دانشکده‌های علوم تاریخی راه اندازی می شود

دو شنبه ۲۳ فروردین

دریافت و بررسی درخواست‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای راه‌اندازی رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری، پیگیری راه‌اندازی دانشکده علوم تاریخی در دانشگاه‌هایی که از زمینه و امکانات لازم در این باره برخوردارند از دیگر برنامه های سال جاری می باشد.

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از مهر؛ رئیس کارگروه تاریخ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محسن الویریبیان نمود: دانشکده‌های علوم تاریخی و آمایش رشته‌های علوم تاریخ بر اساس طرح آمایش آموزش عالی راه اندازی گردید.

وی در خصوص فعالیت‌ها و مصوبات این کارگروه در سال گذشته افزود : مهمترین فعالیت کارگروه تاریخ را می‌توان بازتعریف و تجمیع کلیه رشته‌های تاریخ در مقطع کارشناسی در چهار رشته تاریخ جهان، تاریخ تمدن، تاریخ اسلام و تاریخ ایران می باشد.

برنامه و سرفصل دروس هر چهار رشته با مشارکت گسترده استادان رشته‌های گوناگون تاریخ در سراسر  کشور آماده گردید و ویژگی اصلی طراحی جدید توجه حداکثری به چهار مؤلفه اسلامی‌سازی، روزآمدی، بومی‌سازی و کارآمدسازی متناسب با ویژگی‌ها و اقتضائات رشته تاریخ می باشد.

عینیت‌بخشی به مشارکت واقعی همه اعضای خانواده تاریخ

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محسن الویری در تشریح برنامه‌های سال جاری بیان نمود: پیدا کردن راهی برای گسترده‌تر کردن ارتباط با اعضای هیات علمی گروه‌های علمی تاریخ و عینیت بخشیدن به مشارکت واقعی همه اعضای این خانواده در تصمیم گیری‌ها و برطرف کردن موانع آزاردهنده‌ای که در حال حاضر در این زمینه به ویژه در وزارت علوم وجود دارد، از اهداف ما در سالجاری می باشد.

راه‌اندازی دانشکده‌های علوم تاریخی

دریافت و بررسی درخواست‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای راه‌اندازی رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری، پیگیری راه‌اندازی دانشکده علوم تاریخی در دانشگاه‌هایی که از زمینه و امکانات لازم در این باره برخوردارند از دیگر برنامه های سال جاری می باشد.

امکان‌سنجی جدا شدن رشته­ تاریخ و تمدن ملل مسلمان از دانشکده‌های الهیات و پیوستن آن به دانشکده علوم تاریخی و قرار گرفتن این رشته ذیل رشته‌های علوم تاریخی برخی دیگر از برنامه‌ها و اهدافی است که در سال جاری پیگیری می شود.

بررسی طرح تجمیع رشته‌های کارشناسی تاریخ در قالب یک رشته

امکان‌سنجی تدوین برنامه و راه‌اندازی آزمایشی طرح تجمیع همه رشته‌های تاریخ در مقطع کارشناسی در یک رشته با گرایش‌های مختلف، مورد هدف می باشد و این درخواست از سوی تعداد قابل توجهی از افراد شرکت‌کننده در جلسات نقد و بررسی رشته‌ها ارائه شده و کارگروه وظیفه خود می داند آن را در اولویت کاری خود قرار دهد.

آمایش رشته‌های علوم تاریخ بر اساس طرح وزارت علوم

همچنین وی بیان نمود: برنامه کارگروه تاریخ برای تدوین طرح آمایش رشته ­های علوم تاریخی طبق طرح کلی آمایش آموزش عالی  می باشد و طرح آمایش که وزارت علوم دنبال می­ کند یک طرح بسیار مهم و اثرگذار است و باید خدا را شکر کرد که وزارت علوم به این مسئله مهم توجهی بایسته نشان داده است.

کارگروه تاریخ اقدامات اولیه­ ای را برای آمایش رشته تاریخ آغاز کرده بود که با دریافت خبر تدوین یک طرح جامع از سوی وزارت علوم کار خود را متوقف کرده و منتظر است با دریافت این طرح جامع، طرح آمایش رشته تاریخ را بر اساس آن تهیه نماید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت