به گزارش سرویس  اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ دکتر ابوالفضل فراهانی  معاون آموزشی دانشگاه پیام نور اعلام نمود: مراکز دانشگاه پیام نور رتبه بندی می شوند و نتایج رتبه‌بندی این مراکز ابتدای مهر ماه سال جاری اعلام خواهد شد.

این رتبه‌بندی از ابعاد مختلف آموزشی، جذب اعضای هیات علمی و ... در دستور کار می باشد و سند تضمین کیفیت دانشگاه با مشارکت متخصصین برجسته آموزش عالی در حال اجرا می باشد.

نظام‌های آموزشی راه دور دارای محتوای آموزشی یکسانی می باشند و سنجش و ارزشیابی این نظام‌ ها نیز یکسان می باشد و این امر سبب شده اعتبار مدرک تحصیلی در همه مراکز پیام نور یکسان گردد.

دکتر فراهانی گفت: تعداد اعضای هیات علمی، فضای آموزشی، فضای آزمایشگاهی، امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در نتایج رتبه‌بندی مراکز دانشگاه پیام نور تاثیرگذار می باشد.

رتبه‌بندی مراکز دانشگاه پیام نور در راستای رتبه‌ بندی دانشگاه‌های دولتی توسط وزارت علوم با لحاظ شاخص‌های خاص آموزش از راه دور که متمایز از دانشگاه‌های غیرانتفاعی می باشد ، انجام می شود.

اقدامات مطالعاتی رتبه‌بندی مراکز دانشگاه پیام نور انجام شده و نتایج رتبه‌بندی این مراکز تا ابتدای مهر ماه سال جاری اعلام می‌شود و این نتایج در بودجه دانشگاه، بودجه تخصیصی مراکز، نظام پذیرش دانشجو، فرآیند جذب اعضای هیات علمی و ... تاثیرگذار می باشد.

دکتر فراهانی در پاسخ به این سوال که قرار است مراکز این دانشگاه به چند رتبه تقسیم‌بندی شوند، جواب داد: هنوز این امر که قرار است مراکز به چند رتبه تقسیم‌بندی شوند مشخص نمی باشد. لیکن باید گفت اینکه یک مرکز در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد در شهریه‌ای از دانشجویان اخذ می‌شود و مدرکی که به دانشجویان ارائه می‌شود، تاثیری نخواهد داشت.

دانشگاه پیام نور رقیب دانشگاه‌های حضوری دولتی،آزاد و غیرانتفاعی نمی باشد

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه پیام نور از نظر مقررات و سیاستگذاری در حوزه‌های مختلف یک دانشگاه دولتی است، می باشد: اما این دانشگاه از نظر شیوه آموزشی روش خاص و منحصر به فرد خود را دارد.

دانشگاه پیام نور علیرغم سابقه کم طبق معیارهای شناخته شده ISC از نظر علمی در دریف 8 و 9 کل دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های غیردولتی قرار دارد.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه اظهارنظر مسئولان موسسات غیردولتی در مورد رتبه‌بندی مراکز دانشگاه پیام نور نامربوط می باشد، بیان نمود: دانشگاه پیام نور مخاطبان و داوطلبان خاص خود را دارد و نباید تصور شود که سنگ‌اندازی‌ها در روند پذیرش دانشجو در این دانشگاه و اعمال محدودیت‌های بعضا غیرقابل قبول باعث جذب دانشجو در دانشگاه‌های غیرانتفاعی می‌شود.

هر چند بخشی از شهریه توسط دانشجویان پرداخت می‌شود اما رتبه‌بندی دانشگاه پیام نور در ردیف دانشگاه‌های غیردولتی است و دانشگاه آزاد اسلامی اقدامی غیرمعقول می باشد.

دکتر فراهانی افزود: دانشگاه پیام نور رقیب دانشگاه‌های حضوری دولتی، دانشگاه ازاد اسلامی و دانشگاه‌های غیردولتی نیز دراین مقایسه‌ها ناشی از عدم شناخت ماموریت‌ها و رسالت دانشگاه پیام نور می باشد.

همین الان می توانید ثبت نام کنید