حذف کنکور سراسری

رفع ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور داده اند 

 

رفع ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور داده اند 

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، رفع ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور داده اند، در پی شکایت از سازمان سنجش انجام شد. این شکایت با خواسته ابطال بند اول صفحه 4 دفترچه شماره یک راهنمای ثبت‌نام شرکت در آزمون و اجازه شرکت در آزمون سال 98 با وجود دو بار قبولی در سال‌های قبل طرح شد اما هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، با نظر به اینکه قید ممنوعیت ادامه تحصیل در آزمون سراسری برای افرادی که دو بار در رشته های روزانه قبول شده باشند، محدودیت بلا وجه و مغایر بند (3) اصل سوم و سی‌ام قانون اساسی و نیاز به اذن قانونگذار داشته و آن را ابطال کرد.بر این اساس ثبت نام افرادی که دوبار در آزمون های سراسری دوره های قبل پذیرفته شده اند در کنکور سال‌های بعد بلامانع شد.

رفع ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور داده اند - جوابیه رئیس سازمان سنجش

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد رفع ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور داده اند گفت: رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر بلامانع شدن شرکت در کنکور سراسری پس از دو بار پذیرفته شدن در این آزمون ها، در حکم قانون است، اما هنوز به این سازمان ابلاغ نشده است.

ابراهیم خدایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران درباره حکم دیوان عدالت اداری در مورد بلامانع شدن شرکت در کنکور سراسری برای افرادی دو بار در آزمون پذیرفته شده اند، افزود: این حکم هنوز به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ نشده است.همچنین ایشان اضافه کرد: با این حال آراء هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در حکم قانون است و باید اجرا شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این باره اینکه آیا حکم صادر شده برای سال ۹۹ اجرا می شود یا خیر، تاکید کرد: اینکه رأی هیأت عمومی ناظر به گذشته است یا آینده بعد از ابلاغ این حکم به سازمان مشخص می شود.

قانون ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور می دهند

قانون در مورد ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور می دهند اینگونه بوده که افرادی که در کنکور سراسری شرکت می کنند و در دوره های روزانه قبول می شوند ولی ثبت نام نمی کنند برای بار اول، برای شرکت در کنکور سراسری سال بعد محروم می شوند و اگر این اتفاق برای بار دوم بیفتد به طور کلی از ادامه تحصیل منع می شدند. اما حالا طبق رای دیوان عدالت اداری مبنی بر رفع ممنوعیت ادامه تحصیل از طریق کنکور سراسری برای افرادی که دوبار کنکور داده اند این قانون لغو خواهد شد اما باید دید که اجرایی شدن این قانون توسط سازمان سنجش چه زمانی کلید خواهد خورد