دانشجو
روز دانشجو

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از مهر؛ مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم  فضل الله ایرجی درباره برنامه‌های ۱۶ آذر، «روز دانشجو» اعلام نمود: روز ۱۶ آذر در تقویم ملی ما «روز دانشجو» نام گرفته و برای این روز برنامه‌های متنوعی را پیش رو داریم.

اهم برنامه های این روز که برنامه ملی وزارت علوم نیز محسوب‌ می‌گردد حضور دکتر روحانی، رئیس‌ جمهور کشورمان در دانشگاه تهران می باشد که با حضور دانشجویان برگزار خواهد شد.

مراسم ۱۶ آذر سبقه و رنگ دانشجویی دارد و در این برنامه تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان نهادهای دانشجویی با در نظر گرفتن تنوع فعالیت‌های دانشجویی، فرصتی می یابند که مسایل و درخواست‌های خود را با رئیس جمهور مطرح نموده و طبعا رئیس جمهور نیز سخنرانی کرده و این برنامه خاتمه می یابد.

فضاسازی محوطه و خوابگاه‌های دانشگاه به مناسبت روز دانشجو

از تمام دانشگاه‌ها خواسته‌ایم، در این روز فضاسازی مناسبی در محوطه دانشگاه‌ها خوابگاه‌ها ایجاد نمایند.

برگزاری کرسی های آزاد اندیشی

همچنین از دانشگاه‌ها درخواست نمودیم  برنامه‌های جذاب و مفیدی در قالب کرسی‌های آزاد اندیشی و میزگرد با حضوراساتید دانشگاهی ترتیب دهند که تمام این برنامه‌ها درحال انجام می باشد و اخبارآن برروی سایت های مرتبط اعلام گردد.

دعوت از شخصیت‌های علمی برای سخنرانی به مناسبت روز دانشجو

دیگر برنامه‌هایی که برای این روز برنامه ریزی شده سخنرانی چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها است معمولا به مناسبت این روز، چهره‌ها در اکثر دانشگاه‌ها سخنرانی دارند که در همه این موارد بر رعایت قوانین و ضوابط مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی هنری اجتماعی توسط برگزار کنندگان تاکید گردید.

رعایت عدالت در تخصیص امکانات به تشکل های مختلف

همچنین تاکید شده عدالت بین تشکل‌های دانشجویی با در نظرداشتن تنوع سلیقه‌ها جهت اعطای مجوز، امکانات و تخصیص زمان و مکان مناسب برای برگزاری مراسم، رعایت گردد و دانشگاه‌ها اعلام نمودیم، از روز دانشجو برای نکوداشت شهدای دانشگاهی و دانشجویی به ویژه شهدای دانشجوی هویزه استفاده نمایند.

نکوداشت شهدای دانشجوی هویزه

 ۱۶ دی روز شهدای هویزه نام گذاری گردیده که ما برای این روز نیز برنامه داریم. ولی هم اکنون از ۱۳ دانشگاهی که شهدای هویزه از آن دانشگاه‌ها می باشند درخواست نمودیم در روز ۱۶ آذر برای نکوداشت شهدای دانشجو تدارک ویژه ای داشته باشند.

حمایت دانشگاه‌ها از ویژه نامه‌های دانشجویی ۱۶ آذر

از دانشگاه‌ها خواستیم، از نشریات دانشجویی و ویژه نامه‌هایی که این نشریات متناسب این روز منتشر می کنند حمایت کنند.

برگزاری نمایشگاه و مسابقات فرهنگی

برگزاری مسابقات فرهنگی، مسابقه پیامکی، نمایشگاه کتاب، عکس و اسناد با موضوع ۱۶ آذر و ایجاد یک فضای فرهنگی مناسب، توام با نشاط و پویا از دیگر برنامه های دانشگاه‌ها دراین روز می باشد.

همچنین خواستیم از دانشجویان و نخبگان دانشجویی با فضا سازی مناسب تجلیل کرده و تعامل حداکثری با مجامع و تشکل‌های دانشجویی در برگزاری مراسم این روزداشته باشند.