گرایش اگرواکولوژی یا کشاورزی اکولوژیک شاخه ای از علوم کشاورزی می باشد که با داشتن دانش اکولوژی و زراعت در راه استفاده از حداقل مواد شیمیایی، به حفظ سلامت گیاهان و تولید محصول سالم می پردازد که در نهایت باعث حفظ محیط زیست می شود.

اگرواکولوژیک

 

 

درسنامه کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی- کشاورزی اکولوژیک

طول دوره کارشناسی ارشد مجموعه رشته زراعت و اصلاح نباتات بطور متوسط دو سال و حداکثر سه سال می­باشد. هر سال تحصیلی شامل دو نیمسال است و در هر نیمسال 16 هفته کامل آموزشی وجود دارد.

تعداد واحدهای درسی رشته مهندسی کشاورزی- اگرواکولوژیک (کشاورزی اکولوژیک)

تعداد واحدهای درسی ارشد مهندسی کشاورزی اگرواکولوژی 32 واحد است که شامل 19 واحد دروس اصلی (اکولوژی تولید گیاهان زراعی-کشاورزی اکولوژیک پایدار-اصول سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی-روش تحقیق در کشاورزی اکولوژیک-حاصلخیزی خاک و کودهای بیولوژیک-مدیریت اکولوژیک آفات، بیماریهای گیاهی و علف های هرز-کشاورزی ارگانیک-مبانی سازگاری گیاهان زراعی در اکوسیستم های تحت تنش-سمینار) و 7 واحد اختیاری و 6 واحد پایان نامه می باشد.

 

وضعیت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کشاورزی- اگرواکولوژیک (کشاورزی اکولوژیک)

از آنجایی که نقش کشاورزی پایدار برای حفظ سلامت محیط زیست لازم است و با توجه به اهمیت حضور افراد متخصص در زمینه کشاورزی اکولوژیک، پذیرش آن در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به رشته های دیگر رو به افزایش است و اکثر دانشگاه های کشور پذیرای این رشته در مقطع دکتری هستند.

 

وضعیت اشتغال رشته کشاورزی اکولوژیک (اگرواکولوژی)

فارغ التحصیلان  رشته کشاورزی اکولوژیک (اگرواکولوژی) در مقطع کارشناسی ارشد می توانند:

  •     با توجه به توان علمی خود به عنوان مدرس  در سازمان‌های آموزش عالی و دانشگاه‌ها 
  •     در موسسات تحقیقاتی
  •      در بخش خصوصی

    و یا در سازمانهای اجرایی نظیر وزارت کشاورزی و سازمان های تابعه به امر برنامه ریزی مبادرت ورزند.