دانشجویان پزشکی
داوطلبان به نتایج آزمون ارشد پزشکی اعتراض نمودند

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ در پی انتشار کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد پزشکی، صبح امروز جمعی از داوطلبان با تجمع در مقابل مرکز سنجش آموزش پزشکی به این نتایج اعتراض نمودند.

یکی از داوطلبان معصومه سپهوند معترض به نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی بیان کرد: من داوطلب رشته "علوم آزمایشگاهی1" هستم اولویت من در این آزمون رشته ژنتیک بود یعنی دروس تخصصی مربوط به ژنتیک را خوانده بودم. طبق محاسبه کلید اولیه در رشته ژنتیک 70 درصد تست درست زده بودم ولی شیمی آلی که درس تخصصی من نبود را بی پاسخ گذاشتم. تقریبا طبق کلید اولیه تمامی درصدهای تخصصی من بالای 70 بود وانتظار کسب رتبه تک رقمی در رشته ژنتیک را داشتم اما با مشاهد کارنامه اولیه که دیروز منتشر گردید، کاملا شگفت زده شدم.زیرا در کارنامه علمی رشته ژنتیک که رشته انتخابی من بود رتبه 319 اما در رشته بیوشیمی رتبه یک را کسب کردم و این کاملا مغایر با درصدهای اعلامی در کلید اولیه می باشد.

دانشجوی معترض افزود: درصد دروس در آزمون کارشناسی ارشد پزشکی امسال جابجا گردید، بعبارتی درصد درس ژنتیک من که 70 بود صفر  و درصد درس شیمی آلی که باید صفر می باشد، 70 اعلام گردید. در واقع بر اساس محاسبه کلید اولیه، سایر درصدهای اعلامی نیز واقعی نمی باشند، مورد اعتراض من به نتایج آزمون کارشناسی ارشد کاملا مشخص می باشد. تقریبا تمامی رشته‌ها و رتبه‌ها  در کارنامه اولیه جابجا شدند . کسی که باید رتبه بالای 100 می‌آورد رتبه‌های تک رقمی و کسی که باید رتبه‌های تک رقمی یا دو رقمی را کسب می‌ نمود، رتبه‌های بالای 200  و یا حتی بیشتر را کسب نمود.

متاسفانه این تنها مشکل رشته من نیست بلکه داوطلبان رشته‌های دیگر نیز با چنین شوکی مواجه گردیدند  و من سال دومیست که در این آزمون شرکت نمودم یکسال تمام در رشته‌ی ژنتیک درس خوانده بودم تا رتبه تک رقمی کسب نمایم ولی الان رتبه من در این رشته مغایر با درصدهایی اعلامی، یعنی 319 می باشد.

وقتی کلید اولیه آزمون کارشناسی ارشد پزشکی منتشر گردید این کلید اولیه نیز اشکالات زیادی داشت یعنی پاسخ سوالات طبق منابع اعلام شده درست بودند. اما  آنچه در کلید اولیه منتشر شد مغایر با منابع می باشد. اگر چه ما اعتراض کردیم که کلید نهایی این آزمون نیز منتشر شود اما برخلاف تصور و قول‌هایی که داده بودند کلید نهایی این آزمون نیز  اعلام نگردید.

در درس «علوم آزمایشگاهی1 » کلید الف و ب متفاوت است یعنی دقیقا یک سوال یکسان و یک گزینه یکسان جواب متفاوت دارد. متاسفانه به این اشکال بزرگ هم وقتی اعتراض کردیم رسیدگی نشد و ما  نمی‌دانیم بر اساس چه کلیدی این درصدها اعلام شده است. بنابراین مهمترین خواسته داوطلبان این است که کلید نهایی این آزمون منتشر گردد.

این دانشجوی معترض به زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد نیز اعتراض کرد و افزود: متاسفانه فرصت دو روزه انتخاب رشته موجب ناحق شدن خواسته به جای دانشجویان معترض خواهد شد و دانشجویانی که برخلاف حق خود رتبه‌های تک رقمی یا دو رقمی را کسب کردند شانس انتخاب رشته را به دست می‌آورند و ما از مسؤلان می خواهیم تا زمان مشخص شدن اعتراضات دانشجویان، سایت انتخاب رشته غیر فعال شود.

در ادامه محمدرضا طهماسبی داوطلب رشته «علوم آزمایشگاهی2 »، به ایسنا گفت: در آزمون کارشناسی ارشد پزشکی امسال رتبه یک ایمونولوژی میانگین درصد آن 32 بود و من تقریبا با همان درصد به جز این که درصد زبان بالایی نیز زده بودم رتبه 300 را کسب کردم.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه در این آزمون 3 سوال درس ایمونولوژی با ضریب 6 طبق کتاب منبع جواب آن با آنچه که اعلام شده بود متفاوت است. در واقع بر اساس منابع جواب گزینه 4  است اما در کارنامه منتشر شده گزینه 2 اعلام شده و این مشکل برای بسیاری از سوالات نیز وجود داشت.

طهماسبی همچنین اضافه کرد: رتبه های اعلام شده در آزمون کارشناسی ارشد پزشکی امسال کاملا ناعادلانه است. یعنی دوست من درحالی که درصدهای او پایین تر از درصد من بوده رتبه بهتر از من را کسب کرده است. بنابراین خواسته دانشجویان این است که چرا در آزمون امسال رتبه‌های اعلامی مغایر درصدهای کسب شده و  پاسخ سؤالات برخی دروس نیز با آنچه در منابع معرفی ذکر شده، متفاوت است.

در ادامه یک دانشجو معترض رشته پرستاری نیز به ایسنا گفت: امسال برای اولین بار در آزمون کارشناسی ارشد پزشکی شرکت کردم متاسفانه دیروز وقتی رتبه‌های این آزمون اعلام شد با شوک عجیبی مواجه شدم چرا که درصدهای من در آزمون بهتر بوده اما رتبه‌ای که کسب کردم 621  است.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی رتبه خودم را با رتبه دانشجوی سال گذشته و همچنین درصدهای محاسبه شده در کلید اولیه‌ مقایسه می‌کنم به این نتیجه می‌رسم که باید رتبه زیر 100 را کسب می‌کردم.  اما نتیجه اعلام شده کاملا متفاوت بود. خواسته من رسیدگی به اعتراض دانشجویان است چرا که بی توجهی به این اعتراضات ظلم بزرگی در حق کسانی که یک سال سرمایه مادی و معنوی خود را صرف این آزمون کردند، محسوب می شود.

این دانشجوی معترض همچنین تاکید کرد: متاسفانه مسؤلین سنجش دقیقا روزهای انتخاب رشته را به تعطیلات آخر هفته موکول کرده‌اند که جای هیچ اعتراضی برای دانشجویان نباشد. بنابراین باید تا زمان رسیدگی به خواسته‌های حق دانشجویان سایت انتخاب رشته غیر فعال شود.

در ادامه مینا قدیمی دانشجوی رشته پرستاری و یکی از معترضان آزمون ارشد پزشکی به ایسنا گفت:‌سال اولی است که در آزمون شرکت می‌کنم رتبه من در رشته داخلی جراحی 570 اعلام شده است در صورتی که دانشجویان  سال گذشته با درصدی که من در این آزمون کسب کرده‌ام، رتبه زیر 50 را به دست آورده‌اند.من نیز انتظار داشتم  رتبه زیر 100 را کسب می کردم.

نماینده داوطلبان معترض رشته پرستاری بیان نمود: متاسفانه مسؤلان هیچ توجهی به اعتراضات دانشجویان ندارند و تنها من به عنوان نماینده دانشجویان معترض رشته پرستاری، موفق شدم اعتراض خود را با پر کردن چند فرم به مسؤلان اعلام نمایم.

وی گفت: مسئولان باید کلید نهایی آزمون را در سایت سنجش منتشر کنند تا ما دانشجویان بدانیم رتبه‌های اعلام شده بر چه اساسی محاسبه گردید.

در ادامه گلنوش محبوب یکی از دانشجویان معترض به ایسنا گفت: در رشته بیوشیمی بالینی شرکت کرده بودم. اما درصد درس شیمی که درس اصلی من است صفر شده است. در صورتی که بر اساس کلید اولیه که اعلام کرده بودند باید درصد 62 را  کسب می‌کردم.

وی افزود: با میانگین درصد  64 در این آزمون، رتبه 112 امسال را کسب کرده‌ام. این در حالیست که دانشجوی سال گذشته با همین میانگین رتبه 15 را کسب کرده بود.

در ادامه یک دانشجوی معترض که مایل نیست نامش منتشر شود به ایسنا گفت: قرار بود نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد پزشکی، 31 خرداد ماه جاری اعلام شود اما به دلیل تغییر مکان این نتایج دیروز با 8 روز تاخیر دیروز اعلام شد و  وقتی کارنامه ها را منتشر کردند  با تغییر عجیب کارنامه ها مواجه شدیم، به طوری که درصد دروس جابجا شده بود.

این دانشجوی معترض در پایان گفت: داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد پزشکی یک سال زندگی خود را صرف این آزمون کرده اند و وزارت بهداشت باید به اعتراضات دانشجویان که در حقشان اجحاف شده است رسیدگی کند.

در پایان این تجمع دانشجویان معترض بیانیه‌ای را صادر کردند متن این بیانیه به شرح زیر است:

«شگفتی داوطلبان کنکور ارشد وزارت بهداشت از رتبه‌های غیر واقعی با درصدهای نادرست !!!

نظر به این که پس از انتشار کارنامه اولیه در بعضی از رشته‌های امتحانی مانند گروه علوم آزمایشگاهی که شامل رشته‌های ژنتیک، بیوشیمی بالینی و بیوتکنولوژی شاهد اشتباهات باور نکردنی در اعلام نتایج درصدها بوده‌ایم لذا خواستار بررسی تمامی کارنامه‌ها را داریم.

مثلا بعضی از داوطلبان در یک درس هیچ سوالی را پاسخ نداده‌اند اما درصدی که نهایتا در کارنامه خود می‌بیند بین از پنجاه درصد می‌باشد و یا درسی که با اطمینان بیش از پنجاه درصد زده‌اند درصد آن را صفر دیده‌اند. به راستی نتیجه زحمات شبانه‌روزی دانشجویانی که عمر یک ساله خود را صرف دستیابی به رشته مورد علاقه خود کرده‌اند چه می‌شود؟!

ضمنا فارغ از درصدهای غیر واقعی شاهد رتبه‌بندی‌های غیر معقول و نسنجیده نیز بوده‌ایم و در آخر تمام مشکلات فوق از عدم توجه به اعتراض دانشجویان به کلید اولیه و اعلام نکردن کلید نهایی از همه غلط‌های موجود در کلید اولیه می‌باشد.

قبلا از رسیدگی و توجه شما به دردنامه دانشجویان نهایت تشکر و امتنان از همکاری شما را داریم.»

همین الان می توانید ثبت نام کنید