گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

ورود به اتاق فکر
 • دروس

  سلام من قصد دارم رشته تکنولوژی بذر رو انتخاب کنم ولی شنیدم که این رشته حتی در دانشگاه دولتی مثل تهران هم هزینه خرید مواد هورمونی مثل اکسین وجیبرلین که تقریبا گران هم هستند ،برای یک سری دروس( بجز پایان نامه) به عهده خود دانشجو است.حالا نمیدانم این قضیه صحت دارد یا نه!؟ لطفا اگه امکان داره راهنماییم کنید

 • برنامه

  اینجانب در سال 1374 مدرک تحصیلی زراعت را از دانشگاه آزاد دریافت نمودم وپس از سپردی شدن 18 سال شرایط تحصیل برایم محیا شده که بتوانم ادامه تحصیل بدهم لیکن ادامه تحصیل در شرایط کار و زندگی اندکی برایم مشکل می باشد که نیاز به راهنمایی شما دارم امسال نیز در دانشگاه آزاد ثبت نام نموده و ازمون آن نیز خرداد ماه 93 می باشد با تشکر

 • تخمین رتبه و محل قبولی

  با سلام و خسته نباشید به سه گامی های عزیز . من امسال در کنکور ارشد در مجموعه کشاورزی و گرایش اصلی زراعت شرکت کردم و درسهای زراعت 31.11 ، فیزیولوژی 18.6 ، اکولوژی 5.3 ، خاکشناسی 25.3 رو زدم و درسهای طرح و آزمایشات و زبان رو اصلا" نزدم . معدل مقطع کارشناسی ام ، 16.61 در رشته زراعت بوده . می خواستم بدونم که امیدی به مجاز شدنم هست و اینکه احتمال قبولیم توی چه دانشگاهی بصورت روزانه یا شبانه هست ؟ با تشکر از توجهتون

 • تخمین رتبه

  باسلام خدمت عزیزان من امسال تو مجموعه کشاورزی با گرایش زراعت شرکت کردم زراعت رو 76/5 فیزیولوژی 50 اکولوژی 50 خاکشناسی رو 24 طرح 1 و زبانم 0 درصد بوده میشه لطفا رتبه و قبولیمو تو روزانه واحتمالا دانشگاه تبریز میسر میدونید ممنون

 • تخمین رتبه و محل قبولی

  با عرض سلام و خسته نباشید من امسال در کنکور ارشد مجموعه مهندسی کشاورزی و گرایش علوم و تکنولوژی بذر شرکت کردم در درس زراعت 22/52 درصد- کنترل و گواهی بذر 33 درصد - اکولوژی 28 درصد - فیزیولوژی 33/33 درصد و زبان انگلیسی و بیوشیمی سفید (نزدم) میخواستم بدونم انشااله قبول میشم و میشه لطف کنید رتبم و محلی که شاید قبول بشم و بفرمایید .

دروس کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات

تعداد بازدید 5615 دفعه

آشنایی با دروس زراعت و اصلاح نباتات

آشنایی با دروس آزمون کارشناسی ارشد زراعت و اصلاح نباتات:

زبان

درس زبان در کنکور کارشناسی ارشد زراعت و اصلاح نباتات، ضریب 2 دارد. سطح سؤالات زبان در سالهاي مختلف متفاوت بوده و منبع مشخصي نيز ندارد. درس زبان شامل 30 سوال می باشد که 15 سوال آن زبان عمومی و 15 سؤال زبان تخصصي است.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

زراعت

درس زراعت در کنکور کارشناسی ارشد رشته زراعت، ضریب 4 دارد که بالاترين ضريب را به خود اختصاص داده است.

که شامل 30 سوال است که سوالات 4 درس را در بر می گیرد:

زراعت عمومی و علف های هرز

 اين درس كلياتی در مورد اصول زراعت را بيان می كند كه دانستن آن براي فهم بيشتر مطالب ديگر الزامی است.

زراعت  غلات

اين درس شامل مطالبی مربوط به کاشت، داشت و برداشت و همچنین آشنایی با جنبه های فیزیولوژیک و اکولوژیک غلات سردسیری مانند گندم، جو، چاودار، يولاف،تریتیکاله و  غلات گرمسیری مانند: برنج، ذرت، سورگوم و ارزن مي باشد.

نباتات صنعتی

اطلاعاتی در مورد گیاهان صنعتی است که بر اساس نوع مصرف:
شامل دانه هاي روغني :آفتابگردان، سويا، کلزا،کنجد، بادام زميني، کتان و ....،
گياهان ليفي : پنبه، کنف،
گياهان قندي: چغندرقند و نيشکر
گياهان نشاسته اي : سيب زميني
گياهان تدخيني : توتون، تنباكو مي باشد.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

 ديمكاری

اين درس شامل مباحثی در مورد تأثير عوامل محيطی مثل اقليم و خاك بر روی گياه می باشد.

زراعت نباتات علوفه ای

در این درس گياهان علوفه ای همچون يونجه، لسپرس،انواع شبدرها، چغندر علوفه ای و سودان گراس بررسی می شود.

طرح آزمايش های كشاورزی

اين درس در کنکور کارشناسی ارشد رشته زراعت ضريب 2 دارد و درسي كاملاً مفهومی است كه از طريق تست زدن مي توان به فهم بيشتر مطالب آن دست يافت.

دانش طرح آزمایشی از جمله علوم آماری می باشد که در تحقیقات علمی و کشاورزی نقش مؤثری دارد، چرا که در فعالیت های پژوهشی، با به کارگیری این دانش، دستیابی به اطلاعات درست و نتایج قابل اعتماد از تحقیقات مختلف را به نحو شایسته ای تضمین می کند.

فيزيولوژی گياهان زراعی

اين درس در کنکور کارشناسی ارشد رشته زراعت ضريب 3 دارد. که به درک مکانیزم های کنترل کننده اعمال حیاتی گیاه و متابولیسم مواد فتوسنتزی و انتقال این مواد به اندام های مختلف گیاه و همچنین تنفس و عوامل مؤثر بر متابولیسم، رشد و تکثیر گیاهان می پردازد.

اكولوژی

درسی است كه ضريب 2 دارد که به مطالعه خصوصیات محیط پیرامون موجودات زنده و واکنش موجودات زنده نسبت به عوامل محیطی می پردازد.

خاكشناسی

اين درس ضريب 1 دارد و در كنكور نسبت به بقيه دروس از اهميت كمتري برخوردار است ولي چون اكثر دوستان آن را بالا مي زنند حتماً بايد مطالعه شود.مطالعه این درس باعث آگاهی از ویژگیهای خاک و آشنایی با مبانی علم خاکشناسی می شود که بدون شک پیش نیاز بهره برداری و مدیریت صحیح منابع طبیعی است.

ژنتیک

این درس برای رشته اصلاح نباتات ضریب 3 دارد که می‌توان آن را به طور کلی شامل تکنیک‌هایی دانست که باعث بروز یک صفت خاص در یک جاندار می‌شود و یا منجر به تولید یک محصول به شیوه‌ای غیر از شیوه طبیعی می گردد که برای مثال می توان تولید گیاهان مقاوم به آفات گیاهی و خشکی و تولید گیاهان پرمحصول را نام برد.

اصلاح نباتات

این درس برای رشته اصلاح نباتات همانند ژنتیک ضریب 3 دارد که خواندن آن بینشی از علم بهبود و اصلاح ريخته ژنتيكي محصولات زراعي و گياهی می دهد.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

سایر بخش های مجموعه مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد