جلسه کنکور
نتایج اولیه کنکور سراسری 95

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور بیان نمود: نتایج اولیه آزمون سراسری سال 95 تا ساعت 9 صبح فردا (چهارشنبه 20 مردادماه) اعلام خواهد شد.

داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org کارنامه اولیه خود را مشاهده و دریافت کنند.

اعلام نتایج نهایی 31 شهریور

رئیس سازمان سنجش دکتر ابراهیم خدایی  بیان نمود: انتخاب رشته یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آغاز می شود و نتایج نهایی این آزمون نیز 31 شهریور به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

همچنین سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 تاثیر مثبت دارد. تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 96 منوط به نظرات کارشناسی و بررسی‌های فنی می باشد.

 شانس قبولی در رشته‌های "علوم ریاضی" و "علوم انسانی" بالاتر از رشته‌های دیگر است

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: 860 هزار و 437 نفر در آزمون سراسری سال 95 ثبت‌نام نمودند، از این تعداد 772 هزار و 982 نفر در جلسه آزمون حضور داشتند. ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری سال 95 حدود 750 هزار نفر است و شانس قبولی در رشته‌های علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی بیشتر می باشد. با توجه به اینکه 65 درصد داوطلبان کنکور در گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت نمودند شانس قبولی در این گروه آزمایشی کمتر از گروه‌های آزمایشی دیگر می باشد. در حالی که داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی بیش از 200 درصد شانس قبولی دارند.

ظرفیت رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 9200 نفر است که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. سازمان سنجش منتظر اعلام ظرفیت از سوی دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی می باشد و زمانی که این دو دانشگاه ظرفیت‌های خود را اعلام نمودند، ظرفیت پذیرش آزمون سراسری سال 95 به صورت قطعی اعلام خواهد شد.

 انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته از 23 مردادماه

دکتر خدایی در ادامه افزود: راهنمای ویژه انتخاب رشته از روز گذشته دوشنبه 18 مردادماه در دکه‌های روزنامه‌فروشی و در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفته است. توزیع فیزیکی راهنمای انتخاب رشته همزمان با دفترچه انتخاب‌رشته‌های تحصیلی از روز شنبه 23 مرداد لغایت پنجشنبه 28 مردادماه منتشر خواهد شد.

نرم‌افزار راهنمای انتخاب رشته به داوطلبان این امکان را می‌دهد که با توجه به وضعیت علمی و نمره خود که در آزمون سراسری سال 95 کسب نمودند، خود را با داوطلب مشابه در آزمون سراسری سال 94 مقایسه و امکان قبولی خود را مشاهده نمایند. این نرم‌افزار از بعدازظهر فردا برای هر یک از گروه‌های مختلف آزمایشی به تدریج از طریق سایت سازمان در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

داوطلبان برای انتخاب رشته به مشاوران آموزش و پرورش مراجعه کنند

خدایی گفت : کارگروه آموزشی برای مشاوران وزارت آموزش و پرورش سراسر کشور در مورد راهنمایی آزمون سراسری سال 95 تشکیل گردیده است و به داوطلبان توصیه می‌شود برای انتخاب رشته از مشاوره این کارشناسان بهره بگیرند و توجه داشته باشند که طبق ضوابط و قوانین هیچ کدام از کارشناسان و مدیران  سازمان سنجش حق همکاری با هیچ موسسه‌ای را ندارد.

 نکاتی که داوطلبان هنگام انتخاب رشته باید به آن توجه کنند

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه از انتشار کلید سوالات و پاسخنامه داوطلبان در کنار یکدیگر خبر داد و گفت: مهمترین منبع برای انتخاب رشته داوطلبان دفترچه راهنما است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که نمرات رتبه در سهمیه و رتبه کشوری ملاک اصلی انتخاب رشته است.

خدایی با بیان اینکه در انتخاب رشته‌های دانشگاه پیام نور بیشترین خطا از سوی داوطلبان رخ می‌دهد، افزود: داوطلبان هنگام انتخاب رشته در دانشگاه پیام نور توجه داشته باشند که باید در محدوده جغرافیایی زندگی خود انتخاب واحد دانشگاهی داشته باشند. همچنین هر داوطلب می‌تواند 150 کدرشته محل انتخاب کند و همه داوطلبان توجه داشته باشند که باید تا تاریخ 31 شهریور 95 فارغ‌التحصیل شوند و چنانچه داوطلبی در دوره‌های روزانه پذیرش شود اما تا تاریخ مذکور فارغ‌التحصیل نشود اجازه شرکت در کنکور سال آینده را ندارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو اظهار کرد: طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو، طی 5 سال باید 85 درصد کل ظرفیت‌های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی پذیرش شود اما اینکه در 15 درصد باقی‌مانده سوابق تحصیلی تاثیر داشته باشد یا خیر بحث دیگری است.

امسال با در نظر گرفتن دانشگاه آزاد اسلامی 82 درصد ظرفیت آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود  که این میزان سال آینده به 85 درصد می رسد و ما تکلیف قانونی خود را انجام داده‌ایم. هم اکنون بیش از 95 درصد پذیرش در دانشگاه آزاد طبق سوابق تحصیلی می باشد و فقط در رشته‌های پزشکی این دانشگاه با آزمون دانشجو پذیرش می‌شود.

ظرفیت‌های پذیرش در دانشگاه آزاد در دفترچه این دانشگاه و توسط خود دانشگاه اعلام خواهد شد.

همین الان می توانید ثبت نام کنید