دروس كارشناسی ارشد مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری

تعداد بازدید 14878 دفعه

در این مطلب به طور خلاصه روش خواندن دروس آزمون کارشناسی ارشد مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری شرح داده شده است. چرا که خواندن هر کدام از دروس در هر آزمون ممکن است کاملاً با یک آزمون دیگر و یا رشته دیگر متفاوت باشد.

زبان

زبان انگلیسی

درس زبان در کنکور کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دارای ضریب 2 است. اهميت اين درس نسبت به دروس ديگر كمتر مي باشد،‌ اما تقويت آن در حد متوسط حتماً لازم مي باشد. زيرا سطح سؤالات زبان در سالهاي مختلف متفاوت است و منبع مشخصي نيز ندارد. بنابراين در صورت آسان بودن سطح سؤالات در يك سال ميانگين درصد زبان در سطح رقبا بالا رفته و در صورتيكه شخصي آن درس را مطالعه نكرده باشد، تراز آن نسبت به سايرين بسيار پايين خواهد شد. پس در صورتيكه در درس زبان احساس ضعف مي كنيد، حتماً در حدي آمادگي حاصل كنيد كه اگر سؤالات آسان بود به اندازه سايرين قادر به پاسخگويي به سؤالات باشيد. توجه كنيد كه سفيد گذاشتن يك درس تراز شما را بسيار پايين خواهد آورد. توزیع سؤالات درس زبان در سال­های اخیر، به این صورت بوده که 5 سؤال از گرامر، 10 سؤال لغت (به صورت جای خالی) براي زبان عمومي و 15 سؤال زبان تخصصي آمده است. پس همانطور که مشخص است، تقویت دایره لغات از اهمیت خاصی برخوردار است. در زبان تخصصي نيز معمولاً‌ 3 يا 4 سؤال لغت (به صورت توضيحي) و بقيه به صورت درك مطلب بوده است. براي پاسخ به سؤالات درك مطلب نيازي به ترجمه كامل متن نيست. مسئله مهم تقویت درک مطلب و بالا بردن سرعت عمل در پاسخ به سؤالات متن است. داوطلب باید در درجه اول متن را بصورت کلی و بدون دقت بر روی لغات جدید، مطالعه نماید. یعنی هدف مطالعه کلی متن و درک چهار چوب آن است. در مرحله بعد، داوطلب باید سؤالات هر متن را به دقت مطالعه کرده و حتی در صورت نیاز برخی کلمات کلیدی را علامت­گذاری کند. در مرحله سوم به مطالعه دقیق متن می ­پردازیم. با این تفاوت که این بار می دانیم به دنبال چه اطلاعاتی باید باشیم و با توجه به نکاتی که از سؤالات برداشت کرده ایم، با رسیدن به مطالب مربوطه در متن، پاسخ را براحتی انتخاب می کنیم. در این روش مطالعه، شما نیازی به درک تمام جزئیات متن ندارید و کافی است معنی و مفهوم جاهایی که شامل پاسخ سؤالات هستند را متوجه شوید. در اين صورت حتي اگر معني كلمات كليدي كه مورد نظر سؤالات هستند را ندانيد،‌ با توجه به گزينه­ ها و اطلاعاتي كه در اطراف آن كلمه يا مترادف آن در متن وجود دارد مي توانيد پاسخ سؤال را بيابيد.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

آمار و روشها و فنون برنامه ريزي

آمار و روشها و فنون برنامه ریزی

يادگيري درس آمار بيش از آنكه نيازمند هوش و استعداد باشد، وابسته به حل تمرين و مداومت در مطالعه آن است. بنابراين بهترين راه آن است كه مطالعه آن را هرشب يا يك شب در ميان در برنامه درسي خود بگنجانيد. در اين صورت بدون ايجاد خستگي يا وقفه در مطالعه آن و يا ايجاد استرس به دليل انباشته شدن مباحث آن در نزديك كنكور مي توانيد كل مطالب يا مهمترين آنها را پوشش دهيد. تعداد سؤالات این درس در کنکور سال گذشته برنامه ریزی شهری از 30 به 25 كاهش يافت. دقت كنيد كه در سال هاي اخير بيشتر سؤالات از فصل آمار توصيفي طرح مي شود و داوطلبان بهتر است توجه وي‍ژه اي بر روي اين مباحث داشته باشند. گرچه در 2-3 سال گذشته سؤالاتی از دو مبحث برآورد فاصله و آزمون فرض مطرح شده که نسبت به سالهای قبل از آن، تعداد بیشتری را دربر گرفته است. به همین دلیل این تصور که می توانید از خواندن این دو سرفصل صرفنظر کنید به نفع شما نیست. همچنين در نظر داشته باشيد كه اهميت درس آمار از مباحث ديگر اين درس بيشتر مي باشد، چون احتمال پاسخ سايرين به سؤالات آن بيشتر بوده و قسمت اعظم سؤالات مربوط به درس آمار مي باشد،‌ با اين تفاوت كه سؤالات در قالب مباحث مربوط به شهرسازي مطرح خواهد شد. با توجه به وجود مباحث مدلسازي در مبحث فنون برنامه ريزي، سعي كنيد مطالعه مدلها در برنامه ريزي شهري را در برنامه خود قرار دهيد. مدلهاي برنامه ريزي منطقه اي، مدلهای کاربری اراضی و مسکن، مدلهاي پيش­ بيني مثل جمعيت و ترافيك و اقتصاد و يا اطلاعات مربوط به GIS و نقشه برداري، روشهای ارزیابی و سیستمهای پشتیبان تصمیم گیری و مدلهای تحلیل ساختار فضایی مناطق، مباحثی هستند که می توانید در مطالعه فنون برنامه ریزی در برنامه درسی خود بگنجانید. بهتر است در این مبحث سؤالات مربوط به کنکورهای سالهای گذشته نیز به قصد یادگیری مطالعه شوند.

دروس تخصصی

دروس تخصصی برنامه ریزی شهری

در کنار دروس عمومي که میزان توانایی کلی داوطلب در دروس عمومي مربوط به رشته شهرسازي را می سنجند، دروس تخصصی قرار است بصورت تخصصی تواناييهای داوطلبین را ارزیابی كند. اهميت دروس تخصصي بسيار بيشتر از دروس عمومي مي باشد. چرا كه علاوه بر داشتن ضريب بالاتر در دروس مباني نظري و مباحث عمومي (ضريب 3) كه تأثير بسياري در رتبه شما خواهد داشت، رقابت شديدتري در اين دروس وجود دارد كه براي تعيين نمره تراز شما بسيار اثربخش مي باشد. ضرايب دروس تخصصي به صورت ميانگين معمولاً بيشتر از دروس عمومي مي باشد. بنابراين در مطالعه آنها جديت بيشتري به خرج دهيد.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

نحوه مطالعه در رشته برنامه ريزي شهري با ساير رشته ها متفاوت مي باشد. منابع اين رشته بسيار متنوع است كه در صورت عدم مطالعه جزوات خلاصه نياز به خواندن 50 تا 60 كتاب دانشگاهي مي باشد. اما به دليل جمع­ آوري مطالب مهم و خلاصه نكات در کتابهای کنکوری، حداقل كتابهاي لازم براي مطالعه در اين رشته به شما توصيه مي ­شود. لازم به ذكر است كه تمام رقيبان شما كتابهاي مورد نظر را مطالعه مي كنند، از اين رو نمي توانيد مطالعه آنها را ناديده بگيريد. در ضمن سؤالات كنكور در رشته برنامه ريزي شهری از حالت حفظي به صورت تحليلي و مفهومي تغيير كرده است. بنابراين براي موفقيت در كنكور حتماً بايد ديد مفهومي كاملي از مباحث شهرسازي داشته باشيد تا با برقراري ارتباط بين مطالب پاسخدهي به سؤالات براي شما آسانتر گردد. از طرف ديگر مطالعه جزوات خلاصه به تنهايي حالت حفظ كردن مطالب را پيدا مي كند كه به دليل وجود زمان زياد تا كنكور مسلماً‌ يادگيري پايداري نخواهد بود. همچنين حفظ كردن مطالبي كه براي اولين بار مطالعه مي كنيد در حجم بالايي از مطالب مهم بسيار سخت و وقتگير مي باشد. بنابراين بهترين شيوه مطالعه براي دروس تخصصي آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری به اين صورت توصيه مي شود:

زمان بندي مطالعه دروس طبق سرفصل برنامه درسی پیشنهادی 3گام صورت بگيرد. بنابراين طبق هر سرفصل كتابهاي مورد نياز براي مطالعه مشخص شود. مطالعه كتابهاي دانشگاهي بايد به سرعت صورت بگيرد، چون مطالب آنها در كتابهاي مختلف تكرار شده و به صورت ناخودآگاه در ذهن شما ثبت مي شوند. همچنين به دليل حجم بالاي مطالب بهتر است خواندن مطالب به دوره برسد تا اينكه تنها يك دور به صورت كند و عمقي بخوانيد. مطمئن باشيد كه مرور مطالب كمك بيشتري به يادگيري آنها خواهد كرد. پس از مطالعه كتابهاي مربوط به آن سرفصل و ايجاد ديد مفهومي راجع به آن، همان سرفصل را از روي جزوات خلاصه شده و کنکوری نيز مطالعه كنيد تا مطالب مهم آن موضوع در ذهن شما پررنگ شود. در اينصورت مشاهده مي كنيد كه جزوات را با سرعت بيشتري خوانده و يادگيري مطالب راحتتر خواهد بود. پس از آن تستهاي مربوط به موضوع در كنكورهاي سالهاي گذشته برنامه ریزی شهری را مطالعه و حل كنيد. دقت كنيد كه بهترين و استانداردترين تستها،‌ تستهاي كنكور سراسري سالهاي پيش مي باشد. همچنين به دليل تكراري بودن بعضي سؤالات در كنكور کارشناسی ارشد،‌ آشنايي با آنها بسيار لازم است. دقت كنيد كه تمام اين مراحل را براي هر سرفصل انجام دهيد تا در پايان مطلبي نخوانده باقي نمانده باشد. براي مطالعه بهتر و عدم ايجاد خستگي در مطالعه دروس،‌ سعي كنيد تمام دروس را به صورت مداوم و با هم به پيش ببريد. مي­ توانيد روزانه مطالعه دو درس تخصصي و يك درس عمومي را در برنامه خود بگنجانيد.

دقت کنید که علی رغم یکسان بودن ضریب دروس مبانی نظری و مباحث عمومی، این دو درس زمان مطالعه یکسانی ندارند. درس مبانی نظری به دلیل دربرداشتن مطالب حجیمتر و کتابهای بیشتر نیاز به مدت زمان مطالعه زیادتری دارد. همچنین میزان زمان لازم برای فراگیری مطالب در این درس نیز به دلیل نظری بودن و سخت تر بودن، بیشتر است. به همین دلیل رقابت داوطلبان در این درس محسوستر است و درصد بالاتر به دلیل فاصله بیشتر با سایرین، تأثیر بیشتری بر روی تراز شما دارد. همچنین اهمیت دو سرفصل برنامه ریزی منطقه ای و مدیریت شهری در سالهای اخیر افزایش چشمگیری یافته و نیازمند توجه بیشتری نسبت به قبل می باشند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

سایر بخش های مجموعه برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc