آمار ثبت نام کنندگان رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری 98

 

پذیرش بدون کنکور در کاردانی به کارشناسی 97

براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، روزهای ۸ و ۱۲ دی‌ ماه ۱۳۹۷، باید پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود.

آمار ثبت نام کنندگان رشته های بدون کنکور سراسری 98 تا دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۸، تعداد ۹ هزار و ۸۵ نفر بوده است.

لیست رشته های بدون کنکور سراسری 98 در 281 عنوان رشته محل با 550 هزار ظرفیت، اعلام شده است. ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org انجام می شود. داوطلبان در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارند و می توانند تا 100 کد رشته را انتخاب نمایند. 

بازه زمانی پذیرش بدون کنکور سراسری 98

بازه زمانی پذیرش بدون کنکور سراسری 98 از ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸ انتخاب شده است و تا آن زمان کنکور سراسری هم برگزار می شود. داوطلب در صورتی که علاقمند به شرکت در کنکور باشد می تواند کارنامه خود را مشاهده کند و در نهایت تصمیم بگیرد.

 

دانش آموزانی که تا خردادماه معدل و نمره سوابق تحصیلی ندارند، می توانند از مردادماه ۹۸ به بعد در پذیرش سوابق تحصیلی شرکت کنند.

 

برای دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری 98 به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

 

ظرفیت پذیرش رشته های بدون کنکور سراسری 98

20 درصد ظرفیت پذیرش رشته های بدون کنکور سراسری 98، روزانه و 50 درصد مربوط به دوره های شبانه است؛ اما بیشتر ظرفیت شهریه پردازها به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد.

لیست رشته های بدون کنکور سراسری 98 دانشگاه آزاد 

لیست رشته های بدون کنکور سراسری 98 دانشگاه آزاد به شورای گسترش دانشگاه ها برای تایید ارسال شده است که پس از تایید تا تاریخ 20 اسفند به این مجموعه اضافه می شود.

نحوه پذیرش بدون کنکور سراسری 98

نحوه پذیرش بدون کنکور سراسری 98 بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دیپلم و تمامی ضوابط و سهمیه های قانونی می باشد و با داوطلب تماس گرفته می شود و در نهایت داوطلب بین پذیرش با آزمون و بدون آزمون حق انتخاب دارد و در این زمان هزینه ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پرداخت می کند. 

مدارک لازم و مراحل ثبت‌ نام بدون کنکور سراسری 98

۱- مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور.

۲- دریافت دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری 98 و مطالعه آن.

۳- تهیه فایل عکس اسکن شده داوطلب بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری 98.

۴- ثبت‌ نام و انتخاب رشته از طریق سایت اینترنتی سازمان در زمان مقرر (۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸)

تذکرات لازم:

۱- اخذ دیپلم نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ حداکثر تا تاریخ ۳۱ مرداد ۹۸، دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ و یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (با تاریخ اخذ حداکثر تا ۳۱ شهریور ۹۸) برای کلیه داوطلبان الزامی است.

۲- دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند، حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

۳- نظر به اینکه گزینش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیل (معدل کتبی دیپلم)، صورت خواهد گرفت؛ لذا کلیه متقاضیان (دیپلمه‌های نظام آموزشی ۳-۳-۶، نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی، نظام قدیم چهارساله دبیرستان و همچنین دیپلمه‌ های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند) باید معدل کل و یا معدل کتبی خود را به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت‌ نام اینترنتی درج کنند.

داوطلبان توجه داشته باشند در صورت مغایرت معدل کل و یا معدل کتبی واقعی با معدل کل و یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت نامی، از ثبت‌ نام پذیرفته شدگان ممانعت به عمل آمده و قبولی آنها لغو می‌ شود.

تبصره ۱: داوطلبان نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ پس از ثبت نام در این مرحله از پذیرش لازم است، پس از دریافت مدرک دیپلم حداکثر تا تاریخ ۳۱ مرداد ۹۸ با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به درج معدل کتبی دیپلم خود در تقاضانامه ثبت نامی اقدام کنند.

تبصره ۲: داوطلبان دیپلم فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ و دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند و فاقد معدل کتبی دیپلم هستند، باید معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً در بند ۱۶ تقاضانامه اینترنتی ثبت نام درج کنند.