آخرین مهلت ثبت ‌نام داوطلبان کنکور ۹۷ دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی تا ساعت ۱۲ شب یکشنبه ۸ بهمن خواهد بود.

کنکور سراسری سال ۹۷ به ‌منظور پذیرش دانشجو در دوره‌ های روزانه نوبت دوم یا شبانه، نیمه ‌حضوری مجازی و پردیس ‌های خودگردان دانشگاه ‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌ نور، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و کد رشته ‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌ شود.

ثبت ‌نام صرفا از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور انجام شده و دفترچه راهنمای ثبت‌ نامِ حاوی شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری ۹۷ همزمان با آغاز ثبت ‌نام در روز یکشنبه اول بهمن ماه منتشر شده است.

تعداد داوطلبان شرکت در کنکور سراسری ۹۷ دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش عالی از جمله رشته‌ های با آزمون دانشگاه آزاد تا تاریخ هفتم بهمن ماه ۹۶، تعداد ۴۹۹ هزار و ۷۸۸ داوطلب است.

با توجه به پرداخت هزینه ثبت ‌نام به ‌صورت اینترنتی، لازم است داوطلبان به وسیله کارت ‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آن فعال است و با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ ۲۲۰ هزار ریال به عنوان وجه ثبت‌ نام، برای شرکت در آزمون نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری ثبت‌نام اقدام کنند.

در مراحل مختلف فرایند ثبت نام و شرکت در این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به داوطلبان ارائه می‌شود و درصورتیکه داوطلبان تمایل به استفاده از خدمات پیام کوتاه داشته باشند می ‌توانند با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ ۵ هزار ریال از خدمات پیام کوتاه استفاده کنند.

در آزمون سراسری سال ۹۷، دارندگان دیپلم نظام قدیم، بدون توجه به نوع دیپلم و دانش‌ آموزان دوره پیش‌ دانشگاهی یا فارغ ‌التحصیل پیش ‌دانشگاهی بدون توجه به نوع مدرک پیش ‌دانشگاهی با توجه به رشته‌ های تحصیلی مورد علاقه خود می‌ توانند منحصرا متقاضی یکی از گروه ‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر یا زبان ‌های خارجی شوند و در تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام آن را ثبت کنند.

چنانچه داوطلبی علاقمند به شرکت در گزینش رشته ‌های تحصیلی دانشگاه پیام ‌نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی باشد، لازم است ضمن اعلام علاقمندی در تقاضانامه نسبت به پرداخت مبلغ ۱۱۰ هزار ریال دیگر از طریق سایت سازمان اقدام و کارت اعتباری مربوط را دریافت کند.

داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه اینترنتی ثبت ‌نام و ارسال عکس و پس از دریافت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت ‌نام می ‌توانند در قسمت مشاهده و چاپ اطلاعات ثبت ‌نامی اطلاعات خود را مشاهده و از آن پرینت تهیه کنند.

آزمون سراسری سال ۹۷ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیرماه ۹۷ برگزار می ‌شود.