صفر تا صد تحصیل مجدد در مقطع ارشد – از هزینه تا شرایط سربازی

در این مطلب صفر تا صد تحصیل مجدد در مقطع ارشد، از بحث هزینه ها تا شرایط سربازی را بررسی می کنیم. با توجه به حساسیت موضوع تحصیل مجدد در مقطع ارشد برای داوطلبان، همه نکات را به شکل کامل توضیح داده ایم. راهنمای شرایط تحصیل مجدد در مقطع ارشد کامل ترین راهنمایی است که مطالعه خواهید کرد.

 

صفر تا صد تحصیل مجدد در مقطع ارشد
صفر تا صد تحصیل مجدد در مقطع ارشد

صفر تا صد تحصیل مجدد در مقطع ارشد – از هزینه تا شرایط سربازی

شرایط تحصیل مجدد در مقطع ارشد و قوانین آن، یکی از سوالات بزرگ ذهن داوطلبانی است که به دلایل مختلف قصد تحصیل مجدد در این مقطع را دارند. سوالاتی مثل این سوالات که :

 • شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد به چه صورت است؟
 • چرا سازمان نظام وظیفه رای دیوان عدالت اداری در مورد تحصیل مجدد در مقطع ارشد را اجرا نمی کند؟
 • شرایط استفاده از معافیت تحصیلی دوبار در یک مقطع به چه شکل است؟
 • آیا می توان دوبار در مقطع ارشد، بدون هزینه و در دوره روزانه تحصیل کرد؟
 •  آیا افرادی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند، می توانند در کنکور کارشناسی شرکت کنند؟

به طور خلاصه در این مطلب  به پاسخ سوالات متداول در مورد هزینه تحصیل مجدد در مقطع ارشد، امکان تحصیل مجدد در دوره روزانه، شرایط تحصیل مجدد برای مشمولان و وضعیت معافیت و سربازی آن ها طبق نظر نظام وظیفه، رای دیوان عدالت اداری در مورد تحصیل مجدد در مقطع ارشد و ... می پردازیم. همچنین می توانید هرگونه سوال در مورد تحصیل مجدد در مقطع کنکور ارشد را در قسمت نظرات همین مطلب بپرسید و پاسخ آن را دریافت کنید.

تحصیل مجدد در مقطع ارشد رای دیوان عدالت اداری

طبق رای دیوان عدالت اداری در مورد تحصیل مجدد در مقطع ارشد تا قبل از سال 1396، داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد تنها یک بار می توانستند در مقطع کارشناسی ارشد به طور رایگان تحصیل کنند و تحصیل مجدد آن ها در مقطع کارشناسی ارشد منوط به پرداخت شهریه مساوی با شهریه دانشجویان نوبت دوم (شبانه) بود. این قانون براساس مصوبه چهل و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور مورخ 3/2/1383، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و ضرورت توزیع عادلانه فرصت های موجود بین تمامی متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و سایر مقاطع شکل گرفت.

اما با اعتراض دانشجویی مبنی بر تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد، این قانون در دیوان عدالت اداری بازبینی و در نهایت در سال 1396 رای به ابطال آن داده شد. در واقع بند (و) دفترچه آزمون سراسری سال 96 دانشگاه ها و موسسات عالی کشور در جهت اجرای مقررات ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 باطل شد و دانشجویان می توانند با رعایت شرایطی مشغول به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های روزانه به صورت رایگان بشوند.

به این ترتیب داوطلبان خواهان تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد می توانند با در دست داشتند یک مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی با تحصیل رایگان مجددا در رشته ی دلخواه خود در مقطع کارشناسی ارشد در دوره روزانه شرکت کنند.

تحصیل مجدد در مقطع ارشد – شرایط نظام وظیفه برای مشمولان

یکی از مهمترین مسائلی که باعث پیچیده تر شدن موضوع تحصیل مجدد در مقطع ارشد می شود موضوعات مرتبط با معافیت تحصیلی، مشمولان سربازی و قوانین نظام وظیفه است. بزرگترین دغدغه مشمولان سربازی این است که آیا با وجود مشمول بودن، نظام وظیفه به آن ها امکان تحصیل مجدد در مقطع یکسان را میدهد یا خیر؟ طبق اطلاعات درج شده در سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا، تنها با داشتن شرایط زیر، امکان تحصیل مجدد در مقطع ارشد برای شما فراهم است:

مشمولان در طی مدت تحصیل از مقطع دیپلم تا مقطع دکتری، "فقط یک بار"  می توانند از تحصیل انصراف دهند و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه به تحصیل بپردازند به شرط اینکه :

1- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف (برای دارندگان برگ اعزام بدون غیبت اولیه و مشمولان وظیفه فاقد غیبت یا مشمولان معافیت موقت بدون غیبت، گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف قبلی با رعایت سایر شرایط قانونی بلامانع است.)

 2- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد .

3-انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نبوده باشد. (مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد)

4- مقطع جدید، تکراری نباشد.(یعنی قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد.)

از بند های بالا به این نتیجه می رسیم که اولین شرط استفاده از شرایط تحصیل مجدد برای مشمولان این است که باید قبل از فار غ التحصیلی انصراف داده باشند و انصراف آن ها در سنوات تحصیلی مجاز اتفاق افتاده باشد. در صورت داشتن این شرایط در فرصت یک ساله ای که دارای معافیت  هستند می توانند مجدد به شرکت در کنکور اقدام کنند و در صورت قبولی مشمول قانون تحصیل مجدد در مقطع ارشد می شوند و می توانند به صورت قانونی ادامه تحصیل دهند.

تحصیل مجدد در مقطع ارشد برای افراد در حال تحصیل در این مقطع

بر اساس مصوب دیوان عدالت اداری دانشجویانی که خواهان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد هستند و در عین حال مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند، برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و پذیرش مجدد در دوره کارشناسی ارشد می بایست قبل از اتمام زمان ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، از دانشگاهی که در آن تحصیل می کنند، انصراف دهند و برای کنکور مجدد کارشناسی ارشد آماده شوند. در صورت قبولی در کنکور کارشناسی ارشد، می توانند مجددا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت رایگان اقدام کنند.

شرایط تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی وزارت بهداشت

براساس رای دیوان عدالت اداری که در سال 1396 صادر شده است، اگر دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته یا ناپیوسته رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی خواهان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و تحصیل مجدد رایگان در مقطع کارشناسی ارشد باشند، می توانند با رعایت شرایط و ضوابطی، مشغول به تحصیل مجدد شوند و از خدمات دانشگاه های روزانه بهره ببرند.

 • فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برای تحصیل مجدد در آزمون کارشناسی ارشد در صورتی که مشمول قانون خدمت پزشکان و دندانپزشکان شده باشند، می بایست طرح خود را انجام دهند و به پایان برسانند.
 • داوطلبان تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نباید به دستگاه های اجرایی و ارگان ها تعهد داشته باشند. همچنین آن ها نباید بر اساس سهمیه بومی یا سهمیه مناطق محروم ملزم به اجرای تعهداتی باشند.
 • متقاضیان تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در صورتی می توانند در از آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند که سازمان نظام وظیفه کشور برای آن ها ممنوعیت ادامه تحصیل صادر نکرده باشد.
 • همچنین کلیه پذیرفته شدگان در پردیس های خود گردان (شعب بین الملل سابق) و یا ظرفیت های مازاد (اعم از اینکه در مقاطع قبلی تحصیل، از آموزش رایگان برخوردار بوده اند و یا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.
 • دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته صرفاً می توانند در پردیس های خودگردان و یا ظرفیت های مازاد مشغول به تحصیل شوند.
 • دانش‌آموختگان مقطع کاردانی رشته اپتیک که قبل از سال 1389 پذیرفته شده‌ باشند، درصورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، می‌توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی‌سنجی ادامه تحصیل دهند.
 • انجام خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای دانش‌آموختگان مقطع کاردانی رشته پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی در مقاطع کاردانی و کارشناسی برای ورودی‌های مهرماه سال 1395 به بعد اجباری شده است.
 • انجام خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای دانش‌آموختگان کاردانی رشته تکنیسین سلامت دهان، از بهمن ماه سال 1394 به بعد اجباری شده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  رضا مهدوی‏ - 01/10/10

  سلام
  من برای کنکور سراسری دوسال نشستم خوندم
  الان دارم کارشناسی حسابداری میخونم
  بهمن ماه کارشناسی تموم میشه
  الان باید بلافاصله برم سربازی؟
  یا فرصت دارم برای ارشد ک سال بعد بخونم

 • تصویر فرد

  مونا محمدی‏ - 01/7/28

  سلام .من مدرک ارشد رو پارسال از دانشگاه دولتی گرفتم.میخواستم بدونم من میتونم دوباره ارشد رو در دانشگاه دولتی بخونم .و اینکه میتونم یک گرایش دیگه از رشته فعلی خودم رو بخونم ؟

 • تصویر فرد

  محمد رمضانی ‏ - 01/7/19

  سلام
  من دانشجوی روزانه ترم ۳ ارشد هستم و تاآخر تابستان ۱۴۰۲ فارغ‌التحصیل میشم. می خواستم در کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای یک گرایش دیگر از رشته فعلی شرکت کنم.
  آیا می تونم بدون اینکه از دانشگاه انصراف بدم در کنکور شرکت کنم؟
  ممنون

 • تصویر فرد

  حسین زعیم‏ - 01/4/15

  سلام
  دانشجوی کارشناسی ارشد هستم ومی خواهم دریک دانشگاه خارجی کارشناسی ارشد پذیرش بگیرم،آیا ازنظر سربازی مشکلی پیش نمی آید واجازه خروج داده می شود؟

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 01/4/11

  با سلام بنده دانشجوی ترم ۶ برق قدرت ارشد روزانه دولتی هستم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم، اگر قبل از این تاریخ انصراف بدم میتونم برای ارشد ۱۴۰۲ همین رشته رو روزانه بخونم ؟
  ( در دانشگاه‌های بهتر )

 • تصویر فرد

  HQG‏ - 01/4/10

  سلام با توجه به اینکه ذدیوان عدالت بارها رای به ابطال قانون پرداخت شهریه برای دانشجویانی ک مقطعی رو دپباره میخپان بدونن ابطال کرده چطور باز هم هرساله این بند پرداخت شهریه برای تحصیل مجدد رو وارد دفتچه میکنن.من دیوان عدالت هم پیگیری هیچکس پاسخگو نیست متاسفانه و وقت ارزوهای ما داره به فنا میره

 • تصویر فرد

  S.Nafiseh Mousavi‏ - 01/3/5

  سلام
  من قبلا یه ارشد روزانه داشتم، و در بعد از چند سال دوباره برای کنکور ارشد شرکت کردم و در دانشگاهی که فقط ورودی روزانه پذیرش داشت قبول شدم، و بعد از ۲فصل وضعیتم در سیستم از روزانه به شبانه تغییر کرد
  از اونجایی که دانشگاه قبلا دانشجوی شبانه نداشته اصلا درباره قوانین اطلاعی ندارن
  و اخیرا که چند ماه بیشتر تا دفاعم نمونده هزینه ی شهریم رو با پرسیدن از دانشگاه دولتی شهر حساب کردن
  با توجه به این موضوع که تحصیل مجدد در کارشناسی ارشد رایگان شده، چطور میتونم به قانون یا بخشنامه ی مربوط به این دسترسی داشته باشم تا بتونم به دانشگاه ارائه کنم؟
  متاسفانه در قسمت سوالات سازمان سنجش هم امکان ارسال این سوال نبود و شماره ی تماسشون هم پاسخگو نیست
  ممنون میشم که راهنماییم کنین تا مشکلم حل شه🙏

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/3/7

  سلام خدمت شما می تونید از طریق دیوان عدالت اداری پیگیر باشید

 • تصویر فرد

  Saeed‏ - 00/11/30

  سلام من یه مدرک ارشد روزانه از وزارت علوم دارم الان میتونم دوباره ارشد وزارت بهداشت روزانه بخونم؟؟

 • تصویر فرد

  طلا‏ - 00/11/22

  سلام. من در حال حاضر دانشجوی ترم هشتم ارشد روزانه هستم. البته برای ترم هشت هنوز تمدید سنوات نکردم. میخوام بدون اینکه از دانشگاه انصراف بدم، کنکور ارشد بدم و به عمد فقط پیام نور و یا آزاد رو فقط انتخاب کنم و بعد از اینکه قبولی مثلا در دانشگاه آزاد قطعی شد، برم انصراف بدم. آیا امکانش هست؟ خیلی واجبه. ممنون میشم جواب بدین.....

 • تصویر فرد

  Behzad‏ - 00/10/28

  سلام من دانشجوی ارشد روزانه1400هستم ولی انصراف دادم ولی هنوز قطعی نشده اگر تا پایانفرصت مجدد که برا ثبت نام میکنن انصرافم رو قطعی کنم امکان تبت نام برام وجود داره یا نه؟؟

 • تصویر فرد

  متینه‏ - 00/10/19

  سلام وقت بخیر. من پارسال باسهمیه ایثارگری پنج درصد ارشد "روزانه" حقوق عمومی دانشگاه تهران قبول شدم. برای سال آینده میخوام یه ارشد دیگه بخونم، اگر سهمیه آزاد انتخاب کنم امکان اینکه "روزانه" باشم وجود داره یا درهرصورت باید شبانه بگذرونم؟

 • تصویر فرد

  MehrNegar‏ - 00/9/23

  سلام
  من دوبار ارشد روزانه گذروندم و مدرک ارشد اول و کارشناسی رو با نامه لغو تعهد از طریق سامانه سجاد سال ۹۷ آزاد کردم.
  برای ارشد دوم هم نامه لغو تعهد رو از سامانه سجاد گرفتم.
  حالا برای آپلود کردن این نامه توی سایت دانشگاه تهران یک مرحله برام سوال هست:
  اینکه سایت میخواد که سوابق تحصیلی رو وارد و امضا کنیم.
  حالا به نظر شما این باعث میشه که برای آزادسازی مشکلی پیش بیاد؟

 • تصویر فرد

  موژان‏ - 00/9/20

  سلام
  من در حال تحصیل کارشناسی ارشد هستم و تا بهمن ماه فارغ التحصیل میشم. نمیتونم در ازمون ارشد 1401 شرکت کنم؟ قبولیم لغو میشه؟ اگر شبانه بخوام بخونم چطور؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - 00/9/15

  سلام آیا امکان تحصیل مجدد در مقطع ارشد ( رشته غیر مشابه ) در دانشگاه پیام نور هست ؟ مثلا اولین ارشد رو از پیام نور بگیریم و دومیش رو هم از پیام نور ؟

 • تصویر فرد

  مینا‏ - 00/9/3

  سلام من ارشد فیزیولوژی وزارت بهداشت دارم میتونم دوباره ارشد هوشبری روزانه شرکت کنم ؟!! یا باید هزینه پرداخت کنم؟!!

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 00/8/29

  سلام من در مقطع دکتری روزانه از دانشگاه اخراج شدم (نامه مرداد ماه صادر شده)و تا 1403 معافیت داشتم قبل از اخراجی آیا امکان ثبت نام مجدد در آزمون دکتری یا ارشد مجدد امسال رو دارم؟

 • تصویر فرد

  آزاده ابراهیمی‏ - 00/8/15

  سلام
  من کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور دارم
  ایا من می تونم دوباره کنکور ارشد رشته اقتصاد بدم و در صورت قبولی می تونم ثبت نام کنم

 • تصویر فرد

  حمیدرضا‏ - 00/8/9

  سلام و احترام. من معافیت تحصیلی مقطع دکتری ام تمام شده است. با این شرایط اگر بروم خدمت، ایا پس از اتمام دوران سربازی، دانشگاه اجازه می دهد از رساله ام دفاع کنم یا کلا با این شرایط امکان تحصیل مجدد نخواهم داشت

 • تصویر فرد

  جواد‏ - 00/8/3

  سلام ایا دانشجویان ارشد شبانه هم باید قبل از اتمام ثبت نام ارشد انصراف بدند و بعد ثبت نام کنند یا میتونن بدون انصراف ثبت نام کنن ودرصورت قبولی انصراف بدن

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 00/7/30

  سلام وقت بخیر
  اگر ارشد پردیس در حال تحصیل باشم میتونم بدون انصراف دادن همون سال کنکور مجددا شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  رمضان مرادی‏ - 00/7/29

  سلام من کارشناسی ارشد تاریخ ایران باستان از دانشگاه آزاد دارم. امسال در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردم و تاریخ ایران دوره اسلامی روزانه قبول شدم.آیا ایراد ندارد؟ البته گرایش آنها متفاوت است.

 • تصویر فرد

  میلاد شیخی‏ - 00/7/27

  سلام بنده میخواهم ارشد بالینی رو تو دانشگاه آزاد تموم کنم و در همین حین هم به ارشد کودکان در وزارت بهداشت شرکت کنم.خدمت سربازی مشکل ایجاد میکند

 • تصویر فرد

  طالبیان‏ - 00/7/17

  سلام، من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روزانه هستم و مسخوام مجدد در دوره کارشناسی ارشد شرکت کنم آیا امکان داره که روزانه مجدد بخوانم؟

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 00/6/18

  سلام وقت بخیر ممنون میشم به سوال بنده پاسخ بدین من در ازمون ارشد رتبه قابل قبولی کسب کردم و احتمال قبولی بالایی دارم اما متاسفانه به دلایلی نتونستم تا تاریخ 31 شهریور فارغ التحصیل بشم و باید وارد ترم 13 بشم حالا سوال بنده این هستش اگر در مقطع ارشد روزانه یا نوبت دوم یا غیر انتفاعی یا ازاد قبول شم میتونم بعد از فارغ التحصیلی در مقطع بالاتر ادامه تحصیل بدم یا قبولیم باطل هستش و بعد از اتمام کارشناسی مشمول میشم؟ با تشکر

 • تصویر فرد

  فاطیما‏ - 00/6/15

  با سلام
  من تا پایان شهریور 1400 از رشته آب و هوا فارغ التحصیل میشم.دکتری1400 هم این رشته رو قبول شدم .ولی می خوام از دکتری انصراف بدم و سال 1401 دوباره ارشد دوره روزانه جغرافیای سیاسی بخونم. امکان چنین کاری وجود دارد برام یا نه؟ اگر امکانش هست سریع تر جواب دهید .ممنونم

 • تصویر فرد

  فاطیما‏ - 00/6/13

  با سلام
  من تا پایان شهریور 1400 از رشته آب و هوا فارغ التحصیل میشم.دکتری هم این رشته رو قبول شدم .ولی می خوام از دکتری انصراف بدم و سال 1401 دوباره ارشد جغرافیای سیاسی بخونم. امکان چنین کاری وجود دارد برام یا نه؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - 00/6/13

  سلام بنده دانشجوی اخراجی کارشناسی ارشد دوره روزانه هستم.میخاستم بدونم میتونم روزانه دوباره تحصیل کنم یا باید دوره شبانه تحصیل کنم؟

 • تصویر فرد

  م‏ - 00/6/10

  سلام وقتتون بخیر
  من فارغ التحصیل پزشکی عموم هستم و طی ۷ سال اون رو تموم کردم ... طرحم رو نرفتم ولی تعهد به خدمتم رو از دانشگاه خریدم ... آیا میتونم از معافیت تحصیلی برای تحصیل در کارشناسی ارشد استفاده کنم؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 00/5/21

  سلام
  من دانشجوی ترم4 ارشد روزانه ام. به دلایلی ناچارم که انصراف بدهم پایان نامه هم ندارم. ایا می توانم همین رشته را دوباره در کنکور ارشد 1401 یا 1402 شرکت کنم و در صورت قبولی روزانه می توانم دوباره رایگان تحصیل کنم؟ در متن گفته شده گه دوباره میشود در مقطع ارشد رایگان تحصیل کرد. چطور قبلا میگفتند که در هر مقطع فقط میتوان یکبار از امکانات رایگان استفاده کرد؟

 • تصویر فرد

  امیرحسین‏ - 00/5/15

  سلام ، مطابق رای دیوان عدالت اداری دانشجویان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد که مشمول هستند می توانند دوباره کنکور ارشد شرکت کنند ، چرا نظام وظیفه مخالف قانون عمل میکنه و سازمان وظیفه عمومی مجدداً مفاد بخشنامه ابطال شده رو برای تعیین شرایط نظام وظیفه داوطلبان و اعطای معافیت تحصیلی جهت درج در دفترچه راهنمای کنکور به سازمان سنجش ارسال میکنه ، چطور میشه از حقمون دفاع کنیم؟

 • تصویر فرد

  شیما‏ - 00/5/14

  سلام ی سوالی ک داشتم این هستش، خب وقتی ارشد روزانه داری و دوباره ارشد روزانه بخونی، چجوری میشه بعد از فارغ التحصیلی مجدد، دو جا تعهد خدمت آموزش رایگان داشت؟

 • تصویر فرد

  محمدعمرانب‏ - 00/4/16

  سلام،ببخشید بنده ارشد ناپیوسته روزانه مشغول به تحصیل بودم ایا پس از انصراف،، مجددا میتونم در کنکور شرکت کنم وبطور روزانه مشغول به تحصیل بشم؟
  ممنون

 • تصویر فرد

  زینب‏ - 00/4/15

  سلام،من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی روزانه هستم،کارشناسی هم همینطور بود.میتونم مجدد کارشناسی روزانه رشته دیگر بدون هزینه تحصیل بکنم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/4/15

  سلام خدمت شما بله می تونید دوباره رایگان تحصیل کنید

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 00/4/13

  سلام خسته نباشید
  من یک بار در دوره ی کارشناسی انصراف و تغییر رشته دادم
  هر دو رشته دانشگاه آزاد و بدون کنکور بود
  (مهلت قانونی برای ورود به رشته ی جدید هم نگذشته بود)
  الان در فرصت یکساله ی فراغت هستم تا مهر ماه 1400
  میخواستم بدونم کد نظام وظیفه رو چی باید وارد میکردم؟
  کد 5 زدم من
  لازمه تغییرش بدم؟
  اگه لازمه باید تو سایت درخواست بدم یا موقع دریافت کارت میشه ویرایش کرد؟

 • تصویر فرد

  کیوان‏ - 00/4/11

  سلام خسته نباشید ، من امسال میخواهم کنکور بدهم و انشالله شهریور مدرک کارشناسی را میگیرم و یک سال بعد از مدرک وقت دارم ، در کنکوری که چند روز دیگر هست اگر نتیجه مطلوبی نگیرم و دانشگاه ازاد قبول بشوم و بروم برای سال دیگر که میخواهم باز کنکور بدهم باید قبل ثبت نام کنکور از دانشگاه ازاد انصراف بدهم یا میتوانم تا نتیجه ازمون صبر کنم و انصراف ندهم ؟

 • تصویر فرد

  امیرحسین حسن آبادی‏ - 00/3/20

  سلام وقت بخیر... بنده دانشجوی ترم 6 ارشد روزانه دانشگاه دولتی هستم..تا شهریور 1400 معافیت تحصیلی دارم...فرصتی برای ارشدد مجدد در خارج از کشور برام پیش اومده..طبق قوانینی ک خوندم بنده باید از مقطع الانم انصراف بدم برای اخذ پذیرش از خارج از کشور درسته؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 00/3/16

  سلام
  بنده فارغ التحصیل مقطع ارشد هستم
  شهریور ماه هم یک سال فرجه بعد از فراغت تحصیلم تمام می شود.
  میخوام برای یک ارشد دیگه اقدام کنم!
  میخوام بدونم امکان همچین کاری هست و معافیت تحصیلی شامل حالم میشه؟؟
  و ایکه اگر انصراف از تحصیل بدم شرایط معافیت از خدمت به چه صورتی رقم میخوره؟ بازم یک سال فرصت خواهم داشت یا خیر؟؟
  ممنون

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/3/17

  سلام با توجه به شرایط شما امکان تحصیل مجدد در مقطع ارشد امکان پذیر نیست

 • تصویر فرد

  عیسی‏ - 00/3/13

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و ترم ششم. آیا وزارت علوم برای مقطع ارشد یک کشور دیگه به من اجازه خروج از کشور میده و اگر یکسال بیشتر طول بدم ترم ۷ و ۸ امکان خروج از کشور زمانی که در کمیسون هستم وجود داره؟

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 00/3/5

  سلام من دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی هستم و بنا دارم پس‌ از اتمام تحصیل برای مقطع ارشد در خارج از کشور اقدام کنم ، آیا معافیت تحصیلی برای من صادر میشه با توجه به مقطع که پایین تر از مقطع فعلی اس؟

 • تصویر فرد

  مهدی خادم‏ - 00/2/24

  سلام . من فارغ التحصیل ارشد پردیس هستم . الانم در حین خدمت سربازی ام. می خواستم بپرسم که امکانشهست که در کنکور امسال شرکت کنم و قبول بشم ایست خدمت می خوره

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/2/25

  سلام وقت بخیر برای تحصیل مجدد در مقطع تکراری ایست خدمت نمیدن باید دکتری شرکت کنید برای این کار 

 • تصویر فرد

  امین اسماعیلی‏ - 00/2/9

  امکان تحصیل مجدد رایگان در مقطع ارشد وجود دارد

 • تصویر فرد

  حسین امین اسماعیلی‏ - 00/2/9

  ایا امکان تحصیل مجدد رایگان در مقطع ارشد وجوددارد؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/2/11

  بله همونطور که توضیح داده شده امکان تحصیل رایگان مجدد تو مقاطع مختلف وجود داره  

 • تصویر فرد

  Amirreza‏ - 00/2/2

  سلام
  من ارشد صنایع گرفتم و تازه فارغ التحصیل شدم
  مشمول سربازی هم هستم
  آیا میتونم توی رشته مدیریت بازرگانی ارشد شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/2/4

  سلام وقت بخیر در صو.رت مشمول بودن ادامه تحصیل فقط برای مقاطع بالاتر مجاز هست و شما امکان اینکه مجدد در مقاطع قبلی تحصیل کنید رو ندارین 

 • تصویر فرد

  یوسف‏ - 99/12/18

  سلام
  من ارشد مکانیک گرایش کنترل از یه دانشگاه با رتبه علمی پایین دارم و سربازی رو هم تموم کرده ام
  الان میشه دوباره ارشد امتحان بدم در همون رشته و گرایش

 • تصویر فرد

  سیروس‏ - 99/12/16

  سلام وقت بخیر، من ارشدکامپیوترگرایش هوش مصنوعی دارم روزانه اموزش محور، من میتونم دوباره کنکورکامپیوتربدم وهمین گرایش روبدم تویه دانشگاه دیگ ک بتونم روپایان نامه کارکنم،ایا این امکان وجوداره تحصیل مجددتوهمون رشته وگرایش؟

 • تصویر فرد

  ندا‏ - 99/12/15

  سلام من ارشد وزارت بهداشت رو اخذ کردم الان میخام ارشد روزانه یکی از رشته های وزارت علوم بخونم. اینکه ایا فرقی میکنه رشته قبلی از کدوم وزارت هست؟ دوم اینکه میتونه روزانه و رایگان ارشد مجدد بگیرم

 • تصویر فرد

  پویان‏ - 99/11/22

  سلام...وقتتون بخیر...من کارشناسی و کارشناسی ارشد رو به صورت روزانه تموم کردم و سربازی هم ندارم. اگر در کنکور ارشد شرکت کنم و به صورت روزانه در یک رشته دیگه قبول شم، باید شهریه بدم؟

 • تصویر فرد

  مهرین‏ - 99/11/13

  عرض ادب واحترام. وقت بخیر. بنده ارشد رشته ی اکوتوریسم دارم و سال ۹۷ ورودی بودم و سال ۹۹ درترم چهار دفاع کردم. در دوره ی روزانه درس خوندم. آیا میتونم امسال مجددا امتحان ارشد در رشته ی مرمت بناهای تاریخی بدم و روزانه بخونم؟؟؟

 • تصویر فرد

  محسن محسن‏ - 99/11/8

  سلام,من در دوره ی روزانه کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دارم,آیا میتونم مجددا کنکور ارشد روانشناسی بدم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/11/9

  سلام خدمت شما بله میتونید در همون رشته ای که تحصیلی کردین مجددا در مقطع ارشد تحصیل کنید به شرطی که شرایط گفته شده رو داشته باشین

 • تصویر فرد

  مینا‏ - 99/11/7

  سلام وقت بخیر. آیا امکان تحصیل مجدد در ارشد در همان رشته ای که یکبار ارشد گرفیم و همون گرایش وجود داره ولی یک دانشگاه بهتر؟ ممنون می شم جواب بدید. اگر مطمئن هستید

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/11/9

  سلام وقت بخیر بله امکانش هست و محدودیتی از این نظر برای تحصیل مجدد در مقطع ارشد وجود نداره 

 • تصویر فرد

  علی‏ - 99/11/7

  سلام بنده ارشد دانشگاه آزاد دارم آیا میتونم ارشد دولتی دوباره شرکت کنم؟ در سایت سنجش گفته نمیشه انگار

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/11/9

  سلام وقت بخیر اگر برای نظام وظیفه مشکلی نداشته باشید تحصیل مجدد در مقطع ارشد منعی نداره براتون 

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 99/10/29

  سلام
  بنده در مقطع کارشناسی ارشد روزانه ورودی سال 1394 بودم و تحصیل کردم.
  سال 1398 مجدد کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم و مشغول به تحصیل شدم.
  الان دانشگاه باهام تماس گرفته و میگه شما با توجه به اینکه قبلا یه بار ارشد خوندی، باید به شبانه منتقل شی و شهریه بدی.
  میگم این خلافه قانونه
  میگن مستندات قانونی بیار
  چیکار میتونم بکنم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/10/29

  سلام 
  می تونید از طریق دیوان عدالت اداری پیگیر باشید 

 • تصویر فرد

  Maha‏ - 99/10/25

  سلام
  من کارشناسی تولیدات گیاهان دارویی و معطر دارم میتونم ارشد سم شناسی شرکت کنم؟
  واینکه ارشد باغبانی را در دوره روزانه گذروندم.ایا در صورت قبولی در ارشد سم شناسی باید شهریه بدم؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  مینه‏ - 99/10/24

  سلام
  امکان تحصیل مجدد در مقطع ارشد برای رشته مشابه هست. من مدرک ارشد دارم ولی به دلیل آموزش محور بودن و پایین بودن رتبه علمی دانشگاه شرایط خوبی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ندارم. و قصد دارم دوباره ارشد در همان رشته قبلی کنکور بدم ایا امکان داره

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/10/25

  سلام خدمت شما بله از این نظر محدودیتی برای تحصیل مجدد وجود نداره

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 99/10/5

  سلام، برای رشته گیاهان دارویی، اطللاعات دقیق برای شرکت در ازمون که زیر شاخه چه رشته ای هست و منابع مناسب، لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 99/9/26

  پس با این حساب من که ارشدم رو دارم تموم میکنم و میخوام دوباره کنکور بدم برای ارشد دیگه و سربازی هم دارم نمیتونم حتی در صورت قبولی نیز تحصیل مجدد ارشد داشته باشم درسته؟ اول باید برم سربازی بعد بیام هرچقدر خواستم ارشد بخونم ولی الان اگه‌تموم کردم حق خوندن دوباره ارشد رو ندارم !!!

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/10/25

  سلام خدمت شما درسته برای آقایون محدودیت نظام وظیفه وجود داره و باید دقت کنید

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 99/9/22

  سلام
  من در حال تحصیل کارشناسی ارشد هستم و تا پایان این ترم مدرک خود را می‌گیرم و قصد انصراف از رشته را ندارم. آیا میتوانم در آزمون کارشناسی ارشد امسال شرکت کنم؟ می‌توانم بعد از گرفتن مدرک ارشد خود آن را بازخرید کنم تا دانشجوی غیر روزانه به حساب بیایم و مشکلی در ثبت نام نباشد؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/10/25

  سلام خدمت شما بله مشکلی نیست و می تونید مجددا شرکت کنید

 • تصویر فرد

  VJV‏ - 99/9/15

  من کارشناسی ادبیات دارم . میخواهم ارشد بخوانم چرا بین رشته هایتان این رشته موجود نیست ؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/9/16

  سلام متاسفانه ما رشته ادبیات رو پشتیبانی نمی کنیم 

 • تصویر فرد

  عارفه‏ - 99/9/7

  سلام
  ببخشید آیاامکان تحصیل مجدد در ارشد در رشته مشابه ولی در دانشگاهی دیگر هست؟سپاس

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/10/25

  سلام بله محدودیتی برای انتخاب دانشگاه یا رشته برای تحصیل مجدد وجود نداره

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت