موارد ممنوعیت شرکت در کنکور سراسری 98

اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز کنکور سراسری 97

موارد ممنوعیت شرکت در کنکور سراسری 98، برای‌ پذیرش در رشته‌ های با آزمون در دوره‌ های‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌ حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شده و به شرح زیر می باشد:

ممنوعیت شرکت دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی

دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند حق ثبت‌ نام در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

اخذ دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶، حداکثر تا تاریخ ۳۱ مرداد ۹۸، دارا بودن مدرک پیش‌ دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش‌ دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ و یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای کلیه داوطلبان الزامی است.

نحوه شرکت دانشجویان دوره روزانه دانشگاه ها در کنکور 98

دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی، در صورتی می‌ توانند در کنکور سراسری 98 ثبت‌ نام و شرکت کنند که اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه ثبت‌ نام آزمون باشند و ثانیاً حداکثر تا تاریخ  ۲۵ اسفند ۹۷ نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام کنند. در صورت عدم انصراف  تا تاریخ تعیین شده ، مجاز به ثبت نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند و به عنوان داوطلب متخلف تلقی خواهند شد.

پذیرفته‌ شدگان‌ دوره‌ های‌ روزانه‌ کنکور سراسری 97 (اعم‌ از رشته‌ های‌ متمرکز یا نیمه‌ متمرکز) در صورت ثبت‌ نام و شرکت در کنکور سراسری 98، ضمن رعایت موضوع تاریخ انصراف، توجه داشته باشند که منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره‌ های غیر روزانه (نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌ حضوری، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، مجازی و رشته‌ های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی) بوده و فقط در این دوره‌ها گزینش خواهند شد.

داوطلبانی که قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور سراسری 98 (پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی) را دارند، نیازی به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری 98 ندارند.

 

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 98

داوطلبان، باید پس از دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 98 و مطالعه ی دقیق شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌ نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه ایثارگران که در این دفترچه راهنما درج شده است، در صورتی که دارای شرایط مندرج در دفترچه ‌باشند، در این آزمون ثبت‌ نام کنند. 

 

 

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 98

1- دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 98 از طریق لینک بالا و مطالعه آن 

2- آماده کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه ثبت نام (از جمله فایل عکس اسکن شده)

داوطلبان در صورت تمایل می توانند، پس از ثبت اطلاعات ثبت نامی خود، با وارد کردن اطلاعات درخواستی، نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود اقدام نمایند.

تبصره: آن دسته ازداوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی نیستند، اجازه ویرایش کلیه اطلاعات ثبت‌ نامی خود را دارند. همچنین آن دسته ازداوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی هستند، اجازه ویرایش اطلاعات خود را دارند؛ اما اجازه ویرایش اطلاعات سوابق تحصیلی را نخواهند داشت.

2- خرید کارت اعتباری ثبت‌ نام از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org به مبلغ ۲۷۵ هزار ریال و یا ۲۸۱ هزار ریال (تمایل به دریافت پیامک های اطلاع رسانی سازمان سنجش)

3- مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی: http://dipcode.medu.ir برای دریافت کدهای سوابق تحصیلی

  1. کد سوابق تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم نظام جدید (۳-۳-۶)

تبصره: این دسته از داوطلبان قبلاً باید طبق اعلام مدارس محل تحصیل با مراجعه به سامانه فوق کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کرده و در زمان ثبت‌ نام با درج کد سوابق تحصیلی در پایگاه اطلاع‌ رسانی این سازمان اطلاعات فردی خود را مشاهده ‌کنند.

  1.  کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌ های سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۷ با عنوان رشته‌ های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی.
  2. کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان دارای مدرک پیش‌ دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ اخذ کرده اند.

تبصره: دانش آموزان پیش‌ دانشگاهی سال جاری که تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۹۸ فارغ‌التحصیل می‌شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون تاریخ ۳ تیرماه ۹۸ مراجعه کنند.

4- ثبت‌ نام از طریق پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر (چهارشنبه ۲۴ بهمن تا پنجشنبه ۲ اسفند ۹۷)

5- پرینت کارت‌ شرکت در آزمون، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس برنامه‌ زمانی مندرج در دفترچه راهنمای شماره یک.

6- حاضر شدن در محل‌ و حوزه امتحانی تعیین‌ شده در کارت شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سؤالات.

نحوه پذیرش دانشجو در گروه آزمایشی هنر

در آزمون سراسری 98، پذیرش دانشجو در رشته‌ های تحصیلی: آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری ـ کارگردانی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، موسیقی نظامی، نقاشی، نمایش عروسکی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه‌ آزمایشی هنر و همچنین در رشته‌ های علوم ورزشی و آموزش علوم ورزشی به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می‌ پذیرد.

این رشته‌ ها از ردیف رشته‌ های مربوط به پذیرش نیمه متمرکز خارج شده و اسامی پذیرفته‌ شدگان نهایی رشته‌های فوق در شهریور ماه سال ۹۸ همزمان با نتایج سایر رشته‌ های متمرکز اعلام خواهد شد.

زمان پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران

نحوه اعلام علاقه‌ مندی به رشته‌ های دانشگاه‌ های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، در مرحله انتخاب رشته‌ های تحصیلی (حدود دهه دوم مرداد ماه سال ۹۸) می باشد و در صورت اخذ مجوزهای قانونی توسط وزارت آموزش و پرورش از مراجع ذیصلاح، زمان پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

نحوه پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری کنکور سراسری 98

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌ نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌ شود، داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌ های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان سنجش و پرداخت مبلغ ۲۷۵ هزار ریال به عنوان وجه ثبت‌ نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۲ رقمی) اقدام کنند.

با توجه به اینکه مقرر شده است که در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلبانی که تمایل به استفاده از خدمات پیام کوتاه دارند، با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ ۶ هزار ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه، می‌ توانند از این خدمات استفاده کنند.

چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت‌ نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی باشد، لازم است که به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ ۲۷۵ هزار ریال دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت دارد.

منظور از ثبت‌ نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی این است که داوطلب می‌ تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، هیچ داوطلبی نمی‌ تواند به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت کند.

هزینه خرید کارت اعتباری رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیرانتفاعی

چنانچه داوطلبی علاقه‌ مند به شرکت در گزینش رشته‌ های تحصیلی دانشگاه پیام‌ نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشد، لازم است که نسبت به پرداخت مبلغ ۱۳۸ هزار دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۰ رقمی) را دریافت کند.