آزمون
تعیین تکلیف آزمون دکتری در شورای سنجش و پذیرش

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از مهر؛ دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشوراعلام نمود: با توجه به تایید قانون تحصیلات تکمیلی در شورای نگهبان، تصمیم برای نحوه پذیرش دکتری، منوط به تشکیل شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی می باشد.

شورای نگهبان طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور را تایید نموده و از همین رو ما منتظر هستیم که قانون ابلاغ شود و شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی تشکیل گردد.

در این قانون تعدد آزمون در سال پذیرفته شده اما با توجه به اینکه درصد آزمون های کتبی و شفاهی باهم متفاوت است پس از تشکیل شورا برای این موضوع که آیا آزمون سال ۹۵ که گرفته شده است، برای پذیرش بهمن ماه ۹۵ هم معتبر می باشد یا نه، تصمیم گرفته می شود.

وی افزود: برای پذیرش دکتری سال ۹۵ در آزمونی که در اسفند ۹۴ برگزار گردید در حد دوره کارشناسی آزمون را با سئوالات عمومی تر و کمتر تخصصی برگزار کردیم اما اگر قرار باشد درصد آزمون تغییر نماید، منابع امتحانی تغییر می کند و بیشتر تخصصی می گردد.

در هر صورت آزمونی که برای سال ۹۵ برگزار گردید برای ورودی مهرماه ۹۵ اعتبار دارد.

دکتر خدایی بیان کرد: با توجه به اینکه یکی از وظایف شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی، تعیین عناوین و تعیین ضرایب دروس هر رشته، تعیین مدت اعتبار می باشد و هم اکنون عدم تطابق دروس آزمون تخصصی و عمومی وجود دارد این موضوع نیازمند تصمیم گیری می باشد.

البته داوطلبان توجه نمایند که هر تصمیمی که اخذ گردد برای سال ۹۶ ابلاغ می گردد و طبق قانون، شورا موظف شده است که هر تغییری را یکسال قبل باید اعلام نماید و پس از ابلاغ هم آن موضوع برای سه سال اعتبار دارد.

در واقع آزمونی که در سال ۹۴ گرفته شد برای پذیرش در مهرماه ۹۵ می باشد و اگر بخواهیم برای بهمن ماه ۹۵ هم پذیرش داشته باشیم باید شورا تصمیم بگیرد.

وی دلیل این موضوع را تفاوت در درصدهای آزمون و ارزیابی تخصصی دانست و گفت: چرا که پیش از این اعلام شده که آزمون سنجش اعتبار دو ساله دارد و ۳۰ درصد نمره آزمون و ۷۰ درصد نمره ارزیابی تخصصی دانشگاه در پذیرش تاثیر دارد اما قانون جدید دکتری می گوید نمره آزمون ۵۰ درصد و نمره ارزیابی تخصصی ۵۰ درصد تاثیر دارد. بنابراین باید در اولین جلسه شورا در این باره تصمیم بگیریم. 

با توجه به تغییراتی که اعضای شورا در قانون پیدا کرده اند ما منتظر هستیم که شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی تشکیل شود و این موضوع به ما ابلاغ گردد.