آغاز زمان برگزاری کنکور سراسری 98

دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور ارشد مهندسی مکانیک (سال های 90 تا 97)
آغاز زمان برگزاری کنکور سراسری 98

کنکور سراسری 98 از صبح امروز پنج شنبه 13 تیرماه 98 با گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی آغاز گردید. درهای ورود به حوزه های امتحانی راس ساعت 7 صبح بسته شده و فرایند برگزاری آزمون در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی از ساعت 7:30 صبح آغاز شده است.

برای کنکور سراسری 98 با توجه به تغییر نظام آموزشی، یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و یا نظام قدیم آموزش متوسطه و یک مجموعه سوال برای دانش آموزان نظام جدید (نظام 3-3-6) طراحی شده است.

آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری 98

آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری 98 از یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵ داوطلب ثبت نام کننده، ۶۴۸ هزار و ۸۴۵ نفر زن (معادل ۵۷.۹۸ درصد داوطلبان) و ۴۷۰ هزار و ۱۷۰ نفر مرد (معادل ۴۲.۰۲ درصد داوطلبان) هستند. با توجه به داوطلبان واقعی و تعداد علاقمندان به گروه‌ های آزمایشی دوم و سوم، تعداد یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۳۲۴ کارت ورود به جلسه آزمون نیز صادر شده است. برای رشته‌های تحصیلی با آزمون کنکور سراسری سال ۹۸ تعداد یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵ داوطلب ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۶۴ هزار و ۲۴۱ نفر در گروه ریاضی و فنی و تعداد ۲۸۲ هزار و ۳۰۶ نفر در گروه علوم انسانی شرکت کرده اند. در مجموع تعداد تعداد ۴۴۶ هزار و ۵۷۴ داوطلب رقابت خود را در این دوره از کنکور سراسری آغاز کرده اند.

دفترچه سوالات کنکور سراسری 98

دفترچه سوالات کنکور سراسری 98 در کلیه گروه های آزمایشی، شامل دفترچه شماره 1 و دفترچه شماره 2 می باشد. (دفترچه شماره ۱ مربوط به آزمون عمومی و دفترچه شماره 2 مربوط به آزمون اختصاصی)

سوالات آزمون عمومی داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی پنجگانه در یک دفترچه به نام دفترچه شماره یک چاپ شده است.

این دفترچه همراه با پاسخنامه امتحانی در یک بسته نایلونی به صورت شخصی سازی شده، در جلسه آزمون تحویل داوطلب خواهد شد. عناوین دروس، تعداد و شماره سوالات و مدت پاسخگویی به آنها در هر پنج گروه آزمایشی در جدول زیر مشخص است.

مدت زمان پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری 98

داوطلبان باید در مدت ۷۵ دقیقه به ۱۰۰ سوال زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی پاسخ دهند.

داوطلبان آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی نیز باید در مدت ۱۷۵ دقیقه به ۱۳۵ سوال ریاضیات، فیزیک و شیمی پاسخ دهند.

همچنین داوطلبان آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی باید در مدت ۱۶۵ دقیقه به ۱۸۰ سوال ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی (اختصاصی)، زبان عربی (اختصاصی)، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی پاسخ دهند.

داوطلبانی که بر اساس علامتگذاری بند ۲۵ تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، به سوالات مربوط به معارف غیر اسلام پاسخ می‌ دهند و یا زبان خارجی امتحانی آنان بر اساس علامتگذاری بند ۳۸ تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، غیرانگلیسی است، لازم است به ترتیب به سوالات مربوط به ادیان (کلیمی، زرتشتی و مسیحی) و زبان خارجی غیرانگلیسی (فرانسه، آلمانی، ایتالیایی و روسی) که در اختیار آنان قرار داده می‌ شود، پاسخ دهند.

آن دسته از دیپلمه‌ های علوم و معارف اسلامی دارنده گواهینامه دوره پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی که برابر ضوابط باید درس اصول عقاید و فقه را نیز امتحان دهند، لازم است علاوه بر پاسخگویی به سوالات دفترچه آزمون اختصاصی (ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی) به ۲۰ سوال اصول عقاید و فقه (سوالات دفترچه شماره ۳) در مد ۲۰ دقیقه پاسخ گویند.

داوطلبانی هم که در بیش از یک گروه آزمایشی ثبت نام کرده اند، زبان خارجی آنان همان زبان امتحانی مندرج در کارت شرکت در آزمون آنان در نظر گرفته شده است. این دسته از داوطلبان نمی‌ توانند زبان امتحانی خود را در هر یک از گروه‌های آزمایشی تغییر دهند.

به داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی نظام جدید آموزشی (3-۳-6) در گروه آزمایشی علوم انسانی دفترچه شماره (۳ اصول عقاید) تحویل نخواهد شد و این دسته از داوطلبان منحصراً باید به سوالات دفترچه اختصاصی (دفترچه شماره ۲) که ویژه داوطلبان دیپلم علوم و معارف اسلامی نظام آموزشی 3-۳-6 به آنها تحویل می‌شود، پاسخ دهند.

زمان انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری 98

زمان انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری 98 در دهه دوم مرداد ماه می باشد. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه ها در مهلت اعلام شده نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 98

نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۸در نیمه دوم شهریورماه منتشر می‌ شود.