مقایسه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری با رشته های مرتبط

مقایسه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری با رشته های مرتبط در اینجا آمده است. انتخاب بین رشته های جغرافیا و برنامه ریزی شهری با مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری از گرایش های رشته مدیریت و گرایش مدیریت شهری از مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری همواره از سؤالات اصلی داوطلبانی است که از رشته دیگری قصد تغییر رشته به این رشته را دارند. در این مطلب توضیحاتی در این خصوص خواهید خواند.

 

رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری در مقایسه با برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری:

مشاوران ما در برنامه و روش 3گام در کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری در ادامه به مقایسه رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری با رشته های مرتبط خواهد پرداخت. جغرافیای شهری بیشتر بر روی نظام فضایی و موقعیت جغرافیایی شهر تأکید دارد و در مورد علل پراکندگی مکان های شهری، تفاوت ها و تشاب هات اجتماعی- اقتصادی میان آن ها در ارتباط با شرایط مکانی و بررسی روند شکل گیری این الگوها در طول زمان مطالعه می کند. دروس این رشته بیشتر حالت حفظی و مطالعات تحلیلی دارند. در حالیکه رشته برنامه ریزی شهری و منطقه ای رشته ای است که تمام نیازهای سکونتگاه های انسانی را شناسایی کرده و برای برآوردن آن ها راه حل ارائه می دهد. بنابراین مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری تلفیقی است از هنر و دانش مهندسی و علم مدیریت. این دانش در جهت رفع مشکلات ساکنان شهرها و بالا بردن کیفیت زندگی پدید آمده است. پس اگر به دنبال جایگاهی مؤثر در جامعه خود هستید و برای خود شکوفایی نیاز به برآوردن تمام نیازهای هنری و ذهنی خود دارید انتخاب مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

 

 

گرایش مدیریت امور شهری رشته مدیریت در مقایسه با این گرایش در رشته برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری:

کارشناسی ارشد رشته مدیریت امور شهری از گرایش های رشته مدیریت از گروه علوم انسانی می باشد. بنابراین قبولی در کنکور رشته مدیریت امور شهری منوط به قبولی در کنکور کارشناسی ارشد رشته مدیریت و خواندن دروس و منابع خاص این رشته می باشد. علاوه بر این در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد، برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مدیریت امور شهری، حداقل 5 سال سابقه کار و البته ترجیحاً در حوزه خدمات شهری یا مطالعات شهری پس از دریافت مدرک کارشناسی و موفقیت در مصاحبه ورودی و گذراندن دروس کمبود از شرایط تحصیل در این رشته ذکر شده است. در صورتی که برای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت شهری باید در کنکور رشته برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری شرکت کنید و دروس مربوط به این رشته را مطالعه نمایید. در مورد بازارکار برای هر دو رشته مدیریت شهری و مدیریت امور شهری بازار کار یکسانی وجود دارد. تمامی ارگان های مربوط به مسائل شهری آماده پذیرش دانش آموختگان کارشناسی ارشد مدیریت شهری می باشند. بنابراین انتخاب بین این دو رشته تنها بستگی به پیشینه تحصیلی و علاقمندی در مطالعه دروس کنکور کارشناسی ارشد هر کدام از این دو رشته دارد.

 

مقایسه دروس دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد رشته های مرتبط با برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری

دروس پیش نیاز (کمبود) به رنگ قرمز و دروس اختیاری به رنگ آبی نوشته شده اند.

 

دروس مشترک کارشناسی ارشد مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری:

اقتصاد شهری، تاریخ شهر، آمار و احتمالات، مدل های کمی در شهرسازی، شناخت فضاهای شهری، زبان تخصصی، طرح شهرسازی 1، کاربرد سیستم های اطلاعات جغرافیایی در شهرسازی، روش تحقیق، سمینار

 

 

دروس تخصصی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری:

جامعه شناسی شهری، نظریه های برنامه ریزی شهری، اصول و روش های برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی کاربری زمین، برنامه ریزی حمل و نقل شهری، سیر اندیشه های شهرسازی، برنامه ریزی مسکن، برنامه ریزی زیرساخت های شهری، کارگاه برنامه ریزی شهری 1 و 2، بهسازی و نوسازی شهری، حقوق شهری، سمینار مسائل شهری، مبانی برنامه ریزی و طراحی محیط شهری، مدیریت شهری

 

دروس تخصصی کارشناسی ارشد برنامه ریزی منطقه ای:

نظریه های برنامه ریزی منطقه ای، روش های برنامه ریزی منطقه ای، اقتصاد منطقه ای، برنامه ریزی حمل و نقل منطقه ای، توان ها و محدودیت های طبیعی منطقه، تجربیات برنامه ریزی ملی و منطقه ای، کارگاه برنامه ریزی منطقه ای 1 و 2، برنامه ریزی کاربری زمین، تحلیل و مدیریت پایدار منابع، ارزیابی و تحلیل اثرها، برنامه ریزی استراتژیک، سمینار مسائل منطقه ای، برنامه ریزی مسائل منطقه ای

 

دروس کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری:

کاربرد عکس های هوایی و ماهواره ای در مطالعات شهری و منطقه ای، مدیریت عمران، حقوق و قوانین شهرسازی، مکتب های جغرافیایی، روش تحقیق در مطالعات شهری و منطقه ای، اصول و مبانی برنامه ریزی منطقه ای، تحلیل های جمعیتی در برنامه ریزی شهری، جغرافیای طبیعی شهر (ژئومورفولوژی، اقلیم و هیدرولوژی)، متون تخصصی، جغرافیای شهری (پیشرفته)، برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، تکنیک های پیش بینی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرنشینی و برنامه ریزی شهری در ایران، سیستم اطلاعات جغرافیایی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای، برنامه ریزی شهرهای جدید، اصول و روش های برنامه ریزی مجتمع های زیستی، کارگاه برنامه ریزی شهری و منطقه ای

 

دروس تخصصی کارشناسی ارشد مدیریت امور شهری:

روش تحقیق، اقتصاد برای مدیران (خرد و کلان)، حقوق اساسی و اداره سازمان های محلی، مبانی جامعه شناسی، بازرگانی و تجارت، آمار برای مدیران، نظریه های سازمان و مدیریت، برنامه ریزی منطقه ای برای مدیران، سیستم های اطلاعات مدیریت، اقتصاد شهری، حقوق شهری و قوانین شهرسازی، مدیریت منابع انسانی پیشرفته، برنامه ریزی شهری، مدیریت مالی و بودجه شهرداری ها، جامعه شناسی شهری و پاتولوژی (آسیب شناسی) شهری، نظریه های رفتار سازمانی پیشرفته، اصول برنامه ریزی در امور فرهنگی، سمینار مسائل جاری کلان شهرها، سمینار مدیریت بحران و سوانح طبیعی در شهر، حمل و نقل همگانی، شناخت و برنامه ریزی محیط زیست، اصول سیستم های اطلاعات جغرافیایی، روابط عمومی

 

سایر بخش های مجموعه برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  محمدرضا فلاحتی‏ - 01/10/22

  سلام بنده اگر لیسانس علوم تربیت از دانشگاه فرهنگیان را داشته باشم ارشد می تونیم مدریت امور شهری یا برنامه ریزی منطقه ای و شهری و مدیرت شهری بخونم؟ یا فوق رو برنامه ریزی درسی در شته خودم بخونم و دکترا را در یکی از این رشته ها؟

 • تصویر فرد

  کیانوش‏ - 00/5/12

  درود و وقت به خیر.خواستم بدونم آیا دانشگاه آزاد و پیام نور هم رشته ی برنامه ریزی شهری رو ارائه میدن؟من فوق دیپلم فناوری اطلاعات دارم.ممنونم.پاینده باشید.

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - 00/1/22

  سلام من رشته جغرافیا زیرمجموعه علوم انسانی می خونم می تونم در آینده که فوق لیسانس جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری گرفتم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  رضا گندمکار‏ - 99/12/5

  ((در حالیکه رشته برنامه ریزی شهری و منطقه ای رشته ای است که تمام نیازهای سکونتگاههای انسانی را شناسایی کرده و برای برآوردن آنها راه حل ارائه می دهد. بنابراین مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری تلفیقی است از هنر و دانش مهندسی و علم مدیریت. ))این مطلب تون کاملا غلطه چطوری یک رشته ای که در مقطع کارشناسی زیر مجموعه مهندسی هستش وبعدش در ارشد زیر مجموعه هنر میتونه مشکلات سکونت گاههای انسانی رو حل کنه اما رشته جغرافیا وبرنامه ریزی شهری که زیر مجموعه گروه علوم انسانی هستش نمی تونه مشکلات سکونت گاهای انسانی رو حل کنه جهت اطلاع شما وخواندگان الان رشته جغرافیا وبرنامه ریزی شهری به لحاط امتیاز در شرکت های مهندسین مشاور دارای اولویت یک در حوزه برنامه ریزی شهری است.

 • تصویر فرد

  الهه‏ - 99/9/18

  سلام من کارشناسی رشته برنامه ریزی اجتماعی و تعاون خوندم.بنظرتون برای کارشناسی ارشد کدام رشته از نظر شرایط کاری بهتر است؟
  مدیریت شهری؟

 • تصویر فرد

  yaghma‏ - 99/6/25

  باعرض سلام و خسته نباشید
  تفاوت رشته معماری یا مهندسی معماری چیه ؟؟

 • تصویر فرد

  علیرضا‏ - 99/6/16

  سلام،
  بنده فارغ التحصیل شهریور ۹۹ رشته مهندسی شهرسازی هستم و برای آزمون ارشد در مجموعه کسب و کاروامور شهری شرکت کردم آیا اکنون میتوانم رشته ارشد مدیریت شهری یا مدیریت امور شهری را انتخاب کنم ویا اینکه باید الزاما صبر کنم تا ۵ سال از مدرک کارشناسی ام بگذرد؟ آیا شرایط برای انتخاب این رشته در تمام دانشگاهها اعم از دولتی،آزاد، غیر انتفاعی و... یکسان می باشد؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - 99/5/31

  سلام ،کارشناسی عمران خوندم ارشد میتونم جغرافیا و برنامه ریزی شهری بخونم ؟؟؟

 • تصویر فرد

  yaghma‏ - 99/4/27

  سلام دوستان ....
  رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری چ تفاوت و شباهتی با رشته های شهرسازی و عمران داره؟؟

 • تصویر فرد

  Saeed‏ - 98/6/6

  سلام.من کارشناسی زبان انگلیسی خوندم ،میتونم ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  انیس‏ - 96/6/29

  سلام میشه توضیح بدید که برای ارشد برنامه ریزی بهتره یا گرایش طراحی شهری؟ازنظر درآمد وبازار کار میگم

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/29

  سلام برنامه ریزی بهتر هست و طرفدارهای بیشتری داره

 • تصویر فرد

  سمیرا‏ - 96/6/26

  من تو مقطع کارشناسی عمران خوندم برای ارشد میتونم مدیریت امور شهری بخونم؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/26

  سلام بله میتونی

 • تصویر فرد

  وفا‏ - 96/4/18

  سلام .لیسانس معماری ،ارشد جغرافیا میتواند شرکت کند؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/4/20

  سلام بله

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - 96/1/16

  سلام من رشته معماری کارشناسی گرفتم.شهرسازی هم خیلی علاقه دارم.بنظرتون شهرسازی میتونم بیام و بیام؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/16

  سلام. ممانعتی برای شرکت در آزمونش ندارید.

 • تصویر فرد

  هنگامه‏ - 95/11/4

  من کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم٬ آیا می‌توانم در کارشناسی ارشد مدیریت شهری شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. بله می تونید.

 • تصویر فرد

  محسن‏ - 95/10/6

  سلام: من در مقطع کارشناسی رشته جغرافیای انسانی گرایش روستایی خوانده ام آیا در مقطع ارشد ،مدیریت برنامه ریزی شهری یا مدیریت و طراحی شهری از رشته عمران وهنر را میتونم بخونم یا در آن شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. بله می تونید.

 • تصویر فرد

  سعید‏ - 95/7/23

  سلام ببخشید سوالی داشتم شرکت کننده گان در کنکور ارشد سراسری در کلیه گرایش های برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری چه تعداد هستن؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/24

  سلام. لطفا سوالتون رو تو اتاق فکر مطرح کنید. ممنون

 • تصویر فرد

  sh‏ - 95/7/16

  من کارشناسی ، مهندسی شهرسازی خوندم
  آیا مدیریت برنامه ریزی شهری میتونم بخونم؟ شناور هست یا باید تغییر رشته بدم

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 95/7/17

  سلام می تونید شرکت کنید

 • تصویر فرد

  عطار‏ - 94/11/10

  سلام مطالب مفید و خوبی بود

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/2

  موفق باشید.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری