زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 98

اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز کنکور سراسری 97
زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 98

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 98 (کارنامه اولیه)، چهارشنبه 16 مرداد ماه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می شود. دفترچه انتخاب رشته  کنکور سراسری 98 در گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی نیز از طریق سایت سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.  لازم است داوطلبان قبل از شروع به انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 را مطالعه کنند.

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 98، سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 نیز در سایت سنجش باز می شود و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه ها در مهلت اعلام شده می توانند حداکثر 150 رشته از دانشگاه های روزانه، نویت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را انتخاب و در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند. داوطلبانی مجاز به انتخاب رشته می باشند که در کنکور سراسری 98 شرکت کرده و طبق کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته شده اند. متقاضیان رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی (رشته های بدون کنکور) است نیاز به انتخاب رشته ندارند. 

برای کنکور سراسری سال ۹۸ با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و یا نظام قدیم آموزش متوسطه و یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام جدید (نظام جدید ۶-۳-۳) طراحی شده بود. 

تعداد شرکت کنندگان کنکور 98 به تفکیک رشته

در کنکور سراسری سال ۹۸ تعداد یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵ داوطلب ثبت نام کردند که با توجه به اعلام علاقمندی به گروه‌های آزمایشی دوم و سوم، تعداد یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۳۲۴ کارت ورود به جلسه آزمون صادر شد. از  تعداد یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵ داوطلب ثبت نام کننده در کنکور سراسری 98، تعداد ۱۶۴ هزار و ۲۴۱ نفر در گروه ریاضی و فنی و تعداد ۲۸۲ هزار و ۳۰۶ نفر در گروه علوم انسانی شرکت کرده اند. در مجموع تعداد تعداد ۴۴۶ هزار و ۵۷۴ داوطلب رقابت خود را در این دوره از کنکور سراسری آغاز کرده اند.

ظرفیت پذیرش دانشگاه های سراسری 98

بر اساس گزارش سازمان سنجش، ظرفیت پذیرش دانشگاه های سراسری ۹۸ بدون دانشگاه آزاد، حدود ۷۶۰ هزار نفر است. اما در سال گذشته و در کنکور ۹۷ از میزان ظرفیت ۷۶۰ هزار نفر و بعد از دو تکمیل ظرفیت اعلامی حدود ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاه ها ثبت نام کردند. 

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 98 دانشگاه آزاد

انتخاب رشته کنکور سراسری 98 و دانشگاه آزاد 98 به صورت جداگانه می باشد. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری آزاد 98 بعد از اتمام انتخاب رشته سراسری 98 می باشد. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری دانشکاه آزاد 98، لیست رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org منتشر می شود و همه ی داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه، به سایت ذکر شده مراجعه کنند و پس دریافت دفترچه، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 98

نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۸در نیمه دوم شهریور ماه منتشر می‌ شود. در این زمان داوطلبان می توانند در سایت سنجش نتایج انتخاب رشته خود را مشاهده نمایند.