدی بهتر است بدانید که امکان گرفتن اقامت دائم بعد از تحصیل وجود دارد. نباید از نظر دور داشت که امکان انجام کار پاره وقت در حین تحصیل خود عاملی است که بسیار می‌تواند به هزینه‌های شما کمک کند. حداقل نمره آیلتس یا تافل مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به این کشور به ترتیب ۵.۵ و ۶۰ هستند. 

نمره لازم برای مهاجرت به ایتالیا

به خاطر استقبال اکثریتی از مهاجران از کشور ایتالیا، ترجیح داده شد تا این کشور به عنوان یکی از کشورهای مساعد برای مهاجرت توضیح داده شود و نباید به هیچ وجه از کشورهای پرتغال، فرانسه، آلمان و... غافل شد. به هرحال هزینه های مناسب زندگی، انواع بورسیه های تحصیلی که به مهاجران داده می شود، هزینه های دانشجویی مساعد، از جمله عواملی هستند که باعث شده اند ایتالیا گزینه ای مناسب برای مهاجرت تحصیلی باشد. توجه داشته باشید که شاید برای شما کار حین تحصیل و همچنین امکان تبدیل ویزا از اهمیت برخوردار باشد؛ پس قطعاً برای شما جالب خواهد بود که بدانید کار حین تحصیل و همچنین امکان تبدیل ویزا از تحصیلی به کاری بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد. اما آنچه باعث دردسر می شود نرخ بیکاری در این کشور است! عدم وجود جواز برای گرفتن ویزای همراه، نکته دیگری است که حائز اهمیت می نماید؛ پس باید ابتدا باید تحصیل خود را شروع کنید سپس دعوت نامه ای برای همراه خود ارسال کنید. توجه داشته باشید که بنابر رشته مد نظر یا باید به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی مسلط باشید.

مزایا داشتن مدرک زبان

نمی توان صحبت از مهاجرت زد ولی به مدرک زبان اهمیت نداد. لازمه بی قید و شرط مهاجرت ارتباط با سایر افرادی است که در آن جامعه در حال زیست و فعالیت هستند. باید به زبان آن جامعه آگاهی داشت تا بتوان ارتباط برقرار کرد. بسیاری از کشورها شرط لازم برای اعطای ویزا را تسلط به زبان مقصد می دانند و از اعطای ویزا به افرادی که دانش زبانی لازم را ندارند خودداری می کنند، هرچند در ادامه استثنائاتی را توضیح می دهیم. زمانی که شما اقدام به مهاجرت تحصیلی میکنید اولین هدف شما پیشرفت تحصیلی شما است پس طبیعی است که برای پیشرفت در دروس خود نیاز به داشتن مدرک زبان آن هم با نمره عالی داشته باشید. با جستجویی در موتورهای جستجوگر دنیا می توان به راحتی متوجه شد که اکثریت ژورنال ها و مقالات معتبر دنیا به زبان انگلیسی تعریف می شوند. پس سریعاً برای اخذ مدرک زبان خود اقدام کنید.

آزمون آیلتس برای مهاجرت

این آزمون که هر ساله برگزار می شود از معتبرترین آزمون های زبان در جهان است که توسط دانشگاه کمبریج، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود. این مدرک برای زندگی روزمره و تحصیل بسیار معتبر می باشد. این آزمون در دو سبک آکادمیک و جنرال برگزار می شود؛ بسته به انگیزه، فرد می تواند در هر کدام که لازم است شرکت کند. اگر هدف تحصیل در دانشگاه یا یک شرکت حرفه ای است باید در آیلتس آکادمیک شرکت کرد و اگر هدف موارد دیگری از قبیل مهاجرت برای کار است آیلتس جنرال مطرح می شود. در این آزمون همانند هر آزمون زبان دیگری چهار مهارت speaking، writing، listening و reading شما مورد بررسی قرار میگیرد. در ایران چند موسسه محدود متولی برگزاری آن هستند که برای ثبت نام باید به آدرس وب سایت هر کدام از آنها رجوع کرد. هزینه ثبت نام در این آزمون ۲۲۰ دلار است. دقت داشته باشید که این آزمون محدودیت سنی ندارد و جالب تر آنکه تنها شما تعیین سطح می شوید و مردود شدن در آن معنا ندارد و فقط نمره‌ای دریافت می کنید. زمان برگزاری این آزمون به اختیار داوطلب می باشد؛ اما از نظر دور نداشته باشید که هر ماه تنها ۲ بار برگزار می‌شود و بهتر است از قبل برای رزرو آن اقدام کنید.

 • آزمون بخش listening

۴۰ سوال در ۳۰ دقیقه در این بخش منتظر شما هستند که می توانید از هر کدام از انواع سوالات زیر را انتخاب کنید:

 • تکمیل خلاصه و جواب های کوتاه
 • نموداری
 • جای خالی
 • چند گزینه ای
 • تطبیقی
 • آزمون بخش reading

این قسمت از آزمون که از دو بخش تشکیل شده است توانایی درک متن شما را می سنجد. شما در بخش جنرال با متون روزمره و در بخش آکادمیک با متن های طولانی کتاب ها و مقالات مواجه می شوید.

 • آزمون بخش writing

شما در مدت ۶۰ دقیقه باید در قسمت های زیر پاسخگو باشید:

در قسمت آکادمیک آزمون

الف) به شما یک دیاگرام یا نمودار یا جدول نمایش داده می شود و توضیحاتی خواسته می شود.

ب) در سوال دوم از شما درخواست می شود که در پاسخ به یک موضوع، متنی را بنویسید.

در قسمت جنرال آزمون

الف) از شما خواسته می‌شود خود را در موقعیتی تصور کنید و آن را توصیف کنید.

ب) به شما موضوع خاصی داده می ‌شود و نظر شما پرسیده می شود.

 • آزمون بخش speaking

این بخش از آزمون که تقریباً یک ربع الی بیست دقیقه به طول می کشد، از سه قسمت تشکیل شده است:

در قسمت اول سوالات ساده ای در مورد خودتان از شما پرسیده می شود.

در قسمت دوم یک فلش کارت به شما داده می‌شود و باید راجع به آن دو دقیقه صحبت کنید که البته یک دقیقه به شما برای فکر کردن راجع به آن فرصت داده می شود

و در آخر مصاحبه کننده راجع به همان فلش کارت از شما سوالاتی می پرسد که حدود ۴ الی ۵ دقیقه به طول می انجامد.

نکته: مدت اعتبار این آزمون ۲ سال است و قادر خواهید بود به تعداد دلخواه در آن شرکت کنید.

آزمون تافل برای مهاجرت

در میان آزمون های معتبر دنیا شاید بتوان به جرأت گفت تافل در مقام دوم اعتبار در سطح جهانی است این آزمون نیز همانند آیلتس توسط اکثریت از کشورها و دانشگاهها مورد قبول واقع می شود این آزمون محدودیت سنی ندارد و هزینه آن نیز ۲۴۵ دلار می باشد همانند آزمون آیلتس در این آزمون نیز شاهد ۴ قسمت reading به مدت ۶۰ دقیقه، listening به مدت ۴۰ دقیقه، speaking به مدت ۲۰ دقیقه و writing به مدت 50 دقیقه هستیم.

هر چهار بخش مطروحه بین ۰ تا ۳۰ نمره هستند که حداکثر نمره کل آزمون نیز ۱۲۰ نمره می باشد. شما با شرکت در این آزمون در آن رد نمی شوید، بلکه بر اساس نمره ای که به شما داده می شود سطح بندی می شوید.

نکته: اعتبار این آزمون دو سال است.

مد نظر داشته باشید که امکان شرکت تنها در یک بخش امکان پذیر نیست. شما می توانید برای شرکت در این آزمون هر ۱۲ روز یکبار اقدام کنید.

حداقل نمره قبولی آزمون آیلتس برای مهاجرت

در جدول زیر می توانید حداقل نمره لازم برای ورود به دانشگاه های برخی از کشورهای مطرح دنیا را مشاهده کنید:

کشور

حداقل نمره

آمریکا

7

کانادا

6.5

استرالیا

6

انگلستان

7

لهستان

6

چک

5.5

آلمان

6.5

 

 

حداقل نمره قبولی آزمون تافل برای مهاجرت 

همچنین در جدول زیر نیز میتوانید حداقل نمرات لازم تافل برای قبولی در برخی کشورهای جهان را مشاهده کنید:

کشور

حداقل نمره

آمریکا

100

کانادا

86

استرالیا

60

ایتالیا

80

هلند

88

آلمان

88

 

سایر مدارک معتبر زبان برای مهاجرت تحصیلی

در کنار آیلتس و تافل به عنوان معتبرترین آزمون های جهانی می توان آزمون های دیگری را نام برد که گاه در شرایط خاص خودشان، بسیار پر اهمیت می نمایند. برخی از این آزمون ها عبارتند از:

 • PTE
 • FCE
 • GRC

در ادامه به توضیح هر کدام از این آزمون ها می پردازیم:

آزمون PTE برای مهاجرت تحصیلی

این آزمون که توسط موسسه Pearson برگزار می شود در دو سبک آکادمیک و جنرال می باشد. نکته حائز اهمیت آن که این موسسه در ایران نمایندگی ندارد و برای دادن این آزمون باید به کشور دیگری همانند امارات سفر کنید.

این آزمون نیز طبق انتظار از چهار بخش تشکیل شده است که به شرح آن ها می پردازیم:

بخش speaking

در این بخش ابتدا باید متنی که روی کاغذ است را با صدای بلند بخوانید؛ سپس در مرحله بعدی جملاتی که پخش می شوند را تکرار کنید و در ۳ قسمت بعدی به ترتیب درباره محتوای نمودار صحبت کنید، یک سخنرانی گوش کنید و درباره آن صحبت کنید و در آخر به سوالات پاسخ کوتاه دهید.

بخش listening

در این بخش موارد زیر از شما آزمون گرفته می شود:

 • گوش کردن به یک سخنرانی و خلاصه نویسی آن
 • گوش کردن به صحبت افراد و دادن بهترین جواب
 • گوش کردن به یک سخنرانی و انتخاب جواب های درست
 • پر کردن جای ناقص متن
 • گوش کردن به یک فایل و انتخاب بهترین خلاصه آن
 • گوش کردن و پیدا کردن ایرادات ای که متن آن همزمان برای شام پخش میشود
 • نوشتن شکل صحیح جملاتی که برای شما پخش می‌شود

بخش reading

در این بخش نیز از شما مجموعه ای از تمرین ها درخواست می شود که باید انجام دهید. در زیر آنها اشاره می شود:

 • متن بخوانید و گزینه صحیح را انتخاب کنید
 • متن بخوانید و گزینه های صحیح را انتخاب کنید
 • چیدمان چند پاراگراف در کنار هم برای ایجاد یک متن کامل
 • پر کردن جای خالی
 • انتخاب جملات درست از بین لیستی که بر اساس یک متن به شما نمایش داده می شود

بخش writing

در این بخش برای سنجش مهارت شما سوالی پرسیده می‌شود که باید جوابی در حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ کلمه ای به آن دهید. همچنین در این بخش متنی به شما داده می‌شود که باید آن را حداکثر در ۷۰ کلمه خلاصه کنید. بهتر است برای آنکه این مدرک اعتبار خود را حفظ کند نمره آن ۶۵ به بالا باشد. توجه کنید که حداقل سن شرکت در این آزمون ۱۶ سال است.

نکته: اعتباری آزمون دو سال است که برای استرالیا ۳ سال محسوب می شود.

 1. آزمون FCE

متصدی برگزاری این آزمون دانشگاه کمبریج انگلستان است و همانند سایر آزمون های مشابه از چهار بخش اصلی تشکیل شده است. این آزمون به شکل کامپیوتری و هم کتبی برگزار می‌شود. زمان کلی این آزمون ۳:۳۰ میباشد که نمرات آن با A، B، C، D، E و F نمایش داده میشود. نمرات A، B و C به منزله قبولی و نمرات D، E و F به منزله رد هستند. هزینه این آزمون ۱۶۰ یورو می باشد.

 1. آزمون GRC

این آزمون در دو سطح موضوعی و جنرال برگزار می‌شود که مهارت های محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله‌ نویسی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این آزمون مهارت واژگان شما و استدلال ریاضی بسیار حائز اهمیت هستند؛ چرا که برخی دانشگاه‌های فیزیک، شیمی و یا ریاضی تنها در صورتی شما را مجاز به تحصیل می دانند که در این بخش نمره ای بین ۳۰۰ تا ۳۱۰ کسب کنید.

در بخش writing با دو مبحث Issue و Argument مواجه هستید که در بخش Issue باید ظرف ۳۰ دقیقه به یک سوال پاسخ دهید و در بخش Argument متنی از یک استاد به همراه تحلیل ها و نتیجه گیری های آن به شما داده می‌شود که باید با استدلال و بصورت منطقی آن را تحلیل کنید. در آزمون موضوعی موضوعات آکادمیک از شما پرسیده می‌شود و نمره آن از ۲۰۰ تا ۹۹۰ است. این مدرک تا ۵ سال اعتبار دارد برای ثبت نام در آن می توانید از طریق نشانی http://ets.sanjesh.org/ اقدام کنید.

در رابطه با دفعات شرکت در آن دقت داشته باشید که هر ۲۱ روز یکبار میتوان در این آزمون شرکت کرد و تنها سالی ۵ بار امکان شرکت در آن وجود دارد. هزینه ثبت نام در سطح جنرال ۲۰۵ و موضوعی ۱۵۰ دلار است. این مدرک بیشتر جنبه علمی در سطح کارشناسی دارد پس معمولا افراد ۲۱ سال به بالا قادر به شرکت در آن هستند.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

ممکن است شما زمان گرفتن مدرک در کشور مبدا را نداشته باشید و یا به هر دلیلی امکان دریافت مدرک برای شما در مبدا وجود ندارد پس سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا امکان مهاجرت تحصیلی بدون مدرک وجود دارد یا خیر.

بله چنین امکانی وجود دارد هرچند بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا از قبل برای اعطای پذیرش از شما مدرک زبان با نمره عالی می خواهند اما در مقابل دانشگاه های تراز اولی نیز وجود دارند که به شما اعطای پذیرش می کنند و شروع تحصیل شما را موکول به کسب نمره قبولی در کلاس های زبان در همان کشور مقصد می کنند.

فرانسه و اسپانیا من جمله این کشورها هستند که چنین شرایطی را قرار داده اند. اما گاه رشته شما اصلاً نیاز به مدرک زبان انگلیسی ندارد و با تسلط به زبان کشور محل دانشگاه می توانید در رشته خود پذیرفته شوید همانند دانشگاه های ایتالیا و یا ترکیه. اما به شدت توصیه می‌شود که چه در حالت اول و چه در حالت دوم حداقل نسبت به زبان کشور محل دانشگاه تسلط نسبی بیابید تا برای شرایط زندگی دچار مشکل نشوید.

 

سوالات متداول:

با نمره آیلتس ۵ به کدام کشورها می توانم مهاجرت تحصیلی داشته باشم؟

با نمره ۵ شما شانس مهاجرت تحصیلی نخواهید داشت مگر آنکه رزومه قوی داشته باشید تا بتوانید از این طریق کسب پذیرش کنید و سپس در همان کشور نمره زبان خود را افزایش دهید.

آیا آزمون ها دارای محدودیت سنی هستند؟

همانطور که در متن توضیح داده شد این مورد بسته به نوع آزمون دارد و در هر کدام به آن پاسخ داده شده است بر فرض مثال در آزمون آیلتس و تافل محدودیت سنی وجود ندارد.

آیا جایگزینی برای نمره پایین زبان وجود دارد؟

تنها در مرحله پذیرش میتوان با کسب رزومه قوی همانند تعداد مقالات یا معدل و پایان نامه تراز اول شانس پذیرش را بالا برد؛ ولی به هر حال اگر جزو شرایط آن رشته، کسب مدرک زبان با نمره خاصی باشد، باید حتما در همان کشور جهت کسب آن اقدام کرد.

آیا کشوری که در آن آزمون میدهیم اهمیت دارد؟

کشور محل آزمون اهمیتی ندارد و تنها در برخی از آزمون ها در هزینه ثبت نام تاثیر گذار است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

از تجربه دانشجوهایی که مهاجرت کردن استفاده کن